Pátek 29. březen 2024 06:54
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaForex Ebook

Fidelity International: Jak být biodiverzifikovaný

06.09.2022 09:55  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Lepší pozdě než vůbec, svět se probouzí s naléhavou hrozbou pro biodiverzitu a přírodní kapitál. Investoři hrají klíčovou roli v boji za zachování životně důležitých ekosystémů a mohou se tak chopit obrovské příležitosti.

Probudí vás zvuk těžké techniky ničící vaši zahradu. Muži, kteří ji obsluhují, nevědí, ani je nezajímá, že zasahují do vašeho domova. Víte, že jim v tom nemůžete nijak zabránit, a tak zamíříte do kuchyně připravit snídani a prodíráte se překážkovou dráhou z kelímků od kávy a plastových lahví, které vám cizí lidé vysypali na chodbu. Po zralé úvaze se rozhodnete snídani vynechat. Poslední vlna veder přetížila vaši ledničku; mléko zkyslo.

S touto noční můrou se potýkají zvířata ve volné přírodě, protože lidská činnost klade na přírodu neudržitelné nároky. Složité interakce mezi přírodním kapitálem (voda, půda, vzduch, lesy a oceány, na nichž jsou živé bytosti závislé) a biodiversitou (hojnost a rozmanitost druhů, genomů a ekosystémů) znamenají, že to, jak ovlivňujeme jiné bytosti, může nakonec poškodit i naše vlastní prostředí.

Vezměme si například lov velryb. Snižování počtu velryb narušuje jeden z největších přírodních procesů zachycování emisí uhlíku. Průměrná velryba absorbuje za svůj život přibližně 33 tun oxidu uhličitého. Když ji necháme přirozeně uhynout, klesne na mořské dno a bude tyto emise zachycovat po staletí. Velrybí trus také živí fytoplankton, který zachycuje odhadem 40 % emisí oxidu uhličitého. Méně velryb tedy znamená teplejší planetu.

Biologická rozmanitost podporuje přírodní kapitál a přírodní kapitál podporuje biodiverzitu. Obojí poskytuje lidstvu "služby ekosystému": od regulace klimatu přes koloběh živin až po čistou vodu. Protože však příroda poskytuje tyto služby zdarma, firmy mají tradičně příliš malou ekonomickou motivaci starat se o to, zda si jejich činnost bere od přírodního kapitálu více, než může udržitelně navrátit.

Výsledkem je poškozování přírody v tak velkém měřítku jako je změna klimatu, ničení, které zhoršuje klimatickou hrozbu a naopak, v potenciálně katastrofické smyčce. Dopady zahrnují masový úbytek lesů, trvalý úbytek druhů, snížení rozmanitosti plodin v důsledku nedostatečného opylování, zhoršování úrodnosti půdy a další. 

Investiční rizika a příležitosti v oblasti biodiverzity se stávají zřetelnější

Svět konečně pochopil, že ochrana biodiversity znamená zásadní změny v našich životech. Kombinace vládních opatření, změny spotřebitelského chování, cenových mechanismů a v neposlední řadě stavu samotné přírody dostává pod tlak současné business modely. Lze očekávat, že firmy, které dosud beztrestně ohýbaly pravidla a například ilegálně kácely lesy, budou riskovat soudní spory, neboť vlády začínají brát ochranu biodiversity vážně.

Vedle těchto rizik však rozsah potřebných investic představuje také obrovskou příležitost. Program OSN pro životní prostředí odhaduje, že splnění mezinárodních závazků si do roku 2050 vyžádá kumulativní investice do přírodních řešení ve výši 8 bilionů dolarů. V současné době činí roční investice 133 miliard dolarů. Soukromý kapitál představuje pouhých 14 % z celkové částky. Srovnejme to s financováním ochrany klimatu, kde soukromé zdroje nyní představují více než polovinu všech investic: je zde značná mezera, kterou je třeba překlenout.

Graf: Rozdíl mezi financováním ochrany klimatu a řešeními založenými na přírodě


Zdroj: State of Finance for Nature, UNEP, 2021

Do jakých řešení můžete investovat?

Společnosti, které se zaměřují na řešení v oblasti biodiversity, nabízejí nejen ochranu proti rizikům spojeným se ztrátou biologické rozmanitosti, ale také účast v různých odvětvích s potenciálem růstu.

Efektivnější zemědělské metody a inovace jako vertikální zemědělství ve městech a alternativy k živočišným bílkovinám, jsou způsoby, jak bojovat proti nepříznivým účinkům měnícího se využívání půdy. Chov ryb může pomoci zmírnit nadměrný rybolov, stejně jako udržitelné krmení ryb či menší používání chemikálií proti mořským vším u chovaných ryb. Tepelně úspornější budovy a doprava založená na obnovitelných zdrojích energie jsou jen dvě reakce na zmírnění změny klimatu. Snížení množství obalů, zvýšení recyklace plastů a používání biologicky rozložitelných materiálů může pomoci řešit znečištění, stejně jako menší používání chemických látek v průmyslu a zemědělství nebo přechod na méně škodlivé přípravky.

Identifikace nejlepších společností ve své třídě

Kromě poskytovatelů řešení mohou investoři vyhledávat také nejlepší společnosti ve své třídě, které se zabývají řešením problémů biodiverzity prostřednictvím výzkumu a vývoje nebo svých výrobních postupů.

Jedním z příkladů, které jsme identifikovali, je zemědělská chemická společnost vyvíjející biologicky šetrné pesticidy, které zabraňují kontaminaci půdy a vodních zdrojů, a pomáhají tak chránit nezbytné opylovače, jako jsou včely, motýli, můry a další hmyz, a také predátory, kteří loví škůdce. Celosvětový úbytek všech opylovačů by vedl k odhadovanému poklesu roční zemědělské produkce o přibližně 217 miliard dolarů. Současné postupy využívající pesticidy se musí stát biologicky šetrnějšími; vývoj jiných řešení by měl pomoci rozšířit podíl na trhu a zároveň chránit biologickou rozmanitost.

Spolupráce s firmami na zlepšení biodiverzity

Dalším způsobem, jak se vypořádat s úbytkem biodiverzity, je navázání spolupráce se společnostmi, které jsou za něj zodpovědné. Společnost Fidelity se zavázala, že do roku 2025 odstraní z vlastních investičních portfolií firmy podílející se na odlesňování kvůli komoditám, a do příštího roku zveřejní svou pozici vůči odlesňování.

„Zintenzivňujeme naše aktivity týkající se odlesňování. Na odlesňování se zaměřujeme již dlouho. Společnost Fidelity již mnoho let vede tematickou kampaň, ve které se soustředíme na palmový olej, a zasazuje se o ukončení kácení tropických pralesů. V roce 2022 jsme však rozšířili rozsah naší angažovanosti a vytvořili tematickou angažovanost v oblasti odlesňování, což zahrnuje všechny klíčové komodity s rizikem odlesňování: palmový olej, hovězí maso a kůže, sóju a papír/dřevo, a to s ohledem na náš závazek eliminovat do roku 2025 z portfolií odlesňování způsobené zemědělskými komoditami. Abychom toho dosáhli, vyhodnotili jsme expozici vůči společnostem, které přispívají k odlesňování v celém hodnotovém řetězci od výrobců a maloobchodníků s potravinami až po podpůrné subjekty, jako jsou banky. Usilovně prosazujeme integrované hodnocení rizik a lepší sledovatelnost dodavatelských řetězců a zároveň se zabýváme souvisejícími otázkami, jako jsou důstojné pracovní podmínky pro ohrožené skupiny pracovníků,“ vysvětluje Velislava Dimitrova, vedoucí portfolio manažerka Fidelity International.

Jakožto signatář Finance for Biodiversity Pledge, společnost Fidelity zahájila sérii jednání se společnostmi v odvětvích s velkým dopadem na biodiverzitu tak, aby porozuměla činnostem jednotlivých společností a jejich vlivu na biodiverzitu. Příkladem je spolupráce se španělským producentem ropy a zemního plynu Repsol. Navzdory nedávným špatným zprávám v médiích o úniku ropy se společnost ujala vedení v oblasti ochrany druhů. Aby omezila dopad na volně žijící živočichy v okolí svého plynového pole Sagari v Peru, přemístila orchideje, zachovala citlivé stromy a zajistila, aby se chápani mohly i nadále houpat mezi větvemi na obou stranách plynového potrubí pomocí mostů v korunách stromů.

Společnost Repsol také přiřadila různým dopadům na životní prostředí peněžní náklady, což umožňuje porovnávat dopady různých činností ve stejném měřítku, a nepeněžní opatření, které se používá k minimalizaci dopadů na biodiverzitu na základě lokálních podmínek. Přestože považujeme přístup společnosti Repsol za průkopnický, na nedávném setkání jsme navrhli, že by mohla jít ještě dál, například urychlit měření a zveřejňování počátečních hodnot, propojit odměňování vedoucích pracovníků s klíčovými ukazateli výkonnosti souvisejícími s biodiverzitou a zavést časově omezený plán, jak se stát pozitivním pro přírodu, a tím nejen zabránit, ale aktivně omezit poškození.

Další megatrend

Téma biodiverzity vytváří momentum. Francouzští zákonodárci zavedli pravidla, podle nichž musí finanční instituce zveřejňovat rizika a dopady jejich aktivit na biodiverzitu, stejně jako na klima a od roku 2023 budou muset také zveřejňovat, jaká část jejich investic odpovídá taxonomii EU pro udržitelnost. Na začátku letošního roku představil Taskforce on Nature-related Financial Disclosures nejnovější rámec pro řízení rizik souvisejících s přírodou.

Směr vývoje je jasný: s tím, jak svět stále více uznává biodiversitu jako přínos pro lidstvo, bude hodnota přisuzovaná přírodě stoupat, což bude znamenat větší kontrolu portfolií – a škod, které společnosti, do nichž bylo investováno, způsobují přírodě. Dobrou zprávou je, že to nabízí i řadu investičních příležitostí.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Fidelity International: Evropské akcie mohou letos přinést vyšší zisky
    Po delším období poměrně podprůměrných výsledků vypadá v současnosti výhled evropských akcií velmi slibně. Klíčovou brzdou je ovšem politické riziko. Pokud ale proběhnou volby v eurozóně bez otřesů, lze už letos očekávat významné posílení evropských akcií.
  • Fidelity International: Evropské komerční nemovitosti si stojí lépe než americké
    Rostou obavy, že další vlna tlaků na americké banky bude pocházet z oblasti komerčních nemovitostí. V Evropě je ale kancelářský sektor odolnější a většina bank je tak méně vystavena prudkým tlakům.
  • Fidelity International: Evropské nemovitosti na cestě k oživení s tím, jak USA zaostávají
    USA jsou tradičně hlavním indikátorem pro sektor nemovitostí, nicméně nejnovější údaje naznačují, že je to evropský komerční realitní trh, který je nyní v cyklu dál. Po nebývale rychlém přecenění a při stále vysoké poptávce by se tento region mohl začít zotavovat ve druhé polovině roku.
  • Fidelity International: Globální ekonomika stabilně roste, ale neakceleruje, očekáváme přesun od měnových k fiskálním stimulům
    Podle odborníků Fidelity International, globálního lídra v oblasti investic, růst světové ekonomiky, jenž byl počátkem roku 2016 mírný, zrychlil v letních měsících na nejvyšší úroveň od r. 2013. Vývoj je stále pozitivní, nicméně nyní již odborníci neočekávají další zrychlování tempa růstu. Cestou k nastartování růstu ekonomik není podle Fidelity International ani tak monetární, jako spíše fiskální politika.
  • Fidelity International: Globální nálada rychle klesá
    Analytici společnosti Fidelity vnímají, že nálada mezi manažery společností, které pokrývají, se již několik měsíců zhoršuje. V červnu se objevily jisté známky oživení, když Čína začala znovu po lockdownech fungovat, ale toto oživení se zastavilo. Nálada se zhoršila i jinde, zejména v Severní Americe, Evropě a regionu EMEA/Latinské Ameriky. Jak ukazuje graf z tohoto týdne, indikátor nálady manažerů je nyní nejméně příznivý od doby, kdy jsme se na něj před dvěma lety začali našich analytiků každý měsíc dotazovat. Hlavní ukazatele se také nadále zhoršují a nyní jsou na úrovni srovnatelné s okamžikem vypuknutí pandemie Covid-19.
  • Fidelity International: Chart Room – Tři strukturální faktory, které mají vliv na přetrvávající inflaci
    V posledních měsících dominovala v titulcích inflace, přičemž celkový růst spotřebitelských cen v USA dosáhl 40letého maxima. „I když neočekáváme, že globální míra inflace zůstane na těchto rekordních úrovních, vidíme několik střednědobých až dlouhodobých inflačních faktorů,“ říká Timothy Foster, portfolio manažer Fidelity International.
  • Fidelity International: Investiční výhled po 3. čtvrtletí 2017 – opatrný optimismus
    Aktuální býčí trh – jeden z historicky nejdéle trvajících – má podle analytiků Fidelity International ještě potenciál pro pokračování. Pro Q3 2017 vidí odborníci Fidelity International jako stěžejní tato témata:
  • Fidelity International: Investiční výhled pro nejbližší období –Šachová rošáda, rizika stagflace se zvyšují
    Rusko-ukrajinská válka dramaticky změní světový řád (partii na světové šachovnici), a to jak z ekonomického, tak z geopolitického hlediska. V nejbližší době se prohloubí globální inflační tlaky, což je způsobené obchodními a finančními šoky v důsledku konfliktu a souvisejícími sankcemi.
  • Fidelity International: Investoři se poohlížejí po rizikových dluhopisech
    Holubičí postoje FEDu a ECB a oživení rizikového sentimentu pomohlo letos světovým trhům s rizikovými dluhopisy dosáhnout výnosů 6,7 procenta. Andrea Iannelli, investiční ředitel společnosti Fidelity International, vysvětluje i to, proč bude vysoký výnos pro investory stále důležitější.
  • Fidelity International: Jak by měli investoři do dluhopisů přehodnotit strategie, když se centrální banky rozhodly dát si pauzu?
    V současné době je možné získat atraktivní výnos z kombinace kvalitních státních a podnikových dluhopisů, které jsou relativně méně rizikové, což ukazuje i následující graf. Vyšší výnosy znamenají, že investoři mohou mít kvalitnější nástroje, aby si zajistili příjem.
  • Fidelity International: Jaké jsou předpoklady kapitálového trhu v klimatické krizi?
    Obavy, že investoři možná nemají dostatečné nástroje k tomu, aby zvážili dopady klimatických rizik na svá investiční portfolia rostou, a to zejména pokud to vnímáme z vrchní perspektivy. To je zásadní, protože předpoklady kapitálového trhu (CMA) se promítají do návrhů strategické alokace aktiv (SAA). Abychom pomohli překlenout tyto nedostatky, začleňujeme do naší analýzy makroekonomických a finančních rizik i klimatické scénáře.
  • Fidelity International: Jak nový výzkum řeší nedostatek dat o biodiverzitě
    V současné době se standardizované nástroje, které finanční instituce používají k měření biodiverzity spíše, než na přímé měření dopadu spoléhají na modelování potenciálního dopadu činnosti na základě toho, co je známo o místě, kde je činnost vykonávána. Rychlý, cenově dostupný a spolehlivý způsob, jak přímo vyhodnotit stav biodiverzity v dané lokalitě, to je cíl nejnovějšího projektu, na kterém Fidelity International spolupracuje.
  • Fidelity International: Jak se bude dařit dluhopisům navázaným na inflaci, když inflace roste?
    Čerstvé výsledky vývoje inflace v Německu ukazují, že meziroční inflace zrychlila na 1,8 % a překonala očekávání trhu, které bylo 1,7 %. Inflačně vázané dluhopisy nyní představují poměrně zajímavou investiční příležitost, zejména v USA. „V případě evropských a britských dluhopisů navázaných na inflaci zaujímáme spíše neutrální postoj,“ upřesňuje David Simner z Fidelity International.
  • Fidelity International: Je čas na investování v Asii
    Podle analytiků Fidelity International je čas soustředit se na fundamenty, zejména u asijských investic. Investoři, kteří chtějí efektivně využít nabízejících se výnosů dosud trvajícího býčího trhu, by měli být připraveni pružně alokovat svá aktiva. Makroekonomické faktory skrze široké spektrum indikátorů naznačují, že je na čase hledat základní hodnoty. Asie je tím místem, kde se může dařit je nalézt. Analytici Fidelity International očekávají pro tento region růst zisku na akcii ve výši 11,8 % pro rok 2017 a 7,3 % pro 2018.
  • Fidelity International: Je „vyšší s delší splatností“ nově normální u korporátních dluhopisů?
    Náklady na financování pro firmy letos v důsledku rostoucích úrokových sazeb prudce stouply a v dohledu není cesty, jak z toho ven. Možná by bylo nejlepší se nyní připravit na nové prostředí, které jsou úroky vyšší a splatnost delší.
  • Fidelity International: Jsou připravené „ingredience“ pro cenově-mzdovou spirálu?
    Vyvolávání přízraku stagflace 70. let minulého století je již delší dobu oblíbené, jak mezi investory, tak mezi politickými ekonomy. Příběh – dobře známý i těm, kteří v tomto období nepracovali (nebo se dokonce nenarodili) – vypráví o přetahování se mezi prací a kapitálem, aby na sebe zaměstnanci nenaložili hlavní tíhu cenového šoku z ropy, což vyústilo v cenově-mzdovou spirálu.
  • Fidelity International: Komentář Anny Stupnytské k zasedání FEDu
    Včerejší setkání FEDu proběhlo bez zvláštních událostí a vyhlášení následných kroků nepřineslo výraznější překvapení. Celkový tón byl optimistický i vzhledem k silnému růstu ve druhém čtvrtletí letošního roku a ostatním faktorům, které jsou s tím konsistentní. Ukazatele trhu práce zůstávají solidní, a to i přes mírný nárůst míry nezaměstnanosti v červnu. Data ohledně výroby jsou také silná, jak dokládá současný průzkum průmyslové výroby připravený organizací Institute for Supply Management. Inflace se přibližuje cíli, i když velmi pomalu. Vzhledem k tomu všemu neexistuje žádný zřejmý důvod, proč by Federální výbor pro volný trh (FOMC) měl změnit svou politiku nebo se odklonit od té stávající. Obchodní válka je sice důvodem k obavám, avšak doposud nebyl dostatek důkazů, které by naznačovaly, že cla mají negativní dopad na ekonomiku. Sentiment byl do jisté míry ovlivněn, avšak obavy mezi členy FOMC se v oficiálním prohlášení dosud neobjevily.
  • Fidelity International: Komentář k dnešnímu zasedání Fedu a k dalším krokům
    Podle Kevina O?Nolana, portfolio managera ve Fidelity Solutions, trhy i nadále podceňují riziko zvýšení úrokových sazeb americkým Fedem. A to i přes to, že se centrální banka snaží investory na další zvyšování připravit.
  • Fidelity International: Komodity za „extra ceny“ znamenají změnu v investování
    Poptávka po některých aktivech, která byla v průběhu pandemie opomíjena, by mohla prudce vzrůst, protože svět přechází na nové, udržitelnější paradigma. Jinde to ale bude bolet.
  • Fidelity International: Kurzové riziko USD/EUR klesá s délkou investičního období
    Při dlouhodobém investičním horizontu by se investoři neměli obávat investic do měn jiných průmyslových zemí, protože při dlouhodobém investování mají změny měnových kurzů obecně minimální vliv. Zatímco koncem roku 1990 stálo jedno euro 1,3633 amerických dolarů, o 25 let později byl směnný kurz 1,0887 amerických dolarů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei ProTrader