Ticker Tape by TradingView
Trump zvažuje další údery🔥 Írán hrozí bolestivou odvetou ⚠️
Írán ve čtvrtek varoval Spojené státy, že v případě obnovení amerických útoků odpoví dlouhými a bolestivými údery na americké pozice v regionu. Teherán zároveň znovu zdůraznil svůj nárok na kontrolu nad Hormuzským průlivem, což dále komplikuje americké plány na vytvoření mezinárodní koalice, která by měla tuto strategickou námořní trasu znovu otevřít pro komerční dopravu. Konflikt mezi Spojenými státy, Izraelem a Íránem trvá již dva měsíce a jeho dopady se stále výrazněji promítají do světové ekonomiky, protože právě Hormuzský průliv patří mezi nejdůležitější energetické tepny světa. Podle uvedených informací přes něj běžně proudí přibližně 20 % světových dodávek ropy a plynu, a jeho dlouhodobá blokace tak představuje přímé riziko pro globální ceny energií, inflaci i hospodářský růst.
Snahy o diplomatické řešení zatím narážejí na zásadní překážky. Příměří mezi Washingtonem a Teheránem platí od 8. dubna, avšak Írán nadále blokuje průliv jako reakci na americkou námořní blokádu íránského vývozu ropy, který je pro Teherán klíčovým zdrojem příjmů. Současná situace se proto neodehrává pouze ve vojenské rovině, ale také jako tvrdý ekonomický střet, v němž se obě strany snaží druhou donutit k ústupkům. Americký prezident Donald Trump měl ve čtvrtek obdržet briefing k možnostem nových vojenských úderů, které by měly Írán přimět k jednání o ukončení konfliktu.
Íránská strana však dává najevo, že rychlá dohoda není příliš pravděpodobná. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Esmaeil Baghaei uvedl, že očekávání rychlého výsledku jednání není realistické, bez ohledu na to, kdo by vystupoval jako prostředník. Tento postoj potvrzuje, že Teherán zatím nehodlá pod tlakem ustoupit a kontrolu nad Hormuzským průlivem využívá jako jednu ze svých hlavních vyjednávacích karet. Napětí mezitím roste i přímo v Íránu, kde byla podle místních médií v některých částech Teheránu slyšet aktivita protivzdušné obrany zasahující proti malým dronům a bezpilotním průzkumným prostředkům. Regionální nervozitu dále podtrhlo rozhodnutí Spojených arabských emirátů zakázat svým občanům cesty do Íránu, Libanonu a Iráku a vyzvat ty, kteří se v těchto zemích nacházejí, k okamžitému návratu.
Spojené státy mezitím čelí složitému rozhodování, protože další vojenský tlak může sice zvýšit šanci na donucení Íránu k jednání, ale zároveň výrazně zvyšuje riziko širší regionální eskalace. Trump zopakoval, že Írán nesmí získat jadernou zbraň, a současně se snažil uklidnit americkou veřejnost tvrzením, že cena benzínu po skončení války prudce klesne. Právě ceny pohonných hmot jsou pro americkou politiku mimořádně citlivým tématem, zejména před listopadovými volbami do Kongresu. Vysoké ceny energií totiž mohou rychle zasáhnout domácnosti, firemní náklady i spotřebitelskou náladu, což by se následně mohlo promítnout také do politických preferencí. Pro Washington je proto situace mimořádně obtížná: musí řešit bezpečnostní hrozbu, tlak spojenců, domácí ekonomické dopady i riziko, že tvrdší postup vyvolá přesně tu eskalaci, které se chce vyhnout.
Íránské Revoluční gardy zároveň vyslaly velmi ostré varování. Podle jednoho z jejich vysokých představitelů by jakýkoli nový americký útok, i kdyby byl omezený, vedl k dlouhým a bolestivým úderům proti americkým pozicím v regionu. Velitel leteckých sil Majid Mousavi navíc naznačil, že cílem by se mohly stát nejen regionální základny, ale také americké válečné lodě. Znepokojivě působí i prohlášení íránského nejvyššího vůdce ajatolláha Mojtaby Chameneího, který v písemném vzkazu Íráncům uvedl, že Teherán odstraní „zneužívání vodní cesty nepřáteli“ pod novou správou průlivu. Tím dal jasně najevo, že Írán hodlá svůj vliv nad Hormuzem udržet a nechce připustit návrat k původnímu stavu bez výrazných politických či vojenských ústupků ze strany protivníků.
Na možné globální dopady konfliktu upozornil také generální tajemník OSN António Guterres, podle něhož by dlouhodobé narušení přepravy přes Hormuzský průliv mohlo vést k poklesu globálního růstu, růstu inflace a zhoršení chudoby i hladu v nejzranitelnějších regionech světa. To z celé situace dělá problém, který výrazně přesahuje hranice Blízkého východu. Uzavřený Hormuzský průliv totiž neznamená pouze vojenské riziko, ale také potenciální inflační šok, vyšší náklady pro průmysl, tlak na spotřebitele a možný pokles investiční důvěry. Pokud by ceny energií zůstaly delší dobu vysoko, mohlo by to zpomalit ekonomiky dovážející ropu a plyn, zatímco centrálním bankám by se zkomplikoval boj s inflací.
Spojené státy podle dostupných informací zvažují několik možností dalšího postupu. Vedle nových vojenských úderů se objevuje také varianta použití pozemních sil k obsazení části průlivu a jeho opětovnému otevření pro obchodní lodě. Další možností je prodloužení americké blokády nebo politické vyhlášení jednostranného vítězství. Současně Washington pracuje i se scénářem, že se podaří vytvořit mezinárodní námořní koalici s názvem Maritime Freedom Construct, která by měla pomoci zajistit bezpečnou plavbu v oblasti. Evropské země včetně Francie a Británie sice o možné účasti na takové koalici jednaly, ale podle dostupných informací jsou ochotny pomoci s otevřením průlivu především v případě, že konflikt skončí. To ukazuje na opatrnost spojenců, kteří nechtějí být zataženi do přímé vojenské eskalace bez jasného diplomatického rámce.
Z pohledu investorů zůstává situace mimořádně citlivá. Ropa Brent kolem 114 USD za barel stále signalizuje výraznou rizikovou prémii, kterou trhy započítávají kvůli geopolitickému napětí. Pokud by Spojené státy přistoupily k dalším útokům a Írán skutečně odpověděl údery na americké cíle, základny, infrastrukturu nebo válečné lodě, mohlo by to vyvolat další skokový růst cen energií. Naopak jakýkoli náznak dohody, zmírnění blokády nebo postupného obnovení dopravy přes Hormuz by mohl přinést rychlé uvolnění tlaku na ropu i plyn. Celkově se konflikt dostává do fáze, kdy se vojenské, politické a ekonomické faktory propojují do velmi nebezpečné kombinace. Írán se snaží ukázat, že je ochoten nést náklady dlouhého střetu, zatímco Spojené státy hledají způsob, jak obnovit kontrolu nad klíčovou námořní trasou, aniž by vyvolaly ještě širší válku.
Graf OIL (H1)
Cena ropy se nachází v silně růstovém trendu, který začal po odrazu z oblasti kolem 89 USD a postupně dovedl trh až k aktuální ceně 112,13 USD. Ropa se stále drží výrazně nad klouzavými průměry, konkrétně nad EMA 50 na úrovni 109,25 USD i nad SMA 100 na hodnotě 105,65 USD, což potvrzuje převahu kupců a zachování pozitivního technického nastavení. Krátkodobě je ale vidět, že po prudkém růstu k rezistenci 114,67 USD došlo k částečnému vybírání zisků a následné konsolidaci, kdy se cena pohybuje pod lokálním maximem a zatím nedokázala prorazit výše.
Technické indikátory ukazují na pokračující býčí momentum, ale zároveň upozorňují na určitou opatrnost. CCI se nachází na hodnotě 93,3, tedy blízko překoupené oblasti, což naznačuje, že trh má stále růstovou sílu, ale po předchozím prudkém pohybu může být náchylnější ke krátkodobému zpomalení nebo korekci. Momentum na hodnotě 100,232 se drží lehce nad neutrální hranicí, což podporuje scénář pokračujícího růstu, avšak bez výrazné akcelerace. Objem obchodů byl nejvyšší během prudkého růstu v oblasti předchozího průrazu, zatímco v posledních svíčkách se aktivita uklidnila, což odpovídá fázi vyčkávání před dalším směrovým pohybem.
Z technického pohledu zůstává klíčovou rezistencí oblast 114,67 USD, kde se nachází nedávné lokální maximum. Pokud by ropa tuto hranici dokázala prorazit a udržet se nad ní, otevřel by se prostor pro další růst a pokračování současného trendu. Naopak nejbližší podporu představuje zóna kolem 109,25 USD, kde se nachází EMA 50, a hlubší technickou oporou je následně 105,65 USD u SMA 100. Dokud cena zůstává nad těmito průměry, celkové nastavení grafu zůstává býčí, i když krátkodobá konsolidace pod rezistencí může pokračovat.

Zdroj: xStation5
Další články o komoditách a jejich obchodování:
- Investování do kávy formou CFD
- Obchodování zlata – Investování do zlata pro začátečníky
- Obchodování stříbra – Jak investovat do stříbra?
- Šest věcí, které potřebujete vědět o obchodování ropy
- Základy obchodování komodit
- Obchodování s plynem – Jak investovat do NATGAS?
- Historie a budoucnost zemního plynu (NATGAS)
Zaujalo Vás toto téma? U XTB můžete obchodovat více než 25 CFD na komodity z různých sektorů!
- Konkurenční spready
- Nízké swapové body, díky kterým můžete držet pozice déle
- Možnost obchodovat už od 0,01 lotu a pár desítek EUR
Kromě široké nabídky instrumentů od nás získáte také vzdělávací materiály – články, e-booky a kurzy zdarma:
- Trading pro začátečníky
- TOP 5 Trading nástrojů Ondřeje Hartmana
- Obchodování s komoditami – jak investovat do komodit?
- Obchodování zlata – Investování do zlata pro začátečníky
- Obchodování s plynem – Jak investovat do NATGAS?
Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 75 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Investování je rizikové. Investujte zodpovědně. Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.
Klíčová slova: Inflace | Británie | Francie | Ropa Brent | Spready | CCI | CFD | Konsolidace | EMA | Indikátory | Investování | Komodity | MIFID | Momentum | Pozice | Riziko | Ropa | Trading | Výkonnost | Doporučení | EUR | USD | Obchodování | Objem obchodů | Cena ropy | Hospodářský růst | Americký prezident | XTB | OSN | EU | Obchodovat | Investovat | Donald Trump | Investiční strategie | Brent | Cena | Graf | Investiční | Investiční doporučení | Investování do zlata | Jak investovat | Kurzy | Obchodování komodit | Obchodování s komoditami | Ropy | Trh | Předpověď | Spojené státy | Vybírání zisků | Světové ekonomiky | Komise | Technické indikátory | Podnikání | Jak investovat do komodit | Ekonomické dopady | Ztráty | Očekávání | Obchodování ropy | MiFID II | NEST | Podnikání na kapitálovém trhu | Použití finanční páky | Rozdílové smlouvy | Ceny pohonných hmot | NATGAS | Základy obchodování | CFD na komodity | Finanční situace | Obchodování zlata | Investujte zodpovědně | Prezident Donald Trump | Objem | Růst cen | Vysoké riziko | SMA | Průmysl | Finanční ztráty | Plyn | Prohlášení | Investujte | xStation5 | Teherán | Washington | Írán | Budoucnost | Hormuzský průliv | Poradenství | Ceny energií | Komunikace | Trump | Prezident | Trhy | Pokles | Situace | Rozhodování | Šok | Evropské země | Spotřebitelé | Historie | Domácnosti | Další růst | Růst | Ekonomiky | Vzdělávací materiály | Války | Swapové body | Cena benzínu | USD za barel | SMA 100 | CL | JDE | Prostor pro další růst | Inflační šok | Ceny | Společnost XTB | Nařízení | Nastavení grafů | Riziko ztráty | Plány | Cíle | Globální ceny | Obchodování stříbra | Minulá výkonnost | Vysoké ceny | Společnost | TIM | 3М | Ukončení konfliktu | Vysoké ceny energií | Růst cen energií | Boj s inflací | Marketingová komunikace | Prime | Překoupené oblasti | Současná situace | Nebezpečné kombinace | Komise v přenesené pravomoci | Komise v přenesené pravomoci (EU) | Varování | Vyšší náklady | Překážky | Trading pro začátečníky | Vice | Pokračování současného trendu | Globální dopady konfliktu | Dopady konfliktu | Eskalace | Generální tajemník OSN | Tajemník OSN | António Guterres | Možnost obchodovat | Mluvčí | Politické a ekonomické faktory | Ekonomické faktory | 256/2004 | SOK | Materiály | Odpovědnost | Vítězství | Skončení války | Směrnice | Body | Investování je rizikové | Generální tajemník | Náklady | Americký prezident Donald Trump | TOP 5 Trading nástrojů Ondřeje Hartmana | Obchodování s plynem | Jak investovat do NATGAS? | Investovat do NATGAS | Investování do zlata pro začátečníky | Jak investovat do komodit? | Nařízení Evropského parlamentu | Hormuz | Trading PRO | Komodity z různých sektorů | Uzavřený Hormuzský průliv |
Čtěte více
-
Trump znovu hrozí a dusí tím trhy. Euro ani koruna se však nebojí
Jednání s Kanadou stále drží naději, že se podaří dosáhnout úpravy NAFTA ještě dnes, ale mezitím vyvstávají jiné problémy. Jednou z možností, v kterou trhy nepochybně při nedávném růstu doufaly, bylo postupné urovnávání obchodních sporů. Úspěch jednání USA s EU a nyní se sousedy v Severní Americe by asi mohl být inspirací pro další postup stejným směrem, především vůči Číně. Jenže Donald Trump opět volí jinou cestu. S jídlem roste chuť, takže poté, co si hrozbami vymohl drobné ústupky, opakuje stejnou taktiku. -
Trump znovu hrozí cly – trhy reagují
Prezident Donald Trump včera oznámil, že v průběhu jednoho až dvou týdnů plánuje zaslat obchodním partnerům dopisy s jednostranně stanovenými celními sazbami. Stane se tak před termínem 9. července, kdy mají být znovu zavedena vyšší cla pro několik desítek ekonomik. -
Trump znovu kritizuje Fed, akcie mezitím zahajují týden dalším propadem
Pondělní seance je na nově příchozí makro chudá a o slovo se tak opět hlásí aktuální sentiment. Ten je, díky pátečnímu cloce S&P 500 pod hranicí 2 600 dolarů, spíše pesimistický a na ocenění akcií je to i dnes docela vidět. Evropské indexy ztrácejí téměř procento a po pátečním výplachu se v červených číslech drží také indexy v USA. -
Trump znovu kritizuje Fed za přílišnou pomalost
Americký dolar ve středu prudce klesl vůči hlavním měnám, když prezident Donald Trump prohlásil, že má v hlavě tři nebo čtyři kandidáty na místo předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella. -
Trump znovu ovlivňuje Wall Street, indexy rychle reagují
Bouřlivý měsíc, silné zakončení: Index S&P 500 zakončil páteční seanci po volatilním dni téměř beze změny, ale přesto uzavřel s nejlepším měsíčním výsledkem od listopadu 2023. Následoval Nasdaq, který zaznamenal nejsilnější procentuální zisk od stejného období. -
Trump znovu pohrozil cly Evropské unii, euro i koruna oslabují, obchodní válka USA a EU je na spadnutí. Česko připraví až o 300 miliard korun ročně, o práci 55 000 Čechů a každého Čecha o 23 tisíc Kč ročně
Americký prezident Donald Trump dnes nad ránem středoevropského času zopakoval svoji páteční hrozbu Evropské unii, cla na unijní dovoz prý „určitě zavede“. Pokud se vezme Evropská unie jako celek, jde o vůbec největšího dovozce do USA, většího, než je Mexiko, Čína či Kanada, na něž zavedl nová cla o víkendu (s platností od zítřka) – vysoká zejména, co se týče Kanady a Mexika. V roce 2023 činil dovoz EU do USA 502 miliard eur, zatímco druhé Mexiko vykázalo dovoz do USA v rozsahu zhruba 440 miliard eur. Je tedy zřejmé, že EU je Trumpovi „trnem v oku“ podobně jako uvedený trojlístek zemí. Takto viděno se vskutku zdá být jen otázkou času, než americký prezident nová cla na EU zavede. -
Trump znovu tvrdí: Válka by mohla brzy skončit ⏳
Donald Trump uvedl, že ukončení války s Íránem může být velmi blízko. Zároveň připustil, že další jednání mezi Spojenými státy a Íránem by se mohla uskutečnit už o víkendu. Na naděje o diplomatický posun mezitím reagoval pokles cen ropy a zlepšení celkové nálady na trzích. -
Trump znovu vyhrožuje Číně
Americký prezident včera pohrozil tím, že může v případě potřeby stále uvalit nová cla na dovoz z Číny v objemu 325 mld. USD. Dále uvedl, že doufá, že Čína nezačne znovu porušovat dohody, které jsou platné z posledního summitu zemí G20. Trump tak obchodníkům znovu připomněl, že současné příměří mezi oběma zeměmi nemusí trvat věčně a že může být kdykoli přerušeno v případě, že věci nepůjdou v souladu s jeho představami. Co se dalšího vyjednávání týká, připomeňme, že by představitelé Číny a USA měli tento týden po telefonu vyjednávat o dalším postupu a o tom, zda americká delegace poletí znovu do Pekingu. Finanční trhy si zdá se na tyto změny v sentimentu začínají docela zvykat a na Trumpovy výhružky prozatím výrazněji nereagují. V Asii dnes ráno indexy jen mírně klesají, když Shanghai Composite ztrácí 0,4 % a japonský Nikkei klesá o 0,3 %. -
Trump zoufale potřebuje dosáhnout dohody s Čínou
Americký dolar prudce posílil vůči většině hlavních měn poté, co prezident Donald Trump uvedl, že plánuje být vůči Čín... -
Trump zvažuje další cla i na zboží z Česka, například vína či kávu
Spojené státy zvažují nová cla na vybrané evropské zboží, a to včetně zboží českého. Trumpova administrativa zvažuje zavedení dodatečných cel například na kávu či víno, jež se do USA z Česka dováží. -
Trump zvažuje nové bankovní sankce proti Rusku kvůli Ukrajině
Bývalý prezident Donald Trump oznámil, že „silně zvažuje“ uvalení dalších bankovních sankcí a cel na Rusko v reakci na jeho pokračující útoky na Ukrajinu. Tento krok by vystupňoval tlak na Moskvu před případnými jednáními zaměřenými na vyřešení konfliktu. -
Trump zvažuje úpravu cel na ocel a hliník
Administrativa prezidenta Donalda Trumpa pracuje na zúžení rozsahu cel na ocel a hliník, která firmy dlouhodobě kritizují jako příliš složitá a obtížně vyčíslitelná. Úpravy mají reagovat nejen na praktické problémy podniků, ale také na tlak ze strany Evropské unie v rámci probíhajících obchodních jednání. -
Trump zvíťazil v Západnej Virgínii, neistota v Ohiu a Severnej Karolíne
Trump vďaka Západnej Virgínii získal ďalších 5 volebných hlasov (nebolo to prekvapením). Situácia v Ohiu a Severnej Karolíne zostáva neistá. Po spočítaní 63% hlasov Biden stále vedie na Floride. NY Times však upozorňuje, že tento štát bude stále patriť Trumpovi. Volatilita je stále relatívne nízka, dolár je o niečo silnejší. -
Trump že neví co dělá? Jeho gambitem je recese
Prezident Donald Trump a jeho počínání je obzvlášť v poslední době vysoce kontroverzní, vyvolává spoustu emocí a velkou nejistotu. Tato mince ale má dvě strany, na jedné Trump mění politická rozhodnutí doslova ze dne na den a na druhé nedělá nic jiného, než již dlouho před zvolením ve své kampani avizoval. Zavedení vysokých cel, tlak na NATO a Evropu, zavedení úsporných opatření a snížení inflace je něco, co celému světu slíbil že po svém zvolení učiní. Svět mu to ale zdá se, z velké části nevěřil. Čím tedy Trump svět překvapuje je, že skutečně plní to, co slíbil. O co mu ale skutečně jde? Trumpův gambit se pomalu zviditelňuje. -
Trump. 2. série: Intriky, sazby a kryptoměna s jeho vlastním jménem
Dolar v pondělí nadále vykazoval odolnost, zatímco asijské akciové trhy se projevovaly opatrným optimismem. Investoři napjatě očekávali první kroky Donalda Trumpa v jeho druhém funkčním období a spekulovali, že by Japonsko mohlo tento týden revidovat svou klíčovou sazbu. -
Trump 2.0: Co čeká finanční trhy?
Zatímco se verze Trump 2.0 formuje, jeho administrativa se věnuje několika politickým oblastem současně. Historicky se nová administrativa soustředila každý rok na jednu dominantní oblast—daňovou reformu v roce 2017, obchodní válku v roce 2018, COVID-19 v roce 2020 a průmyslové politiky, jako je zákon CHIPS, v roce 2021. Tentokrát je však poměr šumu k signálu mimořádně vysoký. Investoři by se měli zaměřit na to, co je známé a co je důležité. -
Trump 2.0: Může se americký vlk nažrat tak, aby koza zůstala celá?
Nově zvolený prezident Donald J. Trump nebude po inauguraci, která proběhne 20. ledna, ztrácet čas. Hned od prvního dne přislíbil přímo smršť nových iniciativ a politických opatření. Globální trhy stráví první čtvrtletí roku 2025 reagováním na Trumpovu politiku, i když ještě ani zdaleka nebudou jasné její dopady a vedlejší účinky. Velká část klíčových iniciativ Trumpova druhého volebního období, od deregulace a změny zdanění až po fiskální politiku, přitom nejspíš plně nevykrystalizuje dřív než ve fiskálním roce 2026. -
Trump 2.0 potopí americký dolar
Trumpova nová administrativa se snaží obřími cly obrátit globální finanční systém vzhůru nohama, takže se svět snaží najít alternativy k dolaru. -
Trump 2.0 – trhy explodovaly: Dow, S&P a Nasdaq na rekordních hodnotách!
Po Trumpově senzačním vítězství v amerických prezidentských volbách 2024 vykázaly americké akciové indexy ve středu prudký nárůst a dosáhly rekordních hodnot. Čtyři roky poté, co Trump opustil politickou scénu, se k překvapení mnoha analytiků a investorů vrátil. -
Trussová končí, data jsou slabší, akcie obracejí nahoru
Zprávou dne je odstoupení britské premiérky Trussové. Spekulovalo se o něm už při konci ministra Kwartenga a nakonec přichází krátce poté. Finanční trhy to neberou nijak dramaticky, libra příliš nereagovala, britské dluhopisy jen korigovaly denní zisky. Končí tak další velké fiasko konzervativců, kteří vybrali vládu s programem, který následně téměř přivodil finanční krizi. Nový premiér má být zvolen ještě před koncem měsíce, kdy bude představen nový fiskální plán. A naplňují se i další spekulace - mezi kandidáty má být bývalý premiér Johnson. Doufejme jen, že jakékoli pokračování tohoto bizarního příběhu se už obejde bez šoků na finančních trzích.
Forex - doporučené články:
Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.
Nejnovější články:
Vzdělávací články
RebelsFunding slaví 3 roky: Spouští 33% slevu na všechny prop trading výzvy
VIDEO: Toto jsou kandidáti na cenový růst 🚀
Měna, kterou si domů neodvezete. Tuniský dinár se zrodil už v dávném Kartágu
Prop trading výzva trvající hodiny? Je to budoucnost?
Nvidia versus Oracle: Jak vytěžit maximum z rozdílného výkonu akcií
Shrnutí kapitol SMC a ICT tradingu (46. díl - závěr)
Karibský ráj jako země tří měn. Na Kubě platidlo ovlivnili Španělé, Sověti i Američané
Česko je zpět u normálu jen zdánlivě. Jakýkoliv šok nás z něj může dostat, říká ekonom Komerční banky Jan Vejmělek
Britské akciové indexy: Londýn už není, co býval (16. díl)
Divoké události na trzích přejí tradingu, březen 2026 přinesl členům VIP zóny FXstreet.cz vysoké zisky
RebelsFunding slaví 3 roky: Spouští 33% slevu na všechny prop trading výzvy
VIDEO: Toto jsou kandidáti na cenový růst 🚀
Měna, kterou si domů neodvezete. Tuniský dinár se zrodil už v dávném Kartágu
Prop trading výzva trvající hodiny? Je to budoucnost?
