Ticker Tape by TradingView
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Předzásobení před cly podpořilo růst na začátku letošního roku
Tento týden z hlediska ekonomických dat přinese hlavně evropské indikátory sentimentu za květen. Ty by měly zůstat zhruba beze změny. Efekt předzásobení před zavedením amerických cel, který podpořil růst ekonomik a průmyslu v Q1 25, postupně slábne. Vyvažovat by to ale mohly pozitivní implikace uzavřené obchodní dohody mezi USA a Čínou o výrazném snížení celní zátěže. Z ukazatelů podnikatelské důvěry budou zveřejněny PMI a německé Ifo, vývoj spotřebitelské důvěry pak poodhalí průzkum od Evropské komise. Ten by mohl zohlednit i uklidnění situace na finančních trzích. V eurozóně bude oznámen také konečný odhad dubnové inflace, která by měla být potvrzena na 2,2 % y/y. Její struktura by měla ukázat, že nárůst jádrové inflace a dynamiky cen služeb byl do velké míry dán meziročně odlišným termínem konání Velikonoc. ECB navíc zveřejní indikátor vyjednaných mezd za Q1 25 a růst německé ekonomiky by měl být potvrzen na 0,2 % q/q. V USA toho ekonomický kalendář tento týden příliš nenabízí. Z politických událostí bude sledován summit mezi Velkou Británií a EU, setkání ministrů financí a centrální bankéřů ze zemí G7, stejně tak i dozvuky prezidentských voleb v Polsku (1. kolo) a Rumunsku (2. kolo). Vliv na trhy může mít i snížení ratingu americké ekonomiky od agentury Moody’s, ke kterému došlo v závěru minulého týdne.
Ve druhém čtvrtletí lze ale očekávat zhoršení ekonomik
Evropské indikátory sentimentu za květen by podle nás měly zůstat zhruba beze změny. Na jedné straně bude působit postupné odeznívání efektu předzásobení amerických výrobců a spotřebitelů před zavedením cel, které dočasně zvýšilo poptávku po evropských exportech. Pozitivně to pocítil průmysl v eurozóně, jehož produkce v Q1 25 výrazně oživila. Pro květen očekáváme, že PMI ze zpracovatelského průmyslu v Německu klesl z 48,4 b. na 48,2 b. a v celé eurozóně pak z 49,0 b. na 48,6 b. V pásmu kontrakce bude indexy nadále držet přetrvávající zvýšená nejistota a slabá poptávka po průmyslovém zboží, která souvisí i s utlumenou investiční aktivitou. Dohoda mezi USA a Čínou o výrazném snížení cel by naopak měla květnový pokles PMI tlumit. PMI ze služeb by měl podle nás v eurozóně zůstat v podstatě beze změny (50,0 b. po dubnových 50,1 b.), zatímco v Německu by na pozadí plánovaných vyšších fiskálních výdajů nově ustanovené vlády včele s kancléřem Merzem mělo dojít k nárůstu z 49,0 b. na 49,5 b. Také německý Ifo index podnikatelské důvěry by měl doznat jen malých změn. Podle nás v květnu jen nepatrně klesl z 86,9 b. na 86,8 b. Pro květnový indikátor spotřebitelské důvěry od Evropské komise pak očekáváme nárůst z -16,7 % na -15,2 %, který by měl souviset zejména s částečným uklidněním situace kolem cel a se stabilizací na finančních trzích, resp. s korekcí akciových trhů. Rizika pro další měsíce jsou vychýlena spíše k nižším hodnotám indikátorů sentimentu. Ty by mohly přijít s tím, jak v datech ekonomické aktivity budou více viditelné dopady amerických cel.
Dubnová inflace v eurozóně by měla být potvrzena na 2,2 % y/y a vzestup německé ekonomiky v Q1 25 na 0,2 q/q. Z hlediska inflace v eurozóně tak bude důležitá především její struktura. Jádrová inflace se podle předběžného odhadu v dubnu zvýšila z 2,4 % na 2,7 % y/y, když byla ovlivněna zrychlením růstu cen služeb z 3,5 % na 3,9 % y/y. Domníváme se, že z velké části za tím stál efekt meziročně odlišného termínu konání Velikonoc. Již zveřejněná data, respektive komentáře statistických úřadů z Německa, Itálie a Nizozemska ukázaly na výrazný nárůst cen služeb spojených s cestováním. Obdobný vývoj jsme přitom pozorovali také v tuzemsku, jak píšeme níže. Pokud by tento efekt byl dominantní, lze následně očekávat opětovné zpomalení meziroční jádrové inflace a růstu cen služeb. Ve vztahu k cenovému vývoji bude sledován také indikátor vyjednaných mezd za Q1 25, který zveřejní ECB. Ten by měl prozatím ukazovat na stagnaci meziročního růstu poblíž 4 %, v dalším průběhu roku ovšem očekáváme zpomalení mzdové dynamiky. Rovněž data německého HDP by měla být především o struktuře. Předpokládáme, že hlavním zdrojem mezičtvrtletního růstu o 0,2 % byl vyšší čistý export v souvislosti s nárůstem vývozů do USA. V mezičtvrtletním růstu by měly pokračovat fixní investice, které ale byly tažené oživením v oblasti stavebnictví. Dynamika soukromé a vládní spotřeby byla naproti tomu v Q1 25 pravděpodobně utlumená. Pro Q2 25 pak předpovídáme mezičtvrtletní pokles německé ekonomiky, kdy by se na investicích a spotřebě domácností měly již projevit negativní dopady vysoké nejistoty spojené s americkými cly.
Dezinflační tendence a dohoda mezi USA a Čínou
Tuzemská inflace v dubnu klesla mírně pod dvouprocentní cíl, ČNB ale zůstává opatrná. Meziroční růst spotřebitelských cen v ČR výrazně zpomalil z 2,7 % na 1,8 %. Vliv na to měl zejména vývoj cen potravin a pohonných hmot, které se meziměsíčně snížily. K poklesu jejich meziroční dynamiky navíc přispěla i vyšší srovnávací základna loňského roku. Její působení bude ovšem během následujících dvou měsíců postupně odeznívat a meziroční inflace tak podle nás opět mírně zrychlí; v červnu by se mohla pohybovat kolem 2,5 %. Ve druhé polovině letošního roku by pak mělo dojít k jejímu ustálení poblíž dvouprocentního cíle. V průměru za rok 2025 očekáváme inflaci na 2,2 % a příští rok její zpomalení na 1,8 %. Zveřejněný záznam z posledního zasedání centrální banky potvrdil, že bankovní rada chce k uvolňování měnové politiky nadále přistupovat opatrně. Důvodem je struktura inflace. Ta jádrová se stále drží nad cílem ČNB a v dubnu dokonce zrychlila z 2,5 % na 2,6 % y/y. Vliv mělo další zrychlení růstu imputovaného nájemného, které odráží silné oživení poptávky po nemovitostech a s tím související rychlé zvyšování jejich cen. Působit mohl ale i technický efekt meziročně odlišného termínu Velikonoc, když v dubnu výrazně zdražily položky spojené s cestováním jako je letecká doprava a hotelové ubytování. Ze záznamu ze zasedání ČNB je přesto podle nás patrné určité zmírnění jestřábí rétoriky. Důvodem může být pokračující dezinflační vývoj a negativní rizika pro ekonomiku plynoucí z amerických cel. Tyto faktory podle nás budou působit na další opatrné snižování sazeb ČNB a tu základní tak na konci roku očekáváme na 3 %.
Efekt předzásobení amerických výrobců a spotřebitelů před zavedením cel poskytl podporu evropskému průmyslu i celé ekonomice. V souladu s tím průmyslová produkce v eurozóně zaznamenala v březnu silný meziměsíční nárůst o 2,6 %. Rychlým meziměsíčním tempem o zhruba 1 % přitom rostla již v lednu a únoru, oproti utlumenému vývoji na konci loňského roku tak šlo o výrazné zlepšení. Významně k tomu přispělo Irsko, kde se průmyslová produkce v březnu zvýšila o 14,6 % m/m, tedy obdobně rychlým tempem jako v únoru. Efekt předzásobení byl totiž patrný zejména ve farmaceutickém sektoru, který je v Irsku silně zastoupen. Na farmaceutické produkty se americká cla zatím nevztahují, prezident Trump ale vytrvale hrozí jejich zavedením. Zpřesněný odhad HDP eurozóny za první letošní čtvrtletní přinesl mírné zhoršení mezičtvrtletního růstu z původních 0,4 % na 0,3 %. O zásadní revizi však pravděpodobně nešlo, když meziroční růst ekonomiky byl potvrzen na 1,2 %. Struktura HDP bude zveřejněna až začátkem června. S ohledem na výše uvedené se ale domníváme, že hlavním zdrojem mezičtvrtletního růstu byl vyšší čistý vývoz. Zklidnění situace kolem cel a s tím související korekce akciových trhů zřejmě přispěly k nárůstu německého ZEW indexu. Zatímco složka očekávání vzrostla, hodnocení současné hospodářské situace zůstává zhruba na úrovni první vlny koronavirové pandemie. Výše německé dubnové inflace pak byla potvrzena poblíž dvouprocentního cíle ECB (2,2 % y/y v harmonizovaném vyjádření).
Americký trh práce zůstává odolný, růst spotřebitelské poptávky však vyprchává a s tím postupně i tlaky na růst cen. Celkové nominální maloobchodní tržby v USA meziměsíčně vzrostly v dubnu pouze o 0,1 %, zatímco ještě v březnu byly vyšší o 1,7 %. V případě takzvané kontrolní skupiny, která nezahrnuje více volatilní položky maloobchodu a je tudíž jako předstihový indikátor více směrodatná pro vývoj HDP, došlo k poklesu o 0,2 % po březnovém růstu o 0,5 %. Mělo by se tak jednat o potvrzení, že pozitivní efekt předzásobení postupně vyprchává a tím pravděpodobně i podpora pro evropskou ekonomiku. Duben byl již ovlivněn nově zavedenými americkými cly. I tak ale úroveň poptávky amerických domácností zůstává vysoká, k čemuž pomáhá stále robustní trh práce. Ten dosud významněji zasažen nebyl. Poslední týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti setrval na nízkých 229 tis. Zveřejněný růst spotřebitelských i výrobních cen se sice v meziročním vyjádření stále nachází nad dvouprocentním cílem Fedu, meziměsíční dynamika ovšem v obou případech v dubnu zaostala za očekáváními. Rozhodující ale pro další měsíce a vývoj měnové politiky bude, v jakém rozsahu se v cenách projeví zavedená cla. To je v kombinaci s odolným trhem práce a silnou spotřebitelskou poptávku důvod, proč Fed s uvolňováním měnové politiky nepospíchá. Finanční trh nyní do konce roku zaceňuje dvojí snížení úrokových sazeb, a to zhruba v září a prosinci. Další dvě snížení sazeb ve zbytku roku pak trh očekává také v případě ECB.
