Neděle 01. říjen 2023 10:54
reklama
Dukascopy new
reklama
XTB Ondřej Hartman
reklama
XTB Ondřej Hartman
reklama
XTB Ondřej Hartman

Byt takto výhodně koupíte buď teď, nebo až za 10 let. Na trhu se zavírá unikátní investiční okno, ale málokdo ví jak na něj

13.09.2023 12:23  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Situace na trhu s nemovitostmi už dlouho nebyla tak složitá jako nyní. V mnoha krajích ceny nemovitostí rostou, jinde se propadají. Jinak se vyvíjí trendy napříč segmenty, nůžky mezi nemovitostmi se rozevírají i tam, kde byly rozdíly minimální – tedy klidně i mezi dvěma na první pohled podobnými byty. Financování se běžné domácnosti vzdálilo a zatímco lidé čekají na vhodnější podmínky, trh s kvalitními rezidenčními nemovitostmi válcují investoři s hotovostí, kteří mají stále peněz dost a nemají problém vykoupit klidně celé projekty, než se dostanou na trh.

Jenže toho ideálního momentu, kdy byty i financování budou dostupné, se domácnosti dočkat nemusí. Ceny dobrých bytů opět začínají růst a než klesnou úrokové sazby, na které většina lidí čeká, dobré bydlení bude opět nedostupné. Přestože to není na první pohled patrné, jsme v samotném závěru „investičního okna“. To přineslo jedinečnou šanci, která se jen tak neopakuje. A další se může otevřít až za deset let.

Nepříjemná pravda: Drahé bydlení je daň za vysokou životní úroveň. Pokud poroste, ceny budou rychle stoupat

Proč mluvím o brzkém, a hlavně dlouhodobém zdražování? Koncem srpna vyšel každoroční Deloitte Property Index. Ten uvádí, že v Praze je průměrná cena prodávané nemovitosti jen o třetinu dražší než celorepublikový průměr. Naproti tomu v Paříži a Lisabonu už se bavíme o více než trojnásobku. Více než dvojnásobně drahá je také Kodaň, Atény, Mnichov, Madrid nebo Londýn.

Přitom Praha je skvělým místem pro život, které si s ostatními evropskými metropolemi v ničem nezadá. Touto optikou je tedy více než pravděpodobné, že dnešní ceny nám za dva roky budou připadat nízké – stejně jako ty z let 2018 nebo 2019. Pokud navíc v horizontu několika příštích let dojde k diskuzi o přijetí eura, Česko skokově přiláká ještě více zahraničních investorů. Viděli jsme to na řadě trhů například v pobaltských zemích.

Čekají nás necelé dva roky, kdy se ceny nemovitostí opět posunou směrem vzhůru a kdy úrokové sazby klesnou. Pohledem laika se tedy vyplatí čekat. Pohledem odborníka nikoli. Je totiž zlatým pravidlem, že ceny skokově porostou s prvním náznakem levnějšího financování a majitelé budou čekat na masovou poptávku, kterou dostupnější peníze přinesou. Více zájemců se vždy rovná lepším podmínkám pro vyjednávání a možnost tlačit cenu vzhůru.

Ten nejlepší moment pro nákup už byl. Investiční okno se zavírá, v Praze se bavíme o týdnech

Ten pravý moment, kdy nakupovat, je tady a vlastně už ho pomalu míjíme. V Praze jsme pár měsíců od toho, kdy se investiční okno dovře na kličku, v ostatních krajích bude pravděpodobně ještě chvíli přiotevřené, ale může se zavřít v řádech týdnů. Trh je tedy dobré sledovat pod drobnohledem a reagovat předtím, než se podmínky změní. Odborná veřejnost předpokládá, že okolo přelomu roku 2024 by mohla ČNB začít snižovat základní úrokovou sazbu, která se už více než rok drží na 7 %. Nepřímo to potvrzuje i prognóza ČNB pro léto 2023, která předvídá pokles úrokových sazeb již v prvním čtvrtletí příštího roku. První vlaštovkou v září byla Polská národní banka, která překvapila trh snížením sazby o rekordních 0,75 % na současných 6 %, aby podpořila domácí ekonomiku.


Co za mě tedy dává největší smysl? Čekat na další a pravděpodobně pozvolný pokles sazeb, nebo koupit nemovitost nyní s výhledem na tři roky úsporného životního stylu, než půjde hypotéku refinancovat? Já myslím, že odpověď je jasná – cestou je hypotéka. Pokud se rozhodnete čekat na lepší úrokové míry, budete časem vybírat z nabídky, kde mezitím ostatní kupující vykoupí všechny kvalitní nemovitosti. Za přijatelnou cenu na vás zbydou buď nemovitosti, které budou mít k ideálu daleko, anebo budete muset sáhnout hlouběji do kapsy – jen nikdo neumí přesně říct o kolik. A právě to běžné domácnosti tíží nejvíc.

Běžný zájemce o byt teď hraje s nejslabšími kartami za dlouhé roky

Co tedy brání lidem brát hypotéky už teď? Jednoduše – akontace. I kvůli vyšším provozním nákladům domácností a větší opatrnosti příbuzných a přátel není naspořených 10 až 20 % z ceny bytu částka, kterou by bylo jednoduché poskládat dohromady. A ty příběhy se množí – setkal jsem se s kupujícím, kterému sice banka odsouhlasila hypotéku, nedokázal ale zajistit část prostředků, kterou měl přislíbenou v rodině.

Nemohl tak složit 20 % z ceny nemovitosti a přišel nejen o tři procenta z ceny bytu jako rezervační zálohy, ale nyní bojuje i o pětiprocentní stornopoplatek za hypotéku. Celková částka, o kterou přijde, se pohybuje ve vyšších stovkách tisíc a výrazně zmenšila jeho úspory, které chtěl využít pro financování vlastního bydlení – pravděpodobně tak promešká i investiční okno.

A je tu ještě jeden problém, o kterém se nemluví. A pro mě možná nejzásadnější. Běžný kupující s hypotékou (zvláště u prvního bytu) to má dnes těžké. Na trhu na něj čeká celá řada slepých uliček a rizik, kterým z podstaty věci nemůže úplně rozumět a u kterých mu nezbude nic jiného než zavřít oči, skočit a věřit, že to nějak dopadne. Přitom se jedná o tu největší investici v životě a chyba nebo neznalost může znamenat ohrožení životních úspor.

Realitní trh dlouhodobě a logicky fandí prodávajícím, kteří štědře platí zkušeného realitního makléře, a proti kupujícímu stojí síla, která je založená na datech, vyjednávání a právních i finančních kličkách, kterým prostě nemá šanci konkurovat. A neříkám tím, že se tu dějí nezákonné věci – jen že prostě musí přistoupit na podmínky, které diktují jiní.

Když k tomu přičteme, že na prohlídkách bytů stojí takřka vždy proti lidem, kupujícím ihned a s ochotou vysázet peníze „na dřevo“, a jediná šance je přeplatit je, pak je jasné, že potřebují zkušeného partnera. Takového, který jim dá do rukou minimálně stejné nástroje, jaké mají zkušení realitní profesionálové – data, zkušenosti, právní tým a sílu nabídek v hotovosti.

Cesta jak hacknout hypotéku

Pokusili jsme se mezeru vyplnit a přinést tak nejen způsob, jak „hacknout“ hypotéky pro všechny, kteří chtějí aktuální investiční okno využít. Protože – a to budu opakovat neustále – hypotéka je a bude nejlepší způsob, jak nákup nemovitosti financovat. Jen je potřeba podívat se na ni trochu novýma očima a respektovat, jak se trh proměnil.

V Ownestu jsme se tedy aktuálně vydali cestou, která současné problémy řeší. Prostřednictvím investora zaplatíme byt, který si zájemce vybere, a dáme mu možnost sjednat si hypotéku o 12 až 24 měsíců později. V podstatě se jedná o jednouché a transparentní hedgeování. Klient v tu chvíli odkoupí byt za předem dohodnutou cenu. Ta bude sice vyšší než nákupní, ale navyšovat se bude pomaleji než očekávaný nárůst hodnoty nemovitostí na trhu.

Zároveň klient získá podporu v průběhu celého procesu: výběru i schválení bytu zkušeným investorem (investor přitom chrání v první řadě svou investici a neschválí tedy byt, který by nebyl schopen sám bez obtíží a se ziskem prodat) a následně i vyjednávání a financování. Ano – díky nám jsou naši klienti ti, kteří platí za hotové a mají možnost „předbíhat“. Platbu realizujeme během několika dnů po podpisu kupní smlouvy – to už je dost silný argument na to, abychom byli ještě v pozici, kdy dokonce dokážeme o ceně vyjednávat. A až bude klient připravený na hypotéku, Ownest mu zdarma a digitálně připraví seznam nejvýhodnějších nabídek z celého trhu a zařídí všechno papírování kolem.

Česko na rozcestí

Je mi naprosto jasné, že řada lidí je z aktuálního dění na realitním trhu frustrovaná. Je to pochopitelné – ceny bydlení jsme prostě dlouho řešit nemuseli. Kdo chtěl kupovat vlastní, ten měl většinou možnost. Teď se najednou celý systém obrací a nenabízí moc odpovědí, jak se v jeho rámci chovat. I proto se snažíme být jedním z těch, kteří budou situaci ulehčovat, a ne na ní pouze profitovat.

Rád bych ale skončil pozitivně, takže pokud bychom si z toho všeho měli něco odnést, pak to, že současná situace není ničím jiným než daní za úspěch Česka za vysněnou cestou na Západ. Čekali jsme, že to přijde, a zaskočilo nás, že to bylo tak rychle. Trh si však dříve či později opět nějak poradí a koneckonců Ownest je toho dobrým příkladem. Vybírejte tedy chytře a rozhodně – dobré příležitosti pak najdete vždy.

Martin Machala – Budu rád, když se propojíme na LinkedIn

Realitní zkušenosti získal v Heimstadenu, druhém největším fondu na nájemní bydlení v Evropě. Dříve působil v poradenských firmách jako CBRE nebo EY se zaměřením na nemovitosti ve střední Evropě a na Blízkém východě.

Autor: Martin Machala, Ownest

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Bydlení je v Česku stále hůře dostupné, dálnice svojí kvalitou stále výrazněji zaostávají i za těmi polskými. Mohou za to politici, resp. neexistence vhodného stavebního zákona
  V Česku podle Eurostatu rostly letos ve druhém čtvrtletí kupní ceny nemovitostí poprvé za více než dva roky méně než osmiprocentním tempem. Z pohledu lidí toužících po vlastním bydlení tedy stále žádná sláva. Ani koronavirus zatím růst cen nezbrzdil. Co hůře, za poslední léta najdeme v EU jen těžko zemi, kde nemovitosti zdražily ještě výrazněji. Vždyť ke konci roku 2019 byly kupní ceny rezidenčních nemovitostí v ČR o 46,4 procenta výše než průměrně během roku 2015. Citelněji už v daném období zdražovaly v rámci EU pouze v Maďarsku.
 • Bydlení s rodiči, „mama hotely“, se kvůli inflaci vrací do módy. Mladí lidé mohou ušetřit až milion korun
  „Mamahotely“ až do loňska vycházely z módy. To se ale nyní zřejmě změní – kvůli inflaci a růstu cen nájmů. Mladí lidé totiž mohou bydlení s rodiči ušetřit až milion korun.
 • Bydlení zdražuje, doprava zlevňuje
  „Spotřebitelé musí vynakládat stále více peněz na bydlení. To tvoří klíčovou položku spotřebního koše. Lidé s průměrnými příjmy, kteří bydlí ve vlastní nemovitosti bez hypotéky, se mají výrazně lépe než lidé s průměrnými příjmy, kteří žijí v nájmu nebo musí splácet hypoteční úvěr. Vlastnický vztah k bydlení tak výrazně ovlivňuje životní úroveň lidí,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Býk nebo medvěd? Je to jedno Čekají investiční svět další propady, nebo můžeme propadnout optimismu?
  Index největších amerických společností S&P 500 vzrostl od začátku letošního roku zhruba o 17 % a o více než 25 % už tak překonal loňské říjnové minimum. Trh se tím technicky dostal z medvědí do býčí fáze.
 • Byla ropa kontaminována úmyslně? Může snížit i dividendy.
  Kontaminovaná ropa může snížit dividendy společnosti Transněft. Zřejmě byla ropa, která se dostala ropovodem Družba do Evropy kontaminována záměrně v soukromém terminálu.
 • Byl růst sazeb v USA chybou?
  S odstupem několika týdnů od zvýšení sazeb v USA se situace nezdá vůbec růžová. Převaha přicházejících fundamentů, pok...
 • Byl vyvinut antibakteriální nátěr vhodný i pro dotykové přístroje
  Nejvíce znečištěným předmětem, co se týká mikrobů, je právě náš telefón. Na něm se vyskytuje mnohem více bakterií, než...
 • Být, či nebýt? Ruské úřady diskutují o kryptoměnách.
  Iniciativa ruské centrální banky k omezení obchodů s kryptoměnami a jejich těžby, která by mohla vést k finanční nestabilitě, přinesla žhavou diskusi. K odpůrcům patří Ministerstvo financí. Dohoda nicméně zatím není na obzoru.
 • Byť či nebyť (v eurozóne)
  Otázka, či eurozóna vydrží s aktuálnym počtom členov, je stále akútnejšia. Téma, ktorá bola pred pár rokmi preberaná len v úzkom okruhu ekonómov (väčšinou liberálneho spektra), sa teraz dostáva aj do hlavného bloku správ ako aj na titulky bulvárnych plátkov.
 • Bytový textil má mnoho podob
  Domácnost je místem, kde by se měl každý cítit opravdu dobře. K tomu dopomáhá i celková estetika a vyladěný des...
 • Bytů se ve čtvrtletí prodalo nejméně za sedm let, pokles cen zrychlil
  V letošním prvním čtvrtletí se v Česku prodalo nejméně bytů za posledních sedm let. Jejich cena mezičtvrtletně klesla o 2,5 procenta, výrazněji než v posledním čtvrtletí loňského roku. Vyplývá to z HB Indexu, který ČTK poskytla Hypoteční banka, jež patří do skupiny ČSOB. Ceny bytů ve čtvrtém čtvrtletí 2022 v mezikvartálním srovnání klesly poprvé od začátku roku 2013, a to v průměru o 0,7 procenta.
 • Byty pokračují ve zlevňování. V Brně lze dispozici 3+kk koupit o téměř milion korun levněji než před rokem
  Ceny starších bytů pokračují po celé republice v cenovém poklesu v řádu jednotek procent. Meziročně se snížení cen pohybuje dokonce kolem 11 procent. Domácnosti tak konkrétně v Brně mohou koupit byt o rozloze 80 m2 téměř o milion korun levněji. V Praze vychází byt po rekonstrukci o rozloze 60 m2 zhruba o půl milionu korun méně, než tomu bylo loni. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz, která spolupracuje s více než 100 realitními makléři z velkých i malých realitních kanceláří napříč celou Českou republikou.
 • Byty v ČR rychle zdražovaly i ve druhém čtvrtletí
  Podle dnes zveřejněných údajů Eurostatu vzrostly ceny bytů na českém trhu ve druhém kvartálu o necelá čtyři procenta ve srovnání s prvním čtvrtletím, meziročně však byly dražší o 14,5 %. Nejenom, že jsou nyní byty v ČR nejdražší v historii, ale současně jejich cena v meziročním srovnání roste nejrychleji. Pro zajímavost lze říct, že jsou jejich ceny nyní o téměř ¾ vyšší než v roce 2015. Důvodů rychlého růstu cen bytů a rodinných domů v ČR je hned několik. Na straně nabídky to je jednoznačně malá nabídka nových bytů v důsledku pomalé výstavby.
 • Byty v ČR ve 4. čtvrtletí mezikvartálně poprvé od roku 2013 zlevnily
  Ceny bytů v Česku ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 v mezikvartálním srovnání poprvé od začátku roku 2013 klesly, a to v průměru o 0,7 procenta. Trh s nemovitostmi pokračoval v poklesu. Jak u bytů, tak u rodinných domů se poptávka dále mírně snížila. Pouze u pozemků zůstala stabilní, stejně jako růst cen. Vyplývá to z HB Indexu, který ČTK poskytla Hypoteční banka, jež patří do skupiny ČSOB.
 • Bývalá sovětská republika je připravena na těžbu kryptoměn i přes narůstající deficit ene
  Těžba kryptoměn v Gruzii se za posledních pár let vyvinula v lídra ohledně těžby kryptoměn, a to hlavně díky nízkým daním a dostupným sazbám za elektřinu. Navzdory malé populaci se Gruzie podle Arcane Research studie podílí 1 % na celkovém hashovacím poměru v kryptotěžebním odvětví.
 • Bývalý generální ředitel Morgan Stanley říká, že vlastní bitcoiny
  Minulý týden se John Mack, bývalý generální ředitel gigantu finančních služeb Morgan Stanley, podělil o svůj názor na kryptoměny.
 • Bývalý Goldman Exec mluví o Ethereum ($ETH), Polkadot($DOT), a Terra ($LUNA)
  Bývalý manažer Goldman Sachs Raoul Pal očekává zářnou budoucnost Etherea (ETH), Terra ($LUNA), a Polkadot ($DOT). Před založením služby pro výzkum makroekonomické a investiční strategie Global Macro Investor (GMI) v roce 2005, Pal spoluřídil GLG Global Macro Fund v Londýně pro globální firmu pro správu aktiv GLG Partners (která se dnes nazývá „Man GLG“). Předtím, Pal pracoval v Goldman Sachs, kde spoluřídil obchod s prodejem evropských hedgeových fondů v oblasti akcií a kapitálových derivátů.
 • Bývalý Goldman manažer mluví o Ethereum ($ETH), Polkadot($DOT), a Terra ($LUNA)
  Bývalý manažer Goldman Sachs Raoul Pal očekává zářnou budoucnost Etherea (ETH), Terra ($LUNA), a Polkadot ($DOT). Před založením služby pro výzkum makroekonomické a investiční strategie Global Macro Investor (GMI) v roce 2005, Pal spoluřídil GLG Global Macro Fund v Londýně pro globální firmu pro správu aktiv GLG Partners (která se dnes nazývá „Man GLG“). Předtím, Pal pracoval v Goldman Sachs, kde spoluřídil obchod s prodejem evropských hedgeových fondů v oblasti akcií a kapitálových derivátů.
 • Bývalý guvernér Fedu se mýlil. Jak poznat bublinu na trhu?
  Bývalý guvernér amerického Fedu, Alan Greenspan, dával světu často prázdné přísliby finanční pomoci, volnější monetární politiky a dalších podobných „neřešení“. Jeden z jeho mylných výroků je ale vytrvalejší než ostatní: „Je velmi obtížné jasně rozpoznat bublinu, dokud již není příliš pozdě.“ V tom se ale mýlil. Bublinu rozeznat lze, ačkoli není úplně jednoduché říci, kdy praskne.
 • Bývalý ministr financí USA je přesvědčen o dalším růstu dolaru
  Bývalý ministr financí USA Lawrence Summers řekl, že dolar má větší prostor k růstu, protože má za sebou mnoho fundamentálních faktorů. Vyjádřil se také, že je skeptický ohledně jakéhokoliv zásahu, který by mohl zvrátit situaci pro japonský jen.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank