Pátek 19. duben 2024 12:53
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei SwiftTrader

Fidelity International: Investiční výhled pro nejbližší období –Šachová rošáda, rizika stagflace se zvyšují

03.05.2022 14:01  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Rusko-ukrajinská válka dramaticky změní světový řád (partii na světové šachovnici), a to jak z ekonomického, tak z geopolitického hlediska. V nejbližší době se prohloubí globální inflační tlaky, což je způsobené obchodními a finančními šoky v důsledku konfliktu a souvisejícími sankcemi.

Současný zásah do růstu a celkové důvěry bude pravděpodobně významný, ale jeho rozsah a trvání jsou nejisté. Nejvíce ohroženým regionem je Evropa, kde je velmi pravděpodobná přinejmenším mírná recese. Spojené státy jsou sice prozatím relativně izolovány, ale ani ony nejsou imunní, zejména vůči inflačním dopadům války.

Vzájemná závislost v oblasti energií a zdrojů se již mění a bude znamenat jistě několikaleté globální přizpůsobování, které bude mít dopady na řadu tříd aktiv.

Očekáváme, že i v květnu a červnu budou dominovat tři témata.

1. Časová osa války na Ukrajině ovlivní hospodářské výsledky

Válka na Ukrajině již způsobila značné hospodářské škody a bude i nadále ovlivňovat krátkodobý výhled světových ekonomik, zejména evropských. Výsledky v nadcházejícím čtvrtletí budou do značné míry ovlivněny časovým harmonogramem řešení a zmírněním narušení obchodu.

Mezitím byly zmařeny veškeré naděje na pokles cen energií a dodavatelské řetězce byly narušeny. Tyto faktory budou společně nadále tlumit růst a vytvářet tlak na stoupání již tak vysoké inflace.

Pro politiky i pro trhy to vykresluje velmi složitý obrázek. FI se domnívá, že trh ještě neodráží celou škálu možných výsledků, které zahrnují extrémní rizika na levém i pravém konci. Zastávají pružnost a využívání zajištění tam, kde je to vhodné.

2. Návrat „Volckerismu“

Druhým hlavním tématem pro trhy v nadcházejících měsících, ale i roce, je výzva, které čelí centrální banky při hlídání inflace, a to vzhledem k novým geopolitickým a ekonomickým podmínkám. Tři hlavní centrální banky se rozhodně přiklonily k jestřábímu přístupu. Ve Spojených státech se Federální rezervní systém odvolává na postoj bývalého předsedy Volckera, který zkrotil inflaci v 80. letech, když na březnovém zasedání FOMC inicioval změnu. I když očekáváme, že Fed bude zpočátku zvyšovat sazby a ECB bude pokračovat ve svém jestřábím tónu, domníváme se, že růstový šok vyvolaný válkou a potřeba udržet záporné reálné sazby povedou do poloviny roku k holubičímu obratu.

To vše by mohlo pro riziková aktiva na rozvinutých trzích znamenat náročné druhé čtvrtletí. Pravděpodobnost stagflaceje vysoká, přičemž základním scénářem je recese v Evropě. V této fázi je rozhodující opatrné zapojení rizikových aktiv.

3. Podmínky podporují lepší výkonnost Číny, ovšem nejsme v roce 2008

Čína by mohla sloužit jako užitečný diverzifikátor. Tento region je geograficky i ekonomicky vzdálen od konfliktu, těží z možností dalšího měnového a fiskálního uvolňování a nabízí atraktivnější výchozí ocenění.

Nejistota přitom zůstává vysoká. Cíle čínské politiky jsou zaměřeny na snižování zadluženosti, reformu sektoru nemovitostí a udržitelný růst. V tomto ohledu se její výhled nyní jeví méně jednoznačný než během globální finanční krize v roce 2008. Fidelity International neočekává, že by Čína zopakovala svou dřívější roli "fiskálního patu", díky které se světová ekonomiku vymaní ze stagflační trajektorie.

Klíčová témata a jejich investiční dopady podle tříd aktiv

Multi Asset

Vzhledem ke krátkodobé nejistotě ohledně globálního růstu má FI nyní podváženou pozici jak v úvěrech, tak v akciích. „Vzhledem k pravděpodobnosti recese v Evropě jsme obzvláště opatrní u evropských akcií a eura. Vzhledem k diverzifikačnímu potenciálu a možné podpoře vývozců komodit máme pozitivnější výhled na akcie rozvíjejících se trhů, včetně Číny, a na akcie asijsko-pacifických zemí s výjimkou Japonska, stejně jako i na vybrané měnové trhy. A konečně u USD očekáváme, že úrokový diferenciál podpoří dolar, protože Fed se nadále soustředí na inflaci, a jeho defenzivní charakteristiky poskytují v případě zhoršení podmínek jeho ochranu,“ říká Andrew McCaffery, globální investiční ředitel pro správu aktiv ve společnosti Fidelity International.

Akcie

Vzhledem k rostoucím geopolitickým a stagflačním rizikům je nejlepší zaměřit se na vysoce kvalitní společnosti spíše než výběr odvětví. Společnosti s cenovou silou a schopností chránit marže by v tomto prostředí měly dosahovat relativně dobrých výsledků. Akcie by měly být nyní stále solidním zdrojem příjmů, když se rozvahy po nejhorší pandemii napravily.

„Vzhledem k riziku recese v Evropě jsme opatrní, ale vidíme potenciál diverzifikace na některých rozvíjejících se trzích, zejména v oblastech, které těží z nárůstu cen komodit. Některé části Číny vypadají levně, ačkoli volatilita je velmi vysoká a okrajová rizika stále rostou,“ vysvětluje Andrew McCaffery.

Pevný výnos

Stagflace představuje výzvu, ale v rámci pevného výnosu existují oblasti, které zřejmě budou lépe chráněny před rostoucími sazbami a zpomalujícím se růstem. Relativně dobře by se mělo nadále dařit cenným papírům typu „Breakevens“ za předpokladu, že inflační očekávání porostou, podobná situace je v případě nástrojů investičního stupně v eurech (IG) vzhledem k jejich defenzivnějším charakteristikám a lepšímu ocenění.

Soukromé trhy

Přímý dopad války na portfolia FI se zatím ukázal jako omezený, protože díky odolnosti trhů nedošlo k dramatickým cenovým pohybům. Nicméně rozsáhlé a často nepřímé narušení dodavatelského řetězce v důsledku války tak vytváří období pro pečlivé aktivní investování a výběr úvěrů.

Soukromý úvěr může být efektivním zajištěním proti inflaci díky kupónům s pohyblivou sazbou. Nabízí také vysokou úroveň příjmu s nízkou volatilitou.

Nyní se FI zaměřuje na společnosti, které dokážou odolat dalšímu tlaku na marži a na cashflow.

Nemovitosti

Hlavním rizikem pro nemovitosti je nyní pomalejší hospodářský růst. „Trhy reagují na krizi pomalu, a proto jsme opatrní. Sledujeme, zda se nezvyšuje riziko u našich stávajících nájemců, a pečlivě zkoumáme všechny nové nájemce,“ hodnotí situaci Andrew McCaffery.

Obavy vzbuzuje i stagflace. Nemovitostem se obvykle daří dobře v krátkých obdobích inflace, ale méně už v delších obdobích stagflace. FI se soustředí na dlouhodobé pronájmy v oblasti zdravotnictví, rezidenčních budov a datových center, protože pronájmy vázané na inflaci nabízejí určitou formu ochrany proti inflaci.

Závěr

Rizika stagflace se zvýšila, neboť válka na Ukrajině narušila trajektorii globálního růstu, zejména v Evropě. Konflikt také zesílil inflační tlaky, což vytváří větší výzvy. „Od začátku roku 2022 snižujeme riziko a zaměřujeme se na regiony, sektory a třídy aktiv, které poskytují ochranu a výnos ve vysoce nejistém prostředí zpomalujícího se růstu a rostoucí inflace,“ uzavírá Andrew McCaffery.

Zdroj: Fidelity International

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Fidelity International: Dluhopisy s investičním stupněm – odolné vůči oslabení akciových trhů
    Tržní volatilita v říjnu narostla a Andrea Iannelli, ředitel investic Fidelity International, vidí jako příležitost dluhopisy s investičním stupněm, které odolávají oslabení akciových trhů. Zejména oceňuje ty asijské a velmi pozitivně vnímá Evropu. Zajímavé příležitosti vidí i v Británii s ohledem na potíže při projednávání Brexitu. Dodává, že období výrazného akciového oslabení je sice zpravidla předpovídáno širšími spready, ale to, zda jejich rozšiřování zaznamenané v roce 2018 bude předzvěstí něčeho zlověstnějšího, není zatím jasné.
  • Fidelity International: Důsledkem konfliktu jsou stagflační tlaky a vyšší pravděpodobnost globální recese
    Oli Shakir-Khalil, investiční ředitel, Emerging Market Debt, Fidelity International: Události na Ukrajině otřásly světem a my myslíme na ty, kteří jsou postiženi probíhající humanitární krizí. Jaké jsou potenciální trvalé ekonomické, finanční a tržní dopady konfliktu a jejich důsledky pro trhy a portfolia dluhopisů rozvíjejících se trhů, případně co ale nedávný vývoj znamená pro globální ekonomiku a trhy s pevným výnosem? Dnes se budeme bavit o bezprostředních i potenciálně trvalých dopadech konfliktu ve sféře ekonomické, finanční i tržní nebo o důsledcích pro dluhopisové trhy a naše portfolia dluhopisů na rozvíjejících se trzích.
  • Fidelity International: Ekonomiku Evropy mohou ohrozit letošní volby
    Ekonomická situace eurozóny je zatím pro rok 2017 příznivá, očekávaný růst ale mohou podle analytiků Fidelity International zkomplikovat volby, které se letos konají v nejdůležitějších zemích Evropy, tedy v Nizozemsku, Francii, Německu, ale i v Česku a možná v Itálii či Řecku. Výrazný vliv bude mít také brexit a zasáhnout mohou i mimoevropské vlivy, zejména Ruska a USA.
  • Fidelity International: Evropské akcie mohou letos přinést vyšší zisky
    Po delším období poměrně podprůměrných výsledků vypadá v současnosti výhled evropských akcií velmi slibně. Klíčovou brzdou je ovšem politické riziko. Pokud ale proběhnou volby v eurozóně bez otřesů, lze už letos očekávat významné posílení evropských akcií.
  • Fidelity International: Evropské komerční nemovitosti si stojí lépe než americké
    Rostou obavy, že další vlna tlaků na americké banky bude pocházet z oblasti komerčních nemovitostí. V Evropě je ale kancelářský sektor odolnější a většina bank je tak méně vystavena prudkým tlakům.
  • Fidelity International: Evropské nemovitosti na cestě k oživení s tím, jak USA zaostávají
    USA jsou tradičně hlavním indikátorem pro sektor nemovitostí, nicméně nejnovější údaje naznačují, že je to evropský komerční realitní trh, který je nyní v cyklu dál. Po nebývale rychlém přecenění a při stále vysoké poptávce by se tento region mohl začít zotavovat ve druhé polovině roku.
  • Fidelity International: Globální ekonomika stabilně roste, ale neakceleruje, očekáváme přesun od měnových k fiskálním stimulům
    Podle odborníků Fidelity International, globálního lídra v oblasti investic, růst světové ekonomiky, jenž byl počátkem roku 2016 mírný, zrychlil v letních měsících na nejvyšší úroveň od r. 2013. Vývoj je stále pozitivní, nicméně nyní již odborníci neočekávají další zrychlování tempa růstu. Cestou k nastartování růstu ekonomik není podle Fidelity International ani tak monetární, jako spíše fiskální politika.
  • Fidelity International: Globální nálada rychle klesá
    Analytici společnosti Fidelity vnímají, že nálada mezi manažery společností, které pokrývají, se již několik měsíců zhoršuje. V červnu se objevily jisté známky oživení, když Čína začala znovu po lockdownech fungovat, ale toto oživení se zastavilo. Nálada se zhoršila i jinde, zejména v Severní Americe, Evropě a regionu EMEA/Latinské Ameriky. Jak ukazuje graf z tohoto týdne, indikátor nálady manažerů je nyní nejméně příznivý od doby, kdy jsme se na něj před dvěma lety začali našich analytiků každý měsíc dotazovat. Hlavní ukazatele se také nadále zhoršují a nyní jsou na úrovni srovnatelné s okamžikem vypuknutí pandemie Covid-19.
  • Fidelity International: Chart Room – Tři strukturální faktory, které mají vliv na přetrvávající inflaci
    V posledních měsících dominovala v titulcích inflace, přičemž celkový růst spotřebitelských cen v USA dosáhl 40letého maxima. „I když neočekáváme, že globální míra inflace zůstane na těchto rekordních úrovních, vidíme několik střednědobých až dlouhodobých inflačních faktorů,“ říká Timothy Foster, portfolio manažer Fidelity International.
  • Fidelity International: Investiční výhled po 3. čtvrtletí 2017 – opatrný optimismus
    Aktuální býčí trh – jeden z historicky nejdéle trvajících – má podle analytiků Fidelity International ještě potenciál pro pokračování. Pro Q3 2017 vidí odborníci Fidelity International jako stěžejní tato témata:
  • Fidelity International: Investoři se poohlížejí po rizikových dluhopisech
    Holubičí postoje FEDu a ECB a oživení rizikového sentimentu pomohlo letos světovým trhům s rizikovými dluhopisy dosáhnout výnosů 6,7 procenta. Andrea Iannelli, investiční ředitel společnosti Fidelity International, vysvětluje i to, proč bude vysoký výnos pro investory stále důležitější.
  • Fidelity International: Jak by měli investoři do dluhopisů přehodnotit strategie, když se centrální banky rozhodly dát si pauzu?
    V současné době je možné získat atraktivní výnos z kombinace kvalitních státních a podnikových dluhopisů, které jsou relativně méně rizikové, což ukazuje i následující graf. Vyšší výnosy znamenají, že investoři mohou mít kvalitnější nástroje, aby si zajistili příjem.
  • Fidelity International: Jak být biodiverzifikovaný
    Lepší pozdě než vůbec, svět se probouzí s naléhavou hrozbou pro biodiverzitu a přírodní kapitál. Investoři hrají klíčovou roli v boji za zachování životně důležitých ekosystémů a mohou se tak chopit obrovské příležitosti.
  • Fidelity International: Jaké jsou předpoklady kapitálového trhu v klimatické krizi?
    Obavy, že investoři možná nemají dostatečné nástroje k tomu, aby zvážili dopady klimatických rizik na svá investiční portfolia rostou, a to zejména pokud to vnímáme z vrchní perspektivy. To je zásadní, protože předpoklady kapitálového trhu (CMA) se promítají do návrhů strategické alokace aktiv (SAA). Abychom pomohli překlenout tyto nedostatky, začleňujeme do naší analýzy makroekonomických a finančních rizik i klimatické scénáře.
  • Fidelity International: Jak nový výzkum řeší nedostatek dat o biodiverzitě
    V současné době se standardizované nástroje, které finanční instituce používají k měření biodiverzity spíše, než na přímé měření dopadu spoléhají na modelování potenciálního dopadu činnosti na základě toho, co je známo o místě, kde je činnost vykonávána. Rychlý, cenově dostupný a spolehlivý způsob, jak přímo vyhodnotit stav biodiverzity v dané lokalitě, to je cíl nejnovějšího projektu, na kterém Fidelity International spolupracuje.
  • Fidelity International: Jak se bude dařit dluhopisům navázaným na inflaci, když inflace roste?
    Čerstvé výsledky vývoje inflace v Německu ukazují, že meziroční inflace zrychlila na 1,8 % a překonala očekávání trhu, které bylo 1,7 %. Inflačně vázané dluhopisy nyní představují poměrně zajímavou investiční příležitost, zejména v USA. „V případě evropských a britských dluhopisů navázaných na inflaci zaujímáme spíše neutrální postoj,“ upřesňuje David Simner z Fidelity International.
  • Fidelity International: Je čas na investování v Asii
    Podle analytiků Fidelity International je čas soustředit se na fundamenty, zejména u asijských investic. Investoři, kteří chtějí efektivně využít nabízejících se výnosů dosud trvajícího býčího trhu, by měli být připraveni pružně alokovat svá aktiva. Makroekonomické faktory skrze široké spektrum indikátorů naznačují, že je na čase hledat základní hodnoty. Asie je tím místem, kde se může dařit je nalézt. Analytici Fidelity International očekávají pro tento region růst zisku na akcii ve výši 11,8 % pro rok 2017 a 7,3 % pro 2018.
  • Fidelity International: Je „vyšší s delší splatností“ nově normální u korporátních dluhopisů?
    Náklady na financování pro firmy letos v důsledku rostoucích úrokových sazeb prudce stouply a v dohledu není cesty, jak z toho ven. Možná by bylo nejlepší se nyní připravit na nové prostředí, které jsou úroky vyšší a splatnost delší.
  • Fidelity International: Jsou připravené „ingredience“ pro cenově-mzdovou spirálu?
    Vyvolávání přízraku stagflace 70. let minulého století je již delší dobu oblíbené, jak mezi investory, tak mezi politickými ekonomy. Příběh – dobře známý i těm, kteří v tomto období nepracovali (nebo se dokonce nenarodili) – vypráví o přetahování se mezi prací a kapitálem, aby na sebe zaměstnanci nenaložili hlavní tíhu cenového šoku z ropy, což vyústilo v cenově-mzdovou spirálu.
  • Fidelity International: Komentář Anny Stupnytské k zasedání FEDu
    Včerejší setkání FEDu proběhlo bez zvláštních událostí a vyhlášení následných kroků nepřineslo výraznější překvapení. Celkový tón byl optimistický i vzhledem k silnému růstu ve druhém čtvrtletí letošního roku a ostatním faktorům, které jsou s tím konsistentní. Ukazatele trhu práce zůstávají solidní, a to i přes mírný nárůst míry nezaměstnanosti v červnu. Data ohledně výroby jsou také silná, jak dokládá současný průzkum průmyslové výroby připravený organizací Institute for Supply Management. Inflace se přibližuje cíli, i když velmi pomalu. Vzhledem k tomu všemu neexistuje žádný zřejmý důvod, proč by Federální výbor pro volný trh (FOMC) měl změnit svou politiku nebo se odklonit od té stávající. Obchodní válka je sice důvodem k obavám, avšak doposud nebyl dostatek důkazů, které by naznačovaly, že cla mají negativní dopad na ekonomiku. Sentiment byl do jisté míry ovlivněn, avšak obavy mezi členy FOMC se v oficiálním prohlášení dosud neobjevily.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex ETF