Fundamentální analýza
Z pohledu fundamentů byla v minulém týdnu zásadní informace o HDP v USA za 1Q 2025. Již předběžná data nenaznačovala nic dobrého a finální data to potvrdila. Americká ekonomika v tomto období klesla o 0,5 %. Žádná panika na základě tohoto čísla ale nevznikla, trh s tímto výsledkem tak nějak počítal.
Překvapila ale informace o objednávkách zboží, které v měsíci květnu stouply o 16,4 %, což byla největší meziměsíční změna od roku 2014. Zřejmě tato informace byla hlavním důvodem růstu akciových indexů, protože na rozdíl od HDP se jedná o předstižný indikátor, který naznačuje budoucí vývoj.
V minulé týdnu vyšla také data klíčového ukazatele inflace PCE, který sleduje Fed. Ten stále dává Powellovi důvod k tomu, aby úrokové sazby zatím nesnižoval. Za měsíc květen totiž tento ukazatel v meziročním srovnání dosáhl 2,3 %, což sice bylo podle očekávání, ale zároveň to bylo více než v předchozím měsíci, kdy hodnota tohoto ukazatele byla 2,2 %.
Trumpovi se sice Powellovo odhodlání ponechat sazby na aktuální úrovni nemusí líbit, ale aktuální vývoj inflace potvrzuje, že vliv tarifů na vyšší ceny se pravděpodobně ještě zcela neprojevil, a proto by snížení sazeb mohlo být předčasné.
Zásadní data nás čekají tento týden v pátek, kdy budou v USA reportovány informace o trhu práce, tzv. NFP. Silná data by pravděpodobně úvahy o snížení úrokových sazeb oddálila.
Technická analýza
Index DJ30 v minulém týdnu silně posiloval a prorazil rezistenci u 42 850 USD. Tato hodnota je nyní nejbližším supportem. Aktuálně se index pohybuje u další rezistence, která je u hladiny 44 000 USD.
Graf č.1: Index DJ30 na denním časovém rámci
Index S&P 500 překonal předchozí maximum na hodnotě 6 145 USD, které je nyní novým supportem. Když index vytvoří nové rekordní high, je cesta otevřená k dalšímu růstu. Zároveň to ale bývá trochu nevyzpytatelné, protože často dochází ke korekcím, což jsme na tomto indexu viděli už letos v únoru.
Graf č.2: Index S&P 500 na denním časovém rámci
Korekce, která tehdy nastala, vznikla pod vlivem hrozby masivních tarifů ze strany USA. Tato hrozba by se mohla opět dostat do popředí v souvislosti s tím, že se blíží termín 9. 7. 2025, což je doba, do kdy byla velká část tarifů odložena. Pokud by nedošlo k dohodě, fundamentálně by to mohlo poslat indexy na nižší úrovně.
Další nejbližší support je na hodnotě 5 912 USD a zejména pak u 5 740 USD, kde kromě swingového low je také dosud nevyplněný Fair Value Gap.
Na dalším grafu máme eurodolar. Tento měnový pár prorazil rezistenci na 1.1570, což je nyní aktuální nejbližší support. Cena se od této hodnoty významně vzdálila a aktuálně se jeden dolar obchoduje za 1.1810 euro.
Graf č.3: Měnový pár EUR/USD na denním časovém rámci
Otázka je, na jaké hodnoty by eurodolar mohl dosáhnout. K tomu si pomůžeme týdenním grafem.
Graf č.4: Měnový pár EUR/USD na týdenním časovém rámci
Eurodolar se blíží k vrcholům, které naposledy dosahoval v roce 2021. Jsou zde swingová high, nad kterými je likvidita, která přitahuje velké hráče. Nejbližší swingové high je na hodnotě 1.1900 a další pak na 1.2250.
Pokud nedojde k výraznější změně fundamentu, tyto úrovně by mohly být poměrně rychle dosaženy.
Více do hloubky se trhům věnujeme každé úterý od 17:30
Sledujte webinář Tržní Fundamenty - jasně přehledně a v souvislostech
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 62,20 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.