Sobota 27. duben 2024 09:03
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
FTMO férovost
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
Dukascopy new

Fidelity International: Výhled na rok 2024 v Asii – Na vlně růstového momenta

07.12.2023 14:16  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Zpomalení čínské ekonomiky i silný americký dolar podkopával v uplynulém roce značné růstové tempo mnoha asijských ekonomik. V roce 2024 by však měl růst znovu převládnout.

Výkonnost amerického dolaru a slábnoucí čínské oživení podkopávalo v uplynulém roce silný hospodářský růst mnoha asijských ekonomik. Díky dobré spotřebě a pozitivním strukturálním trendům jsou však ekonomické vyhlídky Asie nadále slušné.

Tři scénáře čínského růstu

Čína představuje klíčového hráče v celém asijském regionu. Následující tři makro scénáře jsou ty nejpravděpodobnější cesty, kterými by se mohla ekonomika této země ubírat i v příštím roce.

První, základní scénář společnosti Fidelity International, je postaven na tezi, že oživení země bude postupně zrychlovat ruku v ruce se stabilizací v sektoru nemovitostí a rostoucí spotřebou. Tomuto scénáři, podle nějž ekonomika v roce 2024 poroste přibližně o 4 až 5 %, přisuzujeme 65% pravděpodobnost. Pro udržení žádoucí trajektorie růstu budou politici přistupovat k větší fiskální a měnové podpoře, včetně účinných opatření pro řešení hlubokých strukturálních problémů. Pomohou tak obnovit rovnováhu ekonomiky a vychýlit ji směrem od přežitého modelu založeného na investicích. Tento stimul by rovněž pomohl stabilizovat cenu nemovitostí, které tvoří přibližně dvě třetiny bohatství čínských domácností, což by přineslo ozdravný impuls pro spotřebitelskou důvěru.

V případě recese ve vyspělých zemích by silný domácí trh v Číně pomohl vyrovnat pokles zahraniční poptávky. „I když se domníváme, že model vysokého růstu z předchozích let není opakovatelný, zlepšující se makroprostředí by podpořilo podnikové zisky a v konečném důsledku zlepšilo náladu investorů. V případě nemovitostí bychom očekávali stabilizaci cen, nikoli obnovení předchozího růstu, přičemž bychom bedlivě sledovali úroveň zadlužení,“ říká Martin Dropkin, vedoucí oddělení akcií pro Asii a Pacifik Fidelity International.

Případný scénář "pokračující stabilizace" by měl pro čínská aktiva smíšené důsledky. Mezi čínskými akciemi, které v současné době nabízejí atraktivní ocenění ve srovnání s většinou ostatních regionů, by z rostoucího hospodářského výkonu nejvíce profitovaly cyklické tituly, jako je odvětví lodní dopravy, průmyslu nebo ropných služeb. Silnější výdaje domácností, podpořené vysokými a nadměrnými úsporami nahromaděnými během pandemie, by rovněž prospěly akciím ze sektoru spotřeby. Úrokové sazby by v tomto scénáři zůstaly nezměněny či mírně poklesly. Reálný výnos čínských státních dluhopisů by v prostředí nízké inflace zůstal slušný, což by podpořilo poptávku po domácích dluhopisech. Přesto můžeme být svědky krátkodobého odlivu likvidity z trhu pevninských dluhopisů, způsobeného očekáváním budoucích politických stimulů a rostoucí nabídkou státních dluhopisů, což zpětně povede k dalšímu růstu výnosů.


Druhý scénář pro čínskou ekonomiku zdůrazňuje možná rizika, jako například, že se vládní stimuly nepodaří prosadit dostatečně rychle, což by mohlo vyústit ve vážné hospodářské zpomalení. Tomuto scénáři přisuzujeme pravděpodobnost 25 %. Ekonomika by byla zasažena dvojím způsobem, a to jak domácími strukturálními problémy, tak zpomalením zahraniční poptávky. Nedostatečné politické stimuly by vedly k výraznějšímu poklesu už tak nemocného trhu s nemovitostmi. Prodeje půdy, které představují hlavní zdroj fiskálních prostředků místních vlád, by se dále snížily, což by vedlo k nárůstu úvěrového rizika u dluhu místních vlád.

Pokud by se tato “dvojí krize” v sektoru nemovitostí a zadlužení místních vlád přenesla do širšího finančního systému, mohla by Čínu čekat "japonizace", čili mnohaletá hospodářská stagnace charakterizovaná vysokým zadlužením, dezinflačními tlaky a poklesem výdajů, důvěry spotřebitelů i podniků. Na úrovni ústřední vlády by stále existoval prostor pro zvýšení zadlužení, které by mohlo kompenzovat tento pokles, ale pro akciové investory by tento převážně medvědí scénář vyžadoval defenzivní nastavení. Akcie utilit či základní spotřeby by pro přečkání bouře poskytly nejlepší ochranu. Tato situace by mohla být pozitivní i pro čínská aktiva s pevným výnosem a my bychom proto jednoznačně doporučovali větší dluhopisovou expozici. Zároveň by rostlo riziko defaultů, což hovoří pro setrvání u vysoce kvalitních podnikových dluhopisů.

Třetí a poslední “reflační” scénář pro Čínu počítá s tím, že se ekonomika vrátí do historických kolejí silného růstu. „Domníváme se, že jde o nejméně pravděpodobný ze všech tří scénářů s pravděpodobností pouze 10 %. V tomto případě se Čína úspěšně vrátí ke svému starému modelu – růst podpoří nadměrné vládní investice a dostaví se boom v oblasti nemovitostí. Politici by šli nad rámec opatření cyklického uvolňování a zachraňovali by developery i finanční entity místních vlád, kterým hrozí nedostatek hotovosti, což by vyústilo v obnovení úvěrové horečky ve veřejném i soukromém sektoru. Inflace by zrychlila, podnikatelská a spotřebitelská důvěra znovu ožila. Opětovný boom v sektoru nemovitostí by byl hnací silou širokého oživení v celé ekonomice. V krátkodobém horizontu by Čína znovu dosáhla rychlého hospodářského růstu, ale investoři by se měli mít na pozoru: tato dluhem živená expanze by nebyla dlouhodobě udržitelná, a nakonec by způsobila ekonomice ještě horší strukturální problémy, než vidíme dnes. Pokud jde o dopady na jednotlivé třídy aktiv, reflační scénář by byl pozitivní pro ekonomicky citlivé hodnotové akcie, např. sektor těžkého strojírenství a finance. Vzhledem k širokému oživení spotřeby bychom upřednostňovali také tituly ze sektoru dlouhodobé (zbytné) spotřeby,“ vysvětluje Martin Dropkin.

Japonsko

Čínská ekonomika je největším hybatelem vývoje v regionu. Čína však není zdaleka jedinou ekonomikou, která bude v nadcházejícím roce určovat tempo na asijských trzích. Japonské akcie by mohly i nadále překonávat svými výkony, neboť tamní ekonomika po desetiletích stagnace cen přechází do stavu mírné inflace. Zvyšování mezd se projeví ve zvýšení spotřeby, přičemž u japonských domácností již můžeme pozorovat změnu mentality od spoření k utrácení, což bude mít široké a trvalé dopady. Reformy corporate governance zároveň zlepšují tvorbu hodnoty na akciového trhu. Společnosti se díky nim více zaměřují na vyplácení dividend a realizaci zpětných odkupů. Díky rostoucí jistotě centrálních bankéřů, že mírná inflace v Japonsku dosáhla udržitelné úrovně, je pouze otázkou času, kdy Bank of Japan ukončí svou ultra rozvolněnou měnovou politiku a zcela opustí svou politiku kontroly výnosové křivky. Tato normalizace měnové politiky pomůže přilákat investory na místní trh dluhopisů.

Indie a jihovýchodní Asie

Zbytek asijského regionu sice bude čelit problémům v případě recese na západě nebo většího zpomalení v Číně, ale v dlouhodobém horizontu může těžit z příznivých strukturálních růstových faktorů. Indie bude v nadcházejících letech pravděpodobně jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik světa. Díky stoupajícímu počtu obyvatel v produktivním věku bude země vyrábět a spotřebovávat více zboží i služeb a bude hnací silou technologických inovací. Relativně vysoké valuace indických akcií ve srovnání s ostatními asijskými a rozvíjejícími se trhy lze zdůvodnit trvale vyšší návratností vlastního kapitálu tamních kótovaných společností.


Snaha o snížení závislosti dodavatelského řetězce na Číně prostřednictvím rozšiřování výrobní základny v Indii a jihovýchodní Asii podpoří dynamiku průmyslové výroby v celém regionu. Ačkoli je pro sousední země obtížné se přiblížit dominantnímu postavení Číny ve výrobě, vzestup takzvaných konfigurací dodavatelského řetězce "Čína plus jedna" povede k významnému přílivu investic do zbytku regionu, což pomůže zvýšit export a zaměstnanost v Indii i jihovýchodní Asii. Samozřejmě, že recese na rozvinutých trzích nebo výraznější zpomalení v Číně by byly velkou ranou pro exportéry ve zbytku regionu, ale reálně to bude komplexnější v závislosti na tom, který z našich globálních makroekonomických scénářů se v příštím roce naplní.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Fidelity International: Trump vs. Clintonová = vliv na kapitálové trhy
    Odborníci Fidelity International, globálního lídra v oblasti investic, se domnívají, že pokud by při prezidentských volbách 8. listopadu skutečně zvítězil Donald Trump, v krátkodobém horizontu by to přineslo pro kapitálové trhy USA větší rizika, než zvolení Hilary Clintonové. A to zejména vzhledem k vyšší míře nejistoty, která je s ním spojována. Zatímco podle analýzy Fidelity International je celkový vliv politiky prezidenta na makroekonomickou situaci a na trhy omezený, dopad na jednotlivé sektory a společnosti může být významný.
  • Fidelity International: Tři důvody pro návrat čistých energetických akcií v roce 2024
    V nadcházejícím roce budou v sektoru zabývajícím se čistou energií dominovat politická a makroekonomická rizika, a to zejména v USA. Většina špatných zpráv v tomto odvětví již však byla trhem v cenách promítnuta.
  • Fidelity International: Tři témata pro druhé čtvrtletí
    Současná polykrize vstoupila do nové fáze. Zatímco ekonomiky odstartovaly rok 2023 tím, že jsou odolné, nejrychlejší epizoda zvyšování úrokových sazeb v historii si nyní vybírá svou daň. Recese na vyspělých trzích se jeví jako nejpravděpodobnější možná situace. Alternativu k rozvinutým trhům může nabídnout Čína – její opětovné otevření by ještě mohlo poskytnout oddech trhům od Východu po Západ.
  • Fidelity International: U akcií je pro příští rok důležité pečlivé vyvážení
    Ceny aktiv startovaly po většinu roku 2020 rychleji než očekáváné příjmy, a to kvůli enormní fiskální a měnové reakci na ekonomické škody způsobené Covid-19. „Se začátkem roku 2021 se výnosy pravděpodobně budou dále zotavovat, ale nerovnoměrným tempem, což může být testem pro valuace. Sektorové divergence, širší valuace a zvýšené riziko náhlých rotací znamenají, že rok 2021 bude vyžadovat citlivé vyvážení mezi riziky a příležitostmi a schopnost rychle se přizpůsobovat změně podmínek,“ vysvětluje Romain Boscher, globální CIO pro oblast akcií, Fidelity International.
  • Fidelity International: Udržitelné 5G
    Investování do sítí 5G je klíčovým tématem letošního roku. S tím souvisí i průmyslová automatizace. Neméně důležitá je také otázka udržitelnosti, metodiky měření a celkově, zda se společnosti chovají podle udržitelných principů.
  • Fidelity International: Umělé inteligence v analýzách ESG
    Společnost volá po ochraně před hrozbami, které představuje umělá inteligence. Zahrnutí aspektů AI do ESG analýzy jednotlivých firem investorům pomůže.
  • Fidelity International uvádí nové ETF: Global Government Bond Climate Aware UCITS ETF
    Fidelity International oznamuje uvedení fondu Fidelity Global Government Bond Climate Aware UCITS ETF, kterým dále rozšiřuje své investiční možnosti zaměřená na klima.
  • Fidelity International: Vládní dluhopisy ovlivní geopolitická nejistota
    Americký FED bude muset v nadcházejícím období vybalancovat v souladu s kvantitativním utahováním a rostoucím množstvím emisí vládních dluhopisů další růst úrokových sazeb. Je proto možné, že nezvládne v roce 2019 zajistit tři plánovaná zvýšení. Evropská centrální banka se dokonce zavázala, že zvýšení sazeb v první polovině roku 2019 neproběhne. Na dluhopisy budou mít kromě toho vliv i dopady amerických sporů o cla či situace na rozvíjejících se trzích. Obojí má za následek vyšší volatilitu a nejistotu.
  • Fidelity International: Vliv prezidenta Bidena na technologické trhy
    Joe Biden zvítězil v prezidentských volbách v USA, ale výsledek senátorských voleb bude znám až v lednu. Navzdory některým přetrvávajícím soudním sporům a nárokům zpochybňujícím integritu voleb jsou analytici Fidelity International schopni už nyní lépe posoudit, co bude obnášet prezidentství Joe Bidena. Analytici Fidelity International diskutují o důsledcích vítězství Demokratů pro sektory technologií, médií a telekomunikací a shodují se, že konečné složení Kongresu by mohlo ještě některé dopady ovlivnit.
  • Fidelity International: Volby v čase koronaviru a za recese
    Jak upozorňují odborníci z FI, investoři, kteří, přemýšlí o investování na amerických trzích, se perou se dvěma diametrálně protilehlými silami: recesí vyvolanou propuknutím Covid-19 a prezidentským volebním cyklem.
  • Fidelity International: Výhled pro americký dolar
    Domníváme se, že americký dolar nyní plně zohledňuje lepší hospodářské výsledky Ameriky a potenciál jestřábího postoje Federálního rezervního systému, což ale vytváří obousměrná rizika pro dolar. Dolar přesto zůstává jedním z nejlepších zajištění portfolia v době, kdy i státní dluhopisy poskytují omezenou ochranu, a nabízí pozitivní výnos. Existuje tedy několik důvodů, proč by investoři mohli držet dolary ve svém portfoliu.
  • Fidelity International: Výhled pro dluhopisy v roce 2022
    Centrální banky budou v roce 2022 na dvou frontách čelit hospodářské válce. Inflace je zpět, zatímco růst v post-covidovém oživení zpomaluje. Zatímco investoři mohou očekávat, že dojde k určitému zpřísnění, centrální banky nemohou kvůli vysokému celkovému zadlužení dopustit, aby reálné úrokové sazby šly příliš vysoko, a v případě potřeby zasáhnou. To by mělo zmírnit riziko poklesu cen dluhopisů způsobené rostoucími výnosy, což znamená, že dluhopisoví investoři by neměli zaujímat vůči duraci až tak medvědí postoj.
  • Fidelity International: Výhled pro trh ETF na rok 2024
    Trh ETF rostl v posledních letech vskutku impozantně. Příkladem může být počet registrací ETF fondů v Evropě, který se v posledních pěti letech téměř zdvojnásobil na 1,6 bilionu USD. Vzhledem k tomu, že nejvýznamnější kladné stránky ETF – nákladová efektivita, vysoká likvidita a transparentnost – nacházejí u investorů stále velký ohlas, předpovědi pro toto odvětví naznačují, že do roku 2033 by objem prostředků vložených do ETF mohl celosvětově dosáhnout 30 bilionů USD.
  • Fidelity International: Výhled 2024
    Nikdy jsem nespravoval peníze tak, že bych přesně věděl, co se stane za 12 měsíců. Můžu mít osobní názor, ale dobré investování vyžaduje disciplínu, otevřenou mysl a připravenost reagovat na měnící se skutečnosti.
  • Fidelity International: Z centrálních bank se stávají nepřátelé – co dál?
    Na začátku roku 2022 jsme jako základní scénář předpokládali stagflaci, která potrvá přibližně 6 měsíců, než přenechá otěže buď mírnějšímu reflačnímu scénáři, nebo vážnějšímu poklesu. Po invazi na Ukrajinu jsme tuto krátkodobou pravděpodobnost stagflace zvýšili na 80 %, neboť jsme si uvědomili hluboce inflační povahu tohoto šoku, zejména pro Evropu.
  • Fidelity International získala podnikatelské oprávnění pro podílové fondy v Číně
    Společnost Fidelity International oznamuje, že společnosti (WFOE) FIL Fund Management (China) Company Limited, která je její stoprocentní dceřinou společností, bylo Čínskou komisí pro cenné papíry (CSRC) uděleno povolení k provozování obchodů s cennými papíry a futures v Číně. Společnost Fidelity International se tak stala jedním z prvních globálních správců aktiv, kterým se podařilo založit stoprocentně zahraničně vlastněnou dceřinou společnost s povolením nabízet a prodávat podílové fondy na pevninské Číně.
  • Fidelity International: Zlatá střední cesta u protiinflačních dluhopisů
    Téma reflace je díky inflačním očekáváním v roce 2021 aktuální. Výnosy státních dluhopisů i komodit rostou. Pro investory do nástrojů s pevným výnosem je toto prostředí záludné. Podle názoru odborníků Fidelity International ale ne pro dluhopisy vázané na inflaci (protiinflační) se splatností od 1 roku do 10 let, která není ani příliš dlouhá, ani příliš krátká, ale je právě tak akorát.
  • Fidelity International: Změny na čínském akciovém trhu, akcionáři více ovlivňují řízení firem
    Závěry studie China Stewardship Report od společnosti Fidelity International, založené na průzkumu, který přímo pro společnost Fidelity International zpracovala společnost ZD Proxy*, odhalily zvýšený zájem investorů o dozor nad společnostmi – jak v oblasti hlasovacích práv, tak co se týče angažovanosti. To pomáhá budovat pevné základy pro udržitelné investice a zlepšuje korporátní chování.
  • Fidelity International: Znovu otevřeno, ale co teď?
    Nejnovější měsíční průzkum analytiků společnosti Fidelity International ukazuje pokračující zhoršení manažerského sentimentu, vedené výrazným poklesem u čínských a evropských společností. Zdá se, že čínské znovuotevření trhu uvadá, a i nad evropským makroekonomickým výhledem se stahují mračna.
  • Fidelity International: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024
    Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok 2024 proto bude ve znamení hledání alternativ k hotovosti.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Xtrade
Beam FX
AETOS
reklama
Fintokei ProTrader