Úterý 05. březen 2024 14:11
reklama
XTB trading konference 2024
reklama
CapXmaster
reklama
Dukascopy new
reklama
Instaforex krypto ebook

Patrik Klempár - obchodník měsíce XTB: Procentuální úspěšnost není to hlavní

Napsal:   Sekce: Obchodník měsíce

Tento měsíc na tradingové otázky ze série Obchodník měsíce odpověděl Patrik Klempár, známý profesionální trader a tvůrce mnoha vzdělávacích kurzů. Níže naleznete celý rozhovor:


Můžete popsat svůj obchodní styl a na jaké instrumenty se obvykle zaměřujete?

Můj obchodní styl je price action (chování ceny v čase). Ve své podstatě funguje na jednoduchém principu, ale v mém systému vyhodnocuji více faktorů, které mi pomáhají s rozhodováním. Můj styl je z části založený na tvrdých pravidlech a z části na diskrečním rozhodování. Říkám tomu napůl věda a napůl umění. Obchoduji hlavně měnové páry, indexy a vybrané komodity.

Můžete popsat, jak se rozhodujete, kdy vstoupíte do obchodu nebo kdy z něj vystoupíte, a jaké faktory zvažujete?

Dopředu vím, co na trzích hledám. Takže nejdříve ze všeho skenuji trhy. Jakmile mě nějaký trh zaujme, začnu si ho do detailu rozebírat pomocí technické analýzy. Z analýzy mi vyjde, jestli má nebo nemá cenu na tomto trhu vstupovat do obchodu.

Faktory, které zohledňuji jsou samozřejmě trend, dále struktura trhu (významné levely a zóny), volatilita, impulsivní a korektivní pohyby, celkový kontext trhu a další faktory jako např. fundamenty nebo určité korelace např. s indexem USD nebo S&P500 (risk on/off) a další. Do obchodu vstupuji pouze v případě, že jsem si na daném trhu pomocí analýzy vytvořil silné přesvědčení (býčí nebo medvědí), potom hledám některý ze svých sedmi price action setupů pro vstup do směru mého přesvědčení. Může se ale např. stát, že si na trhu vytvořím silné přesvědčení, ale chybí mi na tom daném trhu setup/vstupní signál. Bez toho do obchodu nevstoupím. Co se týče výstupů, tak vystupuji na předem určených lokacích anebo se někdy stane, že vystoupím předčasně, pokud se např. blíží důležitý fundament, který ovlivní mou otevřenou pozici.

Jak důležité je podle Vás mít dobře definovaný obchodní plán pro Váš celkový úspěch a jak své plány vyvíjíte?

Naprosto klíčový. Obchodovat na trzích bez jasně definovaného obchodní plánu mi přijde stejné, jako vyplout na širé moře bez kompasu. Obchodní plán je pro obchodníka navigační systém.  Váš obchodní plán by se měl ale časem vyvíjet společně s vašimi dovednostmi.

Jak řešíte obchody, které nejdou podle plánu, a jak se snažíte snižovat ztráty?

Když obchod nejde podle plánu, trh mi tím jednoduše říká, že jsem neměl pravdu. To je naprosto v pořádku. Příliš do obchodů nezasahuji. Mám předem nastavené TP i SL a nechávám v drtivé většině trh prostě dělat svou práci. Ztráty kontroluji maximálním rizikem na obchod/den/týden i měsíc. Když mám např. období drawdownu, snižuji risk na obchod na polovinu, dokud se podmínky nezlepší. To se mi dlouhodobě osvědčilo jako nejlepší nástroj pro minimalizování drawdownů.

Jakou roli hraje technická analýza ve Vašem obchodování a jaké nástroje a indikátory považujete za nejužitečnější?

