Pátek 14. srpen 2020 16:33
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
Bossa live trading

Fidelity International: Volby v čase koronaviru a za recese

16.07.2020 12:56  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Jak upozorňují odborníci z FI, investoři, kteří, přemýšlí o investování na amerických trzích, se perou se dvěma diametrálně protilehlými silami: recesí vyvolanou propuknutím Covid-19 a prezidentským volebním cyklem.

Rychlost a hloubka recese nastupující po Covidu úplně převrací Trumpovu původní strategii, při které stavěl kampaň na velmi silné ekonomice. Naneštěstí pro Trumpa, žádný úřadující prezident kromě Calvina Coolidge v roce 1924 nevyhrál znovu volby, pokud byla v průběhu 24 měsíců předcházejících volbám recese. Jestliže se změní prezident, je pravděpodobné, že se moc otočí i v Senátu, což umožní demokratům kontrolovat jak exekutivní, tak legislativní větev vlády.                                                                                                                            

Vidím, že Trump aplikuje dvojitou strategii, aby to zkusil a prorazil navzdory nepříznivým podmínkám. V první řadě se snaží znovu vyeskalovat obchodní válku a vymezuje se slovně vůči Číně, tak aby ji postavil do pozice obětního beránka, který může za recesi. Za druhé nalévá do ekonomiky, co může, aby před listopadem jela na plné obrátky,“ vysvětluje portfolio manažer Fidelity International Aditya Khowala.


Zdroj: Fidelity International, PredictIt.org, June 2020

Mnoho investorů vstoupilo do roku 2020 s přesvědčením, že problémy mezi USA a Čínou po podepsání první fáze obchodní dohody v roce 2019 skončily. Recese způsobená Covidem-19 však změnila jejich odhady. Trump podepsal „fázi jedna“ dohody, aby ochránil ekonomiku před negativními dopady obchodní války ve volebním roce, ale situace se změnila. Nedávné průzkumy veřejného mínění jasně ukazují, že většina Američanů obviňuje Čínu z globální pandemie, což poskytlo lidem v Trumpově úřadě dokonalého obětního beránka. Neoficiální důkazy pro tento názor lze vidět v opakovaných odkazech Trumpa na skutečnost, že epidemie vypukla v Číně, nebo v jednání amerického zmocněnce pro obchod Roberta Lighthizera, který nabádá americké společnosti, aby přesunuly své dodavatelské řetězce z míst, jako je Čína, kterou obviňuje z nekalé soutěže.


Zdroj: Fidelity International, Pew Research Center, April 2020

Zdá se, že se jedná o strategii, která zatím funguje, protože negativní názory na Čínu v USA stále sílí. Vypadá to, že vztahy mezi dvěma největšími ekonomikami světa se ve střednědobém horizontu budou zhoršovat.

Trump ví, že pouhé obviňování Číny nebude stačit k jeho znovuzvolení, a proto také potřebuje, aby se ekonomika do listopadu silně nastartovala. To je hlavní důvod, proč se jeho administrativa rozhodla znovu otevřít velkou část ekonomiky, aniž by čekala na jasnější známky ústupu epidemie, což byl předpoklad pro uvolnění na mnoha jiných místech v Asii i v Evropě. Tento krok znamená, že se americká ekonomika v krátkodobém horizontu zotaví rychleji, ale současně se zvyšuje riziko druhé nebo třetí vlny nemoci. Prezident dostává od FEDu obrovskou pomoc. FED se zavázal k nekonvenčním politikám, jako jsou helikoptérové peníze a „nekonečné kvantitativní uvolňování“, aby monetizoval dluh. Také naznačil, že plánuje udržet sazby na nule až do roku 2022, a zdá se, že upřednostňuje zotavení pracovního trhu před riziky nadměrného růstu cen aktiv. Výjimečná opatření Kongresu znamenají otevření fiskálních kohoutků jako nikdy předtím, protože někteří pracovníci dostávají dávky v nezaměstnanosti dokonce vyšší než mzdy, které by dostali, kdyby se vrátili do práce. V důsledku toho míra úspor domácností vzrostla nad 30 procent, což je nejvyšší hodnota za posledních 60 let. Počáteční signály z ekonomiky jsou slibné, ale výhled je nejasný.


Zdroj: Fidelity International, US Bureau of Economic Research, May 2020

Eva Miklášová, senior sales manažerka Fidelity International, dále popisuje situaci v USA: „Kombinace předčasného otevření, helikoptérových peněz a fiskální politiky vedla k mimořádnému posílení poptávky spotřebitelů a oživení. Jeden ze sledovaných ukazatelů, index trhu s nemovitostmi National Association of Home Builders, zaznamenal v červnu rekordní meziměsíční nárůst – poskočil o 21 bodů na 58.  To je výrazný posun oproti dubnu, kdy poklesl na 30 ze 72 v březnu. Hypoteční aplikace jsou zpět na hodnotách před Covidem. Prodeje automobilů byly oproti předchozímu roku nižší, ale v květnu meziměsíčně vzrostly o 42 procent. Výrobní odvětví se rychle vrací, ale odvětví cestovního ruchu a turismus se stále trápí a čelí pomalejšímu oživení.“

Prognostici ale stále očekávají, že reálný HDP se ve třetím čtvrtletí zvýší o více než 20 procent, a to díky bezprecedentní politické reakci. Je třeba si také uvědomit, že zhruba tři čtvrtiny doposud zaznamenaných ztrát pracovních míst jsou považovány za dočasné, a proto se mohou v těchto případech lidé rychle vrátit k původnímu místu.

Velkým rizikem při zotavení je fakt, že většina dočasných stimulů pro jednotlivce se vyčerpá na konci července. Ekonomický poradce Bílého domu Larry Kudlow uvedl, že administrativa nezamýšlí obnovovat podporu, aby motivovala lidi k návratu do práce. Pokud se trhům bude dařit dobře a čísla ohledně zaměstnanosti budou slušná, nemusí Kongres nechat projít nové stimuly, které by mohly mít vliv na výdaje spotřebitelů.

Politická nejistota vytváří na trhu „barbell strategie“

Volební šarády a inženýrské řízení hospodářského oživení vytváří velkou nejistotu. Aditya Khowala situaci popisuje jako strategii „barbell“: „Trhy se kloní na jednu stranu, protože se investoři hrnou k etablovaným vítězům, jakými jsou giganti v technologickém sektoru, a akciím firem, kde se pracuje z domova. Občas se ale snaží proniknout do oblasti akcií, které byly extrémně zasažené. Valuace akcií s vysokým růstem mi na těchto úrovních nedává smysl, ale i ty mají své momentum. Levné akcie jsou však levné z nějakého důvodu.“

Při stávajícím výhledu jsem se držel svého přístupu kupovat dlouhodobé růstové akcie, které obstojí v řadě makro scénářů. Také jsem pomalu přidával nákup růstových cyklických titulů, kupovaných při poklesu, protože mám pocit, že výhled USA na další 3 roky zůstává silný i přes šum z roku 2020,“ uzavírá Aditya Khowala.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Fidelity International: Komentář Anny Stupnytské k zasedání FEDu
  Včerejší setkání FEDu proběhlo bez zvláštních událostí a vyhlášení následných kroků nepřineslo výraznější překvapení. Celkový tón byl optimistický i vzhledem k silnému růstu ve druhém čtvrtletí letošního roku a ostatním faktorům, které jsou s tím konsistentní. Ukazatele trhu práce zůstávají solidní, a to i přes mírný nárůst míry nezaměstnanosti v červnu. Data ohledně výroby jsou také silná, jak dokládá současný průzkum průmyslové výroby připravený organizací Institute for Supply Management. Inflace se přibližuje cíli, i když velmi pomalu. Vzhledem k tomu všemu neexistuje žádný zřejmý důvod, proč by Federální výbor pro volný trh (FOMC) měl změnit svou politiku nebo se odklonit od té stávající. Obchodní válka je sice důvodem k obavám, avšak doposud nebyl dostatek důkazů, které by naznačovaly, že cla mají negativní dopad na ekonomiku. Sentiment byl do jisté míry ovlivněn, avšak obavy mezi členy FOMC se v oficiálním prohlášení dosud neobjevily.
 • Fidelity International: Komentář k dnešnímu zasedání Fedu a k dalším krokům
  Podle Kevina O?Nolana, portfolio managera ve Fidelity Solutions, trhy i nadále podceňují riziko zvýšení úrokových sazeb americkým Fedem. A to i přes to, že se centrální banka snaží investory na další zvyšování připravit.
 • Fidelity International: Kurzové riziko USD/EUR klesá s délkou investičního období
  Při dlouhodobém investičním horizontu by se investoři neměli obávat investic do měn jiných průmyslových zemí, protože při dlouhodobém investování mají změny měnových kurzů obecně minimální vliv. Zatímco koncem roku 1990 stálo jedno euro 1,3633 amerických dolarů, o 25 let později byl směnný kurz 1,0887 amerických dolarů.
 • Fidelity International mění systém poplatků
  Fidelity International je jednou z prvních společností na trhu, která celosvětově zavádí nový variabilní poplatek za správu fondů. Změna přinese klientům snížení ročního poplatku za řízení fondu a nastavení proměnlivé výše poplatku závislé na výkonnosti fondu. Klienti tak celkově zaplatí částku, která se nachází v předem definovaném pásmu.
 • Fidelity International: Německé volby trhy nerozhoupou
  Podle expertů Fidelity International proběhnou německé parlamentní volby, které se konají v neděli 24. září 2017, pravděpodobně bez velkých politických zemětřesení a neovlivní příliš trhy. Vláda nemůže být vytvořena bez jedné ze stávajících dvou velkých stran, a to je pro trhy pozitivní signál znamenající kontinuitu a stabilitu.
 • Fidelity International: Rétorika prezidentských kandidátů v USA může vyvolat volatilitu trhu
  Příprava na americké prezidentské volby a s tím související politická nejistota spolu s rétorikou prezidentských kandidátů by mohly zvýšit volatilitu trhu.
 • Fidelity International: Riziková aktiva pod tlakem
  V červnovém výhledu vysvětluje Andrea Iannelli, ředitel investic společnosti Fidelity International, proč bychom měli být tento měsíc obezřetní a pozorně sledovat obchodní války a politická napětí související s FEDem, ECB a Brexitem.
 • Fidelity International: Rok 2017 bude obdobím amerického růstu
  Dominic Rossi, globální CIO pro oblast akcií ve Fidelity International se domnívá, že jednoznačně nejlepším akciovým trhem v příštím roce budou Spojené státy. Společnost Fidelity International zde předpovídá růst zisků ve výši 11,2 % a návratnost vlastního kapitálu ve výši 16,2 %. Vůdčí postavení budou v roce 2017 i nadále zaujímat vyspělé trhy, zejména evropské, oproti rozvíjejícím se trhům.
 • Fidelity International: Trump vs. Clintonová = vliv na kapitálové trhy
  Odborníci Fidelity International, globálního lídra v oblasti investic, se domnívají, že pokud by při prezidentských volbách 8. listopadu skutečně zvítězil Donald Trump, v krátkodobém horizontu by to přineslo pro kapitálové trhy USA větší rizika, než zvolení Hilary Clintonové. A to zejména vzhledem k vyšší míře nejistoty, která je s ním spojována. Zatímco podle analýzy Fidelity International je celkový vliv politiky prezidenta na makroekonomickou situaci a na trhy omezený, dopad na jednotlivé sektory a společnosti může být významný.
 • Fidelity International: Vládní dluhopisy ovlivní geopolitická nejistota
  Americký FED bude muset v nadcházejícím období vybalancovat v souladu s kvantitativním utahováním a rostoucím množstvím emisí vládních dluhopisů další růst úrokových sazeb. Je proto možné, že nezvládne v roce 2019 zajistit tři plánovaná zvýšení. Evropská centrální banka se dokonce zavázala, že zvýšení sazeb v první polovině roku 2019 neproběhne. Na dluhopisy budou mít kromě toho vliv i dopady amerických sporů o cla či situace na rozvíjejících se trzích. Obojí má za následek vyšší volatilitu a nejistotu.
 • Fidelity představuje vlastní ratingy udržitelnosti
  Ratingy udržitelnosti, které zahrnují údaje od 3000 emitentů akcií a dluhopisů, využijí rozsáhlý výzkum Fidelity a práci manažerských týmů, aby poskytly přehled a výhledy v jednom ze sektorů, na který se Fidelity International zaměřuje – v problematice ESG (Environmental, Social and Governance), tedy v oblasti odpovědného investování. Ratingový rámec rozděluje tento investiční prostor do 99 subsektorů, z nichž každý má specifická kritéria podle daného průmyslu. Každý emitent je posuzován ve vztahu k podobným firmám použitím škály ratingu A až E.
 • Fillamentum chce 30 milionů korun za 1/5 akcií
  Výrobce strun do 3D tiskáren Fillamentum chce 30 milionů korun za 1/5 akcií. Dříve byl 3D tisk spíše pro nadšence, ale hobby tiskárny začínají využívat i velké firmy.
 • Finálna vlna AUDUSD
  AUDUSD dnes mierne posilnil v reakcii na víkendové čínske dáta, ktoré ukázali na mierne väčší ako očakávaný nárast exportu. Takže aussie sa drží svojich ziskov z piatka, keď USD oslabil po číslach z trhu práce...
 • Financial Times a Grécko
  UK denník Financial Times v nedeľnom vydaní píšu, že Grécko, aj keď si dokáže požičať na trhoc...
 • Financial Times (UK denník) a ďalšia záchrana
  V novinách sa špekuluje o celej sérii záchran, ktoré by mohli byť v nasledujúcom objeme: Írsk...
 • Financial Times (UK denník) a pohľad na euro
  Po víkendovom záchrannom balíčku bude postavenie eura ako rezervnej meny v ohrození....
 • Financování českého vládního dluhu se bude prodražovat
  České vládní dluhopisy byly až do podzimu 2016 v silném dlouhodobém býčím trendu, v jehož rámci tržní ceny dluhopisů rostly a výnosy do doby splatnosti naopak klesaly. Nejsledovanější vládní dluhopis s 10letou splatností dosáhl cenového maxima v září 2016, když jeho výnos dosedl na historické minimum pouhého 0,25 procenta.
 • Finančná Konferencia ShowFx World sa uskutoční 8. júla v Bratislave
  Všetkých obyvateľov Bratislavy pozývame na jedinečné vzdelávacie podujatie od ShowFx World, ktoré bude pozostávať zo 7 bezplatných seminárov a workshopov o obchodovaní a investovaní pod vedením popredných finančných odborníkov zo Slovenska, Českej republiky, Poľska a Spojeného kráľovstva, ktoré sa všetky uskutočnia v jeden deň a na jednom mieste.
 • Finančná represia po indicky
  Ak ešte nemáte zažitý pojem finančná represia, začnite si zvykať. Sú totižto iba dva udržateľné spôsoby, ako znížiť obrovský globálny dlh – pomocou dlhodobo vysokej inflácie alebo pomocou finančnej represie. Inflácia je preferovaný nástroj, keďže postihuje všetkých v tichosti a bez zjavnej bolesti. No o finančnej represií sa to už povedať nedá. India je toho výborným príkladom.
 • Finančné paradoxy a QE
  Nedáva to logiku. Svetu podľa mainstreamových médií hrozí veľká inflácia, no zlato akosi klesá. Vyššie čísla inflácie ...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
IQ Option
UFX
iFOREX
reklama
Admiral spread new