Pokud máte v domácnosti vysokou spotřebu elektřiny a máte možnost technicky i finančně investovat do střešní fotovoltaické elektrárny, neotálejte. Tímto řešením sice nesnížíte účet za vytápění na nadcházející zimu, ale z dlouhodobého hlediska je poměr cena/výkon velice zajímavý a v létě dokáže při správném nastavení náklady na elektřinu takřka eliminovat. Při dnešních cenách elektřiny okolo 9 Kč/kWh se „soláry“ vyplatí i bez dotace, s dotací je pak návratnost v nižších jednotkách let. Nevýhodou je delší dodací lhůta, administrativa a viditelný efekt až za několik let.
Vývoj spotové ceny elektřiny v České republice v EUR/MWh:
Vývoj ceny evropského plynu (TTF) v EUR/MWh:
Výměna plynového za elektrický spotřebič se naopak vyplatí jen ve speciálních případech. Cena plynu i elektřiny totiž zdražuje v tandemu s tím, jak je cenotvorba proudu závislá na nákladovosti produkce německých plynových elektráren. Investice do nového tepelného čerpadla nebo indukční desky ve srovnání se zánovní plynovou alternativou má ve většině případů dlouhou návratnost. Na elektřinu pro vytápění nebo vaření proto vsaďte jen v případě, že byste stejně plynový spotřebič chtěli kvůli zastarání vyměnit nebo také v okamžiku, kdy máte výhodně zafixovanou cenu elektřiny na roky dopředu.
V případě, že nemáte cenu elektřiny a/nebo plynu zafixovanou, jste vystaveni riziku pohybu ceny na trhu. V tu chvíli se nabízí si tuto „pozici“ zajistit koupí akcií energetických společností. Případné vyšší energetické náklady na chod domácnosti by potom dokázal kompenzovat zisk z dividend a kapitálového zhodnocení akcií ČEZ, RWE, ÖMV nebo PKN Orlen.
Vývoj ceny akcií ČEZ:
Výhodou je víceméně libovolná výše investice od několika desítek tisíc Kč výše plus i vysoká likvidita takového uložení volných prostředků, tj. dostupnost peněz v případě potřeby. Vedlejším benefitem investice do evropských energetik je také zajištění proti oslabení kurzu koruny. V případě slabší tuzemské měny by totiž korunová hodnota investice měla vysokou tendenci růst.
Nevýhodou pak je nedokonalá korelace mezi cenami energií a akcií společností, které je dodávají. Ceny elektřiny a plynu jsou totiž jenom jednou z mnoha proměnných, které určují cenu akcií, byť v dnešní době jde o proměnnou zásadní. ČEZ i RWE čelí i rizikům spojeným se zavedením sektorové daně z nadměrných zisků nebo změny ceny emisní povolenky. Ropné společnosti pak budou čelit výzvám i příležitostem při implementaci sankčního embarga Evropské Unie na ruskou ropu.
Nejlepší obranou proti extrémním cenám energií bude snížení jejich spotřeby. Především u vytápění bude znamenat každý stupeň Celsia úsporu 6-7 %, což se bude počítat v jednotkách tisíc korun ročně. Zvlášť v pracovní době mezi 8-16 hodinou se dá teplota výrazně snížit a ušetřit, pokud v té době není nikdo doma. Každopádně investice do slušivé mikiny či tepláků se letos vrací v jednotkách měsíců. Obchody s oblečením budou mít o poptávku po zimní kolekci postaráno.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: ČEZ, oenergetice.cz, tradingeconomics.com