Čtvrtek 25. duben 2024 06:25
reklama
InstaForex Autochartist_
reklama
Purple trading AI
reklama
FTMO král
reklama
CapXmaster srovnani

OMEZOVÁNÍ ŠEDÉ EKONOMIKY: BERME KORONAVIROVOU KRIZI JAKO PŘÍLEŽITOST

15.11.2020 08:15  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Pandemie covid-19 má hluboký dopad na státy po celém světě, přičemž různé země jsou zasaženy různými způsoby. I z toho důvodu je pro mě cennou zkušeností být součástí týmu Rozvojového programu OSN, globální organizace, která je v současné době do značné míry zodpovědná za řešení socioekonomické krize spojené s nemocí covid-19. 

Ačkoliv aktivity Rozvojového programu (UNDP) pokrývají široké spektrum států, já a můj tým zodpovídáme za balkánské země Albánii a Kosovo na jedné straně, a za všechny země Východního partnerství, jmenovitě Arménii, Ázerbájdžán, Bělorusko, Gruzii, Moldavsko a Ukrajinu, na straně druhé. 

Všechny tyto země náleží mezi takzvané rozvíjející se, tedy poměrně mladé trhy a jsou do velké míry závislé na vnějším vývoji. Mnohé z nich však sdílejí i další společné rysy: Ázerbájdžán a Bělorusko jsou silně závislé na vývoji světových cen ropy, i když v případě Běloruska spíše nepřímo skrz jeho vazby na Rusko. Arménie má stejně jako Bělorusko silné hospodářské vazby na Rusko a je závislá na světových cenách komodit, přičemž klíčovou z nich je měď. 

ZÁSADNÍ ROLE REMITENCÍ 

V Arménii a Kosovu pak existuje ekonomicky důležitá diaspora a ekonomická situace v těchto zemích je značně ovlivněna přílivem financí ze zahraničí v podobě remitencí. I cestovní ruch těchto zemí je závislý na poptávce diaspory, vracející se přechodně do vlasti. Podobně silný vliv remitencí je patrný i v Moldavsku. Turismus je taktéž klíčový pro Albánii a Gruzii; představuje pětinu gruzínského HDP. Zatímco albánská, moldavská, ukrajinská a běloruská ekonomika zpomalovaly již před koronavirovou krizí, Arménie a Gruzie zaznamenaly silný růst. Během krize samotné, v rámci její první vlny, pak došlo v Bělorusku, Gruzii a na Ukrajině k poměrně dramatickému znehodnocení příslušných měn, zatímco Ázerbájdžán a Kosovo byly chráněny před oslabením buď jejím fixováním na dolar jako v případě Ázerbájdžánu, nebo použitím eura jako oficiální měny v případě Kosova. 

Existuje však ještě jedna významná charakteristika těchto trhů, která je pro všechny z nich specifičtější a společnější. Jedná se o relativně vysoký stupeň neformálnosti v ekonomických vztazích. Ty se tak v poměrně vysoké míře zhmotňují v šedé zóně. Není nutné dodávat, že převaha neformální ekonomické aktivity může zhoršit socioekonomický dopad koronavirové krize a zkomplikovat úsilí o mírnění jejích dopadů. 

PŘEBUJELÉ NEFORMÁLNÍ AKTIVITY 

Podle zprávy Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) „Arménie, Gruzie a Moldavsko mají poměrně rozsáhlé sektory neformální ekonomické aktivity. Mezinárodní měnový fond odhaduje velikost neformálních ekonomik v regionu Východního partnerství v rozmezí od přibližně 30 % HDP v Bělorusku po 50 % HDP v Gruzii, zatímco odhady Mezinárodní organizace práce naznačují, že neformální podíl na celkové zaměstnanosti přesahuje v regionu 20 % a v Arménii stoupá nad 50 %.“ Albánský neformální sektor, který představuje přibližně 36 % HDP, navíc patří k nejrozsáhlejším v Evropě, přičemž stejná situace je i v Kosovu, kde neformální sektor reprezentuje 35 %. 

Obecně se mi při boji s krizí, jako je ta koronavirová, zamlouvají opatření, která „zabijí dvě mouchy jednou ranou“. Jsem přesvědčen, že můžeme aplikovat opatření, která pomohou omezit ekonomický nebo sociální dopad koronavirové krize a zároveň přimět lidi, aby změnili své chování sociálně nebo makroekonomicky žádoucím směrem. Příkladem takové změny je „formalizace ekonomiky“, tedy zajištění vyššího podílu formální ekonomické aktivity. To jde ruku v ruce s opouštěním neformální ekonomické aktivity a přechodem na plně formální podnikání. 

Moje počáteční inspirace pochází z diskusí v rámci Národní ekonomické rady vlády ČR (NERV), jejíž jsem rovněž členem. Jako skupina několika odborníků, která byla zřízená v České republice během kritické fáze pandemie covid-19 letos na jaře, NERV pomáhá vládě s přípravou opatření, která zmírní ekonomické dopady pandemie. 

Na konci jara, s blížícími se letními prázdninami, jsme na schůzi NERV s předsedou vlády a dalšími členy vlády ČR diskutovali o systému poukázek spolufinancovaných státem, který by přes léto zvýšil poptávku po domácím cestovním ruchu. Součástí systému by byla pomoc důchodcům nebo lidem ve věku 65 a více let, pro které by bylo podmínkou pro získání pomoci založení účtu na digitálním Portálu občana. 

MOTIVACE K DIGITALIZACI 

Tento příklad jasně ilustruje, že lze přijít s opatřením, které by pomohlo cestovnímu ruchu, nebo obecněji domácí poptávce během krize, a současně by přimělo občany k zavedení nebo prohloubení digitální komunikace s vládou, což je užitečné z hlediska střednědobého a dlouhodobého vývoje ekonomiky. Za normálních okolností by bylo mnohem obtížnější motivovat občany k digitalizaci – během krize však existuje větší sklon k tomu být otevřenější a snadněji přijímat digitální a online komunikaci. 

V souvislosti s těmito poznatky představuje koronavirová krize příležitost vyrovnat se s již zmíněným příliš rozsáhlým neformálním sektorem v zemích od Albánie a Kosova až po státy regionu Východního partnerství, a to právě „zabitím dvou much jednou ranou“. 

Mnoho z neformálních pracovníků šedé zóny v zemích, se kterými můj tým OSN spolupracuje, jsou často zranitelní mladí lidé, ženy nebo zástupci menšin, kteří čelí kvůli koronavirové krizi bezprecedentním sociálně-ekonomickým problémům. Prioritou je tedy jim okamžitě poskytnout pomoc – zároveň však lze krizi vnímat jako příležitost poskytnout neformálním podnikům pobídky k přechodu z neformálního sektoru do formálního, a to právě prostřednictvím uvedené pomoci samotné. Jinými slovy, lze přijít s opatřením, které by pomohlo mikropodnikům nebo malým podnikům v Kosovu, Moldavsku, Gruzii a dalších zemích a které by jim současně poskytlo silnou pobídku k formalizaci, a to jednoduše proto, že jinak by nárok na veřejnou pomoc v době koronavirové krize nezískali; stejně čeští důchodci, kteří se stále zdráhají otevřít digitální účet Portálu občana. 

EXPERIMENT NA SRÍ LANCE 

V tomto ohledu jsem čerpal inspiraci z terénního experimentu na Srí Lance. Nedávný ekonomický výzkum, který se tam uskutečnil, nabízí několik doporučení, jak učinit z konkrétní vládní pomoci neformálním podnikům v dané zemi pobídku k formalizaci. Správně navržené schéma pomoci by pomohlo uvedeným zranitelným skupinám rozvíjejících se ekonomik a zároveň by povzbudilo jejich firmy a podniky k formalizaci, a to na bázi již zmíněného „zabití dvou much jednou ranou.“ 

V experimentu na Srí Lance, prvním svého druhu, jehož výsledky byly publikovány v roce 2013 v American Economic Journal: Applied Economics, byly neformálně působícím podnikům poskytnuty peněžní platby, které je motivovaly k přerodu v podniky formální. Platby odpovídající polovině až jednomu měsíci (alternativně dvouměsíčnímu) zisku středně velkého podniku vedly k formální registraci přibližně jedné pětiny (alternativně poloviny) podniků. 

Autoři experimentu dospěli k závěru, že „výsledky naznačují, že lze očekávat, že mírné zvýšení vnímaných přínosů formalizace dramaticky zvýší poptávku po formalizaci u společností, které v současné době působí neformálně.“ S tím souhlasí i výzkum Světové banky, publikovaný v roce 2016, který zdůrazňuje relativně přijatelnou nákladovou efektivitu takového řešení ve srovnání s některými jinými intervencemi za účelem řešení problému vysoké míry neformálnosti. Vis-á-vis jiná řešení, „může (…) být nákladově efektivnější zavést nový, snadný registrační systém a pak přímo platit firmám za formalizaci,“ doporučuje dokument. Netřeba dodávat, že hospodářská krize je k tomu příhodnou příležitostí. To proto, že horšící se situace neformálně působících firem a podniků zvyšuje jejich ochotu – v porovnání se situací v době prosperity – dostat se z komfortní zóny a přijmout vládní pomoc (často nutnou k holému ekonomickému přežití) „výměnou“ za formalizaci. 

I z toho důvodu v rámci Rozvojového programu OSN (UNDP) navrhuji vládám v Kosovu, Albánii a zemí Východního partnerství, aby přijaly například takový program pomoci, pro který by byly plně způsobilé formálně působící podniky, ale ty neformální pouze za podmínky úřední registrace a formalizace. V souladu se závěrem experimentu na Srí Lance by tedy pomoc v době koronavirové krize poskytovaná konkrétní vládou některé ze zemí regionu Západního Balkánu nebo Východního partnerství představovala další nebo větší výhodu formalizace. Lze očekávat, že u podniků, které v současné době působí neformálně, by značně vzrostla poptávka po formalizaci. 

DOTOVANÉ POUKÁZKY NA SLUŽBY 

Vláda může také zavést další a relativně snadno proveditelná opatření na podporu formálního sektoru. Může například usilovat o poskytnutí státem dotovaných poukázek na služby, tedy ještě jednou „zabít dvě mouchy jednou ranou“. Zaprvé, jejich poskytnutí domácnostem během koronavirové krize by dodalo ekonomice tolik potřebnou dodatečnou likviditu a stimulovalo agregovanou domácí poptávku. Zadruhé by povzbudilo domácnosti k nákupu služeb, jako je úklid, opravy nebo hlídání dětí na deklarovaném nebo formálním, nikoli na nehlášeném či neformálním základě. Vláda by totiž samozřejmě dotovala pouze ty poukázky, které se používají k formálnímu nákupu služeb pro domácnost, což by poskytlo těm domácnostem, které působí ve formální ekonomice, značnou výhodu v obtížné době. 

Jak všichni víme, pandemie covid-19 má hluboký dopad na celý svět. Nemusí to však být jen negativní dopad. Jsem vděčný za příležitost podílet se na společném úsilí spojit ekonomiku a zkušenosti z terénních experimentů s náročnou a bezprecedentní socioekonomickou realitou éry koronavirové krize v tak rozličných zemích. Věřím, že tento postup a z něho plynoucí výsledná hospodářsko-politická opatření představují jeden ze způsobů, jak zajistit, aby současná krize měla i pozitivní dopad. 

Lukáš Kovanda, analytik UNDP a hlavní ekonom Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Olympijský stimul
    Piatkové dáta trhu práce boli výrazne pod očakávaniami, hlavne tvorba pracovných miest. Miera nezame...
  • Omán zavádí centrum těžby kryptoměn v hodnotě 350 milionů dolarů
    Jedná se o druhé velké zařízení na těžbu kryptoměn, které se v Ománu objevilo po zařízení z listopadu 2022.
  • Omezená bytová výstavba bude brzdit pokles cen nových bytů, míní odborníci
    Omezená bytová výstavba bude brzdit pokles cen nových nemovitostí na českém trhu. Shodují se na tom odborníci v reakci na srpnové výsledky Českého statistického úřadu (ČSÚ) ve stavebnictví. Hlavním důvodem pro meziroční pokles zahájené výstavby bytů v srpnu o 23 procent a dokončených bytů o 22 procent je podle nich hlavně nízká výstavba v Praze a Středočeském kraji. Jedná se o důsledek nižší poptávky, která je zapříčiněna vysokou inflací a hypotečními úvěry, a tedy nejistotou investorů v zahajování nové výstavby, míní.
  • Omezené obchodování - státní svátek v USA
    Memorial Day - s ohledem na státní svátek v USA tzv. „Memorial Day" jsou kapitálové trhy v USA v pondělí 29. 5. uzavřeny. K dispozici pouze omezené obchodování na kovech a měnách. Obchodování možné na evropských trzích.
  • Omezení dividend a virus motivací k rotaci z amerických do evropských akcií
    Pátek začal pro evropské akcie dobře, ačkoli úvodní zisky se už trochu ztenčily. V případě indexu Stoxx Europe 600 vidíme nyní růst na úrovni 0,7 procenta. To je daleko lepší výkon než u amerických futures, jež se zanořily do červeného. Vypadá to na rotaci z Ameriky do Evropy, které nahrávají poslední zprávy.
  • Omezení QE a odlehčení rozvahy Fedu
    V poslední době se ve Spojených státech velmi aktivně diskutuje na téma omezení programu kvantitativních stimulů. Jedná se o velmi důležitou událost a proces, neboť jde o změnu měnové politiky. V posledních dvou letech Fed nakupoval hypoteční a státní dluhopisy, zaplavoval ekonomiku penězi (likviditou) a stimuloval ji v době krize.
  • Omezení výroby v automobilce Hyundai v Nošovicích
    Nošovická automobilka Hyundai nyní musí omezit svoji výrobu kvůli klesajícímu prodeji. Zaměstnanci zůstávají doma jen s částí platu. Podobná situace se projevuje i v dalších firmách.
  • Omezí Fed příští týden QE? Vizionář Bullard opatrný, Fisher vzývá konec nejlevnějších peněz v historii
    Prezident Fedu v St. Louis a hlasující člen měnového výboru FOMC amerického Fedu James Bullard vidí šanci na omezení p...
  • Omezí USA export technologií do Číny? 🔌 CHN.cash ztrácí 3 %
    Čínské indexové kontrakty dnes ztrácejí ve stínu propadů na Wall Street indexech a síle amerického dolaru, podpořené daty JOLTS. Poklesy na CNH.cash již dosáhly více než 3%. Podle amerických představitelů citovaných agenturou Reuters se očekává, že USA budou v říjnu tvrdě pracovat na dalších omezeních vývozu technologií do Číny.
  • Omezování nové výstavby zvedá ceny investičních apartmánů v rakouských Alpách
    Zatímco rok 2023 byl pro trh rezidenčních nemovitostí napříč celou Evropskou unií katastrofou, ceny apartmánů v turistických oblastech Rakouska rostly dvouciferným tempem. Proč tomu tak bylo?
  • 📈Omicron znovu třese trhy
    Hlavní akciové indexy reagovaly výrazným růstem na zprávy společností Pfizer (PFE.US) a BioNTech (BNTX.US), který potvrdily, že 3 dávky vakcíny neutralizují mutaci Omicron. Z obou společností navíc zaznělo, že speciální vakcína na Omicron by měla být k dispozici v březnu.
  • Omikron je slabší než delta. Trhy jsou připraveny na návrat pozitivních zpráv. Přehled USD, NZD a AUD
    Evropské a americké akciové indexy začaly nový týden pozitivní dynamikou po předchozím volatilním týdnu a zotavily se z části svých ztrát. Důvodem jsou pozitivní zprávy ohledně omikronu. Nejnovější data z JAR z pondělka naznačují, že rychlý nárůst počtu nemocných není doprovázen hromadnou hospitalizací, těžkým průběhem onemocnění a zejména úmrtím pacientů. To znamená, že covid-19 může přejít do kategorie sezónních virových onemocnění.
  • Omikron může vyřešit plynovou krizi EU. Ovšem za cenu, kterou by nikdo soudný dobrovolně neplatil
    Nová varianta covidu, jež nově dostala jméno omikron, může srazit ceny plnu v EU, a vyřešit tak probíhající energetickou krizi starého kontinentu. Ovšem za cenu, která je až příliš vysoká.
  • Omikron tvoří více než 70 % nových případů covid-19 v USA
    Klíčové indexy amerického akciového trhu pokračovaly v korekci směrem dolů a v pondělí se otevřely se značným gapem směrem dolů. Trhy se však uzavřely bez výraznějších ztrát, což by mohlo naznačovat, že korekce je v současné době příliš slabá. Před několika týdny se indexy S&P 500, Dow Jones a NASDAQ začaly pohybovat směrem dolů, ale poté prudce ustoupily. Probíhající korekce by měla být silnější než předchozí pohyb směrem dolů – jestřábí změna politiky Fedu by měla tlačit dolů akcie a další riziková aktiva, jako je bitcoin. Tlak na akciový trh vyvíjí také zhoršující se situace v USA kvůli covid-19. Podle amerického Centra pro kontrolu nemocí tvoří kmen omikron nyní přibližně 73 % všech nových případů koronaviru ve Spojených státech, což naznačuje, že se stal dominantní variantou covid-19. 60 % nových infekcí bylo hlášeno mezi plně očkovanými osobami, 30 % mezi těmi, které se již dříve nechaly přeočkovat. Současné vakcíny zřejmě před omikronem plně nechrání a zabraňují pouze závažným případům, ale v tuto chvíli je příliš brzy na závěry. Pokud se ukáže, že tato vlna pandemie je horší než ta předchozí, mohla by představovat vážnou výzvu pro ekonomiku USA.
  • Omikron už není děsivý. Joe Biden všechny uklidňuje
    Klíčové americké akciové indexy ve středu opět vzrostly a opět se blíží svým historickým maximům. Bohužel v posledních dnech odcházejícího roku všichni mluví o omikronu. V tuto chvíli prakticky nepřicházejí žádné zprávy z Fedu a od Jeromea Powella. Včera však akciový trh ještě mohl reagovat na statistiky, protože jediná víceméně důležitá zpráva dne – zpráva o HDP za třetí čtvrtletí – v konečném odhadu ukázala růst o 2,3 % mezičtvrtletně, a nikoliv o 2,1 %, jak uváděl druhý odhad. Ve třetím čtvrtletí tedy americká ekonomika zpomalila své tempo růstu, ale přesto v závěru čtvrtletí dokonce mírně zrychlila, a to navzdory řádění koronaviru a jeho nového kmene omikron. Právě o omikronu se nyní mluví nejvíce. Již dlouho všichni vědí, že tento kmen ve většině případů nezpůsobuje žádné komplikace a málokdy vede k úmrtí. To však nepopírá skutečnost, že se lidé nadále mohou nakazit a obchodní a ekonomická aktivita nadále klesá. I když se tedy omikron srovnává s běžným nachlazením, pokud onemocní všichni, nebude to znamenat, že to nebude mít žádné důsledky pro ekonomiku. Navíc americká ekonomika právě dosáhla předkrizové úrovně a nová silná vlna může na několik čtvrtletí vrátit veškerý pokrok zpět.
  • Omikron zlevňuje českým řidičům benzín i naftu, poprvé v letošním roce. Zlevňování bude pokračovat, pokud a dokud se obavy z dopadu šíření omikronu nerozptýlí
    Pohonné hmoty v ČR začaly v uplynulém týdnu prakticky poprvé v tomto roce klesat. Benzín zlevnil o 17 haléřů na 37,03 koruny za litr, zatímco nafta dokonce o 26 haléřů na 35,79. Důvodem cenového poklesu je zlevnění ropy na světových trzích, k němuž dochází v posledních dnech v obavě z dopadu šíření nové varianty covidu, omikronu.
  • Omluvy nic nezmění, ale všichni se pak cítí lépe
    To je tedy začátek roku! Během pouhých tří týdnů jsme přišli o všechny zisky na akciových trzích za období 2014-2015...
  • O?Neill (Goldman Sachs): Fiskální diktát Německa roztříští eurozónu. Hubenější euro bude silnější
    Německo v roli lídra a fiskálního policajta hospodářské a měnové unie je tak sil...
  • O Neill (šéf ekonóm Goldman Sachs)
    "Očakávame výrazný pohyb EURa smerom nahor"..."pohyb EURUSD k parite (poz...
  • O Neill (šéf ekonóm Goldman Sachs)
    "Aktuálny kurz GPUSD je pre ostrovnú ekonomiku vyhovujúci"... komentár: pripomíname,...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei ProTrader