Čtvrtek 13. srpen 2020 02:25
reklama
Dukascopy
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
Bossa live trading

Zlatí býci riskují pozdější uspokojení

02.07.2020 10:56  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Ve třetím čtvrtletí se budou dopady pandemie Covidu-19 na globální ekonomiku projevovat čím dál více. Zatímco druhý kvartál jsme strávili hlavně hašením požárů a snahou zabránit naprostému kolapsu světové ekonomiky, nyní začínají práce na její obnově.

Masivní zotavení světových akciových trhů už od dubna zvládlo zahladit ekonomické dopady karanténních opatření. Ovšem podpora, kterou nabízí Fed (hradba likvidity), TINA (neexistence přijatelné alternativy) a FOMA (strach, abychom něco nepropásli), už utrpěla první trhliny.

Přesvědčení, že se během pár kvartálů dokážeme vrátit k normálu, se nejspíš ukáže jako mylné – zejména vzhledem k často nepříjemným deficitům klíčových zásob, k nimž v počátečních fázích pandemie docházelo i v bohatých zemích. Jak říká náš kolega, hlavní ekonom Saxo Bank Steen Jakobsen, máme obavy, že Covid-19 může ještě urychlit proces deglobalizace odstartovaný obchodní válkou mezi Čínou a USA a je předzvěstí konce volného trhu, coby hlavního určujícího faktoru ekonomiky.

Ve světle těchto předpokladů se nyní podíváme, co čeká klíčové komodity v nadcházejících měsících. V tomto období budeme patrně svědky nízkého, či dokonce záporného růstu, rostoucího zadlužení a nakonec i stoupající inflace, jejímž motorem budou rostoucí náklady na soběstačnost jednotlivých národů.

Zlaté časy pro zlato

Zlato zůstává jedinou komoditou, která zatím v roce 2020 vykazuje kladnou návratnost. Po divoké dubnové jízdě se vzácný kov uhnízdil v rozpětí kolem 1 700 amerických dolarů za unci. V průběhu třetího čtvrtletí se patrně naplno projeví jeho schopnost nejprve zklamat, ale nakonec odměnit trpělivé investory. V současnosti hovoří v jeho prospěch hned několik faktorů, ale všechny jsou vyváženy poklesem inflace, který je ale podle nás pouze krátkodobý.

Nadále sázíme na růst ceny stříbra, ale i zlata, když se teď jeho náskok oproti stříbru snížil. Existuje hned několik důvodů, proč předpokládat, že se zlato v letošním roce vyšplhá ještě nejméně na 1 800 dolarů za unci a v následujících letech dosáhne nového absolutního maxima:

 • Zlato slouží jako zajištění proti monetizaci finančních trhů ze strany centrálních bank.
 • Objem vládních stimulů je nebývale vysoký a vyšší inflace je politicky žádoucí, protože pomůže řešit zadlužení.
 • Nevyhnutelné zavedení řízení výnosů v USA stlačí reálné výnosy dolů.
 • V době záporných reálných úrokových sazeb a neudržitelně vysokého ocenění akciového trhu roste globální poptávka po úsporách.
 • Před listopadovými americkými volbami zůstává geopolitické napětí v souvislosti s obviňováním z vypuštění viru Covid-19 i nadále vysoké.

Počátkem tohoto roku dosáhly futures na vzestup zlata maxima, ale od dubna už nedostatečné momentum i současné dezinflační prostředí způsobily jejich 55% propad. Stačí však menší pozitivní změna fundamentálních nebo technických vyhlídek a obchodníci nejspíš přestanou váhat a znovu se vrátí na trh. To by pak mohlo znamenat, že zlato vyšplhá zase o kousek výš.

Stříbro

Rekordní láce stříbra vzhledem ke zlatu pomohla ve druhém čtvrtletí k jeho výraznému zotavení. Naše býčí vyhlídky ohledně zlata se pozitivně odrazí i na stříbře. Vzhledem k jeho často nepředvídatelnému chování a k současným růstovým vyhlídkám však máme za to, že to při dohánění zlata nebude mít jednoduché. Poměr ceny zlata a stříbra, jeden z klíčových ukazatelů jejich relativní síly, může v nejlepším možném případě dosáhnout 95 uncí stříbra za unci zlata. Pokud se však naplno projeví druhá vlna pandemie, může znovu oslabit někam ke 110 – což by byl vůči současné hladině 10% propad.

Měď

Nedávné zotavení mědi na úroveň před pandemií ohrozí její schopnost dosáhnout vyšších sfér ve třetím kvartále. Obnova čínské poptávky v kombinaci s problémy v jihoamerických dolech přiměly spekulanty, aby po prolomení hladiny 2,50 dolarů za libru znovu zaujali dlouhé pozice. Případná druhá vlna pandemie – zejména u dvou největších světových spotřebitelů, Spojených států a Číny – však může ještě všechno změnit a v nadcházejícím čtvrtletí moc dalších pozitivních zpráv proto nečekáme.

Ropa

Dokud nebude pandemie Covidu-19 plně pod kontrolou, budou vyhlídky na zvýšení poptávky po ropě problematické. Skupina OPEC+ sice vyvinula přímo heroické úsilí na podporu globálního trhu, když rekordně omezila produkci, ale potenciál pro další posílení ropy v druhé polovině letošního roku přesto není nijak velký.

Po celém světě nadále platí omezení přeshraniční pozemní i letecké dopravy a miliony nezaměstnaných mají jen malou šanci, že v nejbližší době znovu získají práci. Poptávka po ropě tak možná poroste pomaleji, než se očekávalo. Už v této rané fázi však někteří odborníci začínají spekulovat, zda globální poptávka nedosáhla v roce 2019 vrcholu, z něho už nelze stoupat výš.

V budoucnosti budeme patrně svědky transformace vzájemných vztahů a chování jednotlivých lidí i celých zemí. Některé změny preferencí a chování mohou mít za následek trvalou proměnu globální spotřeby energií:

·        Domácí i zahraniční obchodní cesty budou nahrazeny videokonferencemi.

·        Práce z domova se stane akceptovanou alternativou kancelářské práce.

·        Budou podporovány alternativní způsoby přepravy, jako je cyklistika, kdekoliv je to možné.

·        Spotřebitelé omezí počet zahraničních dovolených a raději budou trávit volno v okolí domova.

·        Národní soběstačnost a deglobalizace zvýší poptávku po domácím zboží a službách.

·        Online nakupování bude preferováno před nákupními centry.

Druhá vlna už nepřinese poptávkový šok podobný tomu, který jsme zažili letos v dubnu. Většina zemí se totiž bude snažit udržet co největší část ekonomiky v provozu, protože hospodářské dopady by byly ještě horší. Dubnový propad ovšem jasně ukazuje, že má ropa tendence k nadhodnocení. A i když očekáváme, že se Brent koncem letošního či počátkem příštího roku znovu vrátí do rozpětí mezi 50 a 60 dolary za barel, krátkodobě teď bude spíše konsolidovat a po většinu třetího čtvrtletí se bude její cena pohybovat někde mezi 35 a 45 dolary za barel.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Zklame Fed finanční trhy?
  Od prosincového zasedání jsme svědky výrazné změny názoru na výhled amerických úrokových sazeb. Zatímco Fed stále počítá s dvojitým zvýšením letos a stejným růstem v roce 2020, názor trhu je výrazně odlišný. Na základě ocenění úrokových futures trh totiž nyní nepočítá s žádným zvýšením sazeb během letošního roku a na příští rok dokonce existuje malá (14 %) šance, že bychom se mohli dočkat jejich snížení. Takto negativní konsenzus by do jisté míry mohl omezovat oslabování amerického dolaru. Problémem USD je ale stále jeho relativní nadhodnocení ve srovnání s jeho historickými úrovněmi.
 • Zlá analýza krízy – zlé riešenie
  Summit európskych politikov sa skončil, no ako to býva v Eur&oacut...
 • Zlá správa pre AUD: Ceny železa kolabujú.
  Cena železnej rudy včera skolabovala. Benchmark na 62%-nú železnú rudu klesol o viac ako 8,4%, čo predstavuje najvyšší pokles za posledný rok a pol. Aktuálne je jej cena najnižšia od júla. Za týždeň dokonca padla o viac ako 15%. Ďalšie, menej používané benchmarky (s odlišným obsahom železnej rudy), taktiež skolabovali.
 • Zlatá horečka na akciovém trhu pravděpodobně pomalu končí
  V jaké fázi cyklu se na finančních trzích právě teď nacházíme? Leckdo možná intuitivně tuší, že v pozdní a já souhlasím. Pod pojmem pozdní si přitom představuji situaci, kdy jsou aktiva oceněná více než štědře a celková averze k riziku je mezi obchodníky poměrně nízká. Investoři již nevyhledávají bezpečí, ale především výnos a při snaze o jeho maximalizaci ve svém portfoliu často upřednostňují podstatně rizikovější instrumenty, jako akcie a high yield (junk) bondy. Cullen Roche ve svém posledním blogu zveřejnil zajímavý graf, jenž tuto tezi potvrzuje. Jedná se o relativní zastoupení jednotlivých aktiv v globálním investičním portfoliu, které vypadá následovně.
 • Zlatá horúčka
  Cena zlata minulý týždeň testovala najvyššie úrovne v tomto roku. Za nárastom ceny zlata stála najmä nervozita na finančných trhoch. Obchodný konflikt medzi USA a Čínou sa prehlbuje, prezident Trump sa vyjadril, že pokiaľ čínsky prezident Xi Jinping s ním odmietne stretnutie na summite G-20, USA pristúpia k zvýšeniu ciel na dovoz tovarov z Číny. Americké clá na dovoz tovarov z Číny si už teraz vyberajú svoju daň. Čínska priemyselná produkcia zaznamenala najpomalší rast za posledných 17 rokov na úrovni 5%.
 • Zlatá koruna 2018: FinTech poprvé ve Zlaté koruně! 16. ročník soutěže finančních produktů přinesl hned několik novinek
  Největší a nejznámější soutěž finančních produktů v České republice se letos rozrostla o novou kategorii. Kromě tradičních finančních produktů tak byly vůbec poprvé hodnoceny české fintech projekty. Digitalizace a inovací se však nebojí ani zavedené finanční společnosti. Projevilo se to na výsledcích hned v několika kategoriích. Záštitu nad celým projektem převzalo již tradičně ministerstvo financí pod vedením ministryně v demisi Aleny Schillerové a guvernér ČNB Jiří Rusnok.
 • Zlaté časy opäť prídu
  Ďalšie referendum, ďalší brutálny pohyb. Prvotný nočný výpredaj eura po výsledkoch talianskeho referenda na svoje dva a polročné minimá skončil presne v minúte, keď Renzi oznámil svoju rezignáciu. Odvtedy sme videli rast eura ako aj akcií. Euro dokonca prelomilo silnú rezistenciu a obchoduje sa nad 1,07. Je dnešný pohyb znamením konca silného dolára? A do kedy môžu ešte akcie rásť? Je lepšia alternatíva?
 • „Zlaté ETF“ dosahují rekordního nárůstu přílivu peněz od finanční krize
  Zlato známe jako bezpečný přístav, v nejistých dobách, anebo v čase ekonomické recese se postupně stává středobodem zájmu. Investoři se v posledních měsících přichylují k tomuto drahému kovu čím dál víc.
 • Zlaté odvětví ohrožují slabé kusy. Na stole je mlha nákladů a pád produkce
  Zlato narazilo na těžební náklady a odvětví se zde hroutí, slýcháme od dubna, kdy kov vkročil do výběhu medvě...
 • Zlaté rezervy v USA
  Zlaté rezervy v USA zůstaly ve druhém čtvrtletí roku 2017 nezměněny na 8133,46 tunách, stejně jako tomu bylo v prvních čtvrtletí roku 2017. Zlaté rezervy v USA od roku 2000 do roku 2017 činily 8135,38 tun, přičemž ve třetím čtvrtletí roku 2001 dosáhly maxima 8149,05 tun a ve třetím čtvrtletí roku 2005 dosáhly poprvé rekordního minima 8133,46 tun.
 • Zlato
  Ceny zlata se včera prolomily support 1400 a zůstaly uvízlé v trojúhelníkové formaci v sestupném trendu. Po...
 • Zlato
  Zlato rostlo o 10,85 na 1680,25 po předchozím pohybu směrem nahoru. Ceny kovu se zvýšily díky skutečné poptávce a glob...
 • Zlato
  Dnes budou výsledky maloobchodních cen důležité pro cenu zlata. Včera se cena zlata dostala na cenu 1150 s prodejním t...
 • Zlato
  Drahé kovy se rychle zvedly poté, co byly pod pátečním tlakem kvůli zprávám o americké nezaměstnanosti, která se v&nb...
 • Zlato
  Na zlatě lze vidět velkou volatilitu, poněvadž investoři srovnávají pravděpodobnost zvýšené fyzické poptávky ke sníže...
 • Zlato
  Zlato zůstalo nad cenovou hladinou 1600 USD během celého týdne. Dle analytiků pokud dohoda o finanční pomoci Kypru ne...
 • Zlato
  Zlato během dnešní seance vzrostlo o 19,20 USD na 1592,00. Futury se zlatem také rostly po poklesu v minulém týdnu...
 • Zlato
  Zlato se konsoliduje po dosažení čtyřměsíčního minima na úrovni 1243,80 dolarů k 7. prosinci 2017. Kov ukázal malý sko...
 • Zlato
  Dnes se trh zaměří na manufakturní produkci a index US NY Empire State Manufacturing. V pátek se zlato dostalo na cenu...
 • Zlato
  Zlato prolomilo důležitou cenovou hladinu 1600 se ziskem 10 USD na 1602,60, jelikož trhy se přepnuly do méně rizikové...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FP Markets