Nvidia versus Oracle: Jak vytěžit maximum z rozdílného výkonu akcií
Shrnutí kapitol SMC a ICT tradingu (46. díl - závěr)
Karibský ráj jako země tří měn. Na Kubě platidlo ovlivnili Španělé, Sověti i Američané
Česko je zpět u normálu jen zdánlivě. Jakýkoliv šok nás z něj může dostat, říká ekonom Komerční banky Jan Vejmělek
Britské akciové indexy: Londýn už není, co býval (16. díl)
Divoké události na trzích přejí tradingu, březen 2026 přinesl členům VIP zóny FXstreet.cz vysoké zisky
Denní kalendář událostí
Guvernér BoE Andrew Bailey
V USA skladování zemního plynu
V USA týdenní změna zásob ropy
Prezident USA Donald Trump
V USA výrobní ceny – ISM
V USA výrobní index PMI – ISM
V Japonsku index CPI
V Itálii státní svátek
V Německu státní svátek
Ve Francii státní svátek
Guvernér BoE Andrew Bailey
V USA skladování zemního plynu
V USA týdenní změna zásob ropy
Prezident USA Donald Trump
V USA výrobní ceny – ISM
V USA výrobní index PMI – ISM
V Japonsku index CPI
V Itálii státní svátek
V Německu státní svátek
Ve Francii státní svátek
Tradingové analýzy a zprávy
Index Russell 2000 - Intradenní výhled 1.5.2026
NZD/USD - Intradenní výhled 1.5.2026
GBP/JPY - Intradenní výhled 1.5.2026
EUR/JPY - Intradenní výhled 1.5.2026
EUR/GBP - Intradenní výhled 1.5.2026
V Německu začala platit snížená sazba daně na pohonné hmoty
Venezuela pod tlakem nepokojů zdvojnásobila minimální mzdu
AUD/JPY prudce oslabil zpět k supportu rostoucí trendové linie, čeká nás další pokračování růstu nebo změna trendu?
Bitcoin - Intradenní výhled 1.5.2026
Index DAX - Intradenní výhled 1.5.2026
Index Russell 2000 - Intradenní výhled 1.5.2026
NZD/USD - Intradenní výhled 1.5.2026
GBP/JPY - Intradenní výhled 1.5.2026
EUR/JPY - Intradenní výhled 1.5.2026
EUR/GBP - Intradenní výhled 1.5.2026
V Německu začala platit snížená sazba daně na pohonné hmoty
Venezuela pod tlakem nepokojů zdvojnásobila minimální mzdu
AUD/JPY prudce oslabil zpět k supportu rostoucí trendové linie, čeká nás další pokračování růstu nebo změna trendu?
Bitcoin - Intradenní výhled 1.5.2026
Index DAX - Intradenní výhled 1.5.2026
Blogy uživatelů
Praktické okénko: Jsme na prahu nového trendu?
33% zľava končí! A príbeh, ktorý Vás nadchne!
Big Tech rozšiřuje investice do AI
Moje cesta prop tradingem: Soutěž se blíží ke konci. Jak budu dál postupovat?
Měnový pár GBP/USD: Multitimeframe analýza a příprava pro Sonic R (W1–H4)
Marek, CEO RebelsFunding: Chcem sa Vám prihovoriť
Analýza Nasdaq, DAX, EUR/USD: Poslední Fed v režii Jerome Powella
Payout během vteřin: Ve Fintokei odteď nečekáš na bankovní převody
Statistika denního biasu: Proč trh častěji pokračuje, než se otáčí?
Jak obchodovat tržní konsolidace (sideways markets)
Praktické okénko: Jsme na prahu nového trendu?
33% zľava končí! A príbeh, ktorý Vás nadchne!
Big Tech rozšiřuje investice do AI
Moje cesta prop tradingem: Soutěž se blíží ke konci. Jak budu dál postupovat?
Měnový pár GBP/USD: Multitimeframe analýza a příprava pro Sonic R (W1–H4)
Marek, CEO RebelsFunding: Chcem sa Vám prihovoriť
Analýza Nasdaq, DAX, EUR/USD: Poslední Fed v režii Jerome Powella
Payout během vteřin: Ve Fintokei odteď nečekáš na bankovní převody
Statistika denního biasu: Proč trh častěji pokračuje, než se otáčí?
