Neděle 19. května 2024 04:50
reklama
Purple trading AI
reklama
Purple Ebook Svíčkové a cenové formace
reklama
CapXmaster
reklama
InstaForex ETF

Generace Z na pracovním trhu: vládnou on-line světu a technologiím, v osobní komunikaci ale zaostávají

15.05.2024 12:50  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Narodili se v letech 1997 až 2012, nejstarším z nich je pod třicet a pracovní trh se na jejich hromadný nástup teprve připravuje. O generaci Z se obvykle tvrdí, že je netrpělivá, roztěkaná, závislá na digitálních technologiích a žije ve virtuálním světě. Jaká bude generace „zetkařů“ v pracovním prostředí?

„Zetkaři“ - generace, jejíž obličeje osvěcuje modré světlo displejů mobilních telefonů. Sociální sítě zvládají na jedničku, v osobní komunikaci mají ale problém. Ti nejstarší z nich právě dokončují vysoké školy a míří na pracovní trh. „Generace Z – lidé, kteří vyrostli v plně digitálním světě, neznají svět bez internetu, digitálních technologií a sociálních sítí, právě nyní vstupují na pracovní trh. Jsou velmi technologicky zruční a chtějí se zapojovat do projektů především environmentálního a sociálního charakteru. Jsou považováni za ty, kteří budou řešit environmentální krize a přizpůsobovat se nástupu umělé inteligence na pracovní trh. Zetkaři dokáží velmi rychle fungovat s úplně novými technologiemi. Dokáží velmi efektivně přijímat změny, naopak nemají rádi zdlouhavé procesy. Jsou velmi schopní v online komunikaci, v osobním kontaktu ale zaostávají. Nejsou tak odolní vůči kritickému hodnocení a mnohdy jsou přecitlivělí. Zároveň jsou více otevřeni mentorování a vedení ze strany zkušenějších kolegů a více vyžadují zpětnou vazbu,“ popsala mladou generaci Olga Hyklová, majitelka a výkonná ředitelka personální agentury Advantage Consulting.

Generace Z nastupuje po mileniálech – generaci Y – ta už má na pracovním trhu své pevné místo, „zetkaři“ svou kariéru ale teprve začínají budovat. Většina z nich má o svém povolání jasnou představu. „Zatímco předchozí generace Y je plná mladých idealistů, kteří touží po tom, aby byli „objeveni“, v generaci Z převažují realisté, kteří chtějí na svém úspěchu pracovat. Zatímco mileniálové tíhnou spíš ke spolupráci a kolektivní zodpovědnosti, zástupci generace Z jsou soutěživí, draví a na rozdíl od svých předchůdců přesně vědí, co od svých zaměstnavatelů požadovat. Nechtějí být vázáni na klasickou pracovní dobu, upřednostňují home office a flexibilní pracovní dobu a možnost pracovat odkudkoliv. Oproti mileniálům, kteří si na pracovním trhu zvykli klást až nesmyslné požadavky, mají reálná očekávání a chtějí na sobě pracovat. Lidé z generace Z jsou více otevření osobnímu rozvoji, mentoringu a koučinku. Při hledání zaměstnavatele kladou velký důraz na to, zda je sociálně odpovědný a respektuje principy udržitelného rozvoje,“ řekla Gabriela Hansliková, obchodní ředitelka personální agentury Advantage Consulting.

Zástupci generace Z se v práci zatím vyhýbají stresu a zodpovědnosti, které jsou spojené s vedoucími funkcemi. V budoucnu z nich ale budou jedni z nejlepších šéfů. „Už nyní se setkáváme s tím, že pokud je mladý člověk obsazen do vyšší funkce, pracuje velmi zodpovědně a efektivně, navíc „zetkaři“ velmi dobře zvládají leadership – nenásilné vedení týmu s jasným stanovením cílů. Díky tomu, že je pro ně práce s technologiemi samozřejmostí, dokáží pracovní proces výrazně zrychlit a usnadnit. To nahrává diskutované čtyřdenní pracovní době. Právě díky lidem generace Z a jejich efektivnímu přístupu k práci je pravděpodobné, že po jejich masivnějším nástupu na pracovní trh bude stále větší množství firem čtyřdenní pracovní dobu zavádět. Výhodné to bude pro obě strany – firmy zrychlý své procesy a zaměstnanci naleznou lepší vyváženost mezi osobním a pracovním životem,“ předpokládá Petr Hykel, majitel a ředitel headhunterské společnosti Theones, která se zaměřuje na obsazování vrcholových manažerských pozic.

To, že „zetkaři“ vyrostli v digitálním světě, ovlivňuje i způsob, jakým své budoucí uplatnění hledají. Při osobním kontaktu jsou zdrženliví, v digitálním prostředí jejich sebevědomí naopak roste. „Při hledání práce u nich vedou sociální média - Facebook a především LinkedIn, kde jednak hledají informace o pozici a pak i o firmě, která pozici nabízí. Stále častěji se setkáváme s tím, že namísto psaného životopisu o sobě natočí videoživotopis. Sázejí na nové, neotřelé způsoby sebeprezentace a chtějí udělat skvělý první dojem. Zatímco v online prezentacích jsou si sebou jistí, během osobních pohovorů se často setkáváme s tím, že se „neumějí prodat“. Přestože jsou ochotní pracovat v týmu, dokonce mají velkou potřebu osobního kontaktu, neumějí mezi sebou komunikovat. Než by za kolegou osobně šli, raději mu napíší zprávu,“ uvedla Marcela Vyskoková, marketingová manažerka personální agentury Advantage Consulting.

Předtím, než se o práci začnou ucházet, si svého budoucího zaměstnavatele nejprve prolustrují. „Při hledání nové práce jsou velmi ovlivněni online recenzemi. Proto často jako první hledají svého zaměstnavatele podle toho, co se o firmě píše na internetu. Plusové body u nich mají firmy, které odpovědně přistupují k životnímu prostředí. Na druhou stranu je otázkou, jak relevantní recenze zveřejněné na internetu jsou – často je píší nespokojení zákazníci nebo bývalí zaměstnanci, zetkaři se tak kvůli neobjektivním recenzím mohou velmi často snadno připravit o zajímavou pracovní zkušenost,“ upozornila Gabriela Hansliková.

Pro generaci Z je prioritní vyváženost mezi osobním a pracovním životem. Výši platu neřeší tolik jako generace před nimi. „I když mají často vysoké ambice, jsou ve svých finančních požadavcích realističtí. Důležitější než mzda jsou pro ně možnosti rozvoje a flexibilita. Přikládají význam hlavně tomu, aby se v zaměstnání cítili dobře a měli dostatek volného času. Chtějí dělat práci, která je bude naplňovat, dávat jim smysl, důležitá je pro ně možnost kariérního růstu. Budoucí zaměstnavatel je osloví benefity, jako jsou zdravotní péče, možnosti osobního a profesního růstu a udržitelné pracovní prostředí. Tato generace často vyhledává zaměstnavatele, kteří nabízejí komplexní balíček benefitů, který podporuje jak jejich profesní, tak osobní život,“ vyjmenovala Olga Hyklová.

Se stereotypní pracovní nabídkou u generace Z zaměstnavatel neuspěje, mají rádi rozmanitost a kreativitu. „Ocení možnost dalšího vzdělávání v oboru, ale také rozvoj takzvaných měkkých dovedností. Mají rádi, když se věci neustále posouvají, učí se novým věcem a účastní se různých workshopů. Pokud toto ve firmě naleznou, jsou z nich velmi spokojení a loajální zaměstnanci,“ uzavřela Marcela Vyskoková.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • GBP získává díky nižším výnosům na dluhopisech
  Nový britský ministr financí naznačil, že hodlá v blízké budoucnosti obnovit důvěru v trhy. Hunt zvýší počet poradců v oddělení, aby pomohl rozšířit jeho analýzu potenciálních daňových změn.
 • GBP získává navzdory zmatkům v severoirském protokolu
  Britský premiér Rishi Sunak se dnes ve Windsoru setkal s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, aby jednali o brexitu, přesněji řečeno o tzv. severoirském protokolu. Jedná se o jednu z posledních nevyřešených otázek, které brání uzavření kapitoly brexitu. Rishi Sunak má v 19:30 přednést prohlášení o jednáních v britské Dolní sněmovně. Kolem výsledku jednání však panuje řada nejasností.
 • ⏫GBP získává 1 %
  Britská libra je dnes nejsilnější měnou v G10. Dolar v první části seance posiloval, ale výrazný pokles výnosů vyvolal vybírání zisků. Na druhou stranu se nálada na trhu zlepšila díky jmenování Sunaka premiérem Velké Británie, protože investoři doufají v jistý mír v britské politice na nějakou dobu, což může vést k většímu oživení této měny. Připomeňme, že výnosy britských 10letých dluhopisů již klesly na přibližně 3,6 %!
 • GBP znovu pod tlakem dolaru
  Spojené státy minulý týden zveřejnili vysoce očekávané údaje o mzdách mimo zemědělský sektor s výsledkem 339 tisíc oproti očekávaných 193 tisíc. Americký trh práce je solidní, a to i přes agresivní zvyšování sazeb ze strany Fedu. Fed by si rád dal pauzu, ale nejprve potřebuje, aby se trh práce ochladil. Zpráva ADP o zaměstnanosti, která předchází mzdám mimo zemědělství, byla solidní, i když investoři mají tendenci brát toto zveřejnění s rezervou. ADP přišla s 278 000 pracovními místy, což je mírný pokles z 291 000 a rozdrcení konsenzu 170 000 míst.
 • GDPNow vidí ústup z technické recese, ale...
  Model GDPNow v minulém měsíci odhalil pravděpodobnost vstupu do technické recese. Odhady se staly realitou, i když o skutečné recesi nikdo nemluví. Model nyní naznačuje, že bychom se mohli dostat z technické recese ještě v tomto čtvrtletí.
 • Geithner (minister financií USA)
  " Miera nezamestnanosti by však mala trvať na vysokých úrovniach po dlhší čas&quot...
 • Geithner (minister financií USA)
  Čína uvoľní čínsky juan v správnom čase.... komentár: toto môže mierne tlačiť USD do defenzívy......
 • Geithner (minister financií USA)
  "US ekonomika začína postupne vytvárať pracovné miesta"....komentár. v piatok ...
 • Geithner: USA narazí na dluhovou hranici do poloviny května, připravujeme krizový scénář
  Pouhých 95 miliard dolarů zbývá americkému ministerstvu financí do naplnění limitu pro zadlužování ...
 • Geithner (US minister financií) a pohľad na menové trh
  V rozhovore pre denník Wall Street Journal sa vyjadril, že vidí 3 skupiny mien na tr...
 • Generační výměna politiků v Číně. Co dál?
  Andrew Robinson, analytik finančních trhů Saxo Bank - Probíhá generační obměna politické moci v druhé největ...
 • General Dynamics roste díky zakázce od polské armády
  General Dynamics (GD.US) patří mezi největší společnosti amerického sektoru Aerospace & Defense. Zabývá se produkcí vojenského zařízení a technologickým vývojem ve vojenském, vesmírném a IT sektoru.
 • General Electric
  Největšímu americkému průmyslovému konglomerátu vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk z běžných provozních akti...
 • General Electric končí v indexu Dow Jones
  „Vyřazení akcií General Electric z prestižního indexu Dow Jones se může negativně podepsat na budoucích výsledcích společnosti. Investoři, kteří obchodují dle indexu Dow Jones, se mohou začít zbavovat akcií General Electric, říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
 • General Electrics sedí na špatné zprávě
  The Street?s Action Alert PLUS manažer portfolia Jim Cramer očekává čtvrtletní výsledky z General Electric a Honeywell, vydané v pátek před oteřením trhů. „Myslím si, že budou strašné,“ řekl Cramer v interview o výsledcích GE.
 • General Electric staví větrné turbíny v Číně, Španělsku a Indii
  GE Vernova, divize americké společnosti General Electric, nedávno uzavřela rámcovou dohodu se společností Forestalia o instalaci větrných turbín na moři na několika připravovaných místech ve Španělsku. Tato dohoda podporuje úsilí Španělska o přechod na obnovitelné zdroje energie a pravděpodobně pomůže společnosti GE získat podobné projekty v roce 2024.
 • Generali Investments CEE otevírá Generali Fond krátkodobých investic, výnosnější alternativu spořicích účtů a termínovaných vkladů
  Generali Investments CEE nově nabízí investorům Generali Fond krátkodobých investic, který představuje výnosnější alternativu ke spořicím účtům a termínovaným vkladům. Fond reaguje na aktuální vývoj úrokových sazeb České národní banky. Investorům tak díky krátkodobé investici do nízkorizikových investičních nástrojů umožňuje zhodnotit své úspory a zmírnit dopady inflace. Minimální investice do fondu činí 500 Kč.
 • General Motors navyšuje produkciu vozidiel, akcie zaznamenali nárast
  Spoločnosť General Motors dnes uviedla, že od júla plánuje navýšiť výrobu pickupov v jej závodoch v Michigane a v Missouri. Automobilka plánuje navýšiť produkciu modelov Chevrolet Silverado a GMC Sierra o približne 1000 vozidiel mesačne, pričom spoločnosť tiež plánuje navýšiť produkciu modelov Chevrolet Colorado a GMC Canyon. Vďaka nárastu produkcie sa teda očakáva, že spoločnosť by mala dosiahnuť vyšší zisk za prvú polovicu tohto roka, ako sa pôvodne čakávalo vo výške 5,5 miliardy dolárov. K navýšeniu výroby automobilke dopomohlo lepšie zásobovanie oproti jej konkurentom, na základe ktorého si dokázala zabezpečiť dostatok čipov na navýšenie výroby, s čím majú ostatné automobilky problém.
 • General Motors zavře 5 továren. O práci přijde 15 000 lidí. Akcie GM stouply.
  Největší americký výrobce automobilů General Motors v Severní Americe propustí 15 000 lidí a tím zruší 15 % pracovních míst na mnoha úrovních.
 • Generální revize společnosti Alibaba: Co je třeba vědět
  Společnost Alibaba se tento týden dostala na titulní stránky finančních zpráv, protože její generální ředitel Daniel Zhang oznámil zásadní reorganizaci podniku. Toto rozhodnutí překvapilo analytiky trhu, a to pouhý den poté, co zakladatel Alibaby Jack Ma poprvé za posledních 12 měsíců veřejně vystoupil na čínské půdě.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO férovost