Obchodník měsíce: Na vlně fundamentů k půlmilionovému zisku

Napsal:   Sekce: Obchodník měsíce

Přinášíme další pohled na obchodování našeho reálného klienta.

Obchodník měsíce června využívá služeb XTB od podzimu loňského roku. Za sebou má však již 13-ti leté zkušenosti na finančních trzích. V jeho investičním portfoliu můžeme nalézt celou řadu instrumentů, od sóji přes britskou libru až k německému DAXu. Trader "nepálí od boku", ale promyšleně využívá fundamentální analýzu. Technickou analýzu naopak podle svých slov vůbec neovládá, i když využívá jejich výstupů ve formě analytických doporučení. Jeho celkový zisk za měsíc květen a červen ve výši 544 tisíc mluví za něj.

Charakteristika obchodování

Obchodník ve sledovaném období realizoval celkem 415 pozic. Spekulace na pokles a růst rozložil takřka rovnoměrně. Opačně tomu bylo při volbě instrumentů, kdy se soustředil hlavně na německý akciový index DAX. Celkem 79 % všech obchodů proběhlo na tomto titulu. V jeho portfoliu můžeme najít dalších 17 různých aktiv, těm však věnoval o poznání menší pozornost.


Graf 1: Podíl obchodovaných instrumentů na realizovaných obchodech

Z celkového počtu příkazů bylo téměř 90 % z nich uzavřeno v profitu. Medián ziskovosti obchodů dosáhl na 2 431 Kč. Díky několika vysokým ziskům se jejich průměr vyšplhal přes 5 tisíc. Průměrná ztráta obchodů činila 35 034 Kč a medián sahal ke dvěma třetinám této částky.

Trader se tedy v případě ztrát pohyboval v násobcích zisků. Z interview s obchodníkem vyplynulo, že ztrátové pozice často "vysedává". Zvláště pak v případě, že cítí potenciál k obratu. Vysoké ztráty jsou tak rázem vysvětleny. Na křivce kumulativního zisku jsou k vidění hluboké propady. K několika set tisícové ztrátě z počátku června, kdy kumulovaný zisk klesl až pod 400 tisíc korun, se obchodník vyjadřuje v interview.


Graf 2: Vývoj kumulativního zisku na účtu obchodníka (415 obchodů)

Možná někoho překvapí, že kratší pozice byly ziskovější. Více jak třetina pozic byla zrealizována do 10 minut a vytvořily 75 % celkového zisku. Medián délky obchodů byl rovných 22 minut. Objevila se však také řada extrémně dlouhých obchodů. Nejdelší obchod byl uzavřen po 24 dnech se ziskem přes 3 tisíce korun. Naopak nejkratší trval jen pár sekund a přinesl přírůstek na obchodním účtu o více než 11 tisíc korun. Skvostná efektivita s dvěma loty DAXu!

Zhodnocení

Na první pohled je vidět velký počet instrumentů v portfoliu, který obvykle ziskovosti neprospívá. Četnost obchodů však jednoznačně ukazuje na německý DAX, který trader mistrně ovládá. Je nám nicméně záhadou dosahování vynikajících výsledků bez použití nástrojů technické analýzy při velmi krátké délce obchodů. Obchodování fundamentální analýzy se obvykle setkává s úspěchem až v střednědobém a dlouhodobém časovém rámci. Trader se nenechává omezit délkou obchodů ani jejich objemem. Je otázkou, nakolik to lze vnímat jako pozitivní flexibilitu obchodníka a nakolik jako nedostatečně definovaný obchodní plán. Podle interview dá obchodník hlavně na instinkt a dosavadní vývoj reálného účtu mu jeho přístup zatím nerozmlouvá.

Interview

1. Obchodovat s XTB jste začal na podzim. Co Vás k tomu přivedlo?

K obchodování s XTB mě přivedla neochota bank v ČR obchodovat na krátko, jejich nízká flexibilita, časově omezené obchodování a též hořká zkušenost, kdy jsem chtěl realizovat obchod a příslušný pracovník byl zrovna na obědě a poté jsem musel čekat 4 roky, než se mi titul dostal na "obědovou" úroveň!

2. Za měsíc stihnete realizovat přibližně dvě stovky obchodů. Věnujete se obchodování na plný úvazek?

Ne, mám více činností, ale platformu XTB mám relativně stále puštěnou.

3. Z účtu vyplývá, že pouze každý desátý obchod je ztrátový. Průměrné ztráty jsou ale drtící. Zkoušel jste vyhladit svoji křivku kumulativního zisku?

Je pravda, že některé ztráty zamrzely, přičítám je částečně špatnému timingu a částečně též poměrně velkým mezerám v užívání počítače, programu a možnostem programu - jsem ročník 1968 a s počítačem si moc netykám.

4. Máte pevně stanovená pravidla pro vstupy a výstupy z obchodů, nebo dáte na instinkt?

Zásadně obchoduji dle instinktu, kde hlavní roli hraje fundamentální analýza. Velkou váhu však přikládám názorům analytiků ovládajících technickou analýzu (tu vůbec neovládám). Ze zkušenosti vím, že je velmi důležitá a je neradno ji podceňovat. Ze všeho nejvíce ale miluji situace, kdy je nějaká veličina na historickém minimu či maximu. To se nechávám unést fundamenty a vjíždím do obchodu, jak já říkám "s plným náklaďákem" - překvapivě to skoro vždy vyjde.

5. Na počátku června jste si prošel nepovedenou sérií obchodů právě na Daxu, na které jste ztratil stovky tisíc. Jednoznačně se nepovedl ani kontra "buy" obchod. Selhala psychika?

Ne, psychika neselhala, tu mám docela odolnou z minulých let. Selhal timing, kdy jsem tušil, že se blíží korekce brutálních zisků tažených tištěním peněz centrálními bankami. Fed začal naznačovat útlum a trhům už se moc nechtělo nahoru. Shortoval jsem Dax, ale trh bohužel ještě udělal jeden významný, ale i poslední vzestup. Protože jsem tam byl "s plným náklaďákem", rozhodl jsem pozice chránit "buy" příkazy. V tu chvíli se ale trh definitivně zlomil dolů. Věděl jsem, že korekce bude větší a proto jsem v jednu chvíli opustil všechny pozice. S odstupem času zjišťuji, že to bylo správné rozhodnutí i za cenu bolavých statisícových ztrát. Kdybych tak neučinil, měl bych dneska zamrzlé portfolio a musel čekat, až se Dax vrátí na 8400 bodů.

6. Občas obchodujete také měny a komodity. Berete je jako "doplněk", nebo máte na jejich obchodování speciální strategii?

Měny jsou mojí hlavní náplní, avšak v současné době mi DAX, ale i jiné akciové indexy, připadají čitelnější. U komodit mám rád ty maxima a minima. Např. mám špatný timing u kávy, ale myslím, že dlouhodobě je tam šance obrovská, to samé zlato.

7. Co rozhoduje o obchodovaném objemu? Většinou obchodujete s jedním lotem. Někdy volíte nejnižší možné objemy a maximum je 5 lotů na pozici.

Nemám žádnou strategii v objemech, dávám si akorát pozor, abych se nedostal do problémů s pákovými obchody a neocitl se v "úzkých" tj. potřebě navyšovat kapitál. Osobně mám, až na zjištné vyjímky rád mít v 22:00 čistý stůl a ráno vždy začínat nanovo.

8. Jak to máte s používáním Stop Lossu a Take Profitu? Ve většině případů uzavíráte pozice ručně.

Baví mě obsluhovat program a rád jsem v obraze po celý den. T/P a S/L používám, když nemám zapnutý počítač nebo při nočním obchodování.

9. Délka obchodů se pohybuje od sekund až po stovky hodin. Víte už před otevřením pozice, jak dlouho ji chcete držet?

Většinou se snažím pozice uzavírat co nejdříve s "přiměřeným profitem". Delší pozice držím pouze v případě, že jsou ztrátové a já věřím v obrat, nebo mám velkou pravděpodobnost vyšších zisků (minima, maxima). Léta mě naučila, že třeba i drobné si odskočení může přijít velmi draho. Musel jsem se naučit i prodávat se ztrátou. Bolí to, ale vím, že zítra je také den a příležitostí nekonečně mnoho.

10. Chcete něco poradit dalších obchodníkům? Máte nějaké tipy pro začátečníky?

Myslím, že nikdo nemá patent na rozum. Obchodníkům bych jen vzkázal, že již vyhráli tím, že obchodují online a nenechali se zlákat do bankovních fondů, penzijních a jiných tzv. produktů, kde jenom platí za mizerné a drahé služby kamenných bank. Začátečníkům bych popřál pevné nervy a při neúspěchu to zkoušet znova a znova.

Ještě možná jeden tip pro všechny: V současné době neplatí žádné ekonomické teorie a poučky mého mládí, je brutálně potlačovaná funkce trhu, kterou nahrazují tiskárny peněz centrálních bank ženoucích kurzy akcií do výšin, zkresluje se statistika v Americe i v Evropě, polovina států EU je vyloučena z dluhopisového trhu, tj. jinak řečeno v bankrotu. Nabývám velmi nepříjemný pocit, že o peklu, které jednou přijde, se bude v učebnicích našich dětí psát jako o největší krizi všech dob.

V případě normálního fungování trhu bych dnes viděl Dax na hodnotách kolem 5000 - 6000 bodů. Skutečnost je přes 8000 a myslím, že se podíváme na hodnoty 9000-9500. Trh se jednoho dne narovná a bude to znamenat nekontrolovatelný pád umocněný přednastavenými S/L během několika týdnů z maxim až na hodnoty kolem 3000 bodů. Tam nahoře já budu stát se svým "plně naloženým náklaďákem" a divokou jízdu si vychutnám.

Přehled obchodů uzavřených v období 1. 5. 2013 - 1. 7. 2013:

Kolektiv autorů X-Trade Brokers - XTB.cz


Hodnocení článku:
Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • Obchodní analýzy - SPX, EUR/USD a ropa
  Americký akciový index S&P 500 (SPX) předvedl v týdnu úplně přesně to, co jsem avizoval před týdnem = pokračování poklesu k důležité support úrovni 2.080 bodů (s pěknou denní Doji svící k tomu) s následným odrazem k 2.110 bodům.
 • Obchodní analýzy - S&P 500 a EUR/USD
  Vývoj amerického akciového indexu S&P 500 neovlivnila důležitá data z americké nezaměstnanosti (NFP report), jak jsem trošku očekával, ale až překvapivá akce čínské národní banky, která devalvovala kurz jüanu během 2 dnů o cca 4 %.
 • Obchodní analýzy – S&P 500 a EUR/USD
  Americký akciový index S&P 500 v minulých týdnech otestoval pozdně letní minima a následně, s podporou technického patternu double bottom (dvojité dno), v kombinaci se zřejmým oddalováním zvýšení úrokových sazeb a lepšími 3Q výsledky se velmi rychle vrací do oblasti, kde se obchodovalo celé jaro a léto. Růst trhů včera akceleroval i zasedání ECB.
 • Obchodní cykly forexu
  Každý z nás je od mala vychováván tak, aby si pojem času spojoval s lineární podstatou plynutí. Laicky řečeno to znamená, že ho dělíme na minulost, přítomnost a budoucnost.
 • Obchodní Deník
  Vytvořený obchodní deník ke stažení v Excelu...
 • Obchodník měsíce: Bond z Přerova rozjel úspěšnou hru s dluhopisy
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta. V minulém měsíci nás zaujal trader z Přerova, který se obchodování u XTB s přestávkami věnuje od roku 2011.
 • Obchodník měsíce: Do ztrát a zase zpět
  Přinášíme další pohled na obchodování klienta na reálném účtu.
 • Obchodník měsíce: Jáchyme, hoď to do automatu
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování našeho reálného klienta. Tentokrát se jedná o obchodníka z Ústí nad Labem, který má účet u XTB od února tohoto roku. K burze však přičichl již v roce 1996 díky obchodům s mědí na newyorské komoditní burze. Trader se zaměřuje na obchodování automatických obchodních systémů (AOS), ale nebojí se z nich vybočit a předvést své vlastní tradingové umění. Celkový zisk za měsíc květen ve výši 64 tisíc korun je dobrou vizitkou. Zvláště pak, když se další zisky kupily také v otevřených pozicích.
 • Obchodník měsíce: Jde to, ale dře to
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta. Tentokrát se jedná o tradera z Rakovníka, který obchoduje na účtu Professional se spready mezibankovního trhu.
 • Obchodník měsíce: Milión od protinožců
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování našeho reálného klienta. Tentokrát se jedná o obchodníka původem z Havířova, který má účet u XTB od května roku 2012.
 • 9. MQL4 - Moje první strategie (1/2)
  V tomto díle si společně napíšeme vlastní strategii. Začneme nejprve vytvořením knihovny s pomocnými funkcemi pro obchodování.
 • 8 pips
  Dnes mi dorazila zpráva od mého dobrého přítele. Napsal mi v ní: "Tak dneska jsem vydělal jen 8 pips". Trh EUR/USD se dnes do této chvíle pohyboval v rozmezí High a Low asi 80 pips. Nabízí se zde otázka: Je 8 pips profitu za jeden den skutečně tak málo?
 • 8. MQL4 - Tester strategií
  V tomto díle se v rychlosti seznámíme s testerem strategií, který nám pak poslouží k testování a ladění naší strategie.
 • 7. MQL4 - Funkce pro obchodování
  V tomto díle si představíme poslední oblast jazyka MQL4 tak, abychom byli schopni napsat svoji vlastni strategii pro automatizované obchodování a tím jsou funkce pro práci s pokyny.
 • 6. MQL4 - Technické indikátory
  V tomto díle se podíváme funkce, které vracejí data jednotlivých indikátorů.
 • 5 velkých mýtů o obchodování forexu
  Pokud jste ve světě obchodování forexu nováček a hledáte informace, jak vůbec začít, vězte, že v tomto odvětví platí, že je propleteno spoustou balastu a zkreslených informací. Po čas celé své tradingové kariéry se budete neustále zdokonalovat a nejspíš vyhledávat nové informace a rady na internetu.
 • 5 nejsilnějších emocí tradera
  Psychologie obchodování je nedílnou součástí každého z nás. Trhy jsou jakýmsi živým organismem, u kterého se snažíme racionálním přístupem zanalyzovat jeho vývoj, což vytváří rozpor mezi očekáváním a konečným výsledkem.
 • 5. MQL4 - Předdefinované proměnné
  V této kapitole se trochu ponoříme do jazyka MQL4 a představíme si základní proměnné, pomocí kterých můžeme zjišťovat informace o cenách.
 • 5 koníčků, které vám mohou pomoci v tradingu
  V jednom z minulých článků jsme si řekli, že život není jen o vysedávání u obrazovek, a že byste si měli k tradingu najít hobby, u kterého si psychicky odpočinete. Již od útlého věku má většina z nás své vlastní koníčky. Také se nejspíš shodneme na tom, že každý by si měl své koníčky zvolit podle toho, co ho samotného baví a naplňuje.
 • 4. MQL4 - Můj první skript
  V této kapitole si zkusíme společně vytvořit první velice jednoduchý skript. Ukážeme si tak, jak se skript zakládá, seznámíme se s prvními funkcemi a nasadíme skript do platformy MetaTraderu.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace

avatar

Autor:

XTB ČR

Hodnocení autora:
Kolektiv autorů X-Trade Brokers - XTB.cz
Bližší informace o autorovi >>
reklama
Bernstein Bank - seminar

Kurzy obchodování

Bře
24

Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management

Zcela nový seminář z dílny FXstreet.cz a tentokrát se zaměřením na psychologii obchodování a money-management. A právě toto téma je naprosto nejdůležitější a současně bohužel nejvíce podceňované a opomíjené téma většiny obchodníků. Tento seminář tak doplňuje naše ostatní kurzy, které se zaměřují spíše na technickou stránku tradingu. Úspěch tradera záleží hlavně na jeho psychice a přístupu k obchodování. Přijďte se naučit ty nejsilnější nástroje, tipy a rady, které vám k úspěchu pomohou. Tento unikátní seminář zcela jistě změní váš přístup k tradingu a tím také vaše celkové výsledky. Seminářem vás budou provázet úspěšní tradeři Ondřej Hartman a Jakub Hodan.

Dub
14

Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy na FOREXu

FXstreet.cz představuje unikátní seminář s hostem - Patrikem Urbanem, který působil jako profesionální trader na Wall Streetu. Praktické použití technické analýzy, Price Action a obchodní systémy ziskových traderů. Kromě Patrika Urbana na semináři jako host vystoupí také full-time trader Jakub Hodan.

Dub
21

Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Praha)

Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

Kvě
19

Exkluzivní VIP seminář: Obchodujte jako bankovní trader!

Představujeme vám exkluzivní seminář, který účastníky semináře posouvá mezi tradingovou elitu. V průběhu semináře se dozvíte veřejně nedostupné informace o tom, jak ve skutečnosti funguje forex, pravdu o retailových brokerech a další veřejně nedostupné informace z obchodování bank a tradingu na institucionální úrovni.

Literatura

titulka_smallsize.jpg

Novinka! Kniha "Jak se stát forexovým obchodníkem" Ondřeje Hartmana vychází ve druhém a výrazně rozšířeném vydání!

Kniha vychází již ve druhém, ale tentokrát výrazně upraveném a rozšířeném vydání. Kniha je koncipována tak, aby byla užitečným průvodcem jak začínajícím obchodníkům bez zkušeností, tak i těm, kdo na forexu již obchodují a potřebují si prohloubit své znalosti.

Day_Trading_obalka_78x110.jpg

Kniha "FOREX – Ziskové intradenní a swingové obchodní strategie" od Kathy Lien vychází v češtině!

Je nám velikou ctí, že můžeme obohatit český a slovenský forexový trh světově uznávanou knihou číslo 1 pro každého, kdo chce do hloubky pochopit fungování největšího světového finančního trhu.

C:\fakepath\kathy-lien-08112017.jpg

Světový bestseller o tradingu v češtině! Úspěšní obchodníci: Jak běžní lidé porážejí Wall Street v jeho vlastní hře

Jedna z nejprodávanějších knih od Kathy Lien právě vychází v českém překladu! Obsahuje sérii rozhovorů Kathy Lien s nejúspěšnějšími tradery. Tato kniha se stala inspirací pro tisíce čtenářů po celém světě. Setkáte se v ní s příběhy obyčejných lidí, kteří dokázali zbohatnout díky systematickému dodržování konkrétních pravidel v tradingu. Bez ohledu na jejich povolání jsou dnes úspěšnými obchodníky a investory. V této knize vám budou představeny jejich obchodní přístupy a strategie, které vám pomohou pochopit, jak lze pomocí vlastní píle dosáhnout úspěchu ve zdánlivě složitém světě tradingu.

Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Odborné kurzy a semináře
Začínáme s Forexem (dopolední seminář)


FXstreet.cz - forex, komodity, kryptoměny, trading, zpravodajství

Nezávislý investiční server zaměřený na forex, komodity, kryptoměny, trading a zpravodajství. Vzdělávací články, cenové grafy, cizí měny, semináře, ekonomické a forex zprávy.
reklama
Purple - indikator
reklama
reklama
LYNX logo
reklama
XTB Price Action