Úterý 28. červen 2022 08:58
reklama
Vantage
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaMarkets
reklama
InstaMarkets

Obchodník měsíce: Trochu vylepšit psycho a je to doma!

Napsal:   Sekce: Obchodník měsíce

Jako každý měsíc jsme připravili pohled na obchodní styl našeho reálného klienta. V březnu nás zaujal trader z Karlovarského kraje, který u XTB obchoduje od dubna loňského roku. Při realizaci obchodů se trader snaží využívat několik zdrojů. Kombinuje technickou analýzu s Price Action a nezapomíná ani na vliv fundamentů. Bojuje však se svojí psychikou. Trader vytvořil od počátku roku zisk ve výši 300 tisíc korun. Výrazných zisků ale dosáhl až v průběhu března.


Charakteristika obchodování

Pro své obchodování volí trader nejčastěji instrumenty, jak sám říká, "živějšího trhu", konkrétně německý DAX (73 %) a zlato (20 %). Úplnou výjimkou však nebyly ani měnové páry a další instrumenty obchodované na zkoušku.

Podíl obchodovaných instrumentů na realizovaných obchodech:


Téměř 50 % pozic bylo obchodováno s objemem do 1 lotu. Nejvyšší objemy dosahovaly 5 lotů. Obchody této velikosti byly realizovány na zlatě.

Obchodník se snažil uzavírat nejvíce pozic do jedné hodiny (83 %). Postupně však s vidinou vyšších zisků přecházel na delší časové úseky. Ke konci sledovaného období tak můžeme najít i nejdelší obchod trvající 20 hodin se ziskem 3 877 korun. Medián délky všech obchodů ale činil pouhých 14 minut.

Z celkem 572 realizovaných pozic se do ztráty dostala každá čtvrtá. Svou velikostí dokázaly zisk výrazně ořezat. Průměrná ztrátová pozice dosahovala téměř 8 tisíc. Naopak průměrný zisk se vyšplhal jen na polovinu. S mediánem to bylo podobné. Ten ztrátový se zastavil na 4 tisících a medián zisku dosáhl poloviny.

Jak již bylo naznačeno v úvodu, křivka kumulativního zisku nevykazuje hladký průběh. Několikrát se účet také pohyboval v červených číslech. Největší ztrátu trader realizoval v druhé polovině března na oblíbeném DAXu. Dosáhla na téměř 100 tisíc korun! Proč k tomuto došlo a co se odehrávalo v traderově hlavě se dočtete v interview.

Vývoj kumulativního zisku na účtu obchodníka (572 obchodů):Zhodnocení

Při pohledu na obchodní účet a nahlédnutí do mysli obchodníka prostřednictvím interview se nabízí otázka: Proč není zisk na účtu ještě vyšší? K vidění nejsou vidět žádné zásadní chyby, které by obchodníka srážely.

Obchodník klade důraz na velmi důležitý Money Management. Na účtu si neudržuje dlouhodobé kostlivce s tím, že se trh otočí. Zároveň průměrné ztráty nejsou mnohonásobky průměrných zisků, i když zrovna v této oblasti je určitě prostor ke zlepšení.

Obchodník nemá jasná a pevná pravidla, i když se mu daří dodržovat "řád". Právě zde ale vidíme prostor ke zlepšení. Uvolněná pravidla nejvíce prospívají zkušeným traderům, na kterých obchodování nezanechává psychické stopy. Čím více se trading zakusuje do psychiky obchodníka, tím je větší potřeba pevných pravidel a omezení ad-hoc rozhodnutí. Pravidla pomohou odbourat negativní vliv euforie i skepse z různých výsledků obchodů a vyslat obchodníka do oblasti konzistentní profitability.

Interview

1. Jak byste popsal svůj obchodní systém?

V případě trendu se snažím obchodovat pullbacky. Pokud jde trh do strany, obchoduji odrazy od hladin, které se snažím najít. Někdy se zaměřím na určitou range, záleží jak je veliká na různých timeframe. Nemám žádný sofistikovaný systém.

2. Proč necháváte ztráty zajít dále než zisky?

Jde o obligátní a tolik omílanou psychiku. Věřím, že se mi trh vrátí tam, kde očekávám. Občas to nechám zajít příliš daleko. Naopak zisky jsem nenechal narůst tak, jak by mohly. Toto se snažím změnit. V březnu to vypadalo lépe, snažím se tento vývoj udržet.

3. Zajímají Vás fundamenty, technika, nebo obchodujete čistý graf – Price Action?

Snaží se najít zajímavé hladiny. Používám k tomu fibo od roku až po den, hledám trendové čáry, trojúhelníky, návraty na polovinu range a podobně. Patří sem i pivot high a pivot low. Sleduji různé timeframe od jedné minuty až po den. Používám kombinaci všeho. U fundamentů mě nezajímá zpráva, ale pouze čas vyhlašování fundamentu, i když jsem někdy fundamenty nechal být, pokud když jsem předtím vyhodnotil, že by pro mě mohly být přínosem. Spíše se snažím v čase vyhlašování nebýt v trhu. Používám tedy technickou analýzu i prvky Price Action. Nejvíce používám VWAP na futures trzích.

4. V druhé polovině března jste zaznamenal ztrátu téměř 100 tisíc korun na německém DAXu. Můžete obchod blíže popsat?

Tento obchod byl jednoznačně špatným vstupem a špatně vyhodnoceným průběhem. Přiznávám, že jsem očekával návrat k mému vstupu a pokračování v mém směru, ale to se stalo až mnohem později. Tuto ztrátu sem nechal narůst i pod vlivem mého zisku v předchozích dnech.  Podobný přístup jsem v minulosti občas zopakoval. Snažím se to odbourat.

5. Máte stanoven pevný plán ještě před vstupem do obchodu, nebo pozici upravujete podle aktuálního vývoje?

Naprosto pevný plán nemám. Záleží na tom, jak se trh chová. Před vstupem do obchodu se snažím trh nějakou dobu sledovat. Podle toho zvolím velikost pozice a občas dle vývoje přikoupím nebo prodám. Jinak platí, co jsem již uvedl. Potřebuji vidět, jakým způsobem k dané hladině trh přijde a co se tam dále odehrává.

6. Nejvíce obchodů realizujete na německém DAXu? V čem Vám tento instrument vyhovuje?

Nejvíce obchoduji zlato a DAX, jsou to grafy, které sleduji neustále. Občas mám otevřené pozice na obou trzích. Vyhovují mi spíše živější trhy, kde mohu sledovat pohyb.

7. Vaše nejdelší pozice od ledna nepřesáhla 20 hodin. Máte pevně stanovená pravidla pro délku pozice?

Snažil jsem se být v trhu do jedné hodiny, nyní se snažím přejít na vyšší timeframy a nechat zisky růst.

8. Několikrát jste obchodoval také měnové páry. Zkoušíte nové trhy, nebo je berete jako doplněk k hlavním instrumentům?           

Snažím se moc nepřecházet, neboť se nechci věnovat spoustě trhů.  Ale  poznat  jeden dva trhy. Jednalo se spíše o zvědavost. Myslím, že v tomto případě byla na mých trzích velmi nízká volatilita.

9. Jakým směrem byste se chtěl posunout v obchodování do budoucna?

Musím nejvíce zapracovat na psychice a to tak, že musím zvýšit svůj práh bolesti ke ztrátám. Rád bych se dostal k obchodování na vyšších timeframe. Rovněž bych rád snížil průměrnou ztrátu a zvýšil průměrný zisk na obchod.   

10. Chcete něco poradit dalších obchodníkům, případně se podělit o další své zkušenosti?

Nevím, jestli  jsem správná osoba k tomu, abych někomu radil. Snad jenom to, aby obchodníci opravdu brali vážně veškeré věci týkající se Money Managementu a nepodceňovali dostatečnou kapitalizaci účtu (jako úplné minimum považuji sto tisíc Kč).

