Mírové procesy

Geopolitické události – mezinárodní konflikty (2. díl)
28.03.2024 V tomto článku se blíže podíváme na geopolitické události. Probereme, co jsou to mezinárodní konflikty a jak probíhají. Nakonec nastíníme faktory, které mezinárodní konflikty ovlivňují, a jejich dopad na ekonomiku a spotřebitele.
Další články k tématu Mírové procesy

Aktuální předpověď pro pár GBP/USD na 15. března 2022
15.03.2022 Evropská unie, jak řekl Josep Borrel, zřejmě skutečně vyčerpala všechny možnosti sankcí vůči Rusku. Nový balíček sankcí lze označit za čistě symbolický, neboť se týká pouze řady fyzických a právnických osob. Kromě toho hodlá Brusel požádat Světovou obchodní organizaci o pozastavení režimu nejvyšších výhod ve vztahu k Rusku. Tento bod však nebude mít prakticky žádný účinek, protože Rusko do Evropy stejně žádné zboží nevyváží, samozřejmě kromě surovin. Takže zavedení ochranných cel, zejména na pozadí plnohodnotných sankcí, ruskou ekonomiku nijak neovlivní. Ukazuje se, že přinejmenším Evropská unie nehodlá dále posilovat sankční konfrontaci, a je docela možné, že Rusko bude reagovat recipročně. Což samozřejmě účastníky trhu poněkud uklidňuje.

Vicepremiérka: Ukrajina je připravena vyjednávat, ne kapitulovat
23.04.2025 Ukrajina je připravena vyjednávat, ale nikoliv kapitulovat, napsala dnes na sociální síti místopředsedkyně ukrajinské vlády Julija Svyrydenková a zdůraznila, že jde také o principiální postoj ukrajinské delegace na dnešním jednání v Londýně se západními partnery. Prezident Volodymyr Zelenskyj v souvislosti s dnešním útokem ruského dronu na ukrajinský autobus s devíti oběťmi a a čtyřmi desítkami zraněných, převážně žen, zdůraznil, že zastavit zabíjení je úkol číslo jedna a že právě o tom jedná i ukrajinská delegace v Londýně. O své budoucnosti rozhodne Ukrajina, Británie ji neopustí, řekl mluvčí britského premiéra.

Geopolitické události – mezinárodní vztahy (1. díl)
25.03.2024 V dnešním článku se podíváme na mezinárodní vztahy a seznámíme se s různými organizacemi. Rozebereme si, jak tyto organizace spolupracují a které dohody jsou pro mezinárodní vztahy nejdůležitější. Nakonec se podíváme na jejich vliv na ekonomiku a spotřebitele.

Ranní shrnutí (19.02.2025)
19.02.2025 Asijské trhy se obchodovaly smíšeně, protože Trumpovy nejnovější celní hrozby ovlivnily náladu, přičemž japonský Nikkei 225 a hongkongský Hang Seng klesly o 0,4 %, resp. 0,7 %. Jihokorejský index KOSPI však vzrostl o 1,8 % na pětiměsíční maximum, k čemuž přispěla síla technologického sektoru a zlepšující se politické podmínky po ukončení procesu s prezidentem Yoonem, který byl obžalován z impeachmentu.

Euro je unavené válkou
14.02.2025 Pokud si Federální rezervní systém může dovolit zpomalit měnovou expanzi, proč by totéž nemohla udělat Evropská centrální banka? Prohlášení prezidenta Bundesbanky Joachima Nagela naznačují, že s tím, jak se ECB přibližuje k neutrální úrovni, by měla postupovat opatrně. Navíc zvěsti o jednáních o ukončení ozbrojeného konfliktu na Ukrajině pomohly páru EUR/USD odolat silným údajům o americké inflaci a zahájit protiútok. Při prvním pokusu se však páru nepodařilo dosáhnout výraznějšího pokroku směrem vzhůru.

Geopolitické události – politické změny (3. díl)
01.04.2024 V dnešním článku se podíváme na politické změny a jejich fungování. Budeme hovořit o tom, kdo řídí politické změny a co je ovlivňuje. Nakonec nastíníme, na co si dnes dát pozor a jaké faktory politické změny nejvíce ovlivňují.

Rheinmetall – Nvidia obrany?
24.03.2025 V posledních pár letech se globální bezpečnostní prostředí dramaticky proměnilo. Ruská invaze na Ukrajinu nejenže vzkřísila geopolitická rizika v Evropě, ale také urychlila dlouho odkládaný proces přezbrojení členských zemí NATO. Přístup Německa, dlouho známého svým umírněným postojem k výdajům na zbrojení, se v letošním roce změnil na „ať to stojí, co to stojí“. Tamní vláda se zavázala k trvalým investicím výrazně přesahujícím původních 100 miliard €.

Trhem s ropou otřásly události v Íránu, na Ukrajině a požáry v Kanadě
10.06.2025 Trh s ropou na začátku června opět kolísal. Ropa začala posilovat na vlně geopolitického napětí a potenciálního přerušení dodávek. Pozastavená jednání s Íránem, eskalace konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou a přírodní katastrofy v Kanadě vedou k návratu cen ropy Brent nad 65 USD za barel. Černé zlato tak opět potvrzuje, že není jen obyčejnou komoditou, ale barometrem globální nestability.

Iran získal povolení na použiti nukleárních zbraní a komodity hned začali klesat.
26.11.2013 Největší událostí víkendu, nepochybně, bylo dlouho očekávané bezpečnostní povolení pro Írán. Po téměř 10 letech na po...
Související klíčová slova:
Příčiny konfliktů | Geopolitické konflikty | Etnické rozdíly | Řešení sporů | Úrokové sazby | Nedostatek potravin | Cenové stability | Důsledky konfliktu | George F. Kennan | Analýzy | Madeleine Albright | Fungování mezinárodních konfliktů | Negativní dopad | Humanitární důsledky | Zahraniční intervence | Mezinárodní konflikty | Vývoj konfliktu | Dopad na ekonomiku | Růst cen | Vliv mocenských struktur | Vliv médií | Nekonvenční konflikty | Ekonomická závislost | Konflikty | Diplomatické napětí | Global Conflict Tracker | Úsilí | Rozsah konfliktů | Ekonomické vztahy | Mírové procesy a dohody | Centrální banky | Suroviny | Růst | Příležitosti | Zaměstnanost | Nedostatek komunikace | Ozbrojené konflikty | Zdravotní péče | John F. Kennedy | Opatření | Fungování | Předcházení konfliktům | Vice | Kulturní rozdíly | Budoucnost | USA | Vliv mezinárodních konfliktů na ekonomiku | Dopad na ekonomiku a spotřebitele | Obchodní války | Geopolitické události | Porušování lidských práv | Závislost | Energetický sektor | Znalost | Mezinárodní spolupráce a řešení | Finanční instituce | Fundamentální analýzy | Kenneth Waltz | Politické soupeření | Technologický vývoj | Vývoj | Sankce | OSN | Intervence | Náboženské a etnické rozdíly | Měnové politiky | Politická rozhodnutí | Obchodní dohody | Začátek porozumění | Ekonomické zájmy | Co jsou mezinárodní konflikty? | Udržení cenové stability | Sazby | Mezinárodní vztahy | Humanitární tragédie | Ekonomické ztráty | Soupeření | Vyšší ceny | Trhy | Aktuální stav | Rozsah konfliktů a jejich význam | Mezinárodní obchod | Faktory ovlivňující mezinárodní konflikty | Dopad na hospodářství | Identifikovat trendy | Obchod | Riziko | Čína | Ceny | Pokles | Války | Kurzové riziko | Instituce | Růst cen energií | Občanské války | Aktuální informace | Zprávy | Jakub Matis | Grafy | Situace | Dopady na ekonomiku | Celý svět | Ztráty | Obchodní omezení | Podniky | Technologie | Potenciál | Komunikace | Vnímání | Regulace | Hospodářství | Hospodářský růst | Rusko | Organizace | Média | Myšlení | Investiční | Rozvoj | Obchodní strategie | Krize | Ceny zboží | Geopolitické faktory | Aktéři | Obchodní spory | Prime | Úspěch | Cíle | Bezpečnost | Banky | Analýza | Dlouhodobé důsledky | Vizualizace | Spotřebitelé | Hackerské útoky | Zpravodajství | Mezinárodní spolupráce | Kybernetické hrozby | Nadnárodní korporace | Ekonomické prostředí | Korporace
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Růst | Obchodování | Banka | Reuters | Pokles | Banky | ČTK | Trading | Indikátor | Cena | 3М | Pivot