Pondělí 17. června 2024 19:49
reklama
Purple trading AI
reklama
FTMO král
reklama
FTMO férovost
reklama
Fintokei SwiftTrader

Typy finančních nástrojů

Napsal:   Sekce: Finanční trhy

Bez ohledu na to zda na finančních trzích pracujete, nebo je poznáváte, tak budete jistě čelit takovým věcem jako finanční nástroje. Co jsou to finanční nástroje/instrumenty? Na to se podrobněji podíváme v tomto článku.Finanční nástroje

Finanční nástroje (též známé pod pojmem finanční instrumenty) zahrnují širokou škálu pojmů a definic. Je velmi snadné zjistit, kolik jich je. Zahrnují kategorii bankovních nástrojů, skupinu tržních aktiv a mnoho dalších finančních operací, o kterých mnoho lidí slyšelo, ale jen málokdo je skutečně viděl a použil.

Všechny finanční nástroje lze zhruba rozdělit do dvou hlavních skupin: 

 1. první skupina je k dispozici všem bez výjimek, zatímco
 2. druhá skupina vyžaduje zvláštní znalosti a dovednosti.

V důsledku toho bude první skupina obsahovat úvěry, půjčky, bankovní vklady a leasing.


Úvěry a půjčky

Úvěry a půjčky jsou nejrozšířenějšími finančními nástroji pro občany. Jediná věc, která jim může skutečně konkurovat, je bankovní vklad. Úvěr je operace, kdy věřitel poskytuje peníze dlužníkovi za určitý úrok. Peníze samozřejmě podléhají vrácení podle dohody.

Jak roky plynou, tak podmínky globálních půjček jsou „mírnější“, protože banky soutěží o udržení zákazníků, čímž jim nabízejí lepší podmínky. V rozvojových ekonomikách to však nefunguje. Ve většině případů je úvěrová sazba primárním zdrojem příjmů bank.

Bankovní vklady

Bankovní vklady jsou dalším rozšířeným finančním nástrojem, který nevyžaduje žádné hluboké znalosti. V tomto případě banka vystupuje jako dlužník a vyplácí úroky věřiteli (jednotlivec) za použití jeho peněz, poté, co uplyne stanovená doba.

Úroková sazba za vklad se počítá na základě hodnoty klíčové úrokové sazby země, ale někdy existují i ​​jiné možnosti.

Leasing

Leasing je složitější finanční nástroj, ale pro občany je docela dostupný. Leasingové smlouvy mají 3 strany. Po uzavření smlouvy získá pronajímatel dlouhodobý majetek, nájemce se zavazuje platit peníze z důvodu splácení dluhu, zatímco ten, kdo dodá nemovitost nebo zařízení prodává své výrobky.

Nyní pojďme mluvit o druhé skupině finančních nástrojů, která souvisí s obchodováním na finančních trzích a spekulacemi různých typů. V tomto případě spekulace znamenají investice do vysoce rizikových aktiv s možností vysokého zisku, ale také vysoké ztráty.


Akcie a dluhopisy

Takže, co jsou akcie a dluhopisy? Akcie jsou vlastnickým podílem. Po nákupu akcií na burze je majiteli zaručeno právo na výplatu dividend (pokud společnost rozhodne jejich vyplácení).

Dluhopis je emitovaný cenný papír podobný akciím, avšak s právem obdržet jeho jmenovitou hodnotu nebo peníze nebo jejich ekvivalent ve stanovený čas. Dluhopis je dluhový cenný papír. Pokud jde o riziko, akcie jsou považovány za rizikovější finanční nástroj, zatímco dluhopisy jsou považovány za konzervativnější.

Futures

Pak přichází derivátové nástroje. Jinými slovy, jedná se o aktiva, která jsou založena na základním konceptu, ale samotné nástroje jsou docela specifické nástroje.

Futures jsou finanční deriváty odvozené od ceny podkladového aktiva (akcie, komodita, měnový kurz, atd.). Při uzavření futures smlouvy se strany dohodnou pouze na ceně a termínu dodání. Ostatní parametry jsou obvykle zcela standardní a jsou definovány burzou, kde se futures kontrakt obchoduje. Futures jsou obchodní instrumenty, které se pravidelně obchodují na trhu.


Specifické finanční nástroje

Existují i další, specifické finanční nástroje. Mezi ně patří opce, swapy, Repo operace a mnoho různých, dokonce i extrémně specializovaných nástrojů.

Opce jsou obchodovány standardizovaně na burzách, ale mohou být obchodovány i mimo burzu (tzv. OTC) a mohou mít specifikace, na kterých se obě strany dohodnou. Mimoburzovní obchodování opcí a výše uvedené specializované finanční nástroje jsou doménou institucionálních obchodníků a drobný, maloobchodní trader / investor se k nim prakticky nedostane.

