Úterý 23. července 2024 15:53
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei Payout
reklama
Purple Ebook Smart Money Concept
reklama
InstaForex

Obchodník měsíce: Ropný magnát ze středních Čech hraje na odolnou psychiku

Napsal:   Sekce: Obchodník měsíce

Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta. Tentokrát nás zaujal trader ze středních Čech, který u XTB obchoduje od března loňského roku. Na trzích se však pohybuje už více než 8 let.

Jeho doménou jsou spekulace na růst americké lehké ropy WTI. Obchodní styl založený na pocitech podpořený odolnou psychikou nese své ovoce. Za dobu existence reálného účtu u XTB na něm nakumuloval zisk ve výši 78 tisíc korun. Podrobněji se na jeho obchodování podíváme na následujících řádcích.

Charakteristika obchodování

Styl obchodníka je prostý - spekulace na růst americké lehké ropy WTI. Na účtu se neobjevila ani jedna short pozice, nebo obchod na jiném instrumentu. Za sledované období (1. 3. 2013 - 5. 2. 2014) uzavřel celkem 124 pozic. Téměř všechny obchody byly realizovány s objemem do 0,1 lotu. Jejich úspěšnost dosáhla na 91 %.

Realizovaných obchodů v červených číslech tedy příliš nebylo. Průměrná ztráta se vyšplhala na 1 437 Kč. Ziskové pozice se v průměru držely na 835 Kč. Medián dosáhl na polovinu této částky.

V době trvání obchodů byl trader značně flexibilní. Své pozice uzavíral v rozmezí jedné minuty až stovek hodin. Ta nejdelší trvala více než měsíc a přinesla ztrátu ve výši 624 Kč. Medián délky všech obchodů dosáhl na 14 hodin.

Křivka kumulativního zisku nedoznala po sledované období výraznějších ztrát. Naopak charakteristický je pozvolný a relativně vyhlazený nárůst zisku.

Vývoj kumulativního zisku na účtu obchodníka (124 obchodů):Zhodnocení

Jen těžce se hledá obchodní plán tam, kde není, respektive jsou zřetelné pouze jeho náznaky. Obchodník přiznává v interview, že nepoužívá fundamentální analýzu a jen sleduje grafy s minimem technických prvků. Daný je pouze základ: ropa WTI, long pozice a nejnižší možné objemy. Vše ostatní je pak flexibilní na základě citu pro trh a Price Action.

Mnoho obchodníků by tento přístup mohlo považovat už od počátku za ztrátový kvůli absenci detailních pravidel. Na své téměř roční obchodní historii však obchodník dokázal, že mu takto nastavené obchodování funguje a přináší dlouhodobě zisk.

Na jakých základech funguje tato strategie nám bylo jasné až po komunikaci s obchodníkem prostřednictvím interview. Obchodník vychází ze skálopevné psychiky. Nic, co by se na trhu mohlo stát, ho nemůže rozházet.

Je smířený s možnou ztrátou a bere ji jako hotovou věc. To samé platí o zisku. Obchodník je oproštěn od jakéhokoliv strachu, a to mu umožnilo vystoupit z věčně prohrávajícího davu na finančních trzích. Gratulujeme!

Interview

1.      Jak byste popsal svoje obchodování?

Obchoduji takovým stylem, aby mě to neohrožovalo, abych měl klidné spaní a nemusel se tomu stále věnovat. Podnikám a nemám na obchodování příliš čas. Snažím se tedy Obchodovat takovým způsobem, který nevyžaduje příliš zásahů. Případně když nastane problém, abych měl čas vše v klidu vyřešit.

2.      Podle čeho se rozhodujete, zda vstoupíte do obchodu?

Rozhoduji se podle srdce, podle pocitu. Nemám vyloženě nějaký systém. Teď je ropa na 100 dolarech, mám pocit, že to za posledních několik týdnů vyrostlo docela dost a až se mi bude chtít a rozhodnu se, tak při nějaké nižší korekci vstoupím opět do “long? pozice a dále se uvidí. Pokud korekce nepřijde a uvidím, že se cena nějakou dobu drží, tak vstoupím na vyšší ceně. Můj přístup by se dal shrnout tak, že když nemám dobrý pocit, tak do toho nevlezu.

3.      Jaký máte vztah k fundamentální a technické analýze?

Fundamentální analýzu vůbec nesleduji, z tohoto pohledu nevím, co se na instrumentu děje. Částečně používám technickou analýzu, ale v platformě nemám v podstatě nastaveno vůbec nic. Sleduj pohyby cen v různých časových pásmech.

4.      Proč obchodujete pouze long pozice?

Long obchoduji na základě svých osobních historických preferencí. Dlouhou dobu jsem obchodoval americké akcie a tam shortovat tehdy u mého brokera nešlo. Long je mi bližší, obchoduji podle srdce. Netrápí mě čas ani nic jiného, nepotřebuji se hnát za něčím dalším, hledat nový zdroj zisků. I když často by byl můj odhad na short velmi přesný.

5.      Proč jste přešel na účet Professional?

Mojí motivací byla úvaha, jak lze snížit náklady na obchodování. Získal jsem si více informací o účtech a zjistil jsem, že by mi mohl nejvíce vyhovovat účet Professional. Rozhodujícím argumentem bylo to, že se jedná o STP účet.

6.      Neuvažoval jste o obchodování nějakých jiných instrumentů?

Nemám k tomu důvod, ropa WTI mi úplně stačí. A i pokud bych se k tomu rozhodl, tak bych obchodoval stále stejným způsobem. Obchodování WTI je navíc pro mě levnější, než u jiných instrumentů.

7.      Chystáte se s nárůstem zisku zvyšovat objemy?

Nemám v plánu cokoliv měnit. Nárůst kapitálu je jistě příjemný, ale není to pro mě to nejdůležitější. Nemám žádný cíl výdělku. Když padne ropa a bude půl roku v mínusu, tak se nic neděje. Já s tím v podstatě počítám, že to může přijít kdykoliv a vlastně by to ani nebylo poprvé.

8.      Máte nějakou radu začínajícím obchodníkům?

Nemá smysl začínat na trhu s několika sty dolarů. Pořádný kapitál je základ. Podle mého názoru nemají cenu ani nějaké sáhodlouhé analýzy, nejdůležitější je selský rozum a cit pro trhy.

Přehled obchodů uzavřených v období 1. 3. 2013 - 5. 2. 2014 (tabulku lze rozkliknout):

Do Obchodníka měsíce vybíráme různorodé tradery, jejichž styl či zvolené strategie jsou něčím výjimečné a mohou se stát inspirací a pozitivním nebo negativním vzorem pro všechny zájemce o trading. Účelem není navádět k žádnému obchodnímu stylu ani strategiím, které by z realizovaných obchodů mohly vyplývat. Veškeré údaje zveřejňujeme se souhlasem tohoto klienta.

Kolektiv autorů X-Trade Brokers - XTB.cz

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Obchodník měsíce: Bond z Přerova rozjel úspěšnou hru s dluhopisy
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta. V minulém měsíci nás zaujal trader z Přerova, který se obchodování u XTB s přestávkami věnuje od roku 2011.
 • Obchodník měsíce: Do ztrát a zase zpět
  Přinášíme další pohled na obchodování klienta na reálném účtu.
 • Obchodník měsíce: Jáchyme, hoď to do automatu
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování našeho reálného klienta. Tentokrát se jedná o obchodníka z Ústí nad Labem, který má účet u XTB od února tohoto roku. K burze však přičichl již v roce 1996 díky obchodům s mědí na newyorské komoditní burze. Trader se zaměřuje na obchodování automatických obchodních systémů (AOS), ale nebojí se z nich vybočit a předvést své vlastní tradingové umění. Celkový zisk za měsíc květen ve výši 64 tisíc korun je dobrou vizitkou. Zvláště pak, když se další zisky kupily také v otevřených pozicích.
 • Obchodník měsíce: Jde to, ale dře to
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta. Tentokrát se jedná o tradera z Rakovníka, který obchoduje na účtu Professional se spready mezibankovního trhu.
 • Obchodník měsíce: Milión od protinožců
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování našeho reálného klienta. Tentokrát se jedná o obchodníka původem z Havířova, který má účet u XTB od května roku 2012.
 • Obchodník měsíce: Na vlně fundamentů k půlmilionovému zisku
  Přinášíme další pohled na obchodování našeho reálného klienta.
 • Obchodník měsíce: Obchodování je snadné, když se daří
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta. Tentokrát se jedná o našeho dlouhodobého klienta ze Zlínského kraje. S množstvím příkazů to nijak nepřehání, obchoduje nárazově, jeho dlouhodobá úspěšnost je však úctyhodná. Za posledního půl roku vydělal mnoho set tisíc korun a ztráty téměř nepoznal. Podle interview však nebyl vždy takto úspěšný a těžká období se nevyhýbaly ani jemu.
 • Obchodník měsíce: Pílí k zaslouženému zisku
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta...
 • Obchodník měsíce: Pomalu ale jistě vzhůru
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta.
 • Obchodník měsíce: Po sérii ztrát opět do sedla
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného obchodníka, tentokrát za měsíc prosinec. Snažíme se vybírat různorodé obchodníky, jejichž styl obchodování či zvolené strategie jsou něčím výjimečné a mohou se stát inspirací a pozitivním nebo negativním vzorem pro všechny zájemce o obchodování. Účelem není navádět k žádnému obchodnímu stylu ani strategiím, které z realizovaných obchodů vyplývají. V budoucnu budeme zveřejňovat také dlouhodobé vývoje reálných obchodních účtů.
 • Obchodník měsíce: Takhle to dál nepůjde
  Přinášíme další pohled na obchodování našeho reálného klienta. Stále začínající obchodník pochází z Bratislavy a účet u XTB má už 2 roky.
 • Obchodník měsíce: Téměř 100 % ziskových obchodů
  Od tohoto měsíce Vám budeme pravidelně přinášet pohled na obchodování jednoho vybraného obchodníka společnosti X-Trade Brokers, jehož styl obchodování či zvolená strategie jsou něčím výjimečné a mohou se stát inspirací i pro další obchodníky. Hlavním kritériem výběru obchodníka měsíce tedy není ani nejvyšší zisk, ani počet obchodů, ani počet lotů.
 • Obchodník měsíce: Trading "nadivoko" není zárukou dlouhodobých zisků
  Přinášíme Vám další ze série pohledů na obchodování reálného klienta. Tentokrát se podíváme na obchodní styl tradera z Košic, který u XTB s krátkou přestávkou obchoduje už téměř rok.
 • Obchodník měsíce: Trochu vylepšit psycho a je to doma!
  Jako každý měsíc jsme připravili pohled na obchodní styl našeho reálného klienta. V březnu nás zaujal trader z Karlovarského kraje, který u XTB obchoduje od dubna loňského roku. Při realizaci obchodů se trader snaží využívat několik zdrojů. Kombinuje technickou analýzu s Price Action a nezapomíná ani na vliv fundamentů. Bojuje však se svojí psychikou. Trader vytvořil od počátku roku zisk ve výši 300 tisíc korun. Výrazných zisků ale dosáhl až v průběhu března.
 • Obchodník měsíce: Výbuch účtu a cesta zpět k nule
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta.
 • Obchodník měsíce XTB: Největší výzva je riziko recese
  V druhém dílu série obchodník měsíce přinášíme rozhovor s traderem Petrem. Petr se na trzích aktivně pohybuje už od roku 2016, kdy se zprvu účastnil vzdělávacích kurzů XTB. Od té doby si byl schopen tradingem vydělat jednotky milionů korun. Jak se mu podařilo být dlouhodobě profitabilním obchodníkem?
 • Obchodník měsíce XTB – Petr Zýma: Jak se stát ziskovým traderem?
  Petr Zýma je Senior Account v XTB a kapitán českého baseballového národního mužstva, se kterým právě nyní reprezentuje naši zemi v Japonsku.
 • Obchodník měsíce: Z bezesných nocí k půlmilionovému zisku
  Obchodník měsíce října pochází z Prahy a obchodování u XTB se věnuje už od roku 2008.
 • Obchodník měsíce: Z forexové letargie vytrhl tradera až DAX
  Výběr obchodníka měsíce byl tentokrát jednoznačný. Přesvědčily nás obchodní styl a velmi dobré výsledky na reálném účtu. Férová komunikace nás utvrdila v názoru, že máme tu čest s kvalitním profesionálním traderem.
 • Obchodníkov plán (časť 1.)
  Akokoľvek sa chcete pozrieť na obchodovanie, benefity plánovania sú naozajstné: Hlavne ak robíte náročnú aktivitu. Môže to pomôcť dosiahnuť naše ciele. V tomto blogu sa pozrieme na „obchodníkov plán“ a na iné elementy na ktoré sa obchodníci pozerajú. Obchodníkov plán sa môže veľmi líšiť medzi obchodníkmi a často okolo osobných preferencií a hlavne cieľov.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO král