Středa 24. července 2024 21:07
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei Payout
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new

Seriál o ETF: Jak se liší ETF od běžných podílových fondů (díl 3.)

09.12.2022  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Investování a obchodování ETF   Tisk


V dnešním díle si ve stručnosti popíšeme, čím se ETF liší od běžného fondu, který se neobchoduje na burze. Proč je to důležité? Není fond jako fond a věříme, že než se kdokoli pustí do jakékoli investice, měl by alespoň rámcově tušit, co je daná investice zač a čím se liší od podobných investic. Možná vám dnešní článek pomůže v rozhodování, jestli své peníze investovat do ETF nebo běžného podílového fondu.


Úvod

Oba typy fondů, tedy ETF i běžné fondy, které nejsou obchodované na burze, se snaží o to samé: nakoupit dobře podkladová aktiva a na jejich pohybu vydělat investorům peníze. I tak jsou ale mezi ETF a běžnými fondy rozdíly, o kterých je dobré vědět.

Pojďme si tedy ve stručnosti probrat hlavní rozdíly mezi ETF a běžnými fondy.


1.
Jak se určuje cena ETF a běžného fondu

ETF se aktivně obchodují na burze podobně jako akcie. Protože s ETF je možné obchodovat v průběhu celého obchodního dne, jsou ceny ETF v průběhu dne mnohem více volatilní. Tím se ETF liší od běžných fondů, které na burze obchodované nejsou, u těchto fondů se jejich cena stanoví jednou denně po uzavření trhu.

Výhodou je, že ETF můžete operativně koupit a prodat kdykoli v průběhu obchodního dne. Stejná věc se může jevit současně i jako nevýhoda. Pokud máte ve svém portfoliu ETF, můžete sledovat vývoj vašeho portfolia v průběhu celého obchodního dne a zejména v situacích, kdy je trh hodně volatilní (tedy ceny divoce lítají nahoru a dolů), je někdy psychicky náročné ustát výkyvy v portfoliu.


Obrázek ukazuje graf vývoje amerického akciového indexu S&P 500 za období od listopadu 2017 do začátku prosince 2022 (týdenní graf – W1).


Obrázek ukazuje graf vývoje ETF Bnp Paribas Easy S&P 500 UCITS ETF obchodovaného pod tickerem ESD.FR, tento ETF sleduje výkon amerického akciového indexu S&P 500. Graf znázorňuje pohyb ceny tohoto ETF za stejné období, tedy od listopadu 2017 do začátku prosince 2022 (týdenní graf – W1). Na obou obrázcích je názorně vidět, jak se graf ETF pohybuje v zásadě totožně jako index S&P 500.


2.
Likvidita

Likvidita znamená, že ETF můžete velmi rychle nakoupit nebo prodat, zatímco u běžných fondů se může stát, že budete muset akcie či podílový list držet po předem určenou dobu a jejich prodej může být složitější, minimálně administrativně.

Je ale dobré vědět, že jsou ETF, které jsou hodně likvidní, ale jsou i ETF, které jsou likvidní méně nebo se obchodují pouze s hodně velkými spready (poznámka: spread vysvětlujeme o kousek níže). Proto než koupíte ETF, zjistěte si, jak je velké a jak je likvidní v případě, kdy byste se rozhodli nebo ho potřebovali rychle prodat.

3. ETF mívají nižší poplatky, ale pozor na provize a spready

ETF mají zpravidla nižší poplatky než běžné fondy. Každý poplatek navíc vám snižuje výnosy, takže nižší poplatky jsou rozhodně něco, kvůli čemu má smysl nakoupit ETF spíše než běžný fond. Výše poplatků se ale liší i mezi ETF, takže než ETF nakoupíte, je dobré si výši poplatků zjistit.

Pokud ale chcete s ETF obchodovat velmi často, může se vám stát, že zaplatíte vyšší poplatky vašemu brokerovi. Častým obchodováním myslíme, že například nakoupíte ETF a za týden ho prodáte a takových obchodů za rok uskutečníte klidně i desítky. Někteří brokeři nabízí obchodování bez poplatků, pokud je například váš měsíční objem obchodů do určité výše (například do 100 000 EUR měsíčně), nemusí to být ale samozřejmost. Proto než začnete s ETF aktivně obchodovat, pro jistotu si zkontrolujte, jakou má váš broker poplatkovou politiku.

U častého obchodování ETF také narazíte na spready. Spread je rozdíl mezi cenou, za kterou ETF nakupujete a cenou, za kterou ETF prodáváte. Spready patří mezi jedny z "poplatků" brokerů, kterých si začátečník často nevšimne. Ačkoli spread není provize, je to poplatek, který musíte zohlednit, zejména pokud chcete s ETF aktivně obchodovat. Samozřejmě platí, že čím větší je spread, tím vyšší jsou vaše náklady. Proto než začnete s ETF aktivně obchodovat, i zde si pro jistotu zkontrolujte, jaké máš váš broker spready na různých ETF.

Pozor - na rozdíl od provizí, spready nebývají fixní. Když je na trhu vysoká volatilita, často jsou spready mnohem větší. Z tohoto důvodu je rozumnější vyhýbat se aktivnímu obchodování, když na trhu panuje vysoká volatilita.


Příklad zobrazení spreadu v obchodní platformě. 

4.  Větší flexibilita

Jelikož se ETF volně obchodují podobně jako akcie a dnes už jich existuje velké množství a různé druhy, můžete s nimi realizovat obchody, které s běžnými podílovými fondy dělat nelze, například shortování či obchodování na páku. Zde je zásadní zdůraznit, že shortování či obchodování na páku rozhodně není vhodné pro začátečníky, takže to, co se jeví jako výhoda, vás ve finále může stát dost peněz.

Závěr

Z dnešního dílu můžeme vyvodit závěr, že ETF jsou o dost flexibilnější a většinou i nákladově příznivější typ investice než běžné fondy. Investice do ETF jsou tak dobrá volba pro investory, kteří si chtějí své portfolio spravovat sami a nakupovat a prodávat ETF podle toho, kdy a jak sami chtějí. Nevýhoda je, že aktivní správa portfolia vyžaduje nějaký čas. Navíc on-line vidíte, jak vaše portfolio kolísá, zejména v těch více volatilních časech, což mohou být situace náročnější na psychiku.

Důležité je zmínit, že kdo nemá čas, chuť nebo zájem si ETF do svého portfolia nakupovat sám, investice do běžných fondů je rozhodně lepší než neinvestovat vůbec. Sice ušetříte čas, ale čas jsou peníze, takže počítejte s tím, že velmi pravděpodobně zaplatíte více na poplatcích a budete méně flexibilní, když například budete chtít svoji investici ve fondu prodat.

Rozhodnout se musí každý sám podle svého rizikového profilu, času, který má a svých osobních preferencí. Věříme, že pro moudré rozhodnutí je dobré znát pro a proti a doufáme, že dnešní díl s hlavními rozdíly mezi ETF a běžnými fondy vám v rozhodování třeba pomohl.


Co nás čeká v příštím díle

V následujících dílech nás čeká představení základních finančních pojmů, které je důležité znát. Představíme si, co jsou Aktiva pod správou neboli Assets Under Management, Total Expense Ratio, které vám řekne, kolik fondu zaplatíte na poplatcích a Čistá hodnota aktiv neboli Net Asset Value. A také si řekneme, proč je důležité tyto pojmy alespoň orientačně znát.

Marika Čupa a Ondřej Hartman
Tým FXstreet.cz

Zdroje, ze kterých jsme vycházeli při přípravě seriálu o ETF, najdete na tomto odkazu.

Sdílení článku: 
   

 

Související články

  C:\fakepath\etf-01122022.jpg
  Seriál o ETF: Diverzifikace a její výhody a nevýhody (díl 2.)
  V dnešním díle seriálu o ETF se budeme věnovat diverzifikaci. Ta je jedním ze základních a typických rysů pro ETF, pro kterou investoři, mimo jiné, ETF rádi využívají. Diverzifikace má své nesporné výhody, má ale i nevýhody, o kterých je dobré vědět.
  C:\fakepath\etf-21112022.jpg
  Seriál o ETF: Úvod do fondů a hlavní výhody ETF (díl 1.)
  Exchange Traded Funds neboli burzovně obchodované fondy, pro které se běžně používá zkratka ETF, jsou v poslední době hodně skloňované a představují zajímavou alternativu investování. Zejména drobní investoři si ETF oblíbili, protože ETF jim nabízejí mnoho výhod.

Čtěte více

 • Seriál o ETF: Co jsou Assets Under Management a proč je to důležité (díl 4.)
  Ať už chcete zahrnout ETF do svého dlouhodobého investičního portfolia nebo s nimi chcete aktivně obchodovat, je dobré alespoň orientačně znát tři základní finanční pojmy: Aktiva pod správou neboli Assets Under Management, Total Expense Ratio, které vám řekne, kolik fondu zaplatíte na poplatcích a Čistá hodnota aktiv neboli Net Asset Value.
 • Seriál o ETF: Čistá hodnota jmění neboli Net Asset Value (díl 6.)
  V dnešním díle se budeme věnovat poslednímu z důležitých finančních pojmů, které je dobré znát, a tím je Net Asset Value, překládané do češtiny jako čistá hodnota jmění, někdy také překládané jako čistá hodnota aktiv a pro které se používá zkratka NAV. Díky NAV se dozvíte, jaká je hodnota jedné akcie ETF k určitému datu a můžete si tak srovnat, jestli se akcie ETF obchoduje nad nebo pod touto hodnotou.
 • Seriál o ETF: Diverzifikace a její výhody a nevýhody (díl 2.)
  V dnešním díle seriálu o ETF se budeme věnovat diverzifikaci. Ta je jedním ze základních a typických rysů pro ETF, pro kterou investoři, mimo jiné, ETF rádi využívají. Diverzifikace má své nesporné výhody, má ale i nevýhody, o kterých je dobré vědět.
 • Seriál o ETF: Druhy ETF (díl 7.)
  Exchange Traded Funds (ETF) byly původně navrženy tak, aby pouze pasivně sledovaly výkon akciového indexu. Protože se ale ETF ukázaly jako velmi dobrý nástroj, jak snadno a efektivně investovat do širokého spektra instrumentů, postupem času vznikla řada dalších druhů ETF, které dnes umožní investorům investovat do nejrůznějších instrumentů i geografií. V dnešním díle si probereme, jaké jsou základní druhy ETF podle různých kritérií.
 • Seriál o ETF: ESG ETF - propaganda nebo zajímavý trend? (díl 14.)
  V sedmém díle našeho seriálu, který se věnoval druhům ETF, jsme zmiňovali ETFs, které se zaměřují na ESG investice, což jsou investice, které splňují Environmental, Social a Governance kritéria. Ať už ESG investování považujete za propagandu či naopak zajímavý trend, je nepochybné, že ESG investování nabývá dynamiku a že do této oblasti proudí a bude proudit nemalé množství peněz. Proto jsme se rozhodli věnovat ESG fondům speciální, poslední díl našeho seriálu o ETF.
 • Seriál o ETF: Jak investovat do ETF - strategie Dollar Cost Averaging (díl 9.)
  Pokud chcete investovat do Exchange Traded Fund (ETF), máte na výběr hned z několika investičních strategií. Ze všech těchto strategií jsme vybrali dvě strategie, které jsou dle našeho názoru nejvhodnější pro začátečníky nebo pro ty investory, kteří nemají moc času, ale chtějí nechat své peníze pracovat. V dnešním díle si popíšeme první z nich: strategii zvanou Dollar Cost Averaging.
 • Seriál o ETF: Jak investovat do ETF - strategie zvaná Buy and Hold (díl 10.)
  V dnešním díle popíšeme druhou investiční strategii, pokud chcete investovat do ETF. Stejně jako strategie Dollar Cost Averaging, které jsme se věnovali v minulém díle, i dnešní strategie zvaná Buy and Hold je dlouhodobá. Tím ale podobnost končí a v dnešním díle probereme, co je podstata Buy and Hold strategie a pro jaký typ investorů se hodí.
 • Seriál o ETF: Podle čeho vybrat ten správný ETF (díl 12.)
  Na světě je aktuálně registrováno přes 8 000 Exchange Traded Funds, investoři si tedy mohou vybírat z opravdu velké nabídky. Než tedy začnete do ETF investovat, je velmi dobré zamyslet se, podle čeho vybrat ten správný ETF, abyste ze všech možných ETFs vybrali ten, který nejlépe splní vaše investiční cíle a očekávání.
 • Seriál o ETF: Pro koho jsou vhodné strategie Dollar Cost Averaging a Buy and Hold (díl 11.)
  Pro úspěšné investování je klíčové investovat podle strategie, která vyhovuje investičním cílům, vztahu k riziku a osobnosti každého investora. V minulých dílech jsme popisovali dvě strategie pro investování do ETF: strategii zvanou Dollar Cost Averaging a strategii Buy and Hold. U těchto strategií zůstaneme a v dnešním díle si představíme, pro jaký typ investorů se tyto strategie hodí.
 • Seriál o ETF: Příklady konkrétních ETF (díl 13.)
  S naším seriálem se pomalu blížíme ke konci a v dnešním předposledním díle vám představíme konkrétní ETF, které sledují americký akciový index S&P 500 a jeden ETF, který má v koši podkladových aktiv zlato. Všechny ETF se dají obchodovat v Evropě, byť v různých modifikacích, a většina těchto ETF je obsažena i v našem vlastním dlouhodobém portfoliu.
 • Seriál o ETF: Total Expense Ratio aneb kolik zaplatíte na poplatcích (díl 5.)
  V dnešním díle se budeme věnovat druhému z důležitých finančních pojmů, které je dobré znát, a tím je Total Expense Ratio, pro které se použitá také zkratka TER. Total Expense Ratio vám řekne, kolik fondu zaplatíte na poplatcích.
 • Seriál o ETF: Úvod do fondů a hlavní výhody ETF (díl 1.)
  Exchange Traded Funds neboli burzovně obchodované fondy, pro které se běžně používá zkratka ETF, jsou v poslední době hodně skloňované a představují zajímavou alternativu investování. Zejména drobní investoři si ETF oblíbili, protože ETF jim nabízejí mnoho výhod.
 • Seriál o ETF: Vznik ETF a investiční strategie fondů (díl 8.)
  V dnešním díle si velmi zjednodušeně popíšeme, jak vlastně ETF vzniká a kdo jsou hráči, kteří za ETF stojí. Při svém vzniku musí každý fond definovat svoji strategii, která určuje třeba to, do jakých aktiv bude fond investovat, jakým investorům je určen, investiční strategie má vliv i na výši poplatků fondu. V dnešním díle si proto řekneme něco málo i o investiční strategii fondu a kde ji běžný investor zjistí.
 • Video seriál pro začátečníky: Sedm důvodů, proč začít investovat do akcií
  V rámci vzdělávání spouští FXstreet.cz nový vzdělávací seriál na téma investování do akcií a ETF. Seriál je určený pro všechny, kteří nemají žádné nebo jen velmi malé zkušenosti s investováním do akcií, ale chtějí začít investovat.
 • VIDEO: Začínáme s investováním do ETF (díl 1.)
  Další díl vzdělávacího video-seriálu pro začátečníky se věnuje investování do ETF. Dozvíte se čtyři jednoduché kroky, jak začít investovat do ETF, co je to diverzifikace, volatilita a řadu dalších informací, které vám s investováním do ETF pomohou.
 • VIDEO: Začínáme s investováním do ETF (díl 2.)
  V druhém díle seriálu o investování do ETF se dozvíte, jaké existují základní druhy ETF, podle čeho vybírat ETF, který bude odpovídat vašim potřebám a vašemu investičnímu stylu, a na co si dát při výběru ETF pozor.
 • VIDEO: Začínáme s investováním do ETF (díl 3.)
  V závěrečném díle seriálu o investování do ETF vám představíme dvě investiční strategie, díky kterým můžete sami začít investovat do ETF. Popíšeme vám, jaké jsou principy obou strategií a pro jaký typ investorů se každá strategie hodí. Také probereme, jaké jsou exit strategie a proč je důležité mít exit strategii definovanou ideálně ještě před tím, než začnete investovat. A také, jaký vliv mají daně na vaše investování.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Ebook Smart Money Concept