V minulém týdnu sice vytvořily indexy DJ30 a S&P 500 nová all-time high, ovšem výsledková sezóna naznačila trhliny. Pod vlivem slabších fundamentů silně oslabuje euro. Naopak nedávná silná data z amerického trhu práce a nečekané zrychlení inflace podporuje americký dolar, který zaznamenal další růstový týden.
Fundamentální analýza
V minulém týdnu byla reportována data spotřebitelské inflace a průmyslové inflace za měsíc září. Ta nečekaně zrychlila. Spotřebitelská inflace v meziročním srovnání dosáhla 2,4 %, přičemž očekávání bylo 2,3 %. Jádrová inflace stoupla na 3,3 %, předchozí měsíc přitom byla 3,2 %.
V podobném duchu se odvíjí průmyslová inflace. Jádrová průmyslová inflace dosáhla 2,8 %, zatímco předchozí měsíc to bylo 2,6 %.
Tato data nebudou Fed nutit k tomu, aby se snižováním sazeb spěchala.
Ve čtvrtek budou reportována data o retailových prodejích a ostře sledovaná data o vývoji počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Zároveň bude ECB rozhodovat o úrokových sazbách.
Technická analýza
Index NASDAQ je v rostoucím trendu a přibližuje se ke svému all-time high, které je na 20 759 USD.
V úterý 15. 10. ale došlo na NASDAQ indexu k překvapivým výprodejům. Ty byly způsobeny poklesem čipového giganta ASML, který oznámil výsledky za 3. čtvrtletí 2024. Firma oznámila odhad výnosů na rok 2025, který je v rozmezí 30-35 miliard dolarů, což je blízko spodní hranice předchozího odhadu. Akcie ASML pak klesly během jednoho dne o 16 %, což je nejhorší pokles za posledních 25 let.
To vyvolalo obavy, že poptávka po čipech zpomaluje a přiživilo úvahy o zpomalení globální ekonomiky a případné recese.
Podle některých analytiků ale může za slabší výhled nadbytek kapacity v čipových továrnách. ASML totiž má na trhu se stroji pro výrobu čipů vyšší než 60 % podíl, mezi hlavní zákazníky patří přední světoví výrobci polovodičů: Taiwan Semiconductor, Intel, Samsung a mnoho dalších. Tyto firmy nakoupily během pandemie drahá výrobní zařízení a nyní se naučily je efektivně využívat. To pak vede k poklesu poptávky po výrobcích ASML.
Po poklesu se index NASDAQ přiblížil k rostoucí trendové linii, která funguje jako hladina supportu. Z této úrovně by se index mohl odrazit směrem nahoru.
Graf č.1: Index NASDAQ na denním grafu
Naopak v případě proražení by pak mohl následovat pokles k horizontálnímu supportu, který je na hodnotě 19 626 USD.
Protože americké indexy mezi sebou korelují, tak teze, že index NASDAQ by mohl svoje all-time high také v dohledné době překonat se jeví jako pravděpodobná varianta, minimálně z pohledu technické analýzy.
Na indexu S&P 500, který rovněž roste, se totiž nové all – time high nedávno vytvořilo, a nyní má hodnotu 5 869 USD.
Graf č.2: S&P 500 na denním grafu
Nejbližší support je na 5 772 USD, který vznikl proražením předchozí rezistence. Mnozí obchodníci budou čekat na retest této zóny, aby pak zvážili vstup ve směru long.
Podívejme se na eurodolar. Ten máme na následujícím grafu na denním časovém rámci.
Graf č.3: EUR/USD na denním časovém rámci
Euro ztrácí půdu pod nohama před čtvrtečním zasedáním Evropské centrální banky a nyní prorazilo pod hranici 1,090.
Pokles eura podporují také nedávná fundamentální data. Francouzské spotřebitelské ceny v září klesly více, než se původně očekávalo. Hlavní harmonizovaný roční index spotřebitelských cen byl revidován na 1,4 %, což je jeho nejnižší úroveň od začátku roku 2021.
Také španělské spotřebitelské ceny rovněž klesly výrazně pod cílovou hodnotu 2,0 % stanovenou Evropskou centrální bankou (ECB), zatímco německé velkoobchodní ceny v září klesly o 1,6 % ve srovnání se stejným měsícem loňského roku, což naznačuje, že tlak na růst cen v největší ekonomice eurozóny je minimální.
Rozhodující slovo bude mít ve čtvrtek ECB. Centrální banka letos již dvakrát snížila úrokové sazby a finanční trhy téměř plně počítají s dalším snížením depozitní sazby na 3,25 %.
Více do hloubky se trhům věnujeme každé úterý od 17:30
Sledujte webinář Tržní Fundamenty - jasně přehledně a v souvislostech
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 63.21 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.