Čtvrtek 24. září 2020 03:56
reklama
RoboMarkets webinare
reklama
Dukascopy
reklama
XTB evolution

Nákupy v zemědělství nabývají na obrátkách

10.09.2020 16:17  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Zatím poslední COT (Commitments of Traders) report řeší komoditní pozice držené a změny prováděné manažery investičních fondů v týdnu do 1. září. V tomto týdnu posílil Bloomberg Commodity Index o 2,1 % a hedgové fondy zvýšily své čisté dlouhé pozice na 24 významných trzích s futures až na maximum od roku 2018. Největší objemy nákupů zaznamenaly sojové boby, kukuřice a pšenice, zatímco většina prodejů probíhala v oblasti energií, kde došlo k největšímu propadu ropy, benzínu a nafty.

Toto shrnutí se zabývá pozicemi ve futures a změnami, které prováděly hedgové fondy, CTA a další spekulanti v oblasti 24 významných komoditních futures v týdnu do 1. září. Během tohoto týdne pomohly agresivní nákupy technologických akcií posílit index S&P 500 o 2,4 % na novou rekordní hodnotu. Výnosy amerických 10letých poukázek zůstávají stejné a dolar dosáhl minulé úterý v tomto cyklu nového minima.

Posílení drahých kovů po setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole, oslabený dolar – přinejmenším do minulého úterý – a pokračování honby za zemědělskými komoditami pomohly indexu Bloomberg Commodity posílit o 2,1 % na šestiměsíční maximum. V reakci na to zvýšily hedgové fondy a další velcí spekulanti své čisté dlouhé pozice u 24 velkých futures kontraktů o 220 tisíc lotů až na 1,9 milionu lotů, což je nejvyšší hodnota od května 2018. Zatímco nejvíc se nakupovaly sojové boby, kukuřice a pšenice, nejvíce prodejů se soustředilo v oblasti energií, kde došlo k nejmarkantnějšímu poklesu u ropy a nafty NY Harbor ULSD.

Energetika

Všech pět energetických kontraktů zažilo čistý výprodej vedený ropou Brent a naftou NY Harbor ULSD. Ropa se za poslední měsíc navzdory několika příznivým událostem nedokázala probojovat někam výš, a tak byl celý sektor vystaven riziku vybírání zisků. V pátek se ropa Brent propadla na jednoměsíční minimum. Uškodil jí silnější dolar, slábnoucí ochota riskovat na akciových trzích a nastupující obavy z toho, že vzhledem k pomalému zotavování globální poptávky po ropě možná skupina OPEC+ navýšila produkci příliš brzy. Pondělní americký Svátek práce odstartoval období nízké poptávky a přinesl riziko kumulace zásob a rostoucího contanga. V případě ropy Brent dosáhl v pátek šestiměsíční spread od listopadu (LCOX0) do května (LCOK1) tříměsíčního maxima na hodnotě 2,7 dolaru/barel, což je známkou rostoucího převisu nabídky.

Nejnovější vývoj: Brent i WTI se už šestý den obchodují níž a atakují svá červencová minima na 38,50 USD a 41,40 USD. Čínský dovoz ropy se v srpnu propadl o 0,9 milionu barelů denně a Saúdská Arábie snížila říjnovou prodejní cenu ropy pro zákazníky v Asii a USA. 

Kovy

Projev předsedy Fedu Powella po setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole, který zmínil toleranci vyšší inflace a dlouhodobě nízké sazby, přispěl v týdnu do 1. září ke zvýšení cen zlata a stříbra. Spekulanti ve futures na drahé kovy však znovu projevili svou nerozhodnost. Navzdory posílení o 8,4 % zůstaly čisté dlouhé pozice ve stříbře beze změny, zatímco ve zlatě byly dlouhé pozice navýšeny o 9 % na 151 tisíc lotů. Korekce vyvolaná silnějším dolarem z minulého týdne zanechala na grafu zlata tři menší vrcholy. To naznačuje slábnoucí momentum a rostoucí riziko hlubší korekce, jakmile začnou z trhu v honbě za lepší startovní úrovní mizet nedávno otevřené dlouhé pozice.

Trh s mědí nebyl v minulém týdnu nijak nepoznamenán ani dolarem, ani korekcemi akciového trhu. Po drobné korekci si rychle našel podporu díky klesající nabídce na burze LME (London Metal Exchange), kde se zásoby propadly na nejnižší hladinu od roku 2005. Hlavní hnací silou je zde čínská ekonomika, která se dál zotavuje z koronavirové pandemie. Spekulanti dál sázeli na vzestup cen a zvýšili čisté dlouhé pozice v HG mědi o 11 % na 70 tisíc lotů, což je nejvíc od června 2018. Počet kontraktů sázejících na pokles se propadl na pouhých 20 tisíc lotů, nejméně od března 2017.

Nejnovější vývoj: Zlato od dosažení březnového minima stoupá podél trendové linie podpory, dnes je na 1930 USD, ale je tu riziko, že dojde k proražení na 1900 USD. Trh se usadil v širokém pásmu, hledá další směr a při tom sleduje dolar, reálné výnosy a vývoj na akciovém trhu. Výzvou se může stát urychlený výprodej akcií, kdy budou zlato a stříbro využity jako zdroj likvidity pro pokrytí maržových výzev a ztrát odjinud.

Zemědělství

Trend uplynulých měsíců pokračuje a nakupovalo se všech deset kontaktů na obiloviny a měkké komodity. V poslední době se z nejshortovanějšího odvětví stalo to nejžádanější. Tento trend vyvrcholil v posledním vykázaném týdnu, kdy spekulativní čisté dlouhé pozice ve všech deseti futures kontraktech poskočily z 239 tisíc na 634 tisíc lotů. Modře zvýrazněné pozice v tabulce ukazují kontrakty, kde čisté dlouhé pozice dosáhly maxima za 12 a více měsíců, což se týká sojových bobů, kukuřice, cukru a bavlny.

Obilniny za poslední měsíc výrazně posílily – přispěly k tomu obavy z rozmarů počasí, slabší dolar a výrazná poptávka z Číny. Kombinované dlouhé pozice v kukuřici, pšenici a sojových bobech jsou nyní na 214 tisících lotů, což je 325 tisíc lotů nad pětiletým průměrem pro toto období. Jindy se touto dobou z fondů zpravidla stávají čistí prodejci, protože se blíží sklizeň a nejistota mizí. Sojovým bobům pomohla silná poptávka z Číny a u kukuřice došlo k poklesu očekávaných výnosů kvůli počasí, takže se v minulém týdnu přehouply zpět do čistých dlouhých pozic.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Nákupní apetit po riziku roste, akcie posilují; analýza USD/CAD, EUR/CAD, GBP/USD
  Americké akciové burzy po pondělní odmlce, kdy byly zavřeny kvůli státnímu svátku, v úterý získaly přes 2 procenta zisku, čímž umazaly...
 • Nákupní manažeři potěšili i nepotěšili
  Poté, co si trhy přebraly výsledky bankovních stres-testů, přišla v pondělí na řadu nová měkká data a to jak v Evropě a Asii, tak v USA. Po překvapivě dobrém výsledku indexu nákupních manažerů (PMI) v Číně, který se opět vrátil nad hranici 50 bodů a překonal i odhady trhů, přišly na řadu podrobnější údaje o PMI v zemích EU. Celkově tyto údaje většinou předčily očekávání trhů (eurozóna, Německo, Francie), na druhé straně ovšem byly červencové údaje horší než ty červnové. Do jisté míry to můžeme svést na nervozitu po britském referendu, které znejistilo pozici Velké Británie na společném evropském trhu, a tak reprezentativnější budou až údaje za srpen. Přesto i v rámci PMI můžeme najít určitá nadějná pozitiva, například v podobě růstu nových i exportních zakázek.
 • Nákupní manažeři signalizují prohloubení útlumu
  Index nákupních manažerů ČR v listopadu klesl na 43,5 bodu z předchozí úrovně 45,0 bodu. Analytici čekali zlepšení na 45,5 bodu. Poté, co se index v srpnu začal zlepšovat, tak přišel opět propad. Šanci na zlepšení českého PMI indexu dopředu naznačovaly i protějšky z ostatních zemí eurozóny včetně klíčového Německa. Ve výrobě se tak projevuje zpoždění, se kterým zhoršení vnějších podmínek doléhá na českou produkci.
 • Nákupní signál na US Bondech neuteče žádnému trendovému obchodníkovi!
  Americké 30leté vládní dluhopisy se dlouhodobě nalézají ve vzestupném trendu. Posledních šest měsíců zažívají korekční vlnu, způsobenou neustálou polemikou o změně úrokových sazeb a narůstajícímu dluhu Spojených států.
 • Nakupujete online? Zde je více než 360 obchodů, kde vám vrátí peníze zpět.
  Chcete ušetřit na nákupech přes internet? Známe způsob, jak jednoduše a transparentně získáte zpět až 15% z ceny nákupů formou hotových peněz. Pokud nakupujete na webech jako např. AliExpress, DámeJídlo, Mall, Booking, Kasa, Tchibo, Pilulka, Invia, Kiwi, Euronics, mBank, VašeČočky, AVG-antivirus, Košík a dalších 360 obchodech, pak pro vás máme tip.
 • Nákup vládnych dlhopisov
  Po nemeckej Bundesbanke aktuálne oficiálne potvrdzujú svoje aktivity v nákupe vládnych dlhop...
 • Nákupy aktiv ECB budou zastaveny s koncem tohoto roku
  Evropská centrální banka zveřejnila ve 13:45 zápis ze svého aktuálního zasedání. Banka se rozhodla dle očekávání ukončit program nákupu aktiv s koncem roku 2018. Zároveň zveřejnila, že bude reinvestovat maturující dluhopisy ještě i poté, co dojde k prvnímu růstu úrokových sazeb. ECB plánuje ponechat sazby na stávajících úrovních alespoň do léta příštího roku. Euro v okamžité reakci předvedlo přibližně 30 pipový pohyb mezi 1,1360 a 1,1390. Nyní čekáme na tiskovou konferenci guvernéra Draghiho, která začíná ve 14:30. V 15:15 se pak můžete těšit na komentář hlavního analytika XTB Jaroslava Brychty k dnešnímu zasedání.
 • Nákupy ECB
  ECB za minulý týždeň nakúpila dlhopisy v objeme...
 • Nákupy ECB za minulý týždeň
  Objem nákupov ECB za minulý týždeň €4....
 • Nákupy na internetu nebo raději v kamenných obchodech?
  V dnešní době existují různé webové stránky, přes které můžete nakoupit naprosto cokoliv. Takto 1 věc naleznete na něk...
 • Nákup zlotého proti koruně radí Deutsche Bank i RBS. Motorem polské ekonomiky vývoz
  Se shodnou investiční radou pro obchodování s měnami východoevropského regionu přišli analytici Deutsche Bank...
 • Na květen vzít euro nebo usd?
  Po zhruba týdenním vývoji nám hlavní měnový pár stále nevybočuje z námi preferovaného scénáře, kterého se v...
 • Nálada amerických spotřebitelů padla na nejnižší úroveň od října
  University of Michigan spotřebitelský sentiment v USA klesl v březnu na 95,9 bodů z únorových 101 bodů. Tržní očekávání byla nastavena na 95 bodů. Jednalo se o nejnižší úroveň od října. Index padl kvůli šíření koronaviru a prudkým poklesům na akciových trzích.
 • Nálada českých spotřebitelů se v prosinci zlepšila meziměsíčně nejvýrazněji za více než pět let, obchodníci tedy mohou čekat rekordní tržby z povánočních výprodejů
  Důvěra českých spotřebitelů se v prosinci v porovnání s listopadem poměrně citelně zvýšila. Hodnota příslušného indexu meziměsíčně stoupla o 2,8 bodu, nejvýrazněji od listopadu 2014, tedy za více než pět let. Důvěra spotřebitelů je nyní nejvyšší od letošního srpna. Obchodníci tedy mohou vyhlížet vysoké tržby i během povánočních výprodejů. Z prosincového šetření Českého statistického úřadu plyne, že se pro nadcházející období snížily obavy spotřebitelů z jejich vlastní finanční situace, oproti listopadu také klesla jejich obava z růstu cen.
 • Nálada investorov je najhoršia za posledné roky. Oprávnene?
  Na akciových trhoch je v posledných týždňoch veselo. Hromadia sa dni s prudkými poklesmi akcií. Investori sú precitliv...
 • Nálada investorů je kvůli japonskému zemětřesení smíšená
  Evropské akciové indexy otevřou v pondělí na stejné úrovni vzhledem k tomu, že v Asii po historickém zemětřesení
 • Nálada mezi průmyslníky se v listopadu pravděpodobně zlepšila
  Na úvod týdne se kurz koruny proti euru téměř nezměnil. Hodnota české měny stagnovala těsně nad úrovní kurzového závazku v úzkém...
 • Nálada na akciích ochladla, kupují se dluhopisy. Libra dál hledá dno
  Úterní dopoledne na hlavních trzích nenavazuje na lehce pozitivní úvod týdne. Akcie v Evropě se obchodují zhruba půl procenta v červeném a negativní den předběžně naznačují také americké futures. Investorská poptávka se stáčí k dluhopisům, jejichž výnosy dnes na hlavních trzích klesají zhruba do 3 bazických bodů. Solidně se však opět daří italským papírům, kde je pokles výnosů výraznější.
 • Nálada na akciích před víkendem vadne a dluhopisy sbírají další body
  Včerejší komentáře z Fedu ještě podpořily pozitivní náladu na hlavních trzích, ale během dneška se situace postupně zhoršila. Těžko přitom hledat jednu zásadní příčinu. Zapůsobily zřejmě výběry zisků před víkendem i nové zprávy. Třeba ta od Blizzardu, který se zbavil licence na sérii Destiny a tím i části tržeb. Navíc tu zůstává nervozita z pokračujícího omezení amerických vládních výdajů a k náladě nepřispívají ani evropská data či varovné zprávy ze Sýrie o ohroženém příměří.
 • Nálada na akciových trzích se rychle kazí, dolar a zlato rostou
  Asijské akcie se dnes ještě dokázaly inspirovat včerejší rally na Wall Street, která v případě širšího indexu S&P 500 v pondělí konečně umazala veškeré letošní ztráty. Na evropských burzách už ale optimismus vyprchává, a k poklesu se dopoledne nechává strhnout také Praha.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy