Středa 29. května 2024 04:05
reklama
FTMO férovost
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple Ebook Svíčkové a cenové formace 3
reklama
Dukascopy new

Fed svou politiku v době rusko-ukrajinské krize nezmění

25.02.2022 11:34  Autor: InstaForex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Včera zaznělo poměrně dost projevů představitelů Federálního rezervního systému, kteří jednomyslně poukázali na potřebu zvýšit úrokové sazby v boji proti inflačním tlakům, a to i navzdory tomu, co se děje na Ukrajině, což by mohlo plány Fedu na zpřísnění měnové politiky zhatit. Ze včerejšího projevu je zřejmé, že představitelé Federálního rezervního systému zůstali věrni svému odhodlání zvýšit příští měsíc úrokové sazby navzdory nejistotě způsobené ruskou invazí na Ukrajinu. Uvědomujíce si rizika spojená s konfliktem, který vyvolal jednu z nejhorších bezpečnostních krizí v Evropě od druhé světové války a způsobil prudký nárůst cen ropy, američtí centrální bankéři zdůraznili potřebu čelit nejvyšší inflaci v USA za posledních 40 let.

analytics621876232e23a.jpg

"Vzhledem k tomu, že ekonomika dosahuje plné zaměstnanosti a inflace je vysoko nad cílovou hodnotou, měli bychom signalizovat, že se rychlým tempem vracíme k neutrálnímu stavu," řekl ve čtvrtek guvernér Christopher Waller na akci Kalifornské univerzity v Santa Barbaře. "Zvýšení o 50 bazických bodů by tomu pomohlo."

S největší pravděpodobností budou agresivnější kroky Fedu přímo záviset na údajích o trhu práce a inflaci, které bude mít vedení centrální banky k dispozici za únor letošního roku před zahájením březnového zasedání výboru. Stojí za zmínku, že ještě před ruskou invazí představitelé Fedu energicky signalizovali svou ochotu zvýšit úrokové sazby na zasedání 15.–16. března v rámci boje proti inflaci, přičemž si ponechávali otevřené možnosti, jak daleko nebo jak rychle budou postupovat po zahájení zpřísňování měnové politiky. Nyní, když dochází k dalšímu skokovému nárůstu cen energií, o takovém postupu ze strany Federálního rezervního systému téměř nikdo nepochybuje.

Waller je také zastáncem zvýšení sazeb o 100 bazických bodů do poloviny roku a zahájení snižování bilance Fedu v době červencového zasedání centrální banky. Po včerejším projevu je však zřejmé, že tyto plány může zhatit ruský útok na Ukrajinu, který bude mít jednoznačný dopad na americkou ekonomiku. Do březnového zasedání Fedu zbývá ještě několik týdnů a nikdo neví, jak se situace vyvine. Téměř všichni obchodníci a ekonomové však stále věří, že Fed v březnu začne zvyšovat sazby, ale jakým tempem bude utahování měnové politiky pokračovat, zůstává nezodpovězenou otázkou. Futures na úrokové sazby ukazují na zvýšení o čtvrt procentního bodu v příštím měsíci.

Prezidentka clevelandského Fedu Loretta Mesterová ve čtvrtek uvedla, že "při určování vhodného tempa odstraňování akomodace budou zvažovány také důsledky vývoje situace na Ukrajině pro střednědobý hospodářský výhled v USA".

"Geopolitické události zvyšují proinflační prognózu, i když krátkodobou prognózu růstu vystavují určitému riziku poklesu," uvedla Mesterová.

analytics62187643e3a55.jpg

Jak jsem uvedl výše, prudce rostoucí ceny energií by mohly celkovou inflaci ještě zvýšit, ačkoli vyšší ceny energií, které dopadají na americké kapsy (například v důsledku rostoucích cen benzinu), by mohly tlumit poptávku, což by inflační tlak zmírnilo.

Prezident atlantského Fedu Raphael Bostic ve čtvrtek uvedl, že v současné době stále očekává zvýšení sazeb v březnu, pokud se ekonomika bude vyvíjet podle jeho očekávání. "Pokud se čísla přiblíží, myslím, že můžeme pokračovat v našem plánu na zvýšení úrokových sazeb," řekl během konference o bankovním výhledu atlantského Fedu. "Budeme muset jen sledovat, kam se věci vyvinou. Vím, že jsme v posledních několika týdnech viděli, že ceny ropy dramaticky vzrostly, stejně jako ceny zemního plynu. To by mohlo vyvolat vlny."

Ve čtvrtek vystoupil také prezident richmondského Fedu Thomas Barkin. Poznamenal, že čas ukáže, zda Ukrajina změní své názory na politiku, a zároveň potvrdil svůj záměr začít normalizovat politiku, aby čelila cenovému tlaku. Barkin uvedl, že vazby USA na ruskou ekonomiku a vliv amerických bank na tuto zemi se zdají být omezené. Poznamenal také, že když Rusko v roce 2014 anektovalo Krym, dopad na americkou ekonomiku byl omezený. "Pokud se věci odehrají stejně jako v roce 2014, nemyslím si, že uvidíte velké změny v základním přístupu Fedu."

Včera byly zveřejněny údaje, podle kterých počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA minulý týden klesl více, než se očekávalo. Údaje amerického ministerstva práce ukázaly, že počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti se v týdnu končícím 19. února snížily o 17 000 na 232 000. Ekonomové očekávali počet žádostí na úrovni 235 000. Pozorovaný pokles počtu žádostí je v souladu s vývojem na trhu práce, který se po problémech způsobených pandemií koronaviru a jeho nejnovějšího kmene omikron vrátil do původního kurzu. Poptávka po americké pracovní síle nadále výrazně převyšuje nabídku a očekává se, že po dokončení všech vládních podpůrných opatření a programů se do práce vrátí více Američanů.

analytics621876be94df4.jpg

Včera byly zveřejněny také údaje o HDP USA za 4. čtvrtletí 2021. Na trh neměly žádný dopad, přestože vláda mírně revidovala svůj odhad růstu za 4. čtvrtletí směrem nahoru. Ekonomika meziročně vzrostla o 7 %, což odráží výrazný nárůst zásob. Spotřebitelské výdaje vzrostly o 3,1 %, což je méně, než se dříve uvádělo.

Dnes se očekává, že údaje o příjmech a výdajích v USA vrhnou ještě více světla na budoucí inflační tlaky v zemi. Volatilita trhu však bude i nadále záviset na krocích Ruska na území Ukrajiny a na vojenském konfliktu, který je nyní pod bedlivou pozorností světového společenství.

Technický obraz měnového páru EURUSD

Býci uhájili support kolem 1,1108, čímž navrátili na trh poptávku po rizikových aktivech. Růst geopolitického napětí kolem Ruska a Ukrajiny však přispěje k dalšímu poklesu tohoto obchodního nástroje, takže na jeho oživení nedoporučuji příliš spoléhat. Kupující eura potřebují zafixovat cenu nad 1,1220, což umožní pokračování korekce k maximům: 1,1260 a 1,1300. Reakcí na pokles obchodního nástroje budou aktivní nákupy v oblasti 1,1160. Klíčovou úrovní supportu však zůstává oblast 1,1110, o kterou se také může rozhořet vážný boj – pokud se EURUSD vrátí do tohoto rozmezí.

Technický obraz páru GBPUSD

Po včerejším výrazném propadu páru se projevili kupující libry, kteří se nyní zaměřují na rezistenci 1,1415. Návrat tohoto rozmezí pod kontrolu umožní počítat s výraznější korekcí páru do oblasti 1,3465 a 1,3510. Vyhlídky na růst jsou však zastíněny vojenskými akcemi Ruska na Ukrajině. Pokud se dostaneme pod 1,3360, pak se tlak na obchodní nástroj zvýší. V takovém případě můžeme očekávat druhý pokles do oblasti 1,3310 a 1,3270.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Fed sníží nákupy aktiv již v listopadu. Ceny v USA rostou o závratných 5,4 %
  Zápis ze zářijového zasedání Fedu potvrdil, že americká centrální banka hodlá při pokračujícím oživování ekonomiky od listopadu začít s taperingem. K úplnému ukončení nákupů aktiv by pak mělo dojít do poloviny příštího roku. Rozhodnutí by mělo přijít na dalším zasedáním, které se bude konat začátkem listopadu.
 • Fed sníží sazby, ale poslední události ho tlačí ještě dál. Trhy jsou v napětí
  Dnes večer se dozvíme informace o tom, na jakém nastavení měnové politiky se dohodli bankéři z Fedu. Základní informace přijdou ve 20 hodin, tisková konference začíná o půl hodiny později. Na trzích panuje přesvědčení, že dojde ke snížení úrokových sazeb, ale hlavní bude informace, jestli měnový výbor chystá i něco dalšího.
 • Fed sníží sazby, pak vyhlásí pauzu
  Americká centrální banka ve středu opět sníží úrokové sazby. V letošním roce již po třetí. Sníží nejen klíčovou úrokovou sazbu, ale i sazbu IOER, za niž banky u Fedu ukládají přebytečné rezervy. Poté Fed vyhlásí v uvolňování měnové politiky pauzu. Ta mu ale podle nás vydrží jen do března příštího roku. Pak se bude muset kvůli blížící se recesi ke snižování úrokových sazeb vrátit. V období od března do července sáhne podle naší prognózy k takovémuto kroku celkem čtyřikrát.
 • Fed snižuje sazby, aby zmírnil dopad koronaviru
  Federální rezervní systém (Fed) USA v úterý (04.03.2020) snížil úrokové sazby ve snaze ochránit největší ekonomiku světa před dopadem koronaviru, ale nouzový krok neuspokojil finanční trhy USA, které vyvolaly obavy z hlubšího a trvalého zpomalení.
 • Fed společně s Trumpem a Wall Street dávají zlatu výprask
  Popularita zlata rychle slábne a vinu za to nesou americký Federální rezervní systém, nově zvolený americký prezident Donald Trump a Wall Street, kteří současně tlačí akciové tituly k novým rekordům.
 • FED spomaľuje trh s bývaním. Krach nehrozí, riziko je predovšetkým na strane inflácie.
  Ako jeden z dôvodov včerajších výpredajov na akciách sa spomínajú horšie čísla z amerického trhu s bývaním. Predaje nových domov boli o 12% nižšie než sa čakalo, navyše došlo aj k výrazne negatívnej revízii čísla spred mesiaca. Je to ďalší signál ochladzovania amerického trhu s bývaním. Primárnym dôvodom tohto ochladzovania je uťahovanie FEDu, ktoré sa postupne premieta aj do hypotekárnych sadzieb. Priemerná sadzba na 30-ročné hypotéky vyskočila za posledné dva mesiace zo 4,4% na 4,75%.
 • Fed stimuluje méně, než trh čekal
  Ve středu FED snížil hlavní úrokové sazby o 25 bodů - konkrétně z pásma 2.25-2.5 procenta na 2.00-2.25 procenta. Jde o první snížení od prosince 2008. Trhy i navzdory pozitivnímu impulzu ze strany centrální banky během tohoto obchodního dne klesaly. Trh zřejmě očekával větší uvolňování měnové politiky a zmíněný “rate cut” o 25 bodů byl už v ceně akcií započítaný.
 • Fed straší s růstem sazeb, co by to znamenalo pro ECB a ČNB?
  Americký Fed včera zastavil rozběhlou párty na trzích a připomněl, komu investoři do velké míry vděčí za dobré výkony akcií. Centrálním bankám a předpokladu, že peníze zůstanou ve vyspělých ekonomikách super-levné nebo budou v některých případech ještě levnější. Tento předpoklad včera znejistěl vlivný šéf newyorského Fedu William Dudley, který jinak vystupuje převážně jako holubice. V televizním rozhovoru znovu vrátil do hry možný růst sazeb v Americe již na zářijovém zasedání. S tím dnes trhy prakticky nepočítají - dávají mu pravděpodobnost pouhých 20 %. Co by takový nečekaný krok znamenal pro ECB potažmo pro Českou národní banku (ČNB)?
 • Fed s trhy přece jen zamával, korunu však nechává v klidu
  Včerejší večer a informace z jednání Fedu znamenaly nastartování růstu amerických výnosů, posilování dolaru...
 • Fed sundává nohu z plynu, ale vysílá lehce holubičí vzkaz
  Americká centrální banka zahájila proces normalizace měnové politiky, když v souladu s očekáváním oznámila postupnou redukci nákupů dluhopisů do své bilance v řádu 15 mld. měsíčně. Tento krok však prozatím neznamená, že by také uvnitř Fedu nastala radikální změna v myšlení centrálních bankéřů, která by pod tíhou vysoké inflace vedla k významné změně rétoriky v jestřábím směru. Šéf Fedu Powell se stále drží mantry o dočasnosti vysoké inflace a argumentuje tím, že druhý makroekonomický cíl - plná zaměstnanost - nebyl dosud naplněn.
 • Fed svým výhledem na sazby pomáhá akciím k růstu
  Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování ziskově. Index Dow Jones posiluje o 0,9 %, S&P 500 roste o 1 % a technologický Nasdaq stoupá o 1,2 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se daří všem sektorům, přičemž nejlépe dnešní seanci zahájily energetické společnosti, a to se ziskem 1,9 %. Trhům k růstu pomáhá včerejší výhled Fedu na úrokové sazby, který naznačil, že by už v letošním roce mohlo dojít k jejich snížení. Celkově bylo sníženo o 30 bb vnímání neutrální sazby členy FOMC.
 • Fed šokován silným americkým trhem práce
  Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell uvedl, že americká ekonomika by se mohla recesi vyhnout, ale šance jsou mizivé kvůli problémům v bankovním sektoru a vysoké inflaci. Zmínil, že síla amerického trhu práce dláždí cestu k hladkému přistání i po zvýšení úrokových sazeb nad 5 %. S nedávnými údaji o trhu práce je však možné, že se situace změnila.
 • Fed teď sedí na horkém křesle
  V pátek zveřejněná americká zpráva o zaměstnanosti za únor představuje další pozitivní zvěst v řadě dobrých zpráv, které ukazují, že trh práce v USA se nadále...
 • Fed: Tendence k vyšším úr.sazbám pokračuje
  K poslednímu rozhodnutí monetární politiky 17. prosince centrální banka v komuniké vynechala komentář, ze minimální úr. sazby blízko nuly považuje za...
 • Fed tentokrát na pozitivní straně, na programu výsledky i data
  Další rally na Wall Street potvrzuje, že první vlna akciové korekce je za námi. Zájem investorů mířil hlavně do těch oblastí, které předtím výrazně klesaly. Je otázkou, nakolik jde o krátkodobou spekulaci na silný odraz a nakolik o trvalejší investice, neboť valuace stále těžko označit jako nízké.
 • Fed: Těžké rozhodování, přijde další krůček ke zvýšení úr. sazeb?
  19.00 SEČ - USA: Rozhodnutí Fedu monetární politiky 19.00 SEČ - USA: Projekce Fedu ekonomiky a Federal Funds Ra...
 • Fed to může zjevně přehnat s agresí a uvrhnout ekonomiku do mnohem větší recese
  Rychlé a zběsilé zpřísňování ze strany Federálního rezervního systému může uvrhnout ekonomiku do recese a ekonomové se obávají, že centrální banka po nedávné pomalé reakci na nekontrolovanou inflaci dělá další chybu.
 • Fed trhy nepotěšil, ale proč?
  Včerejší obchodování v USA bylo jednoznačně ve znamení zasedání FEDu. Ten sice ponechal sazby na dosavadní úrovni dle očekávání, ovšem v následném komentáři Jerome Powell znovu zopakoval, že úrokové sazby budou pravděpodobně po delší dobu na vyšších úrovních, současně pak nevyloučil jejich další zvýšení do konce roku. Technologický sektor byl včerejším vývojem tím nejpostiženějším (Alphabet -3,1 %, Microsoft -2,4 %, Nvidia -2,9 %, AMD -1,3 %, Intel -4,5 %, Meta -1,8 %). Rovněž ropa zlevnila (-1,1 %), což příliš nepomohlo energetickému sektoru (Chevron -0,3 %, Apa -2,1 %, Occidental -2,4 %, Exxon Mobil -0,8 %). Naopak vítězem dne se stal telekomunikační sektor (AT&T +2,2 %, Verizon +0,6 %).
 • Fed trhy nezaskočil, negativně překvapuje útlum čínských služeb
  Americký Fed včera naplnil očekávání tím, že zvedl sazby o 50 bodů a v podstatě oznámil, že s velkou pravděpodobností tento krok zopakuje ještě dvakrát. Vyfukování bilance začne tempem 47,5 mld. USD měsíčně, což je v podstatě maximum z předchozího cyklu, načež má dojít ke zrychlení na 95 miliard. Spíše jsme čekali, že rámec bude nastaven rovnou výš a Fed ho nebude v prvních měsících využívat naplno, ale prakticky vzato v tom není rozdíl. Reakce trhů se tedy odvíjí hlavně od toho, že je Fed nezaskočil ještě více jestřábím poselstvím. A svou roli určitě hraje také průběžné uklidňování, že ekonomika míří jen ke zpomalení, respektive měkkému přistání.
 • Fed trhy ničím neohromil
  Americký akciový trh včera žádných změn nedoznal. Index S&P 500 oproti úternímu kurzu vzrostl o pouhé tři setiny procenta. I z reakcí jednotlivých sektorů, kde se zisky či ztráty pohybovaly maximálně do půl procenta, je patrné, že včerejší zasedání centrální banky nepřineslo žádné překvapení. Fed dle očekávání snížil úrokové sazby o 25 bb. Makroekonomická prognóza nedoznala prakticky žádných změn a nenaznačuje další uvolňování měnové politiky. Přesto velká skupina centrálních bankéřů vyjádřila názor, že by letos mohly jít sazby dále dolů. Ani na očekávání trhů se nic nezměnilo, když počítají se zhruba 65% pravděpodobností, že letos ještě ke změně dojde. I my patříme do tábora těch, kteří čekají ještě jedno snížení o 25 bb do konce letošního roku.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
NAGA
City Index
Fintokei
reklama
Dukascopy new