Úterý 16. července 2024 04:36
reklama
CapXmaster
reklama
FTMO férovost
reklama
FTMO férovost
reklama
FTMO král

Měnící se trh s diamanty: Pravé diamanty nemusí být zcela věčné

04.07.2024 18:44  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Nadčasový půvab diamantů, který vystihuje ikonický slogan "diamanty jsou věčné", čelí na dnešním trhu výzvám. Diamantový průmysl je ohrožen měnícími se preferencemi spotřebitelů, kteří se přesouvají ke zlatu a syntetickým diamantům, jež rychle získávají podíl na trhu. S cíleným marketingem však stále existuje potenciál oživit poptávku po přírodních diamantech.

Podle diamantového indexu IDEX, přední online platformy pro obchodování s diamanty pro profesionální obchodníky v diamantových metropolích, jako jsou Antverpy, Bombaj, Ramat Gan a New York, klesly ceny diamantů ve srovnání se stejným obdobím loňského roku přibližně o 14 %*, což představuje pokles o více než 33 % ve srovnání s rokem 2022, kdy na začátku března činil 158,39 bodu, přičemž ke 14. červnu 2024 byla jeho cena 105,07 bodu.

Vývoj hodnoty diamantového indexu IDEX za posledních 5 let


Zdroj: idexonline.com

Syntetické diamanty na vzestupu

Jedním z klíčových faktorů poklesu ceny pravých diamantů jsou syntetické diamanty, které se vyrábějí v laboratořích a jejichž obliba roste. Podle analytika diamantového průmyslu Paula Zimniskeho pro CNBC bude v roce 2023 prodej syntetických diamantů tvořit více než 18 % celosvětového trhu, což je nárůst z 2 % v roce 2017. To potvrzují i údaje dánského prodejce šperků Pandora, který ve své hospodářské zprávě za první čtvrtletí roku 2024 vykázal 87procentní meziroční nárůst tržeb z prodeje syntetických diamantů Pandora Lab-Grown Diamonds. Pro srovnání, ceny surových diamantů podle Zimniskyho globálního indexu cen surových diamantů (Global Rough Diamond Price Index)* v uplynulém roce naopak klesly o 15 až 20 procent a nyní jsou zhruba o 25 procent nižší než na začátku roku 2022*. v praxi to znamená, že ceny přírodních diamantů klesly na průměrnou cenu zhruba 4 000 USD za 1karátový přírodní diamant.

Téměř k nerozeznání

Laboratorně vytvořené diamanty, které napodobují přirozený vývoj v kontrolovaném prostředí, jsou téměř identické se skutečnými diamanty, ale jejich vytvoření trvá jen několik týdnů. K jejich rozlišení je zapotřebí speciální vybavení. Spotřebitelé po této možnosti sahají hlavně proto, že si mohou dovolit "větší kámen za méně peněz", protože cena může být až o 85 procent nižší, uvádí Queensmith.com. Laboratorní proces navíc nezahrnuje neetické podmínky těžby, díky čemuž se k této možnosti přiklání zejména mladší generace.

Ne, dávám přednost zlatu

Na cenu pravých diamantů má významný vliv také poptávka čínského trhu, který je druhým největším na světě. Podle poradenské společnosti Daxue Consulting, která se zaměřuje právě na čínský trh, je klesající zájem o diamanty způsoben klesající sňatečností a poklesem prodeje snubních a zásnubních prstenů, neboť mladí Číňané dávají přednost osobnímu rozvoji a stabilitě, cestování a dobrodružství, zejména po uvolnění pandemických opatření. Poptávka klesá také v důsledku změny vnímání diamantů, které v současné době nejsou kvůli poklesu cen považovány za atraktivní investici. Lepší alternativou je zlato, které je v čínské kultuře spojováno s bohatstvím, prosperitou a štěstím a jehož spotřeba podle Čínské asociace pro zlato v prvním čtvrtletí roku 2024 meziročně vzrostla o zhruba 6 %. Navzdory těmto skutečnostem však byly i v této zemi zaznamenány výhody syntetických diamantů.

