Obchodník měsíce: Jde to, ale dře to

Napsal:   Sekce: Obchodník měsíce

Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta. Tentokrát se jedná o tradera z Rakovníka, který obchoduje na účtu Professional se spready mezibankovního trhu.

Začátky měl jako obvykle těžké a na zisky se pořádně namaká i dnes. Křivka kumulativních zisků nemá jednoznačně rostoucí trend. K tomu jistě přispívá omezující časově náročné zaměstnání. Za zkoumané období od počátku listopadu se mu však podařilo vydělat 160 tisíc korun.

Charakteristika obchodování

Trader se na zkoumaném účtu soustředil na měnové páry a akciové indexy. Z komoditních trhů si vyzkoušel pouze zlato. Nejvíce obchodů proběhlo na měnovém páru GBP/USD, bylo jich více než třetina ze všech. O něco méně intenzivně se trader věnoval AUD/USD a USD/JPY.

Podíl jednotlivých instrumentů na realizovaných obchodech:


V objemech se trader při zemi nedržel. Nejmenší pozice byly o velikosti jednoho lotu, v některých případech však zabrousil až na pětinásobek. Ze 118 pozic skončilo ve ztrátě 46 z nich. Jejich úspěšnost tak dosáhla na 61 %.

Průměrný výnos ze ziskových pozicí se vyšplhal na 7600 korun. Medián byl pouze o patnáct set korun níže. Nejvyšší ztráta dosáhla na 22 tisíc korun a průměr byl v překvapivé shodě s mediánem na úrovni 8600 korun. Obchodníkovi tak ztráty neunikaly příliš daleko.

Trader držel pozice nejčastěji desítky minut až několik hodin. Ve výjimečných případech trvaly jeho pozice desítky hodin. Pozitivní je, že ani výrazně delší pozice nepřinesly vysoké ztráty, jak se často stává u méně zkušených obchodníků. Medián délky obchodů dosáhl jedné hodiny.

K uzavírání pozic byly často použity příkazy „take-profit“ a „stop-loss“. Vzhledem k časové zaneprázdněnosti klienta je nastavování těchto příkazů více než žádoucí. Některé obchody byly otevírány také v nočních hodinách.

Vysoká volatilita převažovala

Průběh obchodování nebyl tentokrát jednotvárný. Křivka kumulativního zisku se několikrát dostala do záporu. Výrazného nárůstu se obchodník dočkal až v poslední třetině sledovaného období.

Nejlepší obchod vybočoval z řady svoji délkou pouhých 9 minut, během kterých se obchodníkovi podařilo získat celkem 52 tisíc korun. Dosáhl toho s 5 loty instrumentu EUR/USD v průběhu tiskové konference Evropské centrální banky, která vyzněla pro euro pozitivně.

Vývoj kumulativního zisku na účtu obchodníka (118 obchodů):Zhodnocení

Trader se soustředil na čtyři hlavní měnové páry a zároveň méně intenzivně zkoušel další instrumenty. Na některých se obchodníkovi vyloženě nedařilo (DAX), na GBP/USD byly výsledky sporné, přestože se jednalo o nejvíce obchodovaný instrument.

Otázkou je také výše objemů, které se v případě neúspěchu projevují hlubokými zářezy na křivce kumulativních výnosů. Doporučili bychom se soustředit na méně vybraných instrumentů a objemy zvyšovat až se vzrůstající úspěšností obchodů

Pozitivně hodnotíme, že neexistuje přímý vztah mezi délkou a ztrátovostí obchodů, což je jeden z častých prohřešků traderů. Přesto průměrné ztráty převyšují průměrné zisky.

Podle svých slov se obchodník snaží zavést do svého obchodování koncepci a řád. To je příslibem dlouhodobé profitability. Pomohla by sada pevně stanovených pravidel, mít přichystanou odpověď na každou možnou tržní situaci. Jestliže se podaří dobudovat pevné základy obchodního systému, jen tak něco ho nesrazí. Zatím však obchodník k tomuto stavu nedospěl.

Interview

1. V minulosti jste se potýkal se ztrátami. Ty se Vám však daří v poslední době eliminovat. Co stálo za změnou ve Vašich výsledcích?

Jako hlavní příčinu všech ztrát musím označit můj přístup k obchodování. K tomu jsem přistupoval jako ke koníčku, sice nákladnému, ale s minimem pravidel. Myslím, že k základní změně přispěl především edukační cyklus XTB.

2. Jaké byly Vaše začátky?

Na jaře jsem začal obchodovat na účtu Professional. Přes zcela nekoncepční přístup jsem během 3 měsíců dosáhl 150 % navýšení účtu. O to krutější byl 4. měsíc. Několik neuvážených pěti lotových pozic bez stop-losu a málem bylo po účtu. Jako další příčinu špatných výsledků vidím dnes v „okouzlení“ indikátory a grafickými systémy s častým střídáním strategií.

3. Obchodujete zároveň měny, komodity i akciové indexy. Máte speciální strategie na jednotlivé instrumenty?

Většinou obchoduji měny, z komodit zlato a z indexů DAX. Základem mého obchodování je diskréční přístup formou čekajících pokynů na proražení. V případě některých obchodů si vypomáhám také automatickým obchodním systémem.

4. Jste dnes profesionálním traderem, nebo obchodujete při zaměstnání? Kolik času věnujete obchodování denně?

Obchoduji ve volných chvílích přibližně 2 – 3 hodiny denně. Bohužel bez pevného rozvrhu kvůli časově náročné práci.

5. Sedí Vám více intradenní nebo poziční obchodování?

V pozičním obchodování vidím příležitost pro zisk. Intradenní obchodování dělám spíše pro radost.

6. Některé obchody necháváte otevřené i několik dnů, většinu však uzavíráte během několika málo hodin. Co rozhoduje o délce Vašich obchodů?

Snažím se dosáhnout plánovaný profit. Pokud vidím nějakou šanci v další růst, případně v obrat negativního trendu, pozici nezavírám. Někdy tato strategie vychází, jindy se ztráta ještě prohloubí.

7. Řídíte se technickou analýzou, fundamenty, nebo intuicí?

Ideální by byla kombinace technické analýzy, fundamentů i intuice. Třetí položka je podle mne závislá na zkušenosti obchodníka, tu bohužel zatím nemám.

8. Jste spokojen se vzděláváním XTB?

Zde je na místě veliká jednička. Přiznávám, že jsem přešel od „konkurence“, hlavním motivem bylo právě vzdělávání. Mým osobním Account Managerem je pan Martin Toman k plné mojí spokojenosti.

9. Obchodujete na účtu Professional, kde platíte komise, ale zároveň nižší spready. Mohl byste shrnout výhody, které Vám tento typ účtu nabízí?

Při objemech několika set lotů měsíčně je pro mne tento typ účtu výhodný v mnoha ohledech. Vypíchnul bych opravdu dobré exekuce a možnost úročení účtu.

10. Velikost Vašich pozic je minimálně 1 lot, často ale také 5 lotů. Jak se s těmito objemy vyrovnává Váš Money Management?

V současné době se snažím udržet riziko jednotlivého obchodu do 5 % velikosti účtu.

11. Chcete něco poradit dalších obchodníkům? Na co klást hlavní důraz?

Necítím se být kompetentní někomu radit, snad jen poučení z chyb: 1. Stop-loss; 2. Money Management; 3. Věrnost strategii; 4. Méně je vždy více; 5. Učit se, učit se, učit se.

Přehled obchodů uzavřených v období 1. 11. 2013 - 6. 12. 2013 (tabulku lze rozkliknout):


Do Obchodníka měsíce vybíráme různorodé tradery, jejichž styl či zvolené strategie jsou něčím výjimečné a mohou se stát inspirací a pozitivním nebo negativním vzorem pro všechny zájemce o trading. Účelem není navádět k žádnému obchodnímu stylu ani strategiím, které by z realizovaných obchodů mohly vyplývat. Veškeré údaje zveřejňujeme se souhlasem tohoto klienta.

Kolektiv autorů X-Trade Brokers - XTB.cz

Hodnocení článku:
Sdílení článku:
Facebook

Čtěte více

 • Obchodní analýzy – Index S&P 500, index DAX 30 a EUR/USD
  Americký akciový index S&P 500 po předcházející swing korekci vyrazil dle očekávání opět nahoru a rychle postoupil k avizované gap úrovni 2.075 bodů +/-, když se obchodoval i o pár bodů výše. Zde možno pouzavírat část níže akumulovaných swing long pozic.
 • Obchodní analýzy - SPX, EUR/USD a ropa
  Americký akciový index S&P 500 (SPX) předvedl v týdnu úplně přesně to, co jsem avizoval před týdnem = pokračování poklesu k důležité support úrovni 2.080 bodů (s pěknou denní Doji svící k tomu) s následným odrazem k 2.110 bodům.
 • Obchodní analýzy - S&P 500 a EUR/USD
  Vývoj amerického akciového indexu S&P 500 neovlivnila důležitá data z americké nezaměstnanosti (NFP report), jak jsem trošku očekával, ale až překvapivá akce čínské národní banky, která devalvovala kurz jüanu během 2 dnů o cca 4 %.
 • Obchodní analýzy – S&P 500 a EUR/USD
  Americký akciový index S&P 500 v minulých týdnech otestoval pozdně letní minima a následně, s podporou technického patternu double bottom (dvojité dno), v kombinaci se zřejmým oddalováním zvýšení úrokových sazeb a lepšími 3Q výsledky se velmi rychle vrací do oblasti, kde se obchodovalo celé jaro a léto. Růst trhů včera akceleroval i zasedání ECB.
 • Obchodní cykly forexu
  Každý z nás je od mala vychováván tak, aby si pojem času spojoval s lineární podstatou plynutí. Laicky řečeno to znamená, že ho dělíme na minulost, přítomnost a budoucnost.
 • Obchodní Deník
  Vytvořený obchodní deník ke stažení v Excelu...
 • Obchodní grafy, které se neřídí časem
  Časové grafy, které vznikají na základě určitých předem stanovených časových period, patří aktuálně mezi nejvíce rozšířené tradingové grafy vůbec. Přesto, že jsou tolik oblíbené, je třeba si položit jednu velmi důležitou otázku.
 • Obchodník měsíce: Bond z Přerova rozjel úspěšnou hru s dluhopisy
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta. V minulém měsíci nás zaujal trader z Přerova, který se obchodování u XTB s přestávkami věnuje od roku 2011.
 • Obchodník měsíce: Do ztrát a zase zpět
  Přinášíme další pohled na obchodování klienta na reálném účtu.
 • Obchodník měsíce: Jáchyme, hoď to do automatu
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování našeho reálného klienta. Tentokrát se jedná o obchodníka z Ústí nad Labem, který má účet u XTB od února tohoto roku. K burze však přičichl již v roce 1996 díky obchodům s mědí na newyorské komoditní burze. Trader se zaměřuje na obchodování automatických obchodních systémů (AOS), ale nebojí se z nich vybočit a předvést své vlastní tradingové umění. Celkový zisk za měsíc květen ve výši 64 tisíc korun je dobrou vizitkou. Zvláště pak, když se další zisky kupily také v otevřených pozicích.
 • 9. MQL4 - Moje první strategie (1/2)
  V tomto díle si společně napíšeme vlastní strategii. Začneme nejprve vytvořením knihovny s pomocnými funkcemi pro obchodování.
 • 8 pips
  Dnes mi dorazila zpráva od mého dobrého přítele. Napsal mi v ní: "Tak dneska jsem vydělal jen 8 pips". Trh EUR/USD se dnes do této chvíle pohyboval v rozmezí High a Low asi 80 pips. Nabízí se zde otázka: Je 8 pips profitu za jeden den skutečně tak málo?
 • 8. MQL4 - Tester strategií
  V tomto díle se v rychlosti seznámíme s testerem strategií, který nám pak poslouží k testování a ladění naší strategie.
 • 7 tipů pro efektivní skalpování
  Dozvíte se, na co byste si měli dát pozor, co si důkladně promyslet a v jakých oblastech na sobě pracovat, abyste se stali ziskovým skalperem.
 • 7. MQL4 - Funkce pro obchodování
  V tomto díle si představíme poslední oblast jazyka MQL4 tak, abychom byli schopni napsat svoji vlastni strategii pro automatizované obchodování a tím jsou funkce pro práci s pokyny.
 • 6. MQL4 - Technické indikátory
  V tomto díle se podíváme funkce, které vracejí data jednotlivých indikátorů.
 • 5 velkých mýtů o obchodování forexu
  Pokud jste ve světě obchodování forexu nováček a hledáte informace, jak vůbec začít, vězte, že v tomto odvětví platí, že je propleteno spoustou balastu a zkreslených informací. Po čas celé své tradingové kariéry se budete neustále zdokonalovat a nejspíš vyhledávat nové informace a rady na internetu.
 • 5 rozdielov v tradingu kryptomien a forexu
  Dnes vám opíšem 5 zásadných rozdielov pri tradingu krypto trhu a forexových mien. Každá je v niečom lepšia a v niečom horšia a idem na tie rozdiely poukázať. Aj keď je tu kryptosvet iba necelých 10 rokov a forex niekoľkonásobne viac, tak popularita týchto trhov je celkom podobná.
 • 5 rozdielov v tradingu kryptomien a akcii
  V dnešnom blogu Vám vysvetlím zásadných 5 rozdielov pri tradingu a akciach. Každé má svoje pro a proti, no jeden trh je regulovaný a druhý nie je a tam začínajú všetky problémy aj príležitosti. Veľa začiatočníkov verí, že kupovanie kryptomeny cez krypto burzu je ako kupovať akcie cez brokera, no pravda je inde.
 • 5 nejsilnějších emocí tradera
  Psychologie obchodování je nedílnou součástí každého z nás. Trhy jsou jakýmsi živým organismem, u kterého se snažíme racionálním přístupem zanalyzovat jeho vývoj, což vytváří rozpor mezi očekáváním a konečným výsledkem.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace

avatar

Autor:

XTB ČR

Hodnocení autora:
Kolektiv autorů X-Trade Brokers - XTB.cz
Bližší informace o autorovi >>
reklama

Kurzy obchodování

Zář
14

Juniorská škola tradingu - Forex I-II (Praha)

Juniorská škola tradingu - Forex I-II je určena pro začínající tradery. Pokud chcete vyzkoušet něco nového, vymanit se z davu a být úspěšný v obchodování na finančních trzích, tak je tento seminář určen právě vám.

Zář
28

Profesionálem na forexu - kurz pro pokročilé tradery (Praha)

Seminář Profesionálem na forexu je určený pro absolventy kurzu Juniorská škola tradingu a pro pokročilé forexové tradery. Naučíme vás naše ziskové intradenní a swingové obchodní strategie a posuneme vás k vyšším ziskům. Jedná se o jeden z nejlépe hodnocených seminářů FXstreet.cz a věnujeme se na něm hlavně korelačním strategiím a intermarket analýze. Sleva: Absolventi semináře Juniorská škola tradingu mají tento seminář za 4 400,-Kč.


říj
12

Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management

Zcela nový seminář z dílny FXstreet.cz a tentokrát se zaměřením na psychologii obchodování a money-management. A právě toto téma je naprosto nejdůležitější a současně bohužel nejvíce podceňované a opomíjené téma většiny obchodníků. Tento seminář tak doplňuje naše ostatní kurzy, které se zaměřují spíše na technickou stránku tradingu. Úspěch tradera záleží hlavně na jeho psychice a přístupu k obchodování. Přijďte se naučit ty nejsilnější nástroje, tipy a rady, které vám k úspěchu pomohou. Tento unikátní seminář zcela jistě změní váš přístup k tradingu a tím také vaše celkové výsledky.

říj
19

Jak vytvářet ziskové AOS a testovat obchodní strategie

Představujeme vám exkluzivní seminář se zástupci profesionálního vývojářského týmu, působícího ve společnosti FXstreet.cz. Hlavní náplní budou základy tvorby automatických obchodních systémů (AOS) pro platformu MetaTrader 4 včetně praktických ukázek. Naučíte se také správně backtestovat ziskovost AOS. Navíc si sami v průběhu semináře vytvoříte svůj první ziskový AOS.

Lis
2

Exkluzivní VIP seminář: Obchodujte jako bankovní trader!

Představujeme vám exkluzivní seminář, který účastníky semináře posouvá mezi tradingovou elitu. V průběhu semináře se dozvíte veřejně nedostupné informace o tom, jak ve skutečnosti funguje forex, pravdu o retailových brokerech a další veřejně nedostupné informace z obchodování bank a tradingu na institucionální úrovni.

Literatura

titulka_smallsize.jpg

Novinka! Kniha "Jak se stát forexovým obchodníkem" Ondřeje Hartmana vychází ve druhém a výrazně rozšířeném vydání!

Kniha vychází již ve druhém, ale tentokrát výrazně upraveném a rozšířeném vydání. Kniha je koncipována tak, aby byla užitečným průvodcem jak začínajícím obchodníkům bez zkušeností, tak i těm, kdo na forexu již obchodují a potřebují si prohloubit své znalosti.

Day_Trading_obalka_78x110.jpg

Kniha "FOREX – Ziskové intradenní a swingové obchodní strategie" od Kathy Lien vychází v češtině!

Je nám velikou ctí, že můžeme obohatit český a slovenský forexový trh světově uznávanou knihou číslo 1 pro každého, kdo chce do hloubky pochopit fungování největšího světového finančního trhu.

C:\fakepath\kathy-lien-08112017.jpg

Světový bestseller o tradingu v češtině! Úspěšní obchodníci: Jak běžní lidé porážejí Wall Street v jeho vlastní hře

Jedna z nejprodávanějších knih od Kathy Lien právě vychází v českém překladu! Obsahuje sérii rozhovorů Kathy Lien s nejúspěšnějšími tradery. Tato kniha se stala inspirací pro tisíce čtenářů po celém světě. Setkáte se v ní s příběhy obyčejných lidí, kteří dokázali zbohatnout díky systematickému dodržování konkrétních pravidel v tradingu. Bez ohledu na jejich povolání jsou dnes úspěšnými obchodníky a investory. V této knize vám budou představeny jejich obchodní přístupy a strategie, které vám pomohou pochopit, jak lze pomocí vlastní píle dosáhnout úspěchu ve zdánlivě složitém světě tradingu.

Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:


FXstreet.cz - forex, komodity, kryptoměny, trading, zpravodajství

Nezávislý investiční server zaměřený na forex, komodity, kryptoměny, trading a zpravodajství. Vzdělávací články, cenové grafy, cizí měny, semináře, ekonomické a forex zprávy.
reklama
LYNX kredit
reklama
reklama
RoboMarkets
reklama
Bossa mentoring