Neděle 14. července 2024 21:28
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Purple trading AI
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei Payout

Pattern Doji - Druhy Doji svíček a jak je obchodovat

Napsal:   Sekce: Technická analýza

Tento článek je věnován několika typům patternu Doji a způsobům obchodování s nimi. Toto je svíčkový pattern, který se čas od času objevuje v cenových grafech a signalizuje nadcházející korekci nebo obrat aktuálního trendu.


Co je to Doji

Doji je potenciální obratový vzorec skládající se z jedné svíčky, která mu dala jméno. Svíčky Doji jsou nesmírně důležité prvky technické analýzy. Nemají normální tělo, protože otevírací a zavírací ceny se téměř shodují, s maximálním rozdílem několika bodů.

Když se na grafu objeví Doji, znamená to dočasnou rovnováhu, nejistotu trhu, protože ani býci, ani medvědi neuspějí v tlačení ceny tím či oním směrem.

Místo, kde se v grafu tvoří Doji, je nesmírně důležité:

1. Doji při pohybu do strany. Když je tento pattern uprostřed range, nedává žádné obchodní signály. V takovém případě Doji jednoduše odráží dočasnou konsolidaci ceny, než začne nový cenový impuls.

2. Doji na tržních Highs naznačuje možný obrat směrem dolů. Když se tento pattern objeví po několika rostoucích bílých svíčkách, může to znamenat, že vzestupný cenový impuls je téměř u konce. Vytvořením nových maxim dosáhli býci silné oblasti rezistence, kterou nedokázali prorazit. Medvědi jsou nyní připraveni k protiútoku, což vyvolá korekci směrem dolů, nebo dokonce obrat směrem dolů.

3. Doji na tržních Lows signalizují potenciální obrat směrem nahoru. Když se pattern vytvoří po poklesových černých svíčkách, může to znamenat, že sestupný impuls je téměř u konce. Medvědi dosáhli silné úrovně supportu, kde čelili býkům. Poslední jmenovaní, když viděli, že jejich soupeři jsou slabí, se snaží obrátit trh nahoru.

Celkově vzato, Doji objevující se na nejvyšších nebo nejnižších hodnotách grafu, signalizuje možné zvraty.

Svíčka Doji může být také součástí několika dalších obratových vzorců (např. Obratová formace 1-2-3 a 2B Pattern). Doji se později může transformovat do jiné obratové svíčkové formace.


Pattern Doji ​​schematicky


Jaké jsou druhy Doji svíček

Existuje několik typů vzoru Doji. Bez ohledu na určité rozdíly v jejich vzhledu zůstane princip obchodování stejný.


Pravidelná Doji

Vzorec má relativně malé stíny víceméně stejné velikosti.


Jak vypadá Doji

Dlouhonohá Doji

Tento vzorec má velmi výrazné stíny, zatímco shodné otevírací a zavírací ceny mají tendenci ležet buď blíže k High nebo Low (asymetricky).


Jak vypadá dlouhonohá Doji

Rikša Doji

Toto je typ Doji s dlouhými nohami. Její tělo je uprostřed dvou stejných stínů (symetricky).


Jak vypadá Rikša Doji

Gravestone Doji

Toto je opět typ Doji s dlouhými nohami: má dlouhý horní stín a vůbec žádný spodní stín


Jak vypadá Gravestone Doji

Dragonfly Doji

Toto je typ Doji s dlouhými nohami. Má dlouhý spodní stín a vůbec žádný horní stín.


Jak vypadá Dragonfly Doji

Čtyř cenová Doji

Close, Open, High a Low ceny se plně shodují. Jedná se o vzácný pattern u likvidních finančních nástrojů, ale charakteristický pro nelikvidní aktiva.


Jak vypadá Doji se čtyřmi cenami

Jak obchodovat podle Doji svíček

Ve skutečnosti existují dva hlavní způsoby obchodování Doji: agresivní a konzervativní.

· Agresivní přístup předpokládá, že trader začne obchodovat hned poté, co se pattern objeví, ​​bez dalších potvrzení. Tato taktika mu umožní vstoupit do obchodu s dobrým poměrem Stop/Profit, avšak signály jsou méně spolehlivé.

· Konzervativní způsob obchodování vyžaduje čekání na skutečný obrat ceny poté, co se pattern objeví. Guru pro svíčkovou analýzu Steve Nixon doporučuje počkat jednu nebo dvě svíčky, aby vám ukázaly směr ceny.

Doji nákupní signál

Signál k nákupu se vytvoří na minimech cenového grafu. Obchodní algoritmus vypadá následovně:

· Po poklesu ceny se na místním minimu cenového grafu objeví Doji.

· Pokud cena překročí High Doji svíčky, trader může otevřít agresivní buy pozici. Stop Loss se umístí na Low svíčky. V tomto případě je pattern méně pravděpodobně důvěryhodný, ale poměr Stop/Profit je lepší.

· Konzervativní nákup udělá trader poté, co se objeví bílá svíčka s velkým tělem (musí se zavřít nad High Doji). V tomto případě cena pravděpodobně poroste, ale poměr Stop/Profit je horší.

· Zisk se vybírá, když cena dosáhne důležité úrovně rezistence nebo vykazuje jakékoli známky obratu směrem dolů.


Nákupní signál při obchodování Doji

Prodejní signál podle Doji

Signál k prodeji se objevuje na maximech cenového grafu. Algoritmus obchodování je následující:

· Při růstovém pohybu se Doji tvoří na lokálnímu maximu cenového grafu.

· Agresivní prodej se uskuteční, když cena klesne pod minimum Doji svíčky. Trader umístí SL za High svíčky. Stejně jako u nákupu zůstává nejasné, zda pattern bude vůbec fungovat, ale poměr Stop/Profit, je lepší.

· Konzervativní prodej se uskuteční poté, co se objeví silná černá svíčka, s Close cenou pod Low Doji. Umístěte SL za vrchol těchto svíček. V tomto případě cena pravděpodobně půjde níže, ale poměr Stop/Profit může být horší.

· Trader vezme zisk poté, co cena dosáhne silné úrovně rezistence, nebo se objeví nějaké známky zvratu.


Signál k prodeji při obchodování společností Doji


Obchodování Doji - Závěr

Doji je potenciální obratový pattern svíčkové analýzy, který se vytváří na lokálních extrémech cenového grafu. Může fungovat jak samostatně, tak jako součást jiných obratových vzorců.

Než se pustíte do obchodování na reálném účtu, otestujte si, jak rozumíte Doji svíčkám, a vyzkoušejte si vše na demo účtu.

Tým RoboMarkets
info@robomarkets.cz
+420 800 088 482
www.robomarkets.cz

Upozornění na rizika:

 1. Tento materiál a informace v něm obsažené slouží pouze pro informační účely a v žádném případě by neměly být považovány za poskytování investičního poradenství pro účely zákona o investičních společnostech 87 (I) 2017 Kyperské republiky, nebo jakoukoli jinou formu osobního poradenství nebo doporučení, která se týká určitých typů transakcí s určitými druhy finančních nástrojů.


 2. Minulá výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výsledků nebo budoucího výkonu.
Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Pasti číhající na obchodníka v tradingu
  V každodenním obchodování na tradera čeká spousta psychologických nástrah, se kterými se musí umět vypořádat. Většinou se jedná o určité situace, které mohou vyvolat ve vás přehnanou a neuváženou reakci, přičemž následně zpravidla dochází ke ztrátě kapitálu. V tomto příspěvku se těmto situacím budeme blíže věnovat.
 • Pasti, které číhají na tradery: Jak se jim vyhnout
  Při obchodování na burze na vás často číhají pasti, které mohou zahrnovat širokou škálu faktorů, jako jsou špatné informace, nekalé praktiky, psychologické triky a další. Tyto pasti mohou vést k nesprávným obchodním rozhodnutím a následným finančním ztrátám.
 • Past na býky
  Ani přes zvýšení úrokových sazeb hlavními centrálními bankami nebo varování jejich představitelů, že inflační epizoda zdaleka není za námi, se investoři hrnou do nákupů rizikových aktiv jako v období, kdy byly úroky nulové. Základní poučka akciových trhů říká: „Nebojuj s Fedem!“ Pokud americká centrální banka pro své cíle potřebuje zchladit sentiment a poslat ceny aktiv níže, tak na to má dostatek nástrojů, aby se tak ve finále stalo.
 • Páteční data z amerického trhu práce přinesla několik rozuzlení
  Spekulace na růst úrokových sazeb v USA eskalují. Začalo to říjnovým zasedáním americké centrální banky (Fed), která se nečekaně vyjádřila, že na svém příštím zasedání (18. prosinec) plánuje diskutovat o možnosti prvního zvýšení základní úrokové sazby po finanční krizi. Situace se vyostřila předchozí týden, když Janet Yellenová, šéfka Fedu, ve svém projevu před finančním výborem uvedla, že prosincové zvýšení sazeb je reálnou možností. Vrcholem výroků a náznaků americké centrální banky byla páteční data z amerického trhu práce, která potvrdila dobrou kondici americké ekonomiky.
 • Páteční optimismus ohledně dohody o dluhovém stropu vynesl index S&P 500 lehce nad dlouhodobou rezistenci
  Druhá týdenní zelená svíčka v řadě je na světě, americký akciový index S&P 500 se celkově zvedl o 0,32 %. O týdenním skóre rozhodl v pátek rostoucí optimismus ohledně jednání o navýšení limitu zadlužení americké vlády. Té mají podle posledních informací dojít peníze 5. června.
 • Páteční propad poslal americké akcie za týden hlouběji do minusu
  Americký akciový index v pátek spadl o 1,77 %, a rozhodl tak o sytě červené týdenní svíčce s hodnotou -2,12 %. Obavy o dopady šíření čínského koronaviru dopadají na trh napříč sektory.
 • Páteční růst ponechal býky ve hře, výhled je ale stále negativní
  Americký akciový index S&P 500 uzavřel týden slabší o 0,24 %, nebýt pátečního výrazného posílení, byla by ztráta citelnější.
 • Páteční výplach poslal americké akcie do ztráty, obchodní války pokračují dalším tvrdým kolem
  Od pondělí do čtvrtka se na trzích vlastně nic výrazného nedělo. Index S&P 500 posiloval i ztrácel v poměrně širokém denním rozpětí, ale vždy při nízkých objemech obchodů. V pátek se ovšem kvůli novým clům ze strany Číny a další dávce kritiky Donalda Trumpa na adresu Fedu propadl o 2,59 % při silném objemu obchodů. Výsledkem je sytě červená týdenní svíčka s hodnotou -1,44 %.
 • Páteční výprodej pokazil radost z nových historických maxim v USA
  Svíčka zkráceného obchodního týdne se tentokrát nezelená, je na červené nule. Index S&P 500 za čtyři obchodní dny odepsal 0,17 %.
 • Patrik Klempár - obchodník měsíce XTB: Procentuální úspěšnost není to hlavní
  Tento měsíc na tradingové otázky ze série Obchodník měsíce odpověděl Patrik Klempár, známý profesionální trader a tvůrce mnoha vzdělávacích kurzů. Níže naleznete celý rozhovor:
 • Pattern 123 na EUR/USD a iné výhľady
  V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. V tomto blogu sa bližšie pozrieme na EUR/USD, GBP/JPY a CHF/JPY z daily timeframe, kde vidím možnosť ako sa napojiť do trendu na EUR/USD a ako sa zviezť na novom trende na GBP/JPY a CHF/JPY.
 • Päť týždňov klesania na akciových trhoch
  Akciové indexy v Európe a USA klesajú piaty týždeň po sebe a priebeh dnešného obchodovania zatiaľ iba potvrdzuje obraz nálady na trhoch za posledný mesiac.
 • Pátý růst v řadě posunul index S&P 500 na letošní vrchol
  Uplynulých pět obchodních dní vydržel index S&P 500 v rozpětí jednoho procenta. Týdenní svíčka je popáté v řadě zelená, růst nicméně citelně zpomalil (+0,77 %).
 • PBOC zahájila cyklus zvyšování sazeb
  PBOC (People's Bank of China - centrální banka Číny) v úterý nečekaně zvýšila své dvě hlavní úrokové sazby - sazbu pro vklady a sazbu pro půjčky a to o 25 bodů na úroveň 2,50% a 5,56%.
 • Pejskovi kupte granule, sobě akcie Zoetis
  V dnešním blogu bych se ráda věnovala akcii skupiny Zoetis Inc., která dle mého názoru nabízí zajímavý swing obchod. Jestli jste o společnosti Zoetis ještě neslyšeli, možná vás informace o ní překvapí.
 • Peníze = Droga?
  Psychologie obchodování je nedílnou součástí každého z nás. Trhy jsou jakýmsi živým organismem, u kterého se snažíme racionálním přístupem zanalyzovat jeho vývoj, což vytváří rozpor mezi očekáváním a konečným výsledkem.
 • Peníze se nedělají počtem obchodů, ale jejich objemem
  Peníze se tvoří objemem, to platí v podnikání stejně dobře jako v tradingu.
 • "Peníze štěstí nepřinesou…"
  Tak přesně tohle slýcháme tak často, že je to až hanba. Také to, že nejdůležitější je zdraví a rodina. A potom také to, že peníze přinášejí jen starosti a problémy. Prostě lidé mají z nějakého důvodu negativní vztah k penězům. Proč se potom tedy diví, že je nemají, to mi zůstává záhadou.
 • Peníze z vrtulníků už padají
  Úrokové sazby už jsou ve Spojených státech, eurozóně i v Japonsku na nule nebo i pod ní. Nákup aktiv v rámci kvantitativního uvolňování jede na plný výkon. Zdálo by se, že hlavním světovým centrálním bankám zbývá pro znovunastartování ekonomik už jen „shazovat peníze z vrtulníku“, tj. připisovat ničím nekryté nové peníze přímo na bankovní účty občanům, aby bylo za co utrácet.
 • Pepik 2016 - Co bylo a co bude?
  Následující text nepojednává o ničem zásadním a důležitém, je to jen souhrn aktuálně nahromaděných tužeb, myšlenek a zkušeností.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex ETF