Obnovení pošramoceného lesku

Přestože se odvětví přírodních diamantů potýká se značnými problémy, stále existuje určitý optimismus ohledně budoucího vývoje. Winters a Anish Aggarwal, spoluzakladatel poradenské společnosti Gemdax, se v rozhovoru pro CNBC shodli na tom, že díky dobře cílenému marketingu může diamantový průmysl znovu získat svůj lesk. Aggarwal dále dodal, že je třeba vytvořit touhu po diamantech podobně jako po luxusních kabelkách nebo hodinkách. Touto cestou se vydaly společnosti jako De Beers a Signet Jewelers, které podle PR Newswire v květnu uzavřely partnerství s cílem zvýšit poptávku po pravých diamantech. Rusko je přitom největším světovým producentem surových diamantů, v roce 2022 se zde vytěžilo téměř 42 milionů karátů; naopak, pokud chcete za diamanty zaplatit co nejméně, nejlepší cenu dostanete v Dubaji.

Nevýhody předpovědí

Přestože umělé diamanty získaly na popularitě, odborníci očekávají, že v blízké budoucnosti zaznamenají výraznější pokles cen. Zimnisky pro Business Insider jako důvod uvedl rostoucí nadměrnou nabídku. Neupřesnil sice žádný číselný odhad, ale uvedl, že by se mohlo jednat o téměř stejný pokles cen jako v roce 2023, který analytická společnost Tenoris odhadla na přibližně 20 % za 12 měsíců do listopadu. Zimnisky také dodal, že obchodníci pravděpodobně v příštím roce omezí obchodování se syntetickými diamanty a vrátí se k nabídce přírodních diamantů. Generální ředitel společnosti Diamond Standard Cormac Kinney předpovídá ještě výraznější pokles cen, a to o 50 až 80 procent.1

Pokles diamantového gigantu

Změnu spotřebitelských preferencí podtrhuje oslabení diamantového gigantu De Beers, který podle agentury Bloomberg snížil na začátku roku ceny diamantů o 10 procent a u diamantů v kategorii "select makeables", které lze rozdělit na menší drahokamy, o 25 procent. Negativní zprávou pro společnost De Beers je také rozhodnutí jejího majoritního akcionáře Anglo American odprodat svou dceřinou společnost. Má k tomu dojít v rámci restrukturalizace společnosti Anglo American po odmítnutí nabídky na převzetí ze strany australské BHP a ve snaze přizpůsobit se požadavkům akcionářů a zaměřit se především na těžbu mědi a železné rudy.

Olivia Lacenová, hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading Ltd.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Meme akcie spoločností GameStop a AMC opäť prudko rastú
  Zdá sa, že GameStop (GME.US) a AMC Entertainment (AMC.US) sú opäť obľúbenými akciami. Obe akcie dnes stúpajú o viac ako 12% po neuveriteľnom raste počas utorňajšieho obchodovania - GameStop vzrástol o 16,3%, zatiaľ čo AMC pridal zhruba 20%. Od začiatku týždňa vzrástli akcie spoločností GameStop a AMC zhruba o 35%, respektíve 50%.
 • 🤡 Meme akcie táhnou zisky na Wall Street
  Wall Street opět ovládly „akcie memů“, jak je patrné z výrazných zisků společností jako AMC, GameStop a AMC. Pro společnosti spojené s fotovoltaikou a obnovitelnými zdroji energie v širším slova smyslu jsou důležité také zprávy o nových clech na čínské výrobce fotovoltaiky, které oznámil americký prezident Joe Biden. Proto velkou část růstových lídrů v indexu Russell 3000, který sdružuje 95 % amerických společností podle kapitalizace, tvoří společnosti související s fotovoltaikou.
 • Memeinator – investice do kryptoměny zrozené z popela zničených meme mincí
  Memeinator (MMTR) rychle upoutal pozornost kryptoměnové komunity tím, že nabízí zcela nový étos meme mincí, který by mohl nadobro změnit pravidla hry. MMTR, nativní aktivum projektu, bude páteří nového druhu ekosystému meme mincí, který je speciálně navržen tak, aby podkopal status quo meme mincí.
 • Memeinator má za cíl stát se předním kryptoměnovým ICO
  Trh s meme mincemi je plný tokenů, které investorům nabízejí jen velmi málo užitku nebo základní hodnoty. Někdo by mohl říci, že takové tokeny by měly být zničeny. Právě zde přichází Memeinator; nová meme mince, která má za cíl zbavit kryptosvět neužitečných meme mincí a zároveň dosáhnout tržní kapitalizace 1 miliardy $.
 • Meme kryptoměny zaznamenaly největší zisky
  Bitcoin v pondělí stoupal a prodloužil svůj růst na pět dní, tedy nejdelší vítězné tažení od září. Vzrostl o 6,5 % na 43 575 USD, když se investoři na globálních trzích vrátili k rizikovým aktivům.
 • Meme mince se propadla a uvolnila své místo na žebříčku slibnému konkurentovi
  Altcoin shiba inu (SHIB) se ve středu propadl na minimum posledního měsíce (0,000036 USD) a už čtvrtý týden soustavně klesá.
 • „Meme stocks“ opět na růstové vlně 🎢
  Meme akciová horečka, která podnítila vzrušení na Wall Street v roce 2021, opět zachvátila akciový trh. Údajný návrat legendárního uživatele @RoaringKitty, ikony stojící za spekulativními nájezdy skupiny WallStreetBets, po třech letech nečinnosti způsobil, že akcie společností GameStop a AMC od začátku týdne posílily o 180 %, resp. 135 %. Kryptický tweet na platformě X Keitha Gilla (vlastním jménem @RoaringKitty) vyvolává očekávání návratu euforie spekulantů spojených se skupinou WallStreetBets, která před třemi lety vedla ke skokovým nárůstům mnoha společností o několik set procent. Co o celé akci stojí za to vědět a z čeho pramení? Pojďme se na to společně podívat.
 • Měnami v regionu výrazně zahýbaly centrální banky, koruna i zlotý posilují
  Před jednáním ČNB koruna oslabila až na 25,77, k čemuž dopomohla i horší čísla z domácí ekonomiky. Na rozho...
 • Méně důvodů proč očekávat oslabení dolaru
  Čistá dlouhá pozice na USD se ve sledovaném týdnu zvýšila o 7,8 mld. USD na 25,5 mld. USD a dosáhla tak pětiletého maxima. Spekulativní pozice zůstává silně medvědí a nejeví známky zpomalení. Největší ztráty utrpělo euro, které spolu s kanadským dolarem a britskou librou ztratilo 2,8 mld. USD.
 • Méně účinné vakcíny. Trhy znovu v sevření obav z omikronu
  Dnes ráno trhy mohly potěšit indexy nákupních manažerů z Číny, které naznačily rostoucí, respektive zrychlující aktivitu v průmyslu i sektoru služeb. Jenže převážila nervozita kolem omikronu. K aktuálně dominujícímu tématu včera přišly některé povzbudivé zprávy, dnes naopak optimismus investorů zchladil šéf Moderny. Firma sice už přislíbila úpravu své vakcíny proti koronaviru, ale Stephane Bancel nyní dodal, že současné vakcíny budou na novou variantu méně účinné a široká dostupnost vakcín nových si vyžádá měsíce času.
 • Měníme výhled pro ECB – sazby nahoru již letos
  Únorové zasedání Evropské centrální banky se neslo v jestřábím tónu. Ve směru nahoru překvapila i lednová inflace, což změnilo náš pohled na další inflační vývoj i politiku ECB. Odhad inflace jsme posunuli směrem nahoru, a to samé očekáváme od nové prognózy ECB, která bude zveřejněna v březnu. S inflací nad 4 % po většinu letošního roku a jádrovou inflací nad 2 % by podle našeho názoru zachování současného status quo bylo pro ECB obtížně komunikovatelné. Předpokládáme tedy, že výrazně sníží nákupy v rámci pandemického programu již před koncem března letošního roku.
 • Měnová dohoda Číny a Japonska – směrem k jedné dominantní asijské měně?
  Čína a Japonsko ohlásily rozsáhlou měnovou dohodu, která by měla pozvednout renm...
 • Měnová politika ČNB a vývoj koruny: ČNB zvýší své sazby v tomto roce ještě dvakrát
  Česká národní banka v červnu navzdory své prognóze zvýšila základní úrokovou sazbu na rovné 1 %. Prognóza centrální banky se tehdy výrazně odchylovala od reality, a to jak v míře posilování koruny vůči euru, tak i míra inflace výrazně zrychlila nad dvouprocentní cíl banky.
 • Měnová politika ČNB: V boji proti riziku deflace sáhla centrální banka po devizových intervencích
  Před rokem začala ČNB varovat, že po vyčerpání možností pomoci ekonomice snižováním úrokových sazeb může použít k uv...
 • Měnová politika ČNB: V boji proti riziku deflace sáhla centrální banka po devizových intervencích
  Před rokem začala ČNB varovat, že po vyčerpání možností pomoci ekonomice snižováním úrokových sazeb může použít k uv...
 • Měnová politika ČNB zůstává podle očekávání beze změny
  Česká národní banka na dnešním zasedání rozhodla ponechat základní repo sazbu na současných 0,25 %. K žádnému překvapení tak nedošlo, když stabilitu měnově politických úrokových sazeb čekalo čtrnáct z patnácti analytiků oslovených agenturou Bloomberg. Velká část členů bankovní rady se totiž již před samotným jednáním vyjádřila, že měnová politika je podle nich v současné chvíli dostatečně uvolněná. Beze změny zůstala také diskontní a lombardní sazba.
 • Měnová politika, drahé americké akcie a východní Evropa středem pozornosti
  Podle hlavního stratéga nadnárodní investiční společnosti Amundi, Philippe Ithurbide, jsou americké akcie už příliš drahé. Zmínil se i o Brexitu a domnívá se, že dopady na londýnské finanční centrum nebudou nijak dramatické. Americké akcie jsou příliš dlouhou dobu tak vysoko, že se další růst neočekává. Důvodem je zejména zpřísňování měnové politiky ze strany americké centrální banky.
 • Měnová politika eurozóny se nejspíš bude i nadále deformovat
  Tento týden trhy upírají svou pozornost směrem k čtvrtečnímu zasedání Rady guvernéru Evropské centrální banky. Po delší době se jedná o událost s potenciálem rozbouřit relativně klidné vody, kterými trhy během prázdnin proplouvají. V říjnu končící prezident ECB Mario Draghi totiž svým nedávným projevem v portugalské Sintře trhy přesvědčil, že je ECB v reakci na slabou inflaci v eurozóně ochotna nadále uvolnit svou již tak extrémně uvolněnou měnovou politiku.
 • Měnová politika musí být doplněna fiskální stimulací vlád
  Během uplynulých 3 měsíců zdůraznili představitelé několika světových centrálních bank, že měnová politika může sice koupit čas, ale jsou potřeba i další kroky. Ve svém předchozím čtvrtletním bulletinu demonstrovala Bank of England, že peněžní multiplikátor, který ospravedlňuje intervenci centrálních bank, nefunguje. Za těchto okolností jsou na tahu vlády. V prostředí dramatických změn požadovaly všechny mezinárodní organizace, zejména Mezinárodní měnový fond a země G20, zvýšení veřejných výdajů, které by pomohly přiblížit ekonomický růst na úroveň před začátkem krize. Není pochyb o tom, že v tomto čtvrtletí bude téma vládních výdajů zaměstnávat investory po celém světě.
 • Měnová politika USA na křižovatce
  Před dnešním vyjádřením FED FOMC, které bude uveřejněno v 19 hodin, by měl být širší cross USD i nadále tažen toky na konci měsíce. Ty budou podporovat výprodej amerického dolaru, a to po prudkém nárůstu amerických akcií na nová historická maxima. Vyplývá to z nejnovějších údajů z amerického akciového trhu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Ebook Smart Money Concept