Fundamentální analýza
Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v minulém týdnu potvrdil stále solidní kondici amerického trhu práce. Počet žádostí 227 tisíc byl totiž nižší než očekávaných 236 tisíc, a bylo to i méně než o týden dříve, kdy to bylo 232 tisíc.
Důležitá data přišla z Číny, která uvedla, že HDP ve Q2 2025 rostlo o 1,1 % oproti očekávaným 0,9 %. V meziročním srovnání je růst HDP v Číně 5,2 %. Průmyslová produkce meziročně rostla o 6,8 % (oproti očekávaným 5,6 %). Tento lepší než očekávaný vývoj je pozitivní pro globální akciové trhy.
Pokud jde o tarify, Trump o víkendu zaslal dopisy EU a Mexiku, ve kterém oznámil plošné tarify ve výši 30 %, které by měly platit od 1. 8. 2025. Počáteční reakce trhů sice byla negativní a trhy po víkendu otevřely medvědím gapem, ovšem později zvítězil optimismus, který je dán nejspíše očekáváním, že Trump buď tarify znovu odloží, nebo že se strany dohodnou na nějakém kompromisu.
Tarify mají dopad na inflaci. Spotřebitelská inflace za měsíc červen v meziročním srovnání dosáhla 2,7 %, což je více než 2,4 % v předchozím měsíci. Inflace tedy pomalu roste, což není příliš optimistické pro případné snížení úrokových sazeb v USA.
Technická analýza
Index DJ30 tvoří konsolidaci v rámci rostoucího pohybu. Tato konsolidace je vymezena supportem na 44 000 USD a rezistencí na 45 075, což je historické maximum indexu.
Graf č.1: Index DJ30 na denním časovém rámci
Indexu se stále nepodařilo překonat svoje historické maximum, ale protože index je stále v rostoucím trendu, zdá se, že je otázka maximálně několika týdnů, kdy k tomu dojde. Optimismus k tomu dává pohyb na dalších amerických indexech. Jak NASDAQ tak i index S&P 500 svoje historická maxima opět překonaly.
Graf č.2: Index S&P 500 na denním časovém rámci
Nejbližší support na indexu S&P 500 je na hodnotě 6 148 bodů.
Minule jsme zmínili rostoucí pohyb na měnovém páru USD/JPY. Tento pár je už téměř na rezistenci 148 bodů. Nad touto rezistencí je další oblast, která je na hodnotě 148.6.
Graf č.3: Měnový pár USD/JPY na denním časovém rámci
Pro případné obchody ve směru short je vhodné počkat na nějakou formu potvrzení. Tím může být situace, kdy nad rezistencí dojde k výběru likvidity. To se v grafu projeví falešným breakem této rezistence. To zatím nemáme, takže shortaři pravděpodobně budou vyčkávat.
Na dalším obrázku máme bitcoin, který láme rekordy a překonal hodnotu 120 000 USD. Konkrétně dosáhl maxima 123 278 USD.
Graf č.4: Bitcoin na týdenním časovém rámci
Nejbližší support je u hodnoty 110 000 USD. Další horizontální support je 98 000 USD a pak rostoucí trendová linie.
Otázka je, proč bitcoin silně posiluje. Jedním z důvodů je aktivita bitcoinových ETF fondů, do kterých investoři masivně vkládali peníze. Tyto produkty drží bitcoin jako podkladové aktivum a musejí jej nakupovat, jakmile o ETF roste zájem – což následně tlačí cenu bitcoinu vzhůru.
Podle dat společnosti Farside Investors zaznamenaly spotové bitcoinové ETF ve čtvrtek a pátek čistý příliv kapitálu v hodnotě 1 miliardy dolarů. Celkový příliv za minulý týden dosáhl přibližně 2,7 miliardy dolarů, přičemž většina těchto prostředků směřovala do fondu iShares Bitcoin Trust (IBIT) od společnosti BlackRock.
Dalším pravděpodobným faktorem růstu ceny bitcoinu je optimismus kolem regulatorní jasnosti, která by mohla vzejít z takzvaného „Krypto týdne“, který začal 14. 7. 2025. Sněmovna reprezentantů USA má totiž hlasovat o třech zákonech souvisejících s kryptoměnami – CLARITY Act, Anti-CBDC Surveillance Act a GENIUS Act. Zákon CLARITY má poskytnout jasnější směrnice pro regulatorní klasifikaci různých digitálních aktiv, zatímco zákon GENIUS nabízí specifický rámec pro stablecoiny.
Výsledkem by mohla být vyšší stabilita kryptoměn, což by mělo podpořit další zájem o tato aktiva.
Více do hloubky se trhům věnujeme každé úterý od 17:30
Sledujte webinář Tržní Fundamenty - jasně přehledně a v souvislostech
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 65.0 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č.