Pátek 26. duben 2024 01:26
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
FTMO férovost
reklama
Fintokei SwiftTrader

Jak sankce ovlivňují Rusko?

01.06.2022 12:12  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Stále se hledá odpověď na zásadní otázku, jak citelně zasáhnou sankce ruskou ekonomiku. „Jde především o politický boj a demonstraci síly a jednoty pro jakékoliv budoucí podobné konflikty. Cílem západních zemí je tedy i odstrašit potenciální budoucí agresory, kteří by snad chtěli vykročit stejným směrem a uplatnit podobnou agresivní regionální politiku. To se týká především Číny,“ říká ve svém komentáři Richard Bechník, hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Negativní dopad na ruskou ekonomiku je přitom žádoucí i z toho důvodu, že západní společnost prochází těžkým poklesem koupěschopnosti pod tlakem narůstajících cen komodit. Pocit, že dané útrapy nepřináší efektivní omezení přílivu peněz do ruské státní kasy, by mohl ve společnosti spustit nevoli a nakonec ji i výrazně rozštěpit. Situaci komplikuje i samotný fakt, že globální nejistota výrazně stimuluje růst cen komodit, což Rusku více kompenzuje menší objem vývozu. I proto jejich platební bilance vypadá stále dobře. Tomu napomáhají i restrikce pro kapitálové toky ze země či klesající dovoz. 

Navzdory prohlášením ruského prezidenta o vítaném odchodu zahraničních firem se skutečně Rusko dostává do globální izolace. Analytici navíc očekávají, že dopad bude v příštích několika měsících pociťován výrazněji. Stěžejní efekt ze sankcí ještě není tolik znát, protože některé odcházející zahraniční společnosti stále vyplácejí mzdy a některé ruské společnosti pokračují ve výrobě pomocí svých zásob dovezených dílů.

Zpomalení ruské ekonomiky


Podle všech indikátorů je ale již nyní jasné, že ruská ekonomika začíná postupně zpomalovat. V dubnu již byl patrný pokles domácích spotřebitelských výdajů. Právě poptávka spolu s investicemi jsou dva stěžejní sektory ekonomiky, které budou Rusko stahovat. Sankce se projevují i na klesajících dovozech. Nejedná se přitom pouze o západní ekonomiky. Čínský export do Ruska se v dubnu snížil o čtvrtinu a dodávky z Vietnamu, Jižní Koreje, Malajsie a Tchaj-wanu se snížily o více než polovinu. Ruský ministr hospodářství také uvedl, že 2000 „páteřních společností“ by mohlo získat přístup k programům preferenčních půjček. To jasně hovoří o jejich problémech.

Ruská inflace je také stále nejvyšší za dvě desetiletí, a to více než 17 %. To znamená, že deklarované 10% zvýšení důchodů a minimální mzdy stále nechává mnoho lidí v těžké situaci. Ekonomové Morgan Stanley pro letošní rok predikují pokles ruské spotřeby domácností o 13 % a pokles investic o 23 %. Potenciální míra dlouhodobého růstu Ruska údajně nyní činí pouhé 1 %.

Zahraniční kapitál se jen tak nevrátí


O dlouhodobém dopadu na ruskou ekonomiku hovoří i nejnovější průzkum analytiků Fidelity International. Z odpovědí vychází, že globální společnosti ani do vzdálené budoucnosti nepočítají s obnovením investic do Ruska. Při bližším pohledu se nám zde ale výrazně rozevírají nůžky mezi jednotlivými sektory. Každý je totiž danou situací zasažen odlišnou měrou.

Například na banky byl vytvářen enormní tlak, aby ruský trh definitivně opustily. Pro banky to ale znamená buď zavřít pobočky a propustit zaměstnance, nebo je levně prodat oligarchům. Z tohoto důvodu se zahraniční banky zpočátku zdráhaly odejít. Příkladem může být prodej Rosbank skupiny Societe Generale oligarchovi Vladimiru Potaninovi. Vedle toho Deutsche Bank má v zemi technologické centrum pro celý svět, jehož provoz by musel být přesunut jinam. Zaměstnává 1 500 pracovníků, z nichž mnozí jsou vývojáři softwaru, kterých je všude nedostatek. I proto jsme v období války byli svědky citelného poklesu cen akcií evropských bankovních domů. Farmaceutické společnosti mezitím přesouvají lékařská testování z Ruska, což je podle některých analytiků rovněž dlouhodobý krok. Farmaceutické i spotřebitelské společnosti se však rozhodly pokračovat v dodávkách základních produktů pro ruské civilní obyvatelstvo. V těžké situace kolem exitu ruského trhu je komoditní sektor. Podle jednoho amerického analytika se poskytovatelé ropné infrastruktury, kteří museli hledat jiné zdroje na výrobu ocelových potrubí, vrátí ke svým ruským dodavatelům hned, jak to bude možné.

Reakce centrální banky a vývoj rublu

Ruská centrální banka minulý čtvrtek již poněkolikáté snížila úrokové sazby, a to o 3 % na 11 %. Chce tím podpořit domácí ekonomiku a současně to opodstatňuje očekáváním ochlazení inflace pro letošní rok, tedy pokles z aktuální predikce pohybující se v pásmu 18-23 %. Dalším důvodem je i silná úroveň ruského rublu. Díky kapitálovým restrikcím a nařízením exportérům ohledně povinného prodeje poloviny příjmů v tvrdé měně rubl posílil. Nachází se tak na silnějších úrovních v porovnání s úrovněmi z období před zahájením okupace z 24. 2.

Richard Bechník, hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • JAK PORAZIT TRHY 🔥 Recese potvrzena 😨 Měl bych prodat akcie a Bitcoin? Investování - 3D tisk a drony
    Týdenní videokomentář - technická analýza, fundamenty, makrokalendář a zprávy: Forex, komodity, akcie, indexy, opce, kryptoměny.
  • Jak pravděpodobný je zářijový růst sazeb?
    Janet Yellenová v Jackson Hole nenechala nikoho na pochybách. Zářijový růst sazeb je velice vážně ve hře. Podle jejích slov se přes pomalejší růst ekonomiky stále vylepšuje trh práce, a to je hlavní argument pro další růst sazeb. V podobném duchu se v uplynulých týdnech vyjádřili i její nejbližší spolupracovníci uvnitř Fedu - Wiliams ze San Francisca i Dudley z New Yorku. V pátek navíc vyslal jestřábí signál i druhý muž Fedu - viceprezident Stanley Fischer. V rozhovoru pro stanici CNBC připustil, že sazby mohou růst již v září a mohou klidně do konce tohoto roku vzrůst vícekrát. Vše záleží jen na příchozích datech?
  • Jak prezident Pavel ovlivní českou ekonomiku? Stoupá pravděpodobnost přijetí eura, ale až v první půli 30. let, zatímco zahraničně-obchodní orientaci Česka určí vláda, ne Pavel
    Petr Pavel, nově zvolená hlava státu, prakticky nebude mít žádný dopad. Bezprostředně, ale ani střednědobě. Neměl by jej ani jeho rival, Andrej Babiš, pokud by dnes zvítězil. Nový prezident může mít výraznější vliv teprve dlouhodobě, tedy zhruba v horizontu deseti let, ale to pouze v tom případě, že svůj mandát v dalších prezidentských volbách obhájí a bude tedy vládnout až do roku 2033.
  • Jak příliv Bitcoinu posunul statistiky roku 2024 o „24 % výše“ než v roce 2021
    Podle nejnovější zprávy od společnosti pro správu kryptoaktiv CoinShares investovali institucionální investoři minulý týden do kryptoměnových fondů 2,9 miliardy USD, prodlužujíce tak vítěznou sérii na sedmý týden.
  • Jak přizpůsobit vaše ETF portfolio globálnímu vývoji?
    Megatrendy jsou hlavními globálními silami, které ovlivňují a přetvářejí náš svět. Od technologických inovací, přes demografické změny až po geopolitické posuny moci můžete na těchto megatrendech profitovat právě díky ETF.
  • Jak reagovaly akcie a dolar na předchozí prezidentské volby?
    Dnes si dáme pár grafů. Prezidentské volby v USA se nám blíží a abychom si mohli udělat lepší představu o tom, co nás možná příští týden čeká, podíváme se na to, jak trhy reagovaly na volby v minulých letech. Zaměříme se na S&P500 a vezmeme to popořadě od těch posledních, tedy Obama vs. Romney.
  • 📣Jak reaguje Netflix na stávkující Hollywood?
    Finanční výsledky největší světové streamovací společnosti Netflix již známe. Filmový průmysl v poslední době prochází určitými problémy v důsledku stávky scenáristů, která dříve zastavila mnoho produkcí. Nedávné stávky herců byly do značné míry způsobeny změnou pracovních podmínek, které si vynutil rychle se rozvíjející streamovací byznys. Může však být hollywoodská stávka pro Netflix příležitostí? Ukazuje se, že může!
  • Jak reformovat důchody? Stát by měl umět dostat do systému více peněz, omezit se, ne stále jen „bičovat“ občany
    Zásadním cílem opatření v oblasti penzí by mělo být dostat do důchodového systému více peněz. Pokud to nemá být na dluh nebo z vyšších daní, nezbývá jiná možnost, než že si lidé budou sami na stáří spořit více, eventuálně začnou s takovým spořením dříve. Takže cokoli je k něčemu takovému pobídne, stojí za zvážení.
  • Jak riskantní je cena bitcoinu pod 30 000 USD?
    Podle CoinMarketCap je trh s kryptoměnami ve stavu paniky, protože digitální aktiva ztratila za poslední měsíc tržní hodnotu 800 mld. USD. Změna sentimentu přichází v době, kdy investoři přeceňují riziková aktiva před mnohem přísnější měnovou politikou po celém světě.
  • Jak sankce ovlivní Rusko, svět a trh s kryptografií? 
    Mezinárodní sankce mají poškodit zemi jako celek, a v důsledku toho jsou nejvíce postiženi nevinní lidé a malé podniky. Málokdy ubližují těm, kdo jsou „ve vedení“.
  • Jak se bitcoin přehoupne přes krizi
    Bitcoin prošel v minulém měsíci bez významnějšího povšimnutí médií a veřejnosti třetím „půlením“. To se odehrálo pouze dvakrát předtím a nastává každé čtyři roky.
  • Jak se bude bitcoin chovat nadále: 10 000 USD nebo spíše 30 000 USD?
    Dnes se společně ponoříme do tématu: sentiment pro bitcoiny (BTC) a „altcoiny“… k tomu objemové trendy pro Cardano (ADA) a burzu Binance (BNB)! Ponořme se do toho.
  • Jak se bude dařit finančním trhům pohledem finančních expertů WOOD & Co.
    S blížícím se koncem roku dochází k bilancování uplynulých měsíců i predikcím těch následujících. Dovolte nám nabídnout vám pohled na odcházející rok a výhled na rok 2024 pohledem finančníků odpovídajících za různé sektory v investiční skupině WOOD & Company.
  • Jak se bude chovat cena zlata v lednu 2022?
    Cena zlata po poklesu v říjnu a listopadu a po třítýdenním období konsolidace v prosinci prudce vzrostla. Dostalo tedy mírnou podporu, což vyvolalo na trhu vlnu nadějí na možný další pohyb směrem nahoru.
  • Jak se bude vyvíjet investiční prostředí ve 2Q 2017 podle Saxo Bank? Předstihne Evropa v atraktivitě Spojené Státy?
    Evropská aktiva, s výjimkou německých pevných výnosů, vstupují do druhého čtvrtletí roku 2017 s malým či velkým zlevněním na základě nervozity plynoucí z francouzských a německých voleb, ale i očekávání týkajících se konečného výsledku brexitu. S naším základním scénářem, že evropská ekonomika předstihne tu americkou v průběhu následujících čtyř let, vidíme velký rozdíl mezi vnímáním a realitou, pokud jde o evropská aktiva představující významné nákupní příležitosti pro investory ve druhém čtvrtletí roku 2017.
  • Jak se bude vyvíjet trh se zlatem
    Objem zlata držený prostřednictvím burzovně obchodovatelných fondů (ETF) překonal nový rekord ve výši 2619 tun. Jen za poslední tři měsíce, když cena zlata vzrostla o pouhé 2,3 procenta, přidali investoři 160 tun zlata. Přitom v předchozím stejném období šlo o 90 tun. Celkově by investoři rádi podpořili trh, ale zdráhají se přistoupit k větší akci, i když je nyní dobrá příležitost. Zlato tak nejspíše i nadále zůstane v rozmezí, kde se drželo během listopadu, tedy mezi 1705 a 1750 dolary. A mezitím bude čekat, než se objeví nějaký vnější růstový stimul.
  • Jak se daří akciím Adidas ve stínu napětí mezi USA a Čínou?
    Adidas si v posledních pěti letech vede mnohem lépe než Nike, zejména v oblasti růstu provozních zisků, zvyšování podílu na severoamerickém trhu a budování pozic v Číně. Minulý týden společnost oznámila, že byly její čínské tržby ve druhém čtvrtletí vyšší než ve stejném období loňského roku, což naznačuje, že čínští spotřebitelé dávají značce Adidas přednost před Nike. Příčinou může být přetrvávající napětí mezi Čínou a USA. Německá vláda navíc oznámila, že od 1. července snižuje DPH z 19 % na 16 %, což firmě Adidas nepochybně pomůže taktéž.
  • Jak se Fed vypořádá s inflačními tlaky?
    Ačkoliv cena ropy Brent se včera dostala pod 100 USD za barel a snad tak poskytne částečnou úlevu spotřebitelům (i když jde samozřejmě o vývoj cen ropných produktů a ne o ceny ropy surové), tak je zřejmé, že nabídkové inflační tlaky sílí. Nejen našemu pravidelnému čtenáři jistě neuniklo, že ceny nejen energetických komodit v meziročním srovnání letí vzhůru.
  • Jak se chová cena ropy Brent?
    Ropa, ze které se vyrábějí plasty, pohonné hmoty nebo některé druhy léků, je u investorů na burze dlouhodobě oblíbená, a to i přes výzvy související s uhlíkovou neutralitou. Jaký je rozdíl mezi ropou Brent a konkurencí, WTI? Jak vypadá graf její momentální ceny a jaká je výhledová prognóza do budoucna?
  • Jak se kryptoměna Solana stala tak úspěšnou?
    Solana na konci srpna překročila hranici 100 dolarů a stala se tak jednou z 10 největších kryptoměn. Kryptoměnu Solana založil v roce 2017 americký startup Solana Lab za účelem vybudovat rychlou a energeticky efektivní blockchainovou síť. Solana má svůj token SOL, což je digitální měna, kterou investoři mohou nakupovat a prodávat. Namísto akcií, což je tradiční způsob získávání kapitálu, startup Solana Lab prodává digitální tokeny. Peníze mají jít na rozvoj aplikací a platforem v oblasti rychle se rozvíjejících decentralizovaných financí.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace