Fundamentální analýza
Chaotická celní politika Donalda Trumpa vyvolává extrémní volatilitu. Týden poté, co byly oznámeny tarify prakticky vůči veškerému importu do USA, byly tyto tarify odloženy o 90 dnů a později byly ještě oznámeny celní výjimky na smartphony a počítače. Zachována byla ovšem základní 10% sazba. Z těchto výjimek jsou vyjmuta cla vůči čínskému dovozu, které Trump postupně navýšil až na aktuálních 145 %. Čína si to nenechala líbit a v odvetě zvýšila tarify na americký dovoz na 125 %.
Čína je evidentně připravena v této celní válce bojovat až do konce a má v ruce silné karty. Například zastavila vývoz kritických nerostných surovin, které USA z Číny dovážejí. Tyto suroviny jsou přitom zásadní nejen pro výrobu dronů a robotů, což jsou strategické zbraně budoucnosti, ale také pro výrobu baterií do elektromobilů. Kromě toho mnoho amerických firem má v Číně výrobu komponentů pro svoje produkty.
Tato válka má už první jasné negativní dopady. Například Tesla pozastavila dovoz dílů z Číny pro svůj Cybertruck. Obchodní válka také těžce zasáhla Nvidii, která oznámila náklady ve výši 5,5 miliardy dolarů poté, co vláda USA omezila vývoz jejího čipu H20 pro umělou inteligenci do Číny.
Čína sice reportovala za 1Q 2025 růst HDP o 5,4 %, což překonalo očekávání trhu, ovšem investoři se dívají do budoucnosti, kdy by se měl vliv tarifů negativně projevit.
Tento obchodní týden je kratší, protože v pátek bude ve většině zemí svátek, kdy lze čekat velice nízkou obchodní aktivitu, což znamená široké spready. Intradenní tradeři by se měly obchodování v těchto podmínkách vyhnout.
Technická analýza
Pokles indexu Dow Jones 30 se po oznámení tarifů zastavil na supportu 37 152 bodů a poté se prudce odrazil směrem nahoru. Růst vyvolala zpráva, že většina amerických cel je odložena o 90 dnů.
Graf č.1: Index Dow Jones na týdenním časovém rámci
Index se dostal k rezistenci, která je u hladiny 40 671 bodů, kde je již vidět reakce a cena se zde zatím zastavila.
Podobně reagoval i index NASDAQ, který se nyní dostal k rezistenci na 19 123 bodech. Odraz směrem dolů od této hodnoty, který znázorňuje poslední svíčka, je vysvětlen výše zmíněnou zprávou od Nvidie.
Graf č.2: Index NASDAQ na týdenním grafu
Nejbližší silný support podle týdenního grafu je hodnota 17 000 bodů. Pod ním jak pak další support na hodnotě 16 200.
Podívejme se na zlato. Zde to vypadá, že „sky is the limit“. Zlatu zkrátka aktuální nejistota extrémně vyhovuje a prudce posiluje. Nová rekordní high tuto sílu potvrzují.
Graf č.3: Zlato na denním časovém rámci
V takto silných rostoucích trendech, které jsou navíc podpořeny fundamenty, je výhodnější spekulovat ve směru long. Pro tyto účely jsou vhodné odrazy od supportů. První významný support je na hodnotě 3 165 USD, kde došlo k proražení předchozího vrcholu. Podle teorie Smart Money Concept je tento pattern tzv. Break of Structure, který potvrzuje pokračování tohoto rostoucího trendu.
Webinářový speciál Purple Trading: Jak na trading v době celních válek?
Pokud se chcete zorientovat v aktuálním dění na trzích zachvácených celní válkou, sledujte náš webinář. Na něm vám 23. 4. od 17:30 pomohou prohlédnout skrze informační šum Jarda Tupý s Petrem Lajskem.
Co se na webináři dozvíte:
● Co jsou cla, krátký exkurs do celní historie a vysvětlení vážnosti současné situace
● Proč cla nefungují, jaký je jejich dopad na světovou ekonomiku a na možný nástup globální recese
● Efekt cel na aktiva jako zlato, akcie, ropa, měnové páry, kryptoměny
● Jaké strategie jsou vhodné k obchodování během celních válek
● Kam celní válka povede a jaké možné scénáře vývoje očekávat
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 63.5 % % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.