Technická analýza pro mě hraje klíčovou roli. Dělám ji ale možná jinak, než má většina lidí zažité. Stačí se podívat na některá má videa a budete nejspíš vědět, co tím myslím. Indikátory pro mě nejsou důležité beru je spíše jako pomocný doplněk, který někdy využiju. Např. pokud cena sedí na významném levelu a já jsem dostal signál pro vstup, můžu se ještě podívat na RSI, jestli mi hlásí divergenci. Pokud vidím na RSI divergenci, je to příjemné doplnění mého hlavního signálu. Pokud na RSI nevidím divergenci, nic se neděje – do obchodu stejně můžu vstoupit na základě mého hlavního signálu.

Dokázal byste popsat nějaký nedávný obchod, který jste provedl, a vysvětlit svůj myšlenkový proces, který za ním stojí?

To je celkem obtížná otázka. U každého obchodu je to jiné. Právě se dívám do svého deníku a vidím tady obchod na GBPUSD, který jsem zrovna včera uzavíral v zisku. Všiml jsem si, že cena prolomila významný support směrem dolů. Když se cena vracela na pullback, místo toho, aby medvědi bránili svůj break, býci velmi agresivně a impulsivně prolomili level nahoru a cena uzavřela zpět nad levelem. Tomu říkáme falešný break a je to signál do longu. Obvykle chceme vstupovat na pullbacku zpět k levelu, u kterého nastal ten falešný break. Takže, cena se po falešném breaku začala vracet k levelu a čekal jsem na long signál od levelu. Ten nepřišel. Místo toho cena opět začala celkem agresivně padat pod level. Býci měli výhodu falešného breaku a přesto nedokázali ubránit support. Jedná se tedy o selhaný falešný break a ukazuje na slabost býků. Začal jsem se chystat na short. Hledal jsem další konfluentní faktory. Podíval jsem se na graf USD indexu a zjistil jsem, že je velmi silný = USD hodně posilovalo už několik týdnů a vyšlo i několik příznivých fundamentů pro USD. Takže, na GBPUSD se vytvořil medvědí kontext a dostal jsem signál selhaného falešného breaku + máme velmi silný USD podpořený dobrými fundamenty = konfluence ve prospěch mého short nápadu. Otevřel jsem short na GBPUSD na dobré lokaci a svezl se hezky dolů s trhem.

Jak sledujete a analyzujete své obchodní výsledky a jaké metriky používáte k hodnocení svého úspěchu?

Abych to zjednodušil, zajímá mě hlavně to, kolik % z účtu jsem vydělal, nebo kolik % z účtu jsem prodělal. To sleduji na konci každého měsíce. Dále se zajímám o to, jak velký drawdown (pokud nějaký ten měsíc byl) jsem během měsíce měl. To mi řekne, jestli dodržuji nebo nedodržuji pravidla risk managementu. Procentuální úspěšnost pro mě není příliš důležitá. Znám tradery, kteří mají úspěšnost 70 %, někdy i více, a jsou tak tak nad vodou. Potom znám tradery, kteří mají 50% úspěšnost a vydělávají krásné peníze. Honit se za co nejvyšší procentuální úspěšností už mám dávno za sebou. Hlavní je, kolik jsem vyděla,l nebo kolik jsem prodělal. Vyšší procentuální úspěšnost se nemusí vždy rovnat vyššímu zisku. Úplně bezpředmětné je pro mě potom počítat pipy.

Jak se vypořádáváte s emocionálními výkyvy, které obchodování přináší, a jaké strategie používáte k udržení disciplíny a soustředění?

Emocionální výkyvy už tak často nezažívám. Emoce samozřejmě na trzích mám, ale jsou tak nějak otupělé. Hlavní příčinou je asi to, že už to znám a věřím sobě isvému systému, že pokud dodržím svá pravidla, tak bude všechno v pořádku. Každý obchodní systém má nějaké výkyvy, které jsou v normě. Dokud je to v normě, tak mě to nechává celkem chladným. Samozřejmě trhy ale umí taky pěkně překvapit a snad jediná emoce, která mě dokáže čas od času pohltit, je frustrace. Jediná strategie, která mi na frustraci funguje, je na pár dní přestat obchodovat. Vzdálit se od trhů, vypnout grafy a nechat ze sebe takto frustraci vyplavat.

Co považujete za největší výzvy, kterým dnes obchodníci na trzích, a jak se těmto výzvám přizpůsobujete?

Těch výzev je celá řada. První výzva pro začátečníky je přijít na trhy s realistickým očekáváním. Dále potom překonat tu informační nálož, která je bezpochyby čeká. Další výzva je potom překonat období neúspěchu. Opravdu ta cesta je velmi obtížná a plná překážek. Řekl bych, že pro většinu lidí to není. Potom jsou tady ale ti, kteří tradingu propadnou a zamilují se do něj. Právě tato skupina lidí na trzích vydrží a může dojít do cíle. Bez lásky k trhům si myslím, že nemáte šanci vydržet.

Dokážete identifikovat momenty, které způsobily, že jste začal chápat, jak by trading měl fungovat a co Vás nasměřovalo tím směrem, kde se nacházíte dnes?

Moje největší „AHA“ jsem na trzích zažil s mým tehdejším mentorem. Začal jsem chápat strukturu trhu, začal jsem chápat, že za těmi svícemi jsou opravdoví lidé a začal jsem sledovat určité tendence trhů, které se v určitých situacích opakují. Postupně mi to všechno začalo dávat smysl. Naučil jsem se číst, kdo má trh pod kontrolou, jakou sílu mají na trhu nakupující a prodávající, kde a kdy naskakují do trhu, jaké je momentum, jaká je volatilita, v jakém směru bych měl obchodovat a potom jsem se začal učit, jak těchto tendencí využít, jak tyto situace správně obchodovat, když se objeví. Trhy se ale někdy chovají logicky a někdy se chovají zcela nelogicky a zdá se, že vůbec nedávají smysl, a to je normální. Trader musí obchodovat jen v době, kdy mu trhy dávají smysl, kdy jsou pro něj dobře čitelné, a naopak trader taky musí vědět, kdy je lepší neobchodovat a jen čekat.

Podle čeho podle Vás pozná obchodník, že již tradingu rozumí a může se do něj pustit naplno?

Když jsem obchodoval cca 2 roky, tak jsem si myslel, že tomu rozumím. Základům tradingu se dá porozumět celkem rychle. Porozumět ale fungování trhů a jeho nuancím je cesta na celý život. Každopádně pustit se do tradingu naplno můžete jen v případě, že tomu odpovídají vaše výsledky. Nejdříve na demo účtu, potom na malém real účtu a teprve když dokážu konzistentně zhodnocovat malý účet, můžu navýšit kapitál a pustit se do toho naplno. Chtěl bych vidět alespoň jeden ziskový rok, než bych se ubíral touto cestou.

V nedávné době jste připravil novou vzdělávací video sérii na téma Harmonic trading. Čím Vás tato metoda zaujala?

O harmonické obchodování jsem se začal zajímat již v začátcích mé kariéry. Tehdy mě tento styl obchodování uchvátil a fascinuje mě dodnes. Je to elegantní obchodní styl založený na symetrii a harmonii cenových pohybů.

Proč by se podle Vás měli o tuto techniku zajímat i ostatní obchodníci?

Protože nabízí velmi přesné vstupy i výstupy, které jsou založené na jasných pravidlech. Je to ideální styl pro ty, kteří se necítí doma v diskrečních obchodních stylech. Navíc je to osvědčený obchodní styl, který funguje.

Měl byste nějakou praktickou radu na závěr pro všechny obchodníky, kteří nejsou zatím spokojeni se svými výsledky?

Určitě ano – sbírejte zkušenosti. Obchodujte, co nejvíce můžete, protože jinak ty zkušenosti nenasbíráte. Dále doporučuji najít si mentora, který je ochotný ukázat vám jeho vlastní obchody a je ochotný s vámi sdílet jeho vlastní myšlenkový a rozhodovací proces při obchodování. Neskutečně vás to posune.

Pokud se chcete dozvědět o Patrikovo strategiích více, jeho nejnovější vzdělávací videokurz HARMONIC TRADING je po přihlášení zdarma dostupný zde: https://cz.xtb.com/harmonic-trading-videoserie-zdarma

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Pasivní vs. aktivní investování
  Investování prostřednictvím ETF je každým rokem stále populárnější. Vzniká spousty debat, která z forem investic je nejlepší. Není však žádným tajemstvím, že pasivní investování se dostává v posledních letech do popředí.
 • Pasti číhající na obchodníka v tradingu
  V každodenním obchodování na tradera čeká spousta psychologických nástrah, se kterými se musí umět vypořádat. Většinou se jedná o určité situace, které mohou vyvolat ve vás přehnanou a neuváženou reakci, přičemž následně zpravidla dochází ke ztrátě kapitálu. V tomto příspěvku se těmto situacím budeme blíže věnovat.
 • Pasti, které číhají na tradery: Jak se jim vyhnout
  Při obchodování na burze na vás často číhají pasti, které mohou zahrnovat širokou škálu faktorů, jako jsou špatné informace, nekalé praktiky, psychologické triky a další. Tyto pasti mohou vést k nesprávným obchodním rozhodnutím a následným finančním ztrátám.
 • Past na býky
  Ani přes zvýšení úrokových sazeb hlavními centrálními bankami nebo varování jejich představitelů, že inflační epizoda zdaleka není za námi, se investoři hrnou do nákupů rizikových aktiv jako v období, kdy byly úroky nulové. Základní poučka akciových trhů říká: „Nebojuj s Fedem!“ Pokud americká centrální banka pro své cíle potřebuje zchladit sentiment a poslat ceny aktiv níže, tak na to má dostatek nástrojů, aby se tak ve finále stalo.
 • Páteční data z amerického trhu práce přinesla několik rozuzlení
  Spekulace na růst úrokových sazeb v USA eskalují. Začalo to říjnovým zasedáním americké centrální banky (Fed), která se nečekaně vyjádřila, že na svém příštím zasedání (18. prosinec) plánuje diskutovat o možnosti prvního zvýšení základní úrokové sazby po finanční krizi. Situace se vyostřila předchozí týden, když Janet Yellenová, šéfka Fedu, ve svém projevu před finančním výborem uvedla, že prosincové zvýšení sazeb je reálnou možností. Vrcholem výroků a náznaků americké centrální banky byla páteční data z amerického trhu práce, která potvrdila dobrou kondici americké ekonomiky.
 • Páteční optimismus ohledně dohody o dluhovém stropu vynesl index S&P 500 lehce nad dlouhodobou rezistenci
  Druhá týdenní zelená svíčka v řadě je na světě, americký akciový index S&P 500 se celkově zvedl o 0,32 %. O týdenním skóre rozhodl v pátek rostoucí optimismus ohledně jednání o navýšení limitu zadlužení americké vlády. Té mají podle posledních informací dojít peníze 5. června.
 • Páteční propad poslal americké akcie za týden hlouběji do minusu
  Americký akciový index v pátek spadl o 1,77 %, a rozhodl tak o sytě červené týdenní svíčce s hodnotou -2,12 %. Obavy o dopady šíření čínského koronaviru dopadají na trh napříč sektory.
 • Páteční růst ponechal býky ve hře, výhled je ale stále negativní
  Americký akciový index S&P 500 uzavřel týden slabší o 0,24 %, nebýt pátečního výrazného posílení, byla by ztráta citelnější.
 • Páteční výplach poslal americké akcie do ztráty, obchodní války pokračují dalším tvrdým kolem
  Od pondělí do čtvrtka se na trzích vlastně nic výrazného nedělo. Index S&P 500 posiloval i ztrácel v poměrně širokém denním rozpětí, ale vždy při nízkých objemech obchodů. V pátek se ovšem kvůli novým clům ze strany Číny a další dávce kritiky Donalda Trumpa na adresu Fedu propadl o 2,59 % při silném objemu obchodů. Výsledkem je sytě červená týdenní svíčka s hodnotou -1,44 %.
 • Páteční výprodej pokazil radost z nových historických maxim v USA
  Svíčka zkráceného obchodního týdne se tentokrát nezelená, je na červené nule. Index S&P 500 za čtyři obchodní dny odepsal 0,17 %.
 • Pattern Doji - Druhy Doji svíček a jak je obchodovat
  Tento článek je věnován několika typům patternu Doji a způsobům obchodování s nimi. Toto je svíčkový pattern, který se čas od času objevuje v cenových grafech a signalizuje nadcházející korekci nebo obrat aktuálního trendu.
 • Pattern 123 na EUR/USD a iné výhľady
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. V tomto blogu sa bližšie pozrieme na EUR/USD, GBP/JPY a CHF/JPY z daily timeframe, kde vidím možnosť ako sa napojiť do trendu na EUR/USD a ako sa zviezť na novom trende na GBP/JPY a CHF/JPY.
 • Päť týždňov klesania na akciových trhoch
  Akciové indexy v Európe a USA klesajú piaty týždeň po sebe a priebeh dnešného obchodovania zatiaľ iba potvrdzuje obraz nálady na trhoch za posledný mesiac.
 • Pátý růst v řadě posunul index S&P 500 na letošní vrchol
  Uplynulých pět obchodních dní vydržel index S&P 500 v rozpětí jednoho procenta. Týdenní svíčka je popáté v řadě zelená, růst nicméně citelně zpomalil (+0,77 %).
 • PBOC zahájila cyklus zvyšování sazeb
  PBOC (People's Bank of China - centrální banka Číny) v úterý nečekaně zvýšila své dvě hlavní úrokové sazby - sazbu pro vklady a sazbu pro půjčky a to o 25 bodů na úroveň 2,50% a 5,56%.
 • Pejskovi kupte granule, sobě akcie Zoetis
  V dnešním blogu bych se ráda věnovala akcii skupiny Zoetis Inc., která dle mého názoru nabízí zajímavý swing obchod. Jestli jste o společnosti Zoetis ještě neslyšeli, možná vás informace o ní překvapí.
 • Peníze = Droga?
  Psychologie obchodování je nedílnou součástí každého z nás. Trhy jsou jakýmsi živým organismem, u kterého se snažíme racionálním přístupem zanalyzovat jeho vývoj, což vytváří rozpor mezi očekáváním a konečným výsledkem.
 • Peníze se nedělají počtem obchodů, ale jejich objemem
  Peníze se tvoří objemem, to platí v podnikání stejně dobře jako v tradingu.
 • "Peníze štěstí nepřinesou…"
  Tak přesně tohle slýcháme tak často, že je to až hanba. Také to, že nejdůležitější je zdraví a rodina. A potom také to, že peníze přinášejí jen starosti a problémy. Prostě lidé mají z nějakého důvodu negativní vztah k penězům. Proč se potom tedy diví, že je nemají, to mi zůstává záhadou.
 • Peníze z vrtulníků už padají
  Úrokové sazby už jsou ve Spojených státech, eurozóně i v Japonsku na nule nebo i pod ní. Nákup aktiv v rámci kvantitativního uvolňování jede na plný výkon. Zdálo by se, že hlavním světovým centrálním bankám zbývá pro znovunastartování ekonomik už jen „shazovat peníze z vrtulníku“, tj. připisovat ničím nekryté nové peníze přímo na bankovní účty občanům, aby bylo za co utrácet.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Instaforex ebook