Mezi mé chyby patřilo příliš časté obchodování, nedodržování Money Managementu. Za důležité považuji obchodování na reálném účtu, protože na demu nezjistíte, co bude dělat Vaše psychika. K tomu si lze vybrat klidné trhy a minimální pozice. Určitě to neberte jako fráze, které jsou omílány neustále dokola. Je lepší se poučit z cizích chyb než z vlastních. To je vždy velmi drahé. Na druhou stranu trhy zde budou stále, neboť lidé chyby stále opakují.

Přehled obchodů uzavřených v období 3. 1. 2014 - 2. 4. 2014  (tabulku lze rozkliknout):


Do Obchodníka měsíce vybíráme různorodé tradery, jejichž styl či zvolené strategie jsou něčím výjimečné a mohou se stát inspirací a pozitivním nebo negativním vzorem pro všechny zájemce o trading. Účelem není navádět k žádnému obchodnímu stylu ani strategiím, které by z realizovaných obchodů mohly vyplývat. Veškeré údaje zveřejňujeme se souhlasem tohoto klienta.

Kolektiv autorů X-Trade Brokers - XTB.cz

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Obchodník měsíce: Milión od protinožců
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování našeho reálného klienta. Tentokrát se jedná o obchodníka původem z Havířova, který má účet u XTB od května roku 2012.
 • Obchodník měsíce: Na vlně fundamentů k půlmilionovému zisku
  Přinášíme další pohled na obchodování našeho reálného klienta.
 • Obchodník měsíce: Obchodování je snadné, když se daří
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta. Tentokrát se jedná o našeho dlouhodobého klienta ze Zlínského kraje. S množstvím příkazů to nijak nepřehání, obchoduje nárazově, jeho dlouhodobá úspěšnost je však úctyhodná. Za posledního půl roku vydělal mnoho set tisíc korun a ztráty téměř nepoznal. Podle interview však nebyl vždy takto úspěšný a těžká období se nevyhýbaly ani jemu.
 • Obchodník měsíce: Pílí k zaslouženému zisku
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta...
 • Obchodník měsíce: Pomalu ale jistě vzhůru
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta.
 • Obchodník měsíce: Po sérii ztrát opět do sedla
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného obchodníka, tentokrát za měsíc prosinec. Snažíme se vybírat různorodé obchodníky, jejichž styl obchodování či zvolené strategie jsou něčím výjimečné a mohou se stát inspirací a pozitivním nebo negativním vzorem pro všechny zájemce o obchodování. Účelem není navádět k žádnému obchodnímu stylu ani strategiím, které z realizovaných obchodů vyplývají. V budoucnu budeme zveřejňovat také dlouhodobé vývoje reálných obchodních účtů.
 • Obchodník měsíce: Ropný magnát ze středních Čech hraje na odolnou psychiku
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta. Tentokrát nás zaujal trader ze středních Čech, který u XTB obchoduje od března loňského roku. Na trzích se však pohybuje už více než 8 let.
 • Obchodník měsíce: Takhle to dál nepůjde
  Přinášíme další pohled na obchodování našeho reálného klienta. Stále začínající obchodník pochází z Bratislavy a účet u XTB má už 2 roky.
 • Obchodník měsíce: Téměř 100 % ziskových obchodů
  Od tohoto měsíce Vám budeme pravidelně přinášet pohled na obchodování jednoho vybraného obchodníka společnosti X-Trade Brokers, jehož styl obchodování či zvolená strategie jsou něčím výjimečné a mohou se stát inspirací i pro další obchodníky. Hlavním kritériem výběru obchodníka měsíce tedy není ani nejvyšší zisk, ani počet obchodů, ani počet lotů.
 • Obchodník měsíce: Trading "nadivoko" není zárukou dlouhodobých zisků
  Přinášíme Vám další ze série pohledů na obchodování reálného klienta. Tentokrát se podíváme na obchodní styl tradera z Košic, který u XTB s krátkou přestávkou obchoduje už téměř rok.
 • Obchodník měsíce: Výbuch účtu a cesta zpět k nule
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta.
 • Obchodník měsíce: Z bezesných nocí k půlmilionovému zisku
  Obchodník měsíce října pochází z Prahy a obchodování u XTB se věnuje už od roku 2008.
 • Obchodník měsíce: Z forexové letargie vytrhl tradera až DAX
  Výběr obchodníka měsíce byl tentokrát jednoznačný. Přesvědčily nás obchodní styl a velmi dobré výsledky na reálném účtu. Férová komunikace nás utvrdila v názoru, že máme tu čest s kvalitním profesionálním traderem.
 • Obchodníkov plán (časť 1.)
  Akokoľvek sa chcete pozrieť na obchodovanie, benefity plánovania sú naozajstné: Hlavne ak robíte náročnú aktivitu. Môže to pomôcť dosiahnuť naše ciele. V tomto blogu sa pozrieme na „obchodníkov plán“ a na iné elementy na ktoré sa obchodníci pozerajú. Obchodníkov plán sa môže veľmi líšiť medzi obchodníkmi a často okolo osobných preferencií a hlavne cieľov.
 • Obchodníkov plán (časť 2.)
  V tomto blogu sa pozrieme na „obchodníkov plán“ a na iné elementy na ktoré sa obchodníci pozerajú.
 • Obchodním plánem k prosperitě
  Klíčem k úspěchu v obchodování na finančních trzích, potažmo na forexu, je vytvoření solidního obchodního plánu, který bude odrážet všechny aspekty vašeho obchodování, od přípravy, přes samotný trading až k zaznamenávání vašich obchodů a jejich zpětné vyhodnocení. V tomto příspěvku se budeme zabývat, jak přistupovat k obchodnímu plánování na forexu.
 • Obchodní nastavení a analýza trhů
  Obecně nesdílím optimismus, který momentálně vládne na finančních trzích z prostého důvodu. A to zejména, jak se bude dál vyvíjet situace v Číně a dále jaký dopad bude mít politika centrálních bank na trzích. Dle mého názoru je jednání centrálních bank kontraproduktivní a jako příklad bych mohl uvést Bank of Japan.
 • Obchodní nastavení akciového indexu S&P 500 a měnového páru EUR/USD
  I deset dní po amerických prezidentských volbách se finanční trhy nacházejí ve velmi rozporuplném a nepříliš čitelném módu, když klasické market moving důvody (fundamenty, výhled, technika) nejsou nyní absolutně reflektovány a trhy ovlivňuje především zvláštně nastavený sentiment a neopodstatněná víra v lepší zítřky. Situace se tak velmi podobá letnímu pobrexitovému vývoji.
 • Obchodní nastavení: Index S&P 500, EUR/USD a USD/JPY
  Na americkém akciovém indexu S&P 500 (SPX) pokračovala korekce započatá přibližně v polovině dubna. Pokles akciových trhů ve středu a ve čtvrtek umocnily zveřejněné zápisky ze zasedání americké centrální banky (Fed), ze kterých vyplývá, že Fed reálně zvažuje možnost zvýšení sazeb již na svém dalším zasedání v polovině června (pokud nedojde ke zveřejnění překvapivějších negativních makrodat či zhoršení situace ve světě – geopolitika, Čína, apod.).
 • Obchodní nastavení pro EUR/USD, EUR/NZD a pomerančový džus
  Měnový pár EUR/USD počátkem týdne neudržel důležitý support 1,1300, který byl navíc podpořen býčím obchodním signálem (býčí divergence) a v pondělí uzavřel na dohled 1,1200 úrovně. Technicky to pro býky začalo vypadat špatně, navíc pro euro také nepřicházely moc pozitivní zprávy (Itálie, brexit, makrodata).
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Bidaskbit ebook