Pátek 19. duben 2024 15:58
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Fintokei SwiftTrader

„Žádné rubly, žádný plyn“. Kreml odmítá posílat Evropě plyn za eura, ta zas odmítá jej platit v rublech – co bude dále?

29.03.2022 09:56  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Moskevská burza minulý týden otevřela akciové obchodování jedenáctiprocentním vzestupem, nejvýraznějším za posledních devět let. Přes den pak sice svůj počáteční zisk umazala, ale i tak skončila v plusu o takřka pět procent. Jde jen o další ilustraci toho, jak krátkozraké je čekat, že Rusko ekonomicky vykrvácí během pár dní. Přece jenom má páky, jak alespoň po nějaký čas dopad těžkých západních sankcí tlumit. A nejen to. Sem tam se odhodlá vyjít i do protiútoku. Ale nakonec se hospodářsky stejně položí.

Protiútokem je třeba požadavek ruského prezidenta Vladimira Putina, ať „nepřátelské země“ platí za ruský plyn a ropu v rublech. Pokud by zejména země EU, klíčoví odběratelé ruských surovin, na platbu v rublech přistoupily, pomohou Putinovi podpírat nejen ruskou ekonomiku, ale navíc i ruskou měnu. Pro Putinův režim se přitom nic nezmění. Jak to? V současnosti Rusko inkasuje devizy z prodeje surovin přímo. Jestliže by ale EU platila v rublech, bude si je pochopitelně muset nejprve obstarat. Od koho jiného než od Ruska. Rusko tedy bude své devizy, nejčastěji eura, získávat jako dosud, akorát ne prodejem surovin, nýbrž prodejem rublů. EU si bude muset nejprve od Ruska koupit rubly, aby pak za ně pořídila ruské suroviny. Tím, že EU bude nakupovat dále ruský plyn a ropu, bude podporovat Putinovu ekonomiku. Tím, že si za tím účelem bude muset nejdříve pořídit rubly, bude podporovat nejen ruskou ekonomiku jako nyní, ale navíc právě ještě i ruskou měnu.

Navíc, jestliže evropští odběratelé ruských surovin budou muset alespoň přechodně držet rubly, aby si plyn a ropu mohli pořídit, nebudou mít zájem na tom, aby rubl příliš kmital nebo se hluboce propadal. Oslabí tedy jejich zájem na dalších sankcích proti Rusku, neboť ty právě mají potenciál rubl citelně rozkmitat a prudce oslabit. Budou se proti tomuto kmitání a padání ruské měny muset pojistit. Za pojištění zaplatí nemalý peníz, neboť pojišťovat kurs měny ekonomiky zatížené tolika sankcemi jako žádná jiná v dějinách, nebude nic levného. Náklady tohoto pojištění pak přenesou na své odběratele. Pokud například německý odběratel nakoupí v rublech ruský plyn, českému zákazníkovi – některému z tuzemských dodavatelů plynu – jej prodá sice v eurech, ale s příplatkem za to, že se musel pojistit proti výkyvům kursu rublu k euru. O tento příplatek, či jeho část, se tak zdraží plyn i českým domácnostem nebo firmám. S růstem cen plynu nebo ropy pochopitelně zdraží také elektřina, teplo, benzín či nafta.

Putin svůj požadavek prodeje v rublech zdůvodňuje nikoli tím, že chce zemím EU znepříjemnit a dále zdražit život, ale tím, že západní měny jako euro či dolar přestaly být v důsledku sankcí důvěryhodné. A proč by měl prodávat plyn a ropu za nedůvěryhodnou měnu? Tím ruský prezident vysílá vzkaz také domácí, ruské veřejnosti, případné rovněž čínskému nebo indickému publiku. Vždyť přece západní měna je nedůvěryhodná, zkažená, jako je nedůvěryhodný a zkažený celý Západ – současnou dikcí Kremlu, „impérium lží“.

I když je ovšem Kreml schopen dokonce protiútoku, nemělo by to zastřít fakt, že převážně je ekonomicky v těžké defenzívě, již ani nebude s to udržovat kdovíjak dlouho. Pravděpodobnost bankrotu Ruska během následujících dvanácti měsíců minulý týden opat vyskočila na zhruba 75 procent. Právě v důsledku Putinova požadavku na platbu v rublech. Obchodníci s pojištěním proti bankrotu států totiž předpokládají, že Kremlu požadavek neprojde jen tak. Ostatně země skupiny G7 včera jednotně uvedly, že nejsou ochotné kupovat ruský plyn v ruské měně a že takový požadavek je porušením smluv ze strany Ruska. Aby k platbě v rublech mohlo dojít, musely by být evropští odběratelé ruských surovin nejprve svolní k přejednání smluv, které nyní zní na jinou měnu, zpravidla na euro. K přejednání zatím svolní zjevně a lze čekat, že místo toho kontrakty vypoví. Ačkoli Kreml ještě čeká na konečné vyjádření EU. Každopádně Kreml v noc na dnešek varoval, že bez rublů nebude plyn. To by ale fakticky znamenalo, že Rusko ztratí zcela klíčový zdroj svého příjmu. A to právě zvedá pravděpodobnost jeho bankrotu. Uvažme, že za plyn a ropu inkasuje Rusko od EU denně částku odpovídající jedné miliardě dolarů. Shodou okolností, lehce přes jednu miliardu dolarů denně přitom Rusko stojí válčení na Ukrajině. Pokud by tedy příjmy za prodej plynu a ropy Evropské unii vyschly, časem to pochopitelně ochromí možnosti Ruska válku dále financovat.

Pochopitelně, část ropy nebo plynu, jež by Rusko „neudalo“ Evropě, může prodat třeba Číně nebo Indii. Ostatně, některé čínské firmy kradmo skupují levnou ruskou ropu už nyní. Ruská ropa je kvůli sankcím ve slevě, čehož využívají nejen čínští, ale též indičtí nákupčí. Oběma velkým asijským ekonomikám zatím dvojí hra vychází. Sankce Západu na ně nedopadají, přitom se jim daří prohlubovat obchodní vztah s Ruskem, nakupovat ve slevě, jež je výsledkem sankcí, a na sankcích tedy dokonce ještě vydělávat. Čína dokonce ještě nabádá čínské podnikatele a menší firmy v Moskvě, aby nemeškali a hned rozjeli další byznys s ruskými firmami, které v důsledku sankcí tak krvácejí. Sup se slétá na kořist. Peking to hodlá hrát následovně: velké čínské firmy nepůjdou proti sankcím Západu, rizikovou hru rozjedou ty malé, jež lze obětovat.

Jinými slovy, ani Čína, ani Indie se Rusku úplně do náruče nevrhnou, jen tak „napůl“. Západ je pro ně ekonomicky také podstatný, často podstatnější než Rusko. Což je jen o důvod více, proč nelze čekat, že by Rusko Evropu coby stěžejní odbytiště svých surovin nahradilo kýmkoli jiným. Letos se tak ruská ekonomika v důsledku války a sankcí propadne minimálně o patnáct procent a do konce příštího roku ztratí výsledek ekonomického růstu uplynulých patnácti let. Z ekonomického hlediska je Putinova válka katastrofou už teď.

Lukáš Kovanda, Ph.D., Trinity Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Zvyšování úrokových sazeb není aktuálně ve hře
    Hlavní událostí tohoto týdne bude čtvrteční jednání ČNB, kterého se zúčastní všichni členové bankovní rady. Zvyšování úrokových sazeb není aktuálně ve hře a pozornost tak bude mít situační zpráva a vystoupení guvernéra J. Rusnoka po samotném zasedání. Vzhledem ke slabším číslům z ekonomiky, než s kterými počítala únorová prognóza centrální banky, nelze očekávat jestřábí vyjádření. Poslední statistika HDP je i přes solidní výkon mírně pod očekáváním ČNB a únorová inflace dokonce sklouzla pod dvouprocentní cíl centrální banky. Podle vyjádření členů bankovní rady by tento jednorázový výkyv neměl vést k přehodnocení celé prognózy, ale jestřábího pohledu se určitě ve čtvrtek nedočkáme. Většina členů bankovní rady, kteří se stihli vyjádřit, mluví o zvyšování úrokových sazeb v druhé polovině roku, resp. na jeho konci. Rychlejšímu zvyšování braní, podle slov bankovní rady, stále extrémně uvolněná měnová politika ECB a nevole rozšiřovat už tak vysoký úrokový diferenciál mezi naší ekonomikou a eurozónou. Zbytek utahování měnových podmínek by podle modelu ČNB mělo probíhat skrze silné posilování koruny.
  • Zvyšte své investiční úspěchy: obchodujte v párech
    Pro investory by se dvojka mohla stát kouzelným číslem, pokud se rozhodnou pustit do párování. Tato technika nabízí jak možnost hedgeování, tak i schopnost vytvářet zisk bez ohledu na výkyvy trhu. Kupříkladu Apple a Samsung by mohly představovat zajímavý pár vzhledem k tomu, že Apple ztrácí na síle.
  • Zvyšuje se pravděpodobnost, že Česká národní banka zvýší sazby
    Poměrně citelné inflační tlaky byly v březnu patrné v oblasti produkce napříč ekonomikou. Zejména kvůli loňské neúrodě, způsobené suchým a teplým počasím, druhý měsíc znatelně, meziročně více než osmiprocentním tempem, rostly ceny zemědělských výrobců. Táhne je zdražování producentů v oblasti rostlinné výroby. Dramaticky rostou ceny zeleniny, například cibule, nebo brambor. Poměrně markantní je rovněž zdražení obilovin, které se pak přenáší do pětiprocentního meziročního růstu cen pekárenských a cukrářských výrobků. Zrychlení inflačních tlaků lze navíc v příštích měsících očekávat také v oblasti živočišné produkce, která v březnu meziročně v zásadě stagnovala. Kvůli epidemii afrického moru prasat v Číně lze totiž očekávat až pětinové zdražení vepřového, které se v jisté míře promítne do zdražení dalších živočišných výrobků.
  • Zvyšují centrální banky bezpečnost finančního systému, nebo mu škodí?
    Banky nakupují riziková aktiva a používají k tomu peníze, které jim půjčují lidé ve snaze investovat do bezpečných aktiv. Celý proces tak stojí částečně na určitém klamu a také na explicitní podpoře ze strany vlády, která bankám umožňuje získávat peníze od opatrných střadatelů. Podpora ze strany vlády probíhá mimo jiné tak, že je bankám umožněno získat půjčky od banky centrální, a to v neomezeném množství a za relativně nízkých sazeb. Centrální banka tak vykonává funkci „věřitele poslední instance“ a banky díky ní mohou získat zdroje během paniky. Nemusí pak prodávat riziková aktiva se ztrátou.
  • Zvyšující se ceny, kvůli obráceném toku plynu Jamalem
    Již patnáctým dnem proudí plynovodem Jamal ruský plyn v opačném směru, to znamená z Německa do Polska. Tok plynu je mnohem silnější než byl v předchozích dnech. V poledníku hodinách se začala výrazně zvyšovat cena plynu a vykazuje růst o více než 30%, i tak ale zůstává hluboko pod rekordy z konce roku 2021.
  • Žádná dohoda
    Včerejší jednání v Doha skončilo bez jakékoli dohody. Saudská Arábie trvá na tom, aby se Írán připojil k dohodě o zmra...
  • Žádná dohoda o rušení všech cel není, říká Trump. Trhy však nepanikaří
    Na závěr dalšího pozitivního týdne se už hlavním akciovým trhům nechtělo lámat nové rekordy a převládla konsolidace či lehký výběr zisků. U toho překvapivě zůstalo i poté, co Donald Trump v podvečer prohlásil, že USA nesouhlasily s odstraněním všech cel, jak by si Čína přála. Právě takové vyhlídky přitom udržovaly tržní nadšení v posledních dnech.
  • Žádná expanze netrvá věčně
    Už i v předcházejících článcích jsem avizoval, že trh by potřeboval zdravou korekci, aby opět mohl dále růst. Velmi těžko se však odpovídá na to, kdy aktuální pokles, který nyní dosahuje několika procent (5 až 7 procent od vrcholu) skončí. Uvidíme ale něco podobného jako v nedávném období nebo budeme opět růst?
  • „Žádná měnová válka", tvrdí Draghi
    Jako důsledek setkání G-20 v Moskvě, vedoucí představitelé centrálních bank spolu s Mezinárodním měnov,...
  • Žádná reakce CAD na data maloobchodu
    Údaje o maloobchodních prodejích v Kanadě za únor byly zveřejněny ve 14:30. Výsldky dopadly smíšeně a nezpůsobily žádné velké pohyby na trhu. Nejdůležitější zprávy:
  • Žádné zprávy, dobré zprávy? Úvod týdne převážně pozitivní
    Vývoj na hlavních akciových trzích zůstává většinou pozitivní. Kromě Nasdaqu rostoucího o 1 procento jsou však klíčově indexy spíše jen mírně v plusu. Během dne nepřišly zprávy, které by sentiment podstatným způsobem ovlivnily.
  • Žádný cukr, jenom bič, toť „mission impossible“ Fialovy vlády. Aneb programové prohlášení bude zatraceně těžké naplnit, ovšem bylo by to chvályhodné
    Fialova vláda věru nezačíná v lehkém čase. Covid obnažuje, jak moc obtížné zejména mezinárodní podmínky jsou. Není přílišnou nadsázkou, přiblížit výchozí rámec, směrodatný pro novou českou vládu, takto. Evropská unie je vojensky závislá na USA, energeticky na Rusku a výrobně a materiálově na Číně a potažmo Asii. V ozeleňování ale chce EU všem těmto celkům „jít vzorem“.
  • Žádosti o dávky klesly
    Počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti klesl v minulém týdnu podle očekávání trhů na 180 tis. oproti revidovaným 185 tis. v předchozím týdnu.
  • Žádosti o dávky mírně stouply
    Počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti v minulém týdnu stouply na 203 tis. oproti revidovaným 202 tis. Trhy očekávaly pokles na 192 tis. nových žádostí.
  • Žádostí o dávky přibývá. Data obrala akcie o dnešní zisky, euro se však drží
    V poslední sadě firemních výsledků vlastně nenajdeme nic, co by trhy vysloveně zaskočilo. Přesto bychom řekli, že jsou vnímané většinou kladně. Je to ale také asi jediná věc, o kterou dnes mohou investoři opírat svůj optimismus.
  • Žádosti o dávky se snížily
    Počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti v minulém týdnu klesly na 184 tis. oproti revidovaným 186 tis. v předminulém týdnu. Trhy očekávaly pokles na 180 tis. nových žádostí.
  • Žádosti o dávky v nezaměstnanosti klesly
    Počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti v minulém týdnu klesl na 215 tis. oproti revidovaným 233 tis. v předminulém týdnu. Trhy očekávaly pokles na 225 tis. nových žádostí.
  • Žádosti o dávky v nezaměstnanosti klesly
    Počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti minulý týden klesl na 225 tis. oproti 240 tis. předminulý týden. Trhy očekávaly pokles na 235 tis. nových žádostí.
  • Žádosti o dávky v nezaměstnanosti klesly
    Počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti v minulém týdnu klesly na 214 tis. oproti revidovaným 226 tis. v předminulém týdnu. Trhy naopak očekávaly růst na 232 tis. nových žádostí.
  • Žádosti o dávky v nezaměstnanosti mírně stouply
    Nové žádostí o dávky v nezaměstnanosti v minulém týdnu stouply podle očekávání na 260 tis. oproti revidovaným 254 tis. v předminulém týdnu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank