Středa 24. duben 2024 18:39
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
FTMO král

Fed teď sedí na horkém křesle

11.03.2015 10:50  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

John Hardy, měnový stratég

  • Očekávání trhu týkající se zvýšení úrokových sazeb se po zveřejnění NFP prudce zvýšila
  • Fed možná podnikne kroky dříve než později vzhledem k typickému devítiměsíčnímu cyklu
  • Zuřící americký dolar je hlavním problémem časného zvýšení sazeb

V pátek zveřejněná americká zpráva o zaměstnanosti za únor představuje další pozitivní zvěst v řadě dobrých zpráv, které ukazují, že trh práce v USA se nadále zlepšuje.

Důležité je nejen, že v únoru opět došlo k výraznému zvýšení mezd, ale také to, že úroveň nezaměstnanosti v USA klesla v únoru na 5,5 %, což je horní hranice rozmezí, které Fed považuje za obvyklé.

Dolarový skok

Jde o nejnižší míru nezaměstnanosti vůbec od května 2008 a neočekávaný pokles na nejnovější minimum cyklu v míře nezaměstnanosti podnítil obrovský skok vzhůru u amerického dolaru. Trhy se rozhodly uvěřit, že nyní Fed konečně po devíti letech zvýší úrokové sazby.

Fed si mohl dovolit ten luxus dlouhého čekání předtím, než uvolní svou politiku, a to zejména díky nízké inflaci a několika náznakům, že stále pevnější trh práce způsobuje jen malou akceleraci mzdové inflace, která také zůstává na poměrně nízké úrovni.

Avšak vzhledem k tomu, že Fed si je vědom toho, že monetární politika má obvykle zpoždění devět měsíců až rok, nejspíš se rozhodne učinit kroky spíše dřív než později, protože trh práce víceméně dosáhl plné zaměstnanosti, zejména u mnoha kvalifikovaných pracovních míst.

Další jednání Federálního výboru pro volný trh se bude konat již příští týden a nepřekvapilo by mě, kdyby slovo „trpělivý“ (popisující, jak dlouho bude Fed čekat, než sazby zvýší) zmizelo z nového prohlášení o monetární politice a tím se otevřela možnost červnového zvýšení sazeb.

Co však rozhodnutí Fedu zvýšit sazby komplikuje, je rozvášněný býčí trh amerického dolaru, což je jen zčásti důsledek skvělých ekonomických výsledků USA a předpokladů dalšího vývoje rozhodování Fedu.

Tlak na likviditu

Dalším motorem růstu USD je vysychání tradičních zdrojů likvidity amerického dolaru – zejména rezerv zahraničních měn.

Čína už nehromadí rezervy, vzhledem k tomu, že čínská měna renminbi (juan) už není pod tlakem na posilování – právě naopak. Zásoby klesly za posledních šest měsíců roku 2014 o více než 150 mld. dolarů zejména proto, že čínská realitní bublina je zřejmě u konce.

Z jiného soudku, neuvěřitelný propad cen surové ropy zřejmě znamená, že hlavní vývozci ropy, jako je Saudská Arábie, budou letos muset sáhnout do svých měnových rezerv, aby ufinancovali rozpočtové schodky, místo aby americký dolar hromadili.

Jako by to nestačilo, americká vláda se blíží vyrovnanému rozpočtu, což omezuje nabídku státní pokladny

– a tím snižuje likviditu USD – okolnímu světu.

Všechny tyto okolnosti jsou zcela mimo kontrolu Fedu a je ironické, že silný dolar už nyní funguje jako silný mechanismus pro globální omezování likvidity a ekonomiky.

V tuto chvíli je nejvíce stresujícím faktorem rozběhnutý býčí trh amerického dolaru.

Tím se nabízí otázka: co nastane během příštích měsíců jako první – stihne Fed první zvýšení úrokových sazeb, nebo zuřivý americký dolar nejprve přispěje ke zhroucení celosvětového kapitálového trhu?



Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Fed snižuje sazby, aby zmírnil dopad koronaviru
    Federální rezervní systém (Fed) USA v úterý (04.03.2020) snížil úrokové sazby ve snaze ochránit největší ekonomiku světa před dopadem koronaviru, ale nouzový krok neuspokojil finanční trhy USA, které vyvolaly obavy z hlubšího a trvalého zpomalení.
  • Fed společně s Trumpem a Wall Street dávají zlatu výprask
    Popularita zlata rychle slábne a vinu za to nesou americký Federální rezervní systém, nově zvolený americký prezident Donald Trump a Wall Street, kteří současně tlačí akciové tituly k novým rekordům.
  • FED spomaľuje trh s bývaním. Krach nehrozí, riziko je predovšetkým na strane inflácie.
    Ako jeden z dôvodov včerajších výpredajov na akciách sa spomínajú horšie čísla z amerického trhu s bývaním. Predaje nových domov boli o 12% nižšie než sa čakalo, navyše došlo aj k výrazne negatívnej revízii čísla spred mesiaca. Je to ďalší signál ochladzovania amerického trhu s bývaním. Primárnym dôvodom tohto ochladzovania je uťahovanie FEDu, ktoré sa postupne premieta aj do hypotekárnych sadzieb. Priemerná sadzba na 30-ročné hypotéky vyskočila za posledné dva mesiace zo 4,4% na 4,75%.
  • Fed stimuluje méně, než trh čekal
    Ve středu FED snížil hlavní úrokové sazby o 25 bodů - konkrétně z pásma 2.25-2.5 procenta na 2.00-2.25 procenta. Jde o první snížení od prosince 2008. Trhy i navzdory pozitivnímu impulzu ze strany centrální banky během tohoto obchodního dne klesaly. Trh zřejmě očekával větší uvolňování měnové politiky a zmíněný “rate cut” o 25 bodů byl už v ceně akcií započítaný.
  • Fed straší s růstem sazeb, co by to znamenalo pro ECB a ČNB?
    Americký Fed včera zastavil rozběhlou párty na trzích a připomněl, komu investoři do velké míry vděčí za dobré výkony akcií. Centrálním bankám a předpokladu, že peníze zůstanou ve vyspělých ekonomikách super-levné nebo budou v některých případech ještě levnější. Tento předpoklad včera znejistěl vlivný šéf newyorského Fedu William Dudley, který jinak vystupuje převážně jako holubice. V televizním rozhovoru znovu vrátil do hry možný růst sazeb v Americe již na zářijovém zasedání. S tím dnes trhy prakticky nepočítají - dávají mu pravděpodobnost pouhých 20 %. Co by takový nečekaný krok znamenal pro ECB potažmo pro Českou národní banku (ČNB)?
  • Fed s trhy přece jen zamával, korunu však nechává v klidu
    Včerejší večer a informace z jednání Fedu znamenaly nastartování růstu amerických výnosů, posilování dolaru...
  • Fed sundává nohu z plynu, ale vysílá lehce holubičí vzkaz
    Americká centrální banka zahájila proces normalizace měnové politiky, když v souladu s očekáváním oznámila postupnou redukci nákupů dluhopisů do své bilance v řádu 15 mld. měsíčně. Tento krok však prozatím neznamená, že by také uvnitř Fedu nastala radikální změna v myšlení centrálních bankéřů, která by pod tíhou vysoké inflace vedla k významné změně rétoriky v jestřábím směru. Šéf Fedu Powell se stále drží mantry o dočasnosti vysoké inflace a argumentuje tím, že druhý makroekonomický cíl - plná zaměstnanost - nebyl dosud naplněn.
  • Fed svou politiku v době rusko-ukrajinské krize nezmění
    Včera zaznělo poměrně dost projevů představitelů Federálního rezervního systému, kteří jednomyslně poukázali na potřebu zvýšit úrokové sazby v boji proti inflačním tlakům, a to i navzdory tomu, co se děje na Ukrajině, což by mohlo plány Fedu na zpřísnění měnové politiky zhatit. Ze včerejšího projevu je zřejmé, že představitelé Federálního rezervního systému zůstali věrni svému odhodlání zvýšit příští měsíc úrokové sazby navzdory nejistotě způsobené ruskou invazí na Ukrajinu. Uvědomujíce si rizika spojená s konfliktem, který vyvolal jednu z nejhorších bezpečnostních krizí v Evropě od druhé světové války a způsobil prudký nárůst cen ropy, američtí centrální bankéři zdůraznili potřebu čelit nejvyšší inflaci v USA za posledních 40 let.
  • Fed svým výhledem na sazby pomáhá akciím k růstu
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování ziskově. Index Dow Jones posiluje o 0,9 %, S&P 500 roste o 1 % a technologický Nasdaq stoupá o 1,2 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se daří všem sektorům, přičemž nejlépe dnešní seanci zahájily energetické společnosti, a to se ziskem 1,9 %. Trhům k růstu pomáhá včerejší výhled Fedu na úrokové sazby, který naznačil, že by už v letošním roce mohlo dojít k jejich snížení. Celkově bylo sníženo o 30 bb vnímání neutrální sazby členy FOMC.
  • Fed šokován silným americkým trhem práce
    Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell uvedl, že americká ekonomika by se mohla recesi vyhnout, ale šance jsou mizivé kvůli problémům v bankovním sektoru a vysoké inflaci. Zmínil, že síla amerického trhu práce dláždí cestu k hladkému přistání i po zvýšení úrokových sazeb nad 5 %. S nedávnými údaji o trhu práce je však možné, že se situace změnila.
  • Fed: Tendence k vyšším úr.sazbám pokračuje
    K poslednímu rozhodnutí monetární politiky 17. prosince centrální banka v komuniké vynechala komentář, ze minimální úr. sazby blízko nuly považuje za...
  • Fed tentokrát na pozitivní straně, na programu výsledky i data
    Další rally na Wall Street potvrzuje, že první vlna akciové korekce je za námi. Zájem investorů mířil hlavně do těch oblastí, které předtím výrazně klesaly. Je otázkou, nakolik jde o krátkodobou spekulaci na silný odraz a nakolik o trvalejší investice, neboť valuace stále těžko označit jako nízké.
  • Fed: Těžké rozhodování, přijde další krůček ke zvýšení úr. sazeb?
    19.00 SEČ - USA: Rozhodnutí Fedu monetární politiky 19.00 SEČ - USA: Projekce Fedu ekonomiky a Federal Funds Ra...
  • Fed to může zjevně přehnat s agresí a uvrhnout ekonomiku do mnohem větší recese
    Rychlé a zběsilé zpřísňování ze strany Federálního rezervního systému může uvrhnout ekonomiku do recese a ekonomové se obávají, že centrální banka po nedávné pomalé reakci na nekontrolovanou inflaci dělá další chybu.
  • Fed trhy nepotěšil, ale proč?
    Včerejší obchodování v USA bylo jednoznačně ve znamení zasedání FEDu. Ten sice ponechal sazby na dosavadní úrovni dle očekávání, ovšem v následném komentáři Jerome Powell znovu zopakoval, že úrokové sazby budou pravděpodobně po delší dobu na vyšších úrovních, současně pak nevyloučil jejich další zvýšení do konce roku. Technologický sektor byl včerejším vývojem tím nejpostiženějším (Alphabet -3,1 %, Microsoft -2,4 %, Nvidia -2,9 %, AMD -1,3 %, Intel -4,5 %, Meta -1,8 %). Rovněž ropa zlevnila (-1,1 %), což příliš nepomohlo energetickému sektoru (Chevron -0,3 %, Apa -2,1 %, Occidental -2,4 %, Exxon Mobil -0,8 %). Naopak vítězem dne se stal telekomunikační sektor (AT&T +2,2 %, Verizon +0,6 %).
  • Fed trhy nezaskočil, negativně překvapuje útlum čínských služeb
    Americký Fed včera naplnil očekávání tím, že zvedl sazby o 50 bodů a v podstatě oznámil, že s velkou pravděpodobností tento krok zopakuje ještě dvakrát. Vyfukování bilance začne tempem 47,5 mld. USD měsíčně, což je v podstatě maximum z předchozího cyklu, načež má dojít ke zrychlení na 95 miliard. Spíše jsme čekali, že rámec bude nastaven rovnou výš a Fed ho nebude v prvních měsících využívat naplno, ale prakticky vzato v tom není rozdíl. Reakce trhů se tedy odvíjí hlavně od toho, že je Fed nezaskočil ještě více jestřábím poselstvím. A svou roli určitě hraje také průběžné uklidňování, že ekonomika míří jen ke zpomalení, respektive měkkému přistání.
  • Fed trhy ničím neohromil
    Americký akciový trh včera žádných změn nedoznal. Index S&P 500 oproti úternímu kurzu vzrostl o pouhé tři setiny procenta. I z reakcí jednotlivých sektorů, kde se zisky či ztráty pohybovaly maximálně do půl procenta, je patrné, že včerejší zasedání centrální banky nepřineslo žádné překvapení. Fed dle očekávání snížil úrokové sazby o 25 bb. Makroekonomická prognóza nedoznala prakticky žádných změn a nenaznačuje další uvolňování měnové politiky. Přesto velká skupina centrálních bankéřů vyjádřila názor, že by letos mohly jít sazby dále dolů. Ani na očekávání trhů se nic nezměnilo, když počítají se zhruba 65% pravděpodobností, že letos ještě ke změně dojde. I my patříme do tábora těch, kteří čekají ještě jedno snížení o 25 bb do konce letošního roku.
  • Fed trhy potěšil
    Dow Jones Industrial Average včera výrazně poskočil o více než 400 bodů na nový rekord. Federální rezervní systém (Fed) naznačil, že příští rok provede několik snížení úrokových sazeb, což uspokojilo investory, kteří doufali, že centrální banka konečně začne uznávat zpomalující trend inflace a přistoupí k méně agresivní měnové politice. Wall Street závěr: Dow Jones +1,4 %; S&P 500 +1,34 %; Nasdaq Composite +1,35 %.
  • FED trvá na prudkom zvyšovaní sadzieb. Dolár vystrelil nahor
    Sprievodný komentár prekvapil v pozitívnom slova zmysle. Čo sa týka vývoja ekonomiky, tak ho naďalej vidí pozitívne. Dokonca vidí o niečo lepšie firemné investície. Čo sa však najviac sledovalo, bol jeho komentár na infláciu. Dlhodobý výhľad ostal aj napriek aktuálne slabšej inflácii nezmenený, FED naďalej očakáva, že sa časom vráti k dvojpercentnému cieľu. Časť trhov pritom čakala, že bude ohľadom jej dlhodobejšieho vývoja opatrnejší. Z krátkodobého hľadiska dokonca vidí priestor pre jej dočasné zrýchlenie, kvôli vyšším cenám palív v dôsledku zníženia kapacít rafinérií spôsobeného hurikánmi.
  • Fed tvrdí, že hlavním nástrojem snižování rozvahy budou splatnosti dluhopisů
    Federální rezervní systém ve středu uvedl, že se bude spoléhat především na to, že nechá dluhopisy mizet z rozvahy, jakmile budou splatné, spíše než na jejich přímý prodej.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader