Sobota 28. březen 2020 15:56
reklama
Admiral Markets Affil new
reklama
Bossa live trading
reklama
RoboMarkets copyfx

Obchodník měsíce: Z bezesných nocí k půlmilionovému zisku

Napsal:   Sekce: Obchodník měsíce

Obchodník měsíce října pochází z Prahy a obchodování u XTB se věnuje už od roku 2008.

Během uplynulých let zažil mnoho bezesných nocí a cesta k ziskům nebyla zpočátku vůbec jednoduchá. Jak sám přiznává, jeho zlomovým okamžikem byla změna myšlení - pravdu má trh, nikoliv trader. V posledních měsících stabilizoval obchodní systém, který v současnosti jede v ziskovém módu. Jeho účet nabobtnal od počátku července o necelého půl milionu korun. Své zkušenosti a tipy trader shrnul v interview.

Charakteristika obchodování

V průběhu hodnoceného období červenec 2013 - říjen 2013 obchodník zrealizoval celkem 822 pozic. Jeho portfoliu vládne s přehledem forex v čele s eurodolarem, na kterém proběhlo 90 % všech obchodů. Obchodník se ale nebojí ani komoditního trhu. Nejvíce ho zaujalo zlato, kde zkouší se střídavými úspěchy breakout strategie. Velikost pozice byla nastavena nejčastěji o objemu 0,5 lotu. S postupným navyšováním účtu se trader směle vrhnul na celé loty.

Graf 1: Podíl obchodovaných instrumentů na realizovaných obchodech:


Délka obchodů se pohybovala v řádech sekund až několika desítek hodin. Jak trader přiznává v interview, snaží se pozice realizovat v rámci jedné seance. Jen když vidí potenciál zisku, nechá je otevřené delší dobu. I ten nejdelší obchod se však vešel do jednoho týdne. Medián délky všech obchodů dosáhl na pouhých 50 minut.

Průměrná ziskovost na obchod činila 1 164 Kč. Ta však byla ovlivněna několika vysokými zisky na zlatě. Medián totiž dosáhl jen na polovinu této částky. Průměrná ztráta se vyšplhala k patnácti stům korun. Medián lehce překročil polovinu zmíněné hodnoty. Zisky a ztráty jsou tak v tomto případě vzácně vyrovnány.

Nejvyššího zhodnocení trader dosahoval na konci zkoumaného období. V minulém měsíci své zisky ztrojnásobil ve srovnání s červencem. To dokazuje křivka kumulativního zisku. Na křivce jsou patrné také zářezy ztrát říjnových obchodů se zlatem, které však byly vzápětí korigovány ještě vyššími zisky na tomto instrumentu.

Graf 2: Vývoj kumulativního zisku na účtu obchodníka (822 obchodů):Zhodnocení

Na čtyřměsíčních datech vidíme stabilizovaný růst křivky kumulativního zisku. Tento fakt je pro obchodníka bezesporu důležitější, než celková výše zisku. Okamžitého přírůstku na účtu může s realizací několika pozic dosáhnout každý, jeho stabilní navyšování je ale jiným, daleko složitějším příběhem a trader je v této "disciplíně" úspěšný.

Růst křivky je z velké míry důsledkem zvládnutého Money Managementu, což je vidět na relativně nízkých ztrátách. V obchodníkův prospěch hraje také příznivý poměr zisků a ztrát (643:179). Z rozhovoru s obchodníkem bylo patrné, že se intenzivně věnuje analýze trhu z technického i fundamentálního pohledu a "ví, o čem mluví".

Trader jde cestou pomalého zkoumání dalších instrumentů, na které v jeho případě dozrál čas. To je spolu s dalším vzděláváním příslibem jeho dalšího rozvoje. Obchodník je na dobré cestě stát se dlouhodobě ziskovým. Trading se může stát jeho hlavní pracovní náplní a nikdy nekončící výzvou.

Interview

1. Účet u XTB máte od roku 2008, ale cesta k profitabilitě nebyla přímočará. Co bylo tím nejdůležitějším, co jste se během vašeho obchodování naučil?

Myslím, že nejdůležitější byla změna myšlení, že pravdu má trh a ne já - bohužel.

2. Pomohlo Vám ve vzdělávání XTB? Chodíte na konzultace a zúčastňujete se našeho vzdělávání?

Na konzultaci jsem byl zatím jednou a domluvili jsme se na dalším termínu. Musím i pochválit Live Tradingy, které jsou podle mě velmi dobré, ale bohužel ne všechny stíhám. Občas si pustím i nějaké starší webináře z profilu investora.

3. Během zkoumaného období jste se vypracoval k téměř půlmilionovému zisku. Jednoduchá otázka: "Jak se Vám to podařilo?"

Dal jsem si denní a týdenní cíle, které se snažím dodržovat. Samozřejmě ne vždy se to dá dodržet. A především, a to bylo hodně těžké se naučit, uzavírám ztrátové pozice, u kterých nevidím potenciál na obrat. Někdy obrat i přijde, ale já jsem bez stresu a mám "čistý" stůl. Dříve jsem klasicky čekal "ono se to jednou otočí". Otočilo, ale bohužel beze mne. Další co jsem se naučil, bylo čekat na příležitosti a nebrat hned "alespoň" nějaký zisk a počkat si na svůj target. Někdy tam trh nedojde, tak ukončuji dříve podle situace.

4. Z výpisu je patrné, že obchodujete v průběhu celého dne. Je trading Vaši hlavní pracovní náplní?

Zatím ne, ale pokud si uděláte pravidelné návyky, je jednodušší vše stíhat.

5. Vaše křivka kumulativního zisku za poslední 4 měsíce je pěkně vyhlazená, bez velkých skoků. To je znakem kvalitního Money Managementu. Můžete nám popsat Vaše pravidla?

Na pravidlech ještě musím zapracovat. Ale používám stop loss i profit target, které pak občas ladím podle vývoje. Naučil jsem se dělat pravidelnou týdenní i denní přípravu a sledovat, jak trh reaguje na přicházející důležitá data v průběhu dne.

6. Naprosto zásadní ztráty jste realizoval na zlatě, přestože více než 90 % obchodů probíhá na EUR/USD. Podle výpisu stále zlato obchodujete. Co se Vám na zlatě tak líbí?

Zlato je z mého pohledu velkou dobu v nějakém pásmu a pak vystřelí. Snažím se tyto breakouty obchodovat. Výše zmíněná ztráta byla v rámci dne eliminována dalšími obchody na zlatě.

7. Ve Vašem výpisu jsme našli také několik jednotek obchodů na dalších instrumentech (např. EUR/JPY). Co Vás vedlo k otevření těchto obchodů?

Ano, jsou to pokusy s malými objemy. Snažím se opravdu v posledním měsíci "rozkoukávat" a hledat jiné instrumenty a zkoumat, jak se chovají a zapojovat automatické obchodní systémy. Nicméně celkový počet instrumentů, který je podle mne možné sledovat smysluplně, se dá spočítat na prstech jedné ruky.

8. Vaše obchody trvají v průměru několik jednotek hodin, ale výjimky na obě strany nejsou vzácností. Co rozhoduje o délce Vašich obchodů?

Většinou se snažím mít vše uzavřené v rámci dne, maximálně týdne. Jsou i výjimky, kde, jak jsem psal, vidím potenciál na zisk.

9. Nejčastěji střídáte objem 0,5 lotu a 1 lot. Na základě čeho se rozhodujete, s jakým objemem vstoupíte do pozice?

Záleží na velikosti účtu. S 0,5 jsem začínal a nyní v podstatě navyšuji kontrakty.

10. Co rozhoduje a Vašich vstupech a výstupech z obchodů?

Používám pivoty, klouzavé průměry a trendové čáry. A hlavně "intermarket" analýzu. To znamená, že pokud trh nedělá to, co jsem předpokládal, přestože je tam "signál", prostě neobchoduji.

11. Chcete něco poradit dalším obchodníkům? Máte nějaké tipy pro začátečníky?

Rozhodně se necítím jako profesionál, ale prošel jsem si dnem včetně bezesných nocí a "protrpěných" víkendů, kdy člověk počítá kolik hodin je do otevření a doufá, že to nepůjde proti němu. To opravdu již nechci zažít. Pokud mohu doporučit, tak musíte být v pohodě psychicky a věřit svému úsudku. Není dobré se "zamilovat" do pozice a opravdu se naučit čekat, ať již na signál na vstup tak i na větší profity. Prostě nebrat vše.

Přehled obchodů uzavřených v období 1. 7. 2013 - 30. 10. 2013 (tabulku lze rozkliknout):

„Do Obchodníka měsíce vybíráme různorodé tradery, jejichž styl či zvolené strategie jsou něčím výjimečné a mohou se stát inspirací a pozitivním nebo negativním vzorem pro všechny zájemce o trading. Účelem není navádět k žádnému obchodnímu stylu ani strategiím, které by z realizovaných obchodů mohly vyplývat. Veškeré údaje zveřejňujeme se souhlasem tohoto klienta.“

Kolektiv autorů X-Trade Brokers - XTB.cz

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Obchodník měsíce: Obchodování je snadné, když se daří
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta. Tentokrát se jedná o našeho dlouhodobého klienta ze Zlínského kraje. S množstvím příkazů to nijak nepřehání, obchoduje nárazově, jeho dlouhodobá úspěšnost je však úctyhodná. Za posledního půl roku vydělal mnoho set tisíc korun a ztráty téměř nepoznal. Podle interview však nebyl vždy takto úspěšný a těžká období se nevyhýbaly ani jemu.
 • Obchodník měsíce: Pílí k zaslouženému zisku
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta...
 • Obchodník měsíce: Pomalu ale jistě vzhůru
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta.
 • Obchodník měsíce: Po sérii ztrát opět do sedla
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného obchodníka, tentokrát za měsíc prosinec. Snažíme se vybírat různorodé obchodníky, jejichž styl obchodování či zvolené strategie jsou něčím výjimečné a mohou se stát inspirací a pozitivním nebo negativním vzorem pro všechny zájemce o obchodování. Účelem není navádět k žádnému obchodnímu stylu ani strategiím, které z realizovaných obchodů vyplývají. V budoucnu budeme zveřejňovat také dlouhodobé vývoje reálných obchodních účtů.
 • Obchodník měsíce: Ropný magnát ze středních Čech hraje na odolnou psychiku
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta. Tentokrát nás zaujal trader ze středních Čech, který u XTB obchoduje od března loňského roku. Na trzích se však pohybuje už více než 8 let.
 • Obchodník měsíce: Takhle to dál nepůjde
  Přinášíme další pohled na obchodování našeho reálného klienta. Stále začínající obchodník pochází z Bratislavy a účet u XTB má už 2 roky.
 • Obchodník měsíce: Téměř 100 % ziskových obchodů
  Od tohoto měsíce Vám budeme pravidelně přinášet pohled na obchodování jednoho vybraného obchodníka společnosti X-Trade Brokers, jehož styl obchodování či zvolená strategie jsou něčím výjimečné a mohou se stát inspirací i pro další obchodníky. Hlavním kritériem výběru obchodníka měsíce tedy není ani nejvyšší zisk, ani počet obchodů, ani počet lotů.
 • Obchodník měsíce: Trading "nadivoko" není zárukou dlouhodobých zisků
  Přinášíme Vám další ze série pohledů na obchodování reálného klienta. Tentokrát se podíváme na obchodní styl tradera z Košic, který u XTB s krátkou přestávkou obchoduje už téměř rok.
 • Obchodník měsíce: Trochu vylepšit psycho a je to doma!
  Jako každý měsíc jsme připravili pohled na obchodní styl našeho reálného klienta. V březnu nás zaujal trader z Karlovarského kraje, který u XTB obchoduje od dubna loňského roku. Při realizaci obchodů se trader snaží využívat několik zdrojů. Kombinuje technickou analýzu s Price Action a nezapomíná ani na vliv fundamentů. Bojuje však se svojí psychikou. Trader vytvořil od počátku roku zisk ve výši 300 tisíc korun. Výrazných zisků ale dosáhl až v průběhu března.
 • Obchodník měsíce: Výbuch účtu a cesta zpět k nule
  Přinášíme další ze série pohledů na obchodování reálného klienta.
 • Obchodník měsíce: Z forexové letargie vytrhl tradera až DAX
  Výběr obchodníka měsíce byl tentokrát jednoznačný. Přesvědčily nás obchodní styl a velmi dobré výsledky na reálném účtu. Férová komunikace nás utvrdila v názoru, že máme tu čest s kvalitním profesionálním traderem.
 • Obchodníkov plán (časť 1.)
  Akokoľvek sa chcete pozrieť na obchodovanie, benefity plánovania sú naozajstné: Hlavne ak robíte náročnú aktivitu. Môže to pomôcť dosiahnuť naše ciele. V tomto blogu sa pozrieme na „obchodníkov plán“ a na iné elementy na ktoré sa obchodníci pozerajú. Obchodníkov plán sa môže veľmi líšiť medzi obchodníkmi a často okolo osobných preferencií a hlavne cieľov.
 • Obchodníkov plán (časť 2.)
  V tomto blogu sa pozrieme na „obchodníkov plán“ a na iné elementy na ktoré sa obchodníci pozerajú.
 • Obchodní nastavení a analýza trhů
  Obecně nesdílím optimismus, který momentálně vládne na finančních trzích z prostého důvodu. A to zejména, jak se bude dál vyvíjet situace v Číně a dále jaký dopad bude mít politika centrálních bank na trzích. Dle mého názoru je jednání centrálních bank kontraproduktivní a jako příklad bych mohl uvést Bank of Japan.
 • Obchodní nastavení akciového indexu S&P 500 a měnového páru EUR/USD
  I deset dní po amerických prezidentských volbách se finanční trhy nacházejí ve velmi rozporuplném a nepříliš čitelném módu, když klasické market moving důvody (fundamenty, výhled, technika) nejsou nyní absolutně reflektovány a trhy ovlivňuje především zvláštně nastavený sentiment a neopodstatněná víra v lepší zítřky. Situace se tak velmi podobá letnímu pobrexitovému vývoji.
 • Obchodní nastavení: Index S&P 500, EUR/USD a USD/JPY
  Na americkém akciovém indexu S&P 500 (SPX) pokračovala korekce započatá přibližně v polovině dubna. Pokles akciových trhů ve středu a ve čtvrtek umocnily zveřejněné zápisky ze zasedání americké centrální banky (Fed), ze kterých vyplývá, že Fed reálně zvažuje možnost zvýšení sazeb již na svém dalším zasedání v polovině června (pokud nedojde ke zveřejnění překvapivějších negativních makrodat či zhoršení situace ve světě – geopolitika, Čína, apod.).
 • Obchodní nastavení pro EUR/USD, EUR/NZD a pomerančový džus
  Měnový pár EUR/USD počátkem týdne neudržel důležitý support 1,1300, který byl navíc podpořen býčím obchodním signálem (býčí divergence) a v pondělí uzavřel na dohled 1,1200 úrovně. Technicky to pro býky začalo vypadat špatně, navíc pro euro také nepřicházely moc pozitivní zprávy (Itálie, brexit, makrodata).
 • Obchodní pasti uvnitř našich hlav
  Otevřete obchodní pozici, nastavíte stop-loss (SL), profit-target (PT) a už se jen díváte, jak účet narůstá. Ano, zní to skvěle. A takovýchto skvělých příběhů můžete o forexu najít určitě nespočet, avšak jedna zásadní proměnná je v těchto příbězích často opomíjena. Která? Tou proměnnou není nic jiného než obchodníkova psychologie. Na úvod toho dnes bylo napsáno již až, až. Pojďme proto nyní k samotnému tématu….
 • Obchodní platforma SaxoTraderPRO
  Platforma SaxoTraderPRO je profesionální obchodní platforma, plně přizpůsobitelná, dostupná pro Windows i Mac. Poznejte, jaké možnosti nabízí.
 • Obchodní příležitosti na australském dolaru
  Dnešní blog technické analýzy bude věnovám křížovým měnovým párům australského dolaru a aktuálním obchodním příležitostem které na nich vidím. Konkrétně mě zaujaly na konci čtyřicátého kalendářního týdne měnové páry EUR/AUD, AUD/NZD a AUD/CAD.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Bossa live trading