Obchodování na devizových trzích bylo minulý týden poměrně klidné, když rozruch na trhy vnesla pouze dohoda o snížení cel mezi USA a Čínou na 90 dní. Během této doby budou čínské vývozy do USA zatíženy clem ve výši 30 %, zatímco dovoz amerického zboží do Číny bude podléhat sazbě 10 %. Před touto dohodou přitom obě strany aplikovaly cla přesahující v efektivním vyjádření hranici 100 %. Dohoda mezi USA a Čínou zároveň nahrává tvrzením, že cla jsou pro amerického prezidenta především prostředkem pro vyjednávání. Tato událost byla pravděpodobně hlavním důvodem, proč americký dolar v minulém týdnu vůči euru mírně posílil o 0,4-0,5 % s kurzem poblíž 1,1200 EUR/USD. Výše zmíněná makroekonomická data zásadnější překvapení nepřinesla. Podobné to bylo i v případě těch tuzemských. Kurz koruny se tak po celý týden pohyboval v relativně úzkém pásmu mezi 24,90 a 25,00 EUR/CZK.
Autor: Martin Gürtler, Komerční banka
Klíčová slova: FOREX | Inflace | EUR/USD | USA | HDP | Poptávka | Rizika | Export | Maloobchodní tržby | EUR/CZK | Americký dolar | Bankovní rada | Centrální banky | ECB | Fed | Finanční trh | G7 | IFO index | Indikátor | Indikátory | Investice | Korekce | Kurz | ČNB | Banky | EUR | USD | Obchodování | Komerční banka | Indexy | EU | Makroekonomická data | Kurz koruny | Index | Podpora | Volatilní | Banka | CZK | Dolar | Ekonomický kalendář | Investiční | Irsko | Jádrová inflace | Meziroční inflace | Trh | Zpráva | ZEW | Itálie | Tržby | Komise | Snižování sazeb | Průmyslová produkce | Zasedání centrální banky | Uvolňování měnové politiky | Nejistota | Obchodování na devizových trzích | Americký trh práce | Průzkum | Snížení úrokových sazeb | Německý Ifo index | Růst ekonomiky | HDP eurozóny | Odhad HDP | Očekávání | Inflace v eurozóně | Prezident Trump | Snížení sazeb | Americká cla | Trh práce | Obchodní dohody | Růst spotřebitelských cen | Zasedání ČNB | Týdenní zpráva | Týdenní zpráva z FOREX trhu | Růst cen | Zavedená cla | Zveřejněná data | Struktura HDP | Průmysl | Stavebnictví | Nejistoty | Kalendář tento týden | Měnové politiky | Vývoj měnové politiky | Ifo | Tuzemská inflace | Růst německé ekonomiky | Meziroční růst spotřebitelských cen | Trump | Prezident | Trhy | Pokles | Situace | Meziroční růst | Pandemie | Zlepšení | Zrychlení růstu | Americké ekonomiky | Ekonomické aktivity | Zpřesněný odhad | Vývoj | Martin Gürtler | Žádosti o podporu | Domácnosti | Růst | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Snižování sazeb ČNB | Ekonomiky | Práce | Vývoj HDP | Maloobchodní tržby v USA | Dubnová inflace | Dubnová inflace v eurozóně | Dovoz | Vývoz | Kontrakce | ČR | Koronavirové pandemie | Slabá poptávka | Počet nových žádostí o podporu | Pokles německé ekonomiky | Dezinflační tendence | Oživení poptávky | Indikátory sentimentu | Průmysl v eurozóně | Letecká doprava | Silné oživení | Průmyslová produkce v eurozóně | Cíle | Americký trh | Situace na finančních trzích | TIM | 3М | Německé ekonomiky | Implikace | Volatilní položky | Zklidnění situace | Více volatilní | Srovnávací základna | Vice | Uklidnění situace | Struktura | Snížení ratingu | Setkání ministrů financí | Vlády | Dezinflační vývoj | Rok 2025 | Nárůst cen | Farmaceutické produkty |
Čtěte více
-
Týdenní zpráva z FOREX trhu: První hlasování o budoucím předsedovi Evropské komise
Snížení úrokových sazeb americké centrální banky se blíží. Argumentem pro centrální bankéře bude i zpomalení průmyslu a maloobchodních tržeb. Německý ZEW ukáže mírné zlepšení, zatímco druhý odhad inflace v eurozóně nepřinese nic nového. Klíčové bude hlasování Evropského parlamentu o kandidátovi na předsedu Evropské komise. Tuzemské průmyslové ceny v červnu poklesly a v závěru týdne vyjde zpráva S&P o ratingu Česka. Nicméně neočekáváme žádnou změnu na již vysokém ratingu. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: První indikace ekonomických dopadů války na Ukrajině
Hlavním tématem bude i v tomto týdnu další vývoj konfliktu na Ukrajině, zejména pak případné posuny ve vyjednáváních a příprava dalšího balíčku sankcí vůči Rusku. Březnové ukazatele sentimentu nabídnou první pohled na to, jak výrazný je dopad války na ekonomickou důvěru domácností a firem v Evropě. I když očekáváme významné zhoršení, průzkumy by stále měly poukazovat na robustní výhled ekonomického růstu, což podle nás povede k pokračující normalizaci měnové politiky. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Předstihové indikátory naznačují únorové zlepšení ekonomiky
Ekonomický kalendář pro tento týden příliš nových informací nepřinese. Předstihové indikátory v eurozóně navážou na páteční PMI a ukážou únorové zlepšení ekonomiky. Fiskální stimul americké vlády podporuje spotřebu domácností i růst cen. Domácí ekonomika vykáže lednový růst cen v průmyslu a zhruba stagnaci spotřebitelské důvěry. Maďarská centrální banka ponechá měnovou politiku beze změny. Koruna si udržuje svůj potenciál vrátit se k silnějším hodnotám. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Předstihové indikátory ukáží v květnu expanzi služeb i výroby
Indexy nákupních manažerů v eurozóně ukáží zvýšení aktivity ve službách za květen. Ve výrobním sektoru by indexy měly mírně klesnout po předchozích rekordních nárůstech, i tak však bude jejích úroveň stále velmi vysoko. Zápis ze zasedání Fedu by mohl poukázat na to, jak jeho členové smýšlejí o rizicích inflace. České výrobní ceny by měly ukázat další citelný nárůst. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Předstihové indikátory v eurozóně odrážejí stále nepříznivou epidemickou situaci
Zasedání Evropské rady tento týden bude diskutovat distribuci vakcíny proti Covid-19 a evropský očkovací pas. Indexy nákupních manažerů v eurozóně budou odrážet nadále nepříznivou epidemickou situaci. Fiskální balíčky v USA přinášejí vysokou rozkolísanost příjmů i výdajů amerických domácností. Zasedání ČNB změnu nastavení měnové politiky nepřinese. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Předstihové indikátory v eurozóně ovlivní vlna euforie
Tento týden se ponese ve znamení zveřejňování indikátorů důvěry. Spotřebitelskou důvěru ve Spojených státech čeká vzhledem k mimořádnému dubnovému růstu korekce. Poklesu se nevyhnou ani osobní příjmy Američanů, které již nebudou navyšovány jednorázovými dávkami. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby mají naopak našlápnuto k dalšímu růstu. Ekonomickou důvěru v eurozóně, německé IFO i francouzskou podnikatelskou důvěru ovlivní euforie spojená s rozvolňováním pandemických opatření. Lepší náladu by mohl ukázat i český konjunkturální průzkum. Maďarská centrální banka tento týden ponechá sazby beze změny, v červnu ale podle našeho odhadu měnovou politiku utáhne. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Předstihové indikátory z evropské ekonomiky zřejmě mají své dno za sebou, …
Ukazatele PMI z evropského průmyslu by měly navázat na vzestupný trend z předchozích měsíců, stále ale pravděpodobně zůstanou poměrně hluboko v pásmu kontrakce. Ani ve spotřebitelském sektoru není kvůli předchozímu poklesu kupní síly domácností situace zcela optimistická. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Předstihové ukazatele naznačují zlepšování ekonomické situace v Evropě i USA
Solidní růst americké ekonomiky během prvního čtvrtletí doprovázený zrychlováním inflačních tlaků by měl potvrdit náš názor, že se letos snížení úrokových sazeb od Fedu nedočkáme. Z obou stran Atlantického oceánu pak přijdou vpředhledící sentiment indikátory naznačující zlepšování nálady a v mnoha případech i zvyšování ekonomické aktivity. Další vzestup spotřebitelské důvěry předpokládáme i v Česku. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Předstihové ukazatele v Evropě vykážou další pokles
Se zhoršující pandemickou situací, rostoucími cenami energií a problémy s dodavatelskými řetězci se výhled pro globální ekonomiku ochlazuje. Ačkoli obrázek pro následující měsíce je spíše negativní, pro příští rok vyhlídky zůstávají optimistické. Tento týden do tohoto obrázku promluví průmyslová data z Ameriky a předstihové ukazatele z Evropy. V regionu budeme sledovat další zvýšení úrokových sazeb v Maďarsku, průmyslové ceny v České republice a vyjádření tuzemských centrálních bankéřů před blížícím se zasedáním ČNB. Pro korunu zůstávají podmínky na finančních trzích příznivé, což by ji v následujících dnech mělo dostat k silnějším úrovním. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Předvánoční hektika na trzích vrcholí
Nacházející týden bude patřit zejména z pohledu geopolitiky mezi ty klíčové. Pokračuje jednání mezi USA a Čínou, k dalšímu dějství v Brexitu nás nasměrují čtvrteční parlamentní volby ve Velké Británii. Zasedají též klíčové centrální banky – americký Fed i ECB. Zde se poprvé představí v pozici prezidentky Christine Lagarde. Ve středu představí nová prezidentka Evropské komise von der Leyen Evropský investiční fond, který by měl být hlavním stavebním kamenem boje proti klimatickým změnám. Ty budou v závěru pracovního týden diskutovány na Summitu EU společně s pokrokem či spíše nepokrokem v oblasti budování bankovní unie. Se znalostí výsledku voleb ve Velké Británii lze očekávat, že se bude diskutovat i další vývoj v oblasti brexitu. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Přes výrazný pokles ekonomiky si trh práce zatím vede dobře
Tento týden bude bohatý na data z domácí ekonomiky. Zpřesněný odhad HDP by měl potvrdit mezičtvrtletní vzestup během Q3 20 o zhruba 6 %. S oživením ekonomické aktivity se zřejmě obnovil také růst mezd. V reálném vyjádření však na ně stále působila vyšší míra inflace, mzdy tak podle nás setrvaly v meziročním poklesu. Předstihové ukazatele za Q4 20 již indikují zhoršující se tendence vlivem druhé vlny koronaviru. Ta dopadá především na sektor služeb, mírné zhoršení ale očekáváme i ve zpracovatelském průmyslu. Přesto by tamní PMI mělo setrvat nad 50 body. V zahraničí budeme také sledovat statistiky z trhu práce, zveřejněna bude nezaměstnanost v Německu, eurozóně i v USA. Z politických událostí zaujme dnešní zasedání ministrů Euroskupiny, kteří budou pokračovat v jednáních o bankovní unii a reformě Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Příznivá inflační data mohou nahrát uvolnění měnové politiky ECB a Fedu
Data v tomto týdnu by mohla posunout ECB i Fed ke snížení sazeb v září. V obou případech to jejich představitelé ale již víceméně předznamenali během minulého týdne v Jackson Hole. Inflace v eurozóně se podle nás v srpnu přiblížila k 2% cíli díky vyšší srovnávací základně z loňského roku. Deflátor PCE v USA podle nás potvrdí dříve zveřejněná příznivá data PPI a CPI a jeho meziměsíční růst zůstane utlumený na 0,1 %, shodně vzroste i jádrový deflátor. Sentiment indikátory v eurozóně pravděpodobně naváží na PMI z minulého týdne a zůstanou na podprůměrných úrovních, které implikují slabý růst ekonomiky eurozóny. Z tuzemských dat bude zveřejněn zpřesněný odhad HDP za Q2, který by měl potvrdit zrychlení mezičtvrtletního růstu na 0,3 %. Nicméně vzhledem k slabým měsíčním datům vnímáme riziko revize směrem dolů, byť datová nejistota je v tomto případě zvýšená. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Rekordní růst cen výrobců dál přiživuje inflaci
Růst cen průmyslových výrobců dnes ukáže, že inflační tlaky z produkční séry zůstávají v domácí ekonomice vysoké. V nejbližších měsících je bude podporovat i pokračující zdražování zahraničních vstupů a oslabená koruna. Ve čtvrtek ECB zveřejní zápis z posledního zasedání, který může v kombinaci s plánovanými vystoupeními jejích vrcholných představitelů napovědět, zda od té doby došlo ke změně vnímání dalšího směřování měnové politiky eurozóny. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Report z amerického trhu práce přinese solidní počet nových pracovních míst
Data z amerického trhu práce potvrdí jeho dobrou kondici. Počet nově vytvořených pracovních míst za duben dosáhne podle našeho odhadu sto šedesáti tisíc a vrátí se k průměrným hodnotám z posledních měsíců. V důsledku vysoké importní aktivity, mrazivého lednového počasí i slabší spotřeby domácností ekonomika v USA podle našeho odhadu vzrostla v prvním čtvrtletí pouze o půl procenta mezičtvrtletně anualizovaně. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Repo sazba ČNB tento týden oslaví rok na 7 %
Hlavní událostí týdne bude u nás z pohledů finančních trhů měnověpolitické zasedání ČNB. Přestože rétorika zůstane pravděpodobně nadále jestřábí s cílem podpořit korunu, k nárůstu úrokových sazeb patrně opět nedojde. Kromě preference většiny bankovní rady to totiž podporují i celkově protiinflační data ve srovnání s poslední prognózou z dílny centrální banky. V pátek budou zveřejněny předběžné PMI v eurozóně, které podle nás ukážou na mírně zlepšení podnikatelského sentimentu. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Rok 2022 na tuzemských trzích: o něco silnější koruna a vyšší sazby
I do roku 2022 vstupujeme v situaci dramatického zhoršování globální pandemické situace. Je pouze otázkou krátkého času, kdy se další covidová vlna objeví v tuzemsku. Do toho nadále čelíme potížím v subdodavatelském řetězci a rychlému růstu cen vstupů i koncových cen pro spotřebitele. Opomenout nemůžeme ani geopolitická rizika (Rusko vs Ukrajina, Německo po Merkelové, letošní francouzské prezidentské volby atd.). -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Rozluštění lednové inflační hádanky
Ve čtvrtek ČSÚ publikuje široce očekávanou lednovou inflaci. Ta má potenciál výrazně ovlivnit úroveň meziroční inflace po zbytek celého roku, a tedy i komunikaci a další kroky ČNB. Podle našeho odhadu meziroční růst spotřebitelských cen na začátku letošního roku poklesl na 2,7 %, zvýšenou nejistotu však přináší změny některých daní a vah spotřebního koše. Lednová inflace je již v úterý na programu i v USA. Také tam se pravděpodobně snížila pod 3 % y/y. V eurozóně očekáváme ve středu silný údaj o prosincové průmyslové produkci, který by měl zčásti přispět k vzestupné revizi dynamiky tamního HDP v Q4 23. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Rozvolňování pandemických opatření ve světě se začíná pozitivně projevovat
Inflace v USA vystřelí za duben ke 3,5 %, a to zejména kvůli nízké statistické základně. Obdobný příběh bude patrný i v tuzemsku, kde předpokládáme zrychlení meziročního růstu spotřebitelských cen na 2,8 %. Pokračující rozvolňování by se mělo podepsat na dalším růstu maloobchodních tržeb, a to primárně v motoristickém segmentu. Další vzestup pak ukáže i průmyslová výroba. A to nejen za oceánem, ale i na starém kontinentě. Rozvolňování v evropských zemích by se mělo odrazit v dalším zlepšení indikátorů důvěry – květnovém Sentix v eurozóně či německém ZEW indexu. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Růstová ani inflační data centrální bankéře v Evropě či USA nenadchnou
Série odhadů HDP za Q4 18 z klíčových evropských zemí i eurozóny jako celku potvrdí útlum ekonomické aktivity v závěru loňského roku. To se projeví i ve stále slabých inflačních číslech. Centrální bankéři mnoho důvodů k utahování měnové politiky mít nebudou. K trpělivosti před dalším zvýšením úrokových sazeb zřejmě vyzve na jednání FOMC prezident americké centrální banky J. Powell. -
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Řešení rébusu brexitu stále v nedohlednu
Řada předstihových indikátorů z eurozóny ukáže, jakým směrem vykročily země do nového roku. Hlavně německá ekonomika by měla ukázat, že podzimní škobrtnutí bylo opravdu jen dočasné. Řešení rébusu brexitu zůstane i tento týden v nedohlednu. Americká data jsou nadále paralyzována zavřenými úřady, a to již pátý týden.
Forex - doporučené články:
Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.
Nejnovější články:
Vzdělávací články
VIP zóna FXstreet.cz zajistila v červnu 2025 klientům velmi ziskový měsíc
Chamtivost a strach: Největší cenové pohyby na finančních trzích (červen 2025)
Jak prop trading změnil můj život: Příběh tradera, který našel ziskovou strategii
Zlato, ropa a zemní plyn: Euforie z komodit zmizela! Čekají nás časy cenových poklesů?
Libanonu se říkalo Švýcarsko Blízkého východu. Dnes je jeho měna prakticky bezcenná
Letní sleva 30 % na obchodní programy RebelsFunding!
Zlato a hlavní akciové indexy: Výkonnost a volatilita
Těžba jaké suroviny má lepší budoucnost a které akcie z toho mohou těžit?
Bublina splaskla, zelené akcie letí dolů. Je konec nebo čas levně nakoupit?
Funguje strategie straddle u prop trading firem?
VIP zóna FXstreet.cz zajistila v červnu 2025 klientům velmi ziskový měsíc
Chamtivost a strach: Největší cenové pohyby na finančních trzích (červen 2025)
Jak prop trading změnil můj život: Příběh tradera, který našel ziskovou strategii
Zlato, ropa a zemní plyn: Euforie z komodit zmizela! Čekají nás časy cenových poklesů?
Libanonu se říkalo Švýcarsko Blízkého východu. Dnes je jeho měna prakticky bezcenná
Letní sleva 30 % na obchodní programy RebelsFunding!
Zlato a hlavní akciové indexy: Výkonnost a volatilita
Těžba jaké suroviny má lepší budoucnost a které akcie z toho mohou těžit?
Bublina splaskla, zelené akcie letí dolů. Je konec nebo čas levně nakoupit?
Funguje strategie straddle u prop trading firem?
Denní kalendář událostí
Člen Fedu Raphael Bostic
V USA skladování zemního plynu
V USA týdenní statistický bulletin API
Člen Fedu Austan Goolsbee
Člen Fedu Raphael Bostic
Dnes se koná summit zemí BRICS
Dnes se koná setkání zemí OPEC+
Guvernér BoE Andrew Bailey
V eurozóně index PPI
V Británii stavební index PMI
Člen Fedu Raphael Bostic
V USA skladování zemního plynu
V USA týdenní statistický bulletin API
Člen Fedu Austan Goolsbee
Člen Fedu Raphael Bostic
Dnes se koná summit zemí BRICS
Dnes se koná setkání zemí OPEC+
Guvernér BoE Andrew Bailey
V eurozóně index PPI
V Británii stavební index PMI
Tradingové analýzy a zprávy
Komodity: Ceny ropy klesají kvůli nejistotě stran amerických cel a v očekávání vyšší těžby
Forex: Dolar zpevňuje poté, co údaje z amerického trhu práce překonaly očekávání
Obchodní deficit USA se v květnu prohloubil, málo zboží se vyvezlo
Růst pražské burzy dnes zařídily akcie Komerční banky
Forex: Koruna k euru vylepšila víc než roční maximum, vůči dolaru lehce posílila
Forex sentiment 3.7.2025
Intradenní Price Action patterny na USD/CAD 3.7.2025
Intradenní Price Action patterny na GBP/JPY 3.7.2025
Intradenní Price Action patterny na GBP/USD 3.7.2025
MF prodalo státní dluhopisy za 11,6 mld. Kč
Komodity: Ceny ropy klesají kvůli nejistotě stran amerických cel a v očekávání vyšší těžby
Forex: Dolar zpevňuje poté, co údaje z amerického trhu práce překonaly očekávání
Obchodní deficit USA se v květnu prohloubil, málo zboží se vyvezlo
Růst pražské burzy dnes zařídily akcie Komerční banky
Forex: Koruna k euru vylepšila víc než roční maximum, vůči dolaru lehce posílila
Forex sentiment 3.7.2025
Intradenní Price Action patterny na USD/CAD 3.7.2025
Intradenní Price Action patterny na GBP/JPY 3.7.2025
Intradenní Price Action patterny na GBP/USD 3.7.2025
MF prodalo státní dluhopisy za 11,6 mld. Kč
Blogy uživatelů
Praktické okénko: Dlouhodobější obchody na léto
Burzovní almanach: Co nám říká historie v týdnu 30. června - 6. července?
Jak poznat kvalitní setupy? Umění filtrace signálů v trhu
Vyplatí se přestat nakupovat akcie?
Moje cesta prop tradingem: Čekám nižší volatilitu, takže sázím na vyšší timeframe
Praktická ukázka: Tak jsem taky dostal pěkné vysvědčení
Analýza Dow Jones, S&P 500, EUR/USD: Americký S&P 500 má nové historické maximum
Bitcoin: Analýzy více časových rámců (W1 až H4 TF)
Přehnaná očekávání: Nejrychlejší cesta ke ztrátám v tradingu
INVESTIČNÍ GLOSA: Prázdniny pro investory začínají ve velkém stylu. Trhům se z paměti vymazalo pět měsíců
Praktické okénko: Dlouhodobější obchody na léto
Burzovní almanach: Co nám říká historie v týdnu 30. června - 6. července?
Jak poznat kvalitní setupy? Umění filtrace signálů v trhu
Vyplatí se přestat nakupovat akcie?
Moje cesta prop tradingem: Čekám nižší volatilitu, takže sázím na vyšší timeframe
Praktická ukázka: Tak jsem taky dostal pěkné vysvědčení
Analýza Dow Jones, S&P 500, EUR/USD: Americký S&P 500 má nové historické maximum
Bitcoin: Analýzy více časových rámců (W1 až H4 TF)
Přehnaná očekávání: Nejrychlejší cesta ke ztrátám v tradingu
INVESTIČNÍ GLOSA: Prázdniny pro investory začínají ve velkém stylu. Trhům se z paměti vymazalo pět měsíců
Forexové online zpravodajství
Denní shrnutí: Akcie prodlužují rally díky překvapivě silným údajům NFP, dolar se zotavuje (03.07.2025)
Německá burza uzavřela čtvrteční seanci růstem
Wall Street opět přepisuje historické tabulky
Index ISM ve službách vzrostl
Data z trhu práce USA vypadají dobře, ale zařídila je hlavně vláda. Soukromý sektor slábne
Ceny ropy mírně oslabují kvůli nejistotě ohledně amerických cel a očekávanému navýšení těžby OPEC+
Rivian hlásí propad dodávek kvůli clům a klesající poptávce po elektromobilech
USA: Zásoby plynu podle EIA k 27. červnu vzrostly o 55 mld. kubických stop
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v květnu dle konečných dat vzrostly o 16,4 %
USA: Index PMI ve službách dosáhl v červnu dle konečných dat 52,9 b. při očekávání 53,1 b.
Denní shrnutí: Akcie prodlužují rally díky překvapivě silným údajům NFP, dolar se zotavuje (03.07.2025)
Německá burza uzavřela čtvrteční seanci růstem
Wall Street opět přepisuje historické tabulky
Index ISM ve službách vzrostl
Data z trhu práce USA vypadají dobře, ale zařídila je hlavně vláda. Soukromý sektor slábne
Ceny ropy mírně oslabují kvůli nejistotě ohledně amerických cel a očekávanému navýšení těžby OPEC+
Rivian hlásí propad dodávek kvůli clům a klesající poptávce po elektromobilech
USA: Zásoby plynu podle EIA k 27. červnu vzrostly o 55 mld. kubických stop
USA: Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v květnu dle konečných dat vzrostly o 16,4 %
USA: Index PMI ve službách dosáhl v červnu dle konečných dat 52,9 b. při očekávání 53,1 b.
Odborné kurzy a semináře
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Naposledy čtené:
Forexové online zpravodajství
Makro: Žádosti o podporu v USA klesají druhý týden v řadě
Makro: Schodek obchodní bilance Kanady klesl na osmiměsíční minimum
Technická analýza páru GBP/USD na 19.–24. září 2022
Market Insider: EURUSD, GBPUSD, DAX, Brent
🔼 US100 posiluje před rozhodnutím FOMC
Graf dňa - EURJPY (07.07.2022)
Inflace, korporátní výsledky i hádky v Bílém domě. Co ovlivňuje prop trading a jak se na to připravit?
Forex: MNB snížila sazby o očekávaných 75bps
USA: Zásoby surové ropy podle EIA k 27. prosinci poklesly o 1178 tis. barelů
Společnost 3M se propadla o 10 % poté, co její prognóza zaostala za odhady
Makro: Žádosti o podporu v USA klesají druhý týden v řadě
Makro: Schodek obchodní bilance Kanady klesl na osmiměsíční minimum
Technická analýza páru GBP/USD na 19.–24. září 2022
Market Insider: EURUSD, GBPUSD, DAX, Brent
🔼 US100 posiluje před rozhodnutím FOMC
Graf dňa - EURJPY (07.07.2022)
Inflace, korporátní výsledky i hádky v Bílém domě. Co ovlivňuje prop trading a jak se na to připravit?
Forex: MNB snížila sazby o očekávaných 75bps
USA: Zásoby surové ropy podle EIA k 27. prosinci poklesly o 1178 tis. barelů
Společnost 3M se propadla o 10 % poté, co její prognóza zaostala za odhady
Blogy uživatelů
Prečo sa nespoliehať na analýzy ostatných?
Měnový pár GBP/JPY: Analýzy více časových rámců (W1 až H4)
Výběr z nedělní přípravy: NZD/USD a GBP/CHF
Největší investiční trendy roku 2024: Kompletní přehled z Online investiční konference XTB
Příklady úspěšných algoritmických obchodních strategií
Pozitivní nálada dlouho nevydržela, akcie jsou znovu pod tlakem
Swingový TimeFrame výhled na týden 21. - 27. listopadu 2022
Koordinovaná intervence sráží JPY výrazně níž
Praktické okénko: Dlouhodobější obchody na léto
Co všechno by měl člověk znát
Prečo sa nespoliehať na analýzy ostatných?
Měnový pár GBP/JPY: Analýzy více časových rámců (W1 až H4)
Výběr z nedělní přípravy: NZD/USD a GBP/CHF
Největší investiční trendy roku 2024: Kompletní přehled z Online investiční konference XTB
Příklady úspěšných algoritmických obchodních strategií
Pozitivní nálada dlouho nevydržela, akcie jsou znovu pod tlakem
Swingový TimeFrame výhled na týden 21. - 27. listopadu 2022
Koordinovaná intervence sráží JPY výrazně níž
Praktické okénko: Dlouhodobější obchody na léto
Co všechno by měl člověk znát
Vzdělávací články
Obchodování podle PRICE ACTION je dřina (dokud neuvidíte toto video)
Smart Money Trading: Momentum (30. díl)
Zlato, ropa a zemní plyn: Euforie z komodit zmizela! Čekají nás časy cenových poklesů?
Jak prop trading změnil můj život: Příběh tradera, který našel ziskovou strategii
VIP zóna FXstreet.cz zajistila v červnu 2025 klientům velmi ziskový měsíc
Technická analýza: Jak číst trh z grafů
Strategie Smart Money: Imbalance - Fair Value Gap (7. díl)
RebelsFunding: Recenze a hodnocení prop trading firmy
Jmenuje se po velkém vůdci, ale zažila život v útlaku. Jaký je příběh albánské měny?
VIDEO: Jak funguje Forex? Naučte se vydělávat na měnových trzích 📈
Obchodování podle PRICE ACTION je dřina (dokud neuvidíte toto video)
Smart Money Trading: Momentum (30. díl)
Zlato, ropa a zemní plyn: Euforie z komodit zmizela! Čekají nás časy cenových poklesů?
Jak prop trading změnil můj život: Příběh tradera, který našel ziskovou strategii
VIP zóna FXstreet.cz zajistila v červnu 2025 klientům velmi ziskový měsíc
Technická analýza: Jak číst trh z grafů
Strategie Smart Money: Imbalance - Fair Value Gap (7. díl)
RebelsFunding: Recenze a hodnocení prop trading firmy
Jmenuje se po velkém vůdci, ale zažila život v útlaku. Jaký je příběh albánské měny?
VIDEO: Jak funguje Forex? Naučte se vydělávat na měnových trzích 📈
Tradingové analýzy a zprávy
Forex: Vítězové a poražení 20.12.2017
Forex: Odrazí se AUD/NZD od klíčové rezistence?
Zlato hledá směr v symetrickém trojúhelníku, jaký směr si zvolí?
EUR/USD - Intradenní výhled 31.8.2016
VIDEO: Týdenní komentář Patrika Urbana
Ropa WTI - Intradenní výhled 18.12.2015
EUR/JPY - Intradenní výhled 26.8.2024
Příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu výrazně vzrostly
Nejsilnější a nejslabší měny 18.6.2021
Ropa WTI - Intradenní výhled 28.12.2021
Forex: Vítězové a poražení 20.12.2017
Forex: Odrazí se AUD/NZD od klíčové rezistence?
Zlato hledá směr v symetrickém trojúhelníku, jaký směr si zvolí?
EUR/USD - Intradenní výhled 31.8.2016
VIDEO: Týdenní komentář Patrika Urbana
Ropa WTI - Intradenní výhled 18.12.2015
EUR/JPY - Intradenní výhled 26.8.2024
Příjmy ruského rozpočtu z ropy a plynu výrazně vzrostly
Nejsilnější a nejslabší měny 18.6.2021
Ropa WTI - Intradenní výhled 28.12.2021
Témata v diskusním fóru
FX vs. akcie, moje zkušenosti....
Přehled zajímavých investičních příležitostí pro 44. týden
Tradingovým talentům se ve Fintokei daří stále víc. Jaká je jejich úspěšnost?
Data od purple trading
Měsíční report finančních trhů (květen 2022)
Recese je už za dveřmi?
Disciplína v obchodování - 1. část
Britská libra míří k evropské paritě
Forex a teorie pravděpodobnosti I.
Analýza EUR/USD, GBP/USD, AUD/JPY, USD/JPY podle Elliottovy teorie 15.4.2013
FX vs. akcie, moje zkušenosti....
Přehled zajímavých investičních příležitostí pro 44. týden
Tradingovým talentům se ve Fintokei daří stále víc. Jaká je jejich úspěšnost?
Data od purple trading
Měsíční report finančních trhů (květen 2022)
Recese je už za dveřmi?
Disciplína v obchodování - 1. část
Britská libra míří k evropské paritě
Forex a teorie pravděpodobnosti I.
Analýza EUR/USD, GBP/USD, AUD/JPY, USD/JPY podle Elliottovy teorie 15.4.2013