Nicméně dnešní vyspělá doba přináší ohromné možnosti volby finančních instrumentů. Každý investor (ať už maloobchodní nebo institucionální) jistě najde v této široké škále finančních nástrojů něco, co odpovídá jejich účelům, znalostem a finančním možnostem.

Tým RoboMarkets
info@robomarkets.cz
+420 800 088 482
https://www.robomarkets.cz/

Upozornění na rizika:

 1. Tento materiál a informace v něm obsažené slouží pouze pro informační účely a v žádném případě by neměly být považovány za poskytování investičního poradenství pro účely zákona o investičních společnostech 87 (I) 2017 Kyperské republiky, nebo jakoukoli jinou formu osobního poradenství nebo doporučení, která se týká určitých typů transakcí s určitými druhy finančních nástrojů.
Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Týdenní výhled - 6. týden (Indexy na rekordech a rostoucí dolar)
  Akciové indexy znovu překonaly svá předchozí historická maxima a vrátily se do zajetých kolejích, když se velice rychle otřepaly z nervozity, kterou způsobili spekulativní investoři ze stránky Reddit. Na devizových trzích posiloval americký dolar a dostal pod tlak měny jako euro nebo drahé kovy. Sentiment udržují lepší vyhlídky na rychlejší ekonomické oživení v USA a rostoucí výnosy.
 • Týdenní výhled - 7. týden (Dolarová rally a stagnující indexy)
  Akciové indexy po několikadenní rallye pouze stagnovaly a pozornost obchodníků se přesunula na devizové trhy, kde nekompromisně odepisoval předešlé zisky americký dolar. Ten pomohl euru zpět nad 1.21 a libře na nejvyšší úrovně od dubna 2018. Zajímavá však byla situace také na komoditách, kde rychle posiluje ropa a na nižší úrovně se naopak posouvá zlato.
 • Týdenní výhled - 9. týden (Propady na akciích a slábnoucí zlato)
  Další týden přinesl nervozitu, kterou napumpoval růst výnosů z amerických dluhopisů. Pod tlakem byla hlavně riziková aktiva v čele s technologickými akciemi v USA. Nervózní sentiment se dostal časem i do dalších sektorů a korekce na trzích byla mnohem širší. Na devizových trzích si vzal slovo opět americký dolar, který dostal pod tlak euro, libru nebo zlato, které prorazilo několikaměsíční minima.
 • Týden pravdy je zde – blíží se souboj akciových titánů?
  Výsledková sezóna je v USA v plném proudu a tento týden je nabitý velkými jmény. Pojďme se bez otálení podívat, které akcie se vyplatí tento týden sledovat.
 • Týchto 5 Solana memecoinov má obrovský potenciál
  Solana memecoiny vzrástli z trhovej hodnoty 1 miliardy dolárov koncom roka 2023 na viac ako 10 miliárd dolárov dnes.
 • Týchto 6 silných signálov odhaľuje budúce smerovanie finančných trhov (časť 1.)
  Informačný vek nás každý deň bombarduje obrovským množstvom dát. Odborníci teraz odhadujú, že existuje 40-krát viac bajtov údajov, ako je hviezd v celom pozorovateľnom vesmíre. A rovnako ako vesmír, aj naša datasféra sa rýchlo rozširuje - a každých pár rokov sa v skutočnosti vytvorí viac nových údajov ako za všetky predchádzajúce roky ľudskej histórie dokopy.
 • Týchto 6 silných signálov odhaľuje budúce smerovanie finančných trhov (časť 2.)
  V prvej časti sme si spomenuli 3 signály a to klesajúce sadzby po dobu 700 rokov, navyšujúci sa globálny dlh a životnosť blue chips akcií.
 • Typické obchodné chyby
  Každý z nás, chce mať na konci obchodného obdobia, dôvod k spokojnosti. Nielen z dôvodu dodržania risk manažmentu, ale aj pri pohľade na svoj kapitál. Poďme sa spolu pozrieť, na často sa opakujúce, ale o to závažnejšie chyby, ktorým sa môžeme pomerne ľahko vyhnúť. Svoj pôvod, resp. základ, majú v metodológii nášho myslenia a preto je možné s nimi pomerne ľahko „pracovať“.
 • „Typický“ obchod na DAX-e v zmysle pravidiel
  Vo včerajšom článku som uviedol „Základné“ podmienky pre obchodovanie na DAX-e. V tomto, ako aj v nasledujúcich, budem postupne zverejňovať aj spôsob otvárania, riadenia a uzatvárania objednávok – „stratégiu“.
 • Typologie úspěšných traderů
  Váš přístup k obchodování je naprosto klíčovým pro dlouhodobý úspěch na trhu. Dle průzkumů, které byly v nedávné době provedeny mezi úspěšnými obchodníky, vyplývá, že tito tradeři mají určité společné psychologické rysy. V tomto článku se dozvíte, jaký přístup a myšlení je úspěšným obchodníkům vlastní a co je potřeba, abyste se i vy stali konzistentně profitabilními tradery.
 • Typy obchodních systémů
  Vítejte u pokračování série příspěvků o algoritmickém obchodování tak, jak ho vnímám já. Dnes se zaměřím na typy obchodních systémů.
 • Tyto měny vybočují z řady
  Americký dolar si drží svou sílu a nestačí mu sekundovat ani měny vyspělých, ani rozvíjejících se zemí. Přitom v rámci globálního silného ekonomického růstu, který zvedá ceny komodit, se měnám emerging markets historicky daří, jak jsme mohli vidět v letech 2008 a 2011. Vysvětlením by mohlo být celosvětově zvýšené finanční nebo politické riziko, což v době agresivní zahraniční politiky Donalda Trumpa a nestabilitě na Blízkém východě dává smysl a rizikovým měnám obecně škodí. V tom případě bychom však čekali výrazné zisky u tzv. bezpečných přístavů - švýcarského franku i japonského jenu. Ani zde však kurzy měnových páru teorii neodpovídají.
 • Týždenná predpoveď EUR/USD: Ľudia sa upierajú na FED uprostred rastúcej inflácie
  EUR/USD sa obchoduje na nových mesačných minimách okolo úrovne 1.2100 a so zvýšeným medvedím potenciálom. Investori čítajú minulé údaje o inflácii v USA, ktoré v máji dosiahli medziročne 5%, pričom sa zrýchľujú najrýchlejším tempom od roku 2008. Americký Federálny rezervný systém bude mať tento týždeň zasadnutie menovej politiky a hodnotenie rekordnej inflácie bude pre dolár rozhodujúce.
 • Týždenný výhľad od 3cAnalysis: GBP/USD a index DAX
  Technické analýzy pre vybrané menové páry, európske a americké akciové indexy ponúkajú možnosť nahliadnuť na spôsob, akým sú tieto dnes poskytované inštitucionálnym klientom či profesionálnym obchodníkom na kapitálových trhoch. Už čoskoro 3cAnalysis ponúkne,v spolupráci s FXstreetcz, prvý webinár a s ním aj zaujímavú možnosť vzdelávania.
 • Týždenný výhľad od 3cAnalysis: Pár EUR/USD a index S&P 500
  Technické analýzy pre vybrané menové páry, európske a americké akciové indexy ponúkajú možnosť nahliadnuť na spôsob, akým sú tieto dnes poskytované inštitucionálnym klientom či profesionálnym obchodníkom na kapitálových trhoch.
 • Týždenný výhľad od 3cAnalysis: Pár GBP/USD a EUR/GBP
  Technické analýzy pre vybrané menové páry, európske a americké akciové indexy ponúkajú možnosť nahliadnuť na spôsob, akým sú tieto dnes poskytované inštitucionálnym klientom či profesionálnym obchodníkom na kapitálových trhoch. Už čoskoro 3cAnalysis ponúkne,v spolupráci s FXstreetcz, prvý webinár a s ním aj zaujímavú možnosť vzdelávania.
 • Týždenný výhľad od 3cAnalysis: pár GBP/USD a index DAX
  Technické analýzy pre vybrané menové páry, európske a americké akciové indexy ponúkajú možnosť nahliadnuť na spôsob, akým sú tieto dnes poskytované inštitucionálnym klientom či profesionálnym obchodníkom na kapitálových trhoch.
 • Týždenný výhľad od 3cAnalysis pre EUR/USD a index DOW
  Technické analýzy pre vybrané menové páry, európske a americké akciové indexy ponúkajú možnosť nahliadnuť na spôsob, akým sú tieto dnes poskytované inštitucionálnym klientom či profesionálnym obchodníkom na kapitálových trhoch.
 • Týždenný výhlad od 3cAnalysis pre GBP/USD a EUR/GBP
  Technické analýzy pre vybrané menové páry, európske a americké akciové indexy ponúkajú možnosť nahliadnuť na spôsob, akým sú tieto dnes poskytované inštitucionálnym klientom či profesionálnym obchodníkom na kapitálových trhoch.
 • Týždenný výhľad pre EUR/GBP a index DAX
  Technické analýzy pre vybrané menové páry, európske a americké akciové indexy ponúkajú možnosť nahliadnuť na spôsob, akým sú tieto dnes poskytované inštitucionálnym klientom či profesionálnym obchodníkom na kapitálových trhoch.
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank