Fundamentální analýza
Minulý týden byla reportována data o vývoji inflace v USA. Spotřebitelská inflace rostla meziměsíčně pouze o 0,2 %, zatímco očekávání bylo 0,3 %. Průmyslová inflace dokonce meziměsíčně klesla a sice o 0,5 % (očekávání byl růst o 0,2 %). S ohledem na to, že duben byl první měsíc, kdy USA zavedly tarify, byl tento výsledek zcela nečekaný.
Retailové prodeje za duben ale zpomalily a rostly pouze o 0,1 %, zatímco v předchozím měsíci rostly o 1,7 %.
Zásadní zprávou je, že USA přišly o svůj poslední dokonalý úvěrový rating poté, co vlivná ratingová agentura Moody's vyjádřila obavy ohledně schopnosti americké vlády splácet svůj dluh.
Moody’s snížila hodnocení USA z nejvyšší možné známky „AAA“ na „Aa1“ a poukázala přitom na to, že po sobě jdoucí administrativy nezvládly zastavit rostoucí deficity a úroky z dluhů. AAA rating je považován za znak vynikající finanční kondice a znamená velmi silnou schopnost splácet závazky. Moody’s přitom držela nejvyšší rating USA nepřetržitě od roku 1917.
Agentura uvedla, že snížení odráží více než desetiletý nárůst vládního dluhu a poměru úrokových plateb na úroveň, která výrazně převyšuje ostatní země s podobným ratingem. Moody's sice uznává, že USA si stále zachovávají mimořádné ekonomické výhody – velikost, odolnost, dynamiku a klíčovou roli dolaru jako světové rezervní měny – přesto očekává, že federální dluh vzroste do roku 2035 na 134 % HDP, oproti 98 % v loňském roce.
Tato zpráva vyvolává tlak na dolar, který po jejím vydání začal silně oslabovat. Akciové indexy po otevření trhu sice také oslabily, ale později všechny ztráty smazaly.
Technická analýza
Akciové indexy nadále posilují pod vlivem zpráv o zmírnění obchodní války mezi USA a Čínou.
Graf č.1: Index S&P 500 na denním časovém rámci
Trhy si na nevyzpytatelnost Donalda Trumpa zvykly a index S&P 500 se po delší době dostal v letošním roce do zelených čísel. Index prorazil rezistenci 5 900 bodů a má volný prostor až k 6 150 bodů.
Eurodolar v posledních dnech osciluje kolem hodnoty 1.12. Indikátor Purple Strike na denním grafu sice stále naznačuje, že by tento pár měl oslabovat, ale z pohledu price action jsou jasně viditelná vyšší high a vyšší low, což značí rostoucí trend. Pokles, který nastal v posledních dvou týdnech je jen korekcí tohoto pohybu. Zprávy o sníženém ratingu USA by ale mohly tuto korekci ukončit a eurodolar by se mohl podívat na vyšší hodnoty.
Obrázek č.2: Měnový pár EUR/USD na denním časovém rámci
Slabost dolaru se projevuje i na dalších měnových párech. Na dalším obrázku máme pár USD/JPY na H4 časovém rámci. Japonský jen bývá považován za tzv. bezpečný přístav, což v aktuální situaci zvyšuje pravděpodobnost pokračování klesajícího trendu tohoto měnového páru.
Graf č.3: Měnový pár USD/JPY na H4 časovém rámci
Pár USD/JPY prorazil support na 144.800 a volný prostor je až k dalšímu supportu na 142.300. Indikátor Purple Strike je červený, což také potvrzuje klesající trend.
Kde hledat obchodní příležitosti v druhé polovině roku?
Připojte se zdarma k webináři Purple Trading a podívejte se na trhy očima expertů. Společně se zaměříme na akciové, komoditní, forexové i kryptoměnové trhy a představíme přístupy, jak na nich hledat příležitosti a volit vhodné strategie.
Exkluzivní webinář vysíláme 21.5.2025 od 17:30
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 63.5 % % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.