Pondělí 28. září 2020 03:09
reklama
XTB evolution
reklama
Dukascopy
reklama
Dukascopy

Akciový výhled Saxo Bank: Najděte si padák, dopad už se blíží

26.10.2018 16:08  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk
 • Investoři by se u akcií měli chovat spíše defenzívně a kvůli eskalující obchodní válce mezi USA a Čínou se vyhnout polovodičům a automobilovému průmyslu. Nacenění – zejména u amerických akcií, které představují polovinu globálního akciového indexu – dosáhlo hodnot, při kterých je poměr rizika a zisku příliš nízký.
 • Fed mezitím pokračuje s normalizací svých úrokových sazeb, což znamená, že sazby opravdu nejsou neutrální.
 • Spolu se zvyšováním nejdůležitějších diskontních sazeb se mění dynamika, takže růstové akcie jsou zranitelnější a možná se připravují na návrat hodnotových akcií.

Takticky představují akcie rozvíjejících se trhů dobrý nákup díky tomu, že čínské akcie se nacházejí na medvědím trhu, avšak celkově se akciový býčí trh blíží svému konci. Na závěr představíme způsob, jak se vyrovnat s divokými náhodami na finančních trzích.

Americké akcie už nejsou zajímavé

Trumpova politika Amerika na prvním místě a jeho daňová reforma americkým finančním trhům pomohly a americké akcie dosáhly ve třetím čtvrtletí nových maxim i ve chvíli, kdy globální akciové trhy kolísaly. Index S&P 500 je hodnocen na 21 násobku běžných výnosů a poskytuje dividendu ve výši 1,8 %. V devíti různých metrikách je index S&P 500 hodnocen na 0,85 standardní odchylky nad průměrem od roku 1990, což znamená, že americké akcie jsou nejdražší od roku 2002 (s výjimkou prudkého nárůstu hodnoty v lednu 2018).


Jak ukazuje obr. 1, desetileté anualizované skutečné výnosy S&P 500 mají negativní korelaci ke zhodnocení; červená oblast ukazuje rozpětí hodnot (v z-skóre) indexu S&P 500 v roce 2018 v devíti různých metrikách. Jak naznačují údaje, je zde vysoká pravděpodobnost, že americké akcie v příštích deseti letech dosáhnou v celoročním poměru jen 0-1 % návratnosti. Pokud inflace překročí očekávání, mohl by být výsledek dokonce výrazně horší.

A co je pro americké akcie horší, kvůli nedávnému zvýšení sazeb Fedem, nyní konečně existují zajímavé alternativy. Například patnáctileté hypoteční dluhopisy jsou na 4,03 %, což pro příští dva roky představuje daleko zajímavější poměr rizika k výnosům než akcie. Rozdíly v poklesu jsou u hypoték mnohem menší než u akcií a pokud se ekonomika dostane do další recese, ceny akcií poklesnou, zatímco hypotéky vzrostou. Pokud v příštích dvou letech uvidíme běžný vývoj trhu s nízkým růstem a nikoli recesí, nabídnou tyto dvě třídy aktiv pravděpodobně stejné výnosy.

Dokáží se hodnotové akcie zotavit?

Posledních 10 let představuje nejhorší období pro hodnotu versus růst od roku 1985, viz obr. 2. Celé období od velké finanční krize v podstatě postavilo klasické měřítko zhodnocení vůči růstu na hlavu. Avšak stejná analýza provedená pouze na amerických akciích ukazuje něco jiného – vynikající růst proti zhodnocení během většiny devadesátých let. Takže současná drastická změna zhodnocení je skutečně fenoménem rozvinutého trhu.


Čím lze vysvětlit propad hodnotových akcií? Kromě bubliny společností dot-com, která měla určité specifické charakteristiky, je jasným faktorem, který se po finanční krizi změnil, skutečnost, že centrální banky v rozvinutých zemích stlačily úrokové sazby. Historicky nízké úrokové sazby vytvořily prostředí bez alternativy k akciím, což vedlo k dramatickému zvýšení rizika a honbě za výnosy. To pravděpodobně vytlačilo zhodnocení růstových akcií výš a v období po finanční krizi vytvořilo výnosové prémie nad hodnotou. Hodnotové akcie jsou také výrazně zranitelné vůči výkyvům v odvětví surovin, finančních aktiv a energetiky, které od roku 2010 zažívají v rozvinutém světě pokles.

Nakupovat rozvíjející se trhy?

Akcie rozvíjejících se trhů za sebou mají annus horribilis, během kterého poklesly meziročně o 12 %, případně dokonce o 20 % z lednového maxima proti rozvinutým trhům, které meziročně rostly. Americké akcie se však už dostávají do popředí. Špatné výsledky jsou způsobeny silným dolarem a vyššími americkými úrokovými sazbami, což vedlo ke zvýšení zahraničních finančních závazků a zhoršení finančních podmínek. Země, jako je Turecko, Argentina, Rusko a Indonésie, nabízejí příklad toho, jaké problémy působí normalizace amerických sazeb na rozvíjejících se trzích.

Kromě toho letos výrazně vzrostla i cena ropy v USD a při převodu do místních měn to pro mnoho rozvíjejících se zemí znamená, že ceny energií vzrostly během roku o 50-100 %, což zvyšuje tlak na spotřební výdaje. A na závěr, čínsko-americká obchodní válka způsobuje rozvíjejícím se trhům další problémy, protože americká cla na čínské zboží ovlivnila postoje čínských investorů a index CSI 300 poklesl meziročně o 30 %. Čínské akcie představují největší váhu v indexu MSCI rozvíjejících se trhů a proto jsou pro akcie těchto trhů zásadní.


I přes tuto nejistotu si myslíme, že čínské akcie představují taktickou příležitost k nákupu, zejména v kombinaci s podceněnou pozicí amerických akcií. Rozdíl hodnocení mezi čínskými a americkými akciemi od finanční krize prošel od vysoké úrovně 40-80 % k nedávným -15 %, což je poněkud matoucí, protože ekonomické předpovědi naznačují, že Čína má vyšší dlouhodobé míry růstu než Spojené státy. Trh se očividně obává stavu čínského modelu a vzhledem k eskalaci obchodní války se Spojenými státy proto na čínský akciový trh uvaluje značnou zátěž politického rizika. Jak vidíme na obr. 1, výchozím bodem zhodnocení je růst budoucích výnosů a proto si myslíme, že čínské akcie budou v budoucnu přinášet lepší výsledky než ty americké.

Náš názor

Kromě toho, že jsme vzhledem k výše uvedeným argumentům upravili náš pohled na softwarové společnosti (růstové akcie) spíše negativně, zůstávají naše ostatní názory nezměněné. Nadváha v ne-cyklických sektorech, např. zdravotnictví a spotřebním zboží, a podváha v sektoru polovodičů a automobilů je způsobená eskalací obchodní války. Akcie by vůči dluhopisům měly zůstat stále v rovnováze a expozice akcií by se měla klonit spíše směrem k rozvíjejícím se trhům, s výjimkou amerických akcií (které mají podváhu), a takticky přeceněných čínských akcií, avšak u ostatních rozvíjejících se trhů zůstane expozice spíše negativní. Investoři by měli zvážit vyšší expozici v hodnotových akciích. Ekonomiky podporované vývozy s velkým obchodním přebytkem budou také spíše mít podváhu.

Autor: Peter Garnry, vedoucí kapitálové strategie Saxo Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Akciový trh otevřel týden na pozitivní notě.
  V pondělí akciový trh Spojených států uzavřel obchodní seanci s mírným nárůstem hlavních indexů po dlouze době ztrát, která trvala od srpna. Od začátku týdne se obchodníci soustředí na nadcházející setkání FED-u a ve zveřejněných statistikách se pokoušejí najít klíč k výslednému rozhodnutí setkání. Trhy se tak snaží odhadnout, zda bude současný objem QE ponechán na nezměněné úrovni nebo se zredukuje. Změny, a tedy zúžení v současném nastavení kvantitativního programu očekává až třetina ekonomů, zatímco ostatní stále věří, že obrat nastane až na březnovém setkání.
 • Akciový trh pod tlakem, JEN vítězí, index ZEW z Německa; analýza EUR/GBP, EUR/JPY a CAD/CHF
  Evropskou ekonomiku dnes čekají opět výzvy v podobě publikace výsledků německého indexu ZEW, jež reflektuje, co s...
 • Akciový trh se probouzí, odpolední klíčová data z trhu práce USA, analýza EUR/USD, EUR/AUD, NZD/USD
  Americký akciový trh má za sebou dva úspěšné dny, kdy dohnal novoroční ztráty a za rok 2015 se již obchodu...
 • AKCIOVÝ TRH SE VDĚČNĚ USMÍVÁ NA AMERICKÝ DOLAR
  Průmyslový Dow Jones navyšuje své akciové zisky již desátý den po sobě, když si přidal dalších 0,6% na 14 539, což jsm...
 • Akciový trh v oslabení, měnový trh čeká na zápis FOMC; analýza ROPY, DOW JONES, FTSE 100
  Výborná data z realitního amerického sektoru, která v počtu nově stavěných domů dosáhla v červenci osmiletých maxim, včera...
 • Akciový trh v US sa zmenšuje
  Biotechnológie včera pomohli prekonať cyperské otrasyAkciové trhy včera začali obchodovanie kvôli neistote ohľadom sit...
 • Akciový výhled: Globální akcie vykazují největší odklon od roku 2007
  Společnost dosáhla zásadního bodu zlomu na několika frontách, což bude mít zásadní dopad na globální akcie i investory. Dosáhli jsme konce globalizace, jak ji známe od počátku osmdesátých let minulého století. Životní prostředí, nerovnost, úvěry a globální nabídkové řetězce vykazují obrovskou nerovnováhu.
 • Akciový výhled: Chystá se pořádná bouře, která zvedne vlnu inflace
  Centrální banky na hrozící zpomalení ekonomiky a obchodní válku reagují tím, že panicky snižují úrokové sazby a signalizují nové extrémní uvolňování. Politici se mezitím začínají klonit k myšlence „moderní monetární teorie“. Náš model naznačuje, že ve třetím čtvrtletí čeká nejnižší bod ekonomického cyklu Čínu. Pro Spojené státy, Velkou Británii a Evropu to pak bude první až druhé čtvrtletí. Navíc bychom mohli začít směřovat k masivnímu opakování globální krize.
 • Akciový výhled na druhé čtvrtletí: Vyhoření akcií?
  První čtvrtletí nabídlo úplně všechno. Finanční trhy zažily nejrůznější dramatické situace: od nejsilnějšího zahájení roku za poslední desetiletí po největší denní pohyb indexu VIX za posledních deset let. Ten odhalil, že prodejní volatilita je na finančních trzích tím nejpřecpanějším obchodem. Nyní jsou akcie na mnoha frontách pod tlakem – od hrozby obchodní války po neuspokojivé makroekonomické údaje a regulaci technologických firem. Smysl tak dávají defenzivní rozhodnutí.
 • Akciový výhled: Proč zůstávají evropské akcie pozadu?
  Evropské akcie se globálně opožďují, mají slabé výnosy a nízké zhodnocení. Zároveň se jejich ceny drží výrazně pod cenami amerických titulů. A protože se připravujeme, že brzy skončí období konvergence a rostoucí globalizace, Evropa asi zůstane ještě více pozadu. Co s tím mohou politici dělat?
 • Akciový výprodej pokračuje, analýza DAXu
  Akciové trhy zažívají další černý den. Akcie na Wall Street vstupují do druhého únorového týdne s 1,7 procentní ztrátou, přičemž německý...
 • Akciový výprodej pokračuje. Na trhu s dluhopisy bijí zvony na poplach
  V pondělí nic nenaznačovalo tomu, jaký týden nás čeká. Indexy Dow Jones a S&P 500 zaznamenaly velmi mírné ztráty, přičemž nefinanční index Nasdaq 100 k začátku obchodovacího týdne lehce posílil. Uklidnění přišlo vhod, zejména po turbulentním konci minulého týdne. Co se týče dalších aktiv, americký dolar v pondělí posiloval, zlato vyklesalo a ropa prudce rostla.
 • Akční nabídka od Smile-Expo: vstupenky na Prague iGaming Affiliate Conference s 50% slevou
  Společnost Smile-Expo připravila jarní 50% slevu na vstupenky na Prague iGaming Affiliate Conference – konferenci o partnerském marketingu hazardním průmyslu.
 • Aké budú dopady prepadu cien ropy na 20 najväčších ekonomík?
  Vzhľadom na aktuálny kolaps cien ropy som sa pozrel na to, komu to prospeje a komu to uškodí. A aj s numerickými odhadmi. Čísla som bral z americkej energetickej agentúry EIA, a porovnal som ročnú zmenu obchodnej bilancie ropy pri jej poklese o 25 USD za barel (t.j. ako sa zmenili vyhliadky pre ekonomiku oproti začiatku októbra, keď bola ropa Brent na úrovni 85 USD za barel) k HDP pre 20 najväčších ekonomík sveta.
 • Aké faktory vplývajú na ceny ropy?
  Po Grécku si médiá našli nového líblinga – ceny ropy. A tak som v posledných dňoch často čelil otázkam typu, čo všetko...
 • Aké má ECB ďalšie možnosti pre uvoľňovanie?
  Moja utorková predikcia, že ECB si vyčká s predznačením ďalšieho uvoľnenia, sa nenaplnila. Draghi na tlačovej konferen...
 • Aké obchodné dohody má Británia k dispozícii po dnešnom predstavení plánu BrExitu?
  Po dnešnej tlačovke britskej premiérky Mayovej je jasné, že BrExit bude tvrdý. Teda pokiaľ ho schváli britský parlament (nie je to úplne isté, pretože libra vyletela nahor po nečakanej správe, že vláda si chce nechať finálnu formu BrExitu odobriť parlamentom). A Mayová povedala aj ďalšie veci – Británia nemá záujem o existujúce formy prístupu na trh EÚ, ako EHS (Nórsko, Island), EZVO (Švajčiarsko, Lichtenštajnsko), či colnú úniu (Turecko, Andorra, San Maríno, Monako).
 • Aké "silné" by bolo zlé euro?
  Možností  pre riešenie dlhovej krízy v...
 • Aké riziká vyplývajú zo zadlženia jednotlivých krajín eurozóny a EÚ?
  V júni som sa v poste Väčšie riziko problémov pre svetovú ekonomiku dnes hrozí skôr z Emerging Markets ako zo Západu p...
 • Aké silné by bolo zlé euro?
  Možností  pre riešenie dlhovej krízy v...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets webinare