Jak obchodovat tržní konsolidace (sideways markets)
Forexové online zpravodajství
Nafta v Česku v uplynulých dvou týdnech zlevnila ve čtvrtém nejvyšším rozsahu v rámci zemí EU. Projevilo se stropování cen
Měď drží silné zisky, ale trh brzdí sváteční ticho v Číně 🟠
🎥 Čtyři zasedání CB a reakce na trzích: fundamenty a technika
Graf dne: Intervence na jenu? Tokio vyzývá spekulanty (01.05.2026)
🎥 Výsledková sezóna s XTB: Apple s výbornými čísly, paměti však budou způsobovat problémy
LNG jako nová síla USA: Americký plyn proudí do desítek zemí 🌍 🚢
Trump zvažuje další údery🔥 Írán hrozí bolestivou odvetou ⚠️
Ranní shrnutí – Rekordy na Wall Street a stabilizace ropy (01.05.2026)
Denní shrnutí: Wall Street roste, ropa klesá z lokálního maxima 📌
Technická analýza 📈 Zlato roste o 1,5 % kvůli oslabujícímu americkému dolaru
Nafta v Česku v uplynulých dvou týdnech zlevnila ve čtvrtém nejvyšším rozsahu v rámci zemí EU. Projevilo se stropování cen
Měď drží silné zisky, ale trh brzdí sváteční ticho v Číně 🟠
🎥 Čtyři zasedání CB a reakce na trzích: fundamenty a technika
Graf dne: Intervence na jenu? Tokio vyzývá spekulanty (01.05.2026)
🎥 Výsledková sezóna s XTB: Apple s výbornými čísly, paměti však budou způsobovat problémy
LNG jako nová síla USA: Americký plyn proudí do desítek zemí 🌍 🚢
Trump zvažuje další údery🔥 Írán hrozí bolestivou odvetou ⚠️
Ranní shrnutí – Rekordy na Wall Street a stabilizace ropy (01.05.2026)
Denní shrnutí: Wall Street roste, ropa klesá z lokálního maxima 📌
Technická analýza 📈 Zlato roste o 1,5 % kvůli oslabujícímu americkému dolaru
Odborné kurzy a semináře
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Naposledy čtené:
Forexové online zpravodajství
Dokáže se euro zachránit?
Amazon se chystá získat 37 miliard USD a ukazuje, kolik dnes stojí boj o AI
GBP/USD se zotavuje a testuje klíčové technické bariéry
Právní zvrat v celní politice USA: Impuls pro Apple a otázka miliardových refundací
Akciový trh 4. července: Indexy S&P 500 a Nasdaq dosáhly nových historických maxim
Německá inflace vzrostla
Centrální depozitář vstupuje do TARGET2, na pražské burze tak bude možné obchodovat emise denominované v eurech
Návrat ropných kohoutků: OPEC zvyšuje těžbu navzdory hrozbě přebytku
Ranní shrnutí (07.03.2025)
Čemu věnovat pozornost 29. května? Analýza fundamentálních událostí pro začátečníky
Dokáže se euro zachránit?
Amazon se chystá získat 37 miliard USD a ukazuje, kolik dnes stojí boj o AI
GBP/USD se zotavuje a testuje klíčové technické bariéry
Právní zvrat v celní politice USA: Impuls pro Apple a otázka miliardových refundací
Akciový trh 4. července: Indexy S&P 500 a Nasdaq dosáhly nových historických maxim
Německá inflace vzrostla
Centrální depozitář vstupuje do TARGET2, na pražské burze tak bude možné obchodovat emise denominované v eurech
Návrat ropných kohoutků: OPEC zvyšuje těžbu navzdory hrozbě přebytku
Ranní shrnutí (07.03.2025)
Čemu věnovat pozornost 29. května? Analýza fundamentálních událostí pro začátečníky
Blogy uživatelů
Krypto šeptanda: Co přinesl poslední týden v kryptosvětě (20. března 2026)
Moje cesta prop tradingem: Soutěž se blíží ke konci. Jak budu dál postupovat?
Analýza indexu S&P 500 a páru EUR/USD
Proč obchodníci upřednostňují prop trading firmu BEZ ČASOVÉHO LIMITU?
Měď pod drobnohledem profilace a techniky COT
Warren Buffett vs. trhy: Proč investiční legenda hromadí hotovost?
Jak zůstat v trendu? Pryč se strachem z korekce
33% zľava končí! A príbeh, ktorý Vás nadchne!
Trump, Írán a hrozba pro ropné trhy
JPY se uklidnil a je zpět v normálu
Krypto šeptanda: Co přinesl poslední týden v kryptosvětě (20. března 2026)
Moje cesta prop tradingem: Soutěž se blíží ke konci. Jak budu dál postupovat?
Analýza indexu S&P 500 a páru EUR/USD
Proč obchodníci upřednostňují prop trading firmu BEZ ČASOVÉHO LIMITU?
Měď pod drobnohledem profilace a techniky COT
Warren Buffett vs. trhy: Proč investiční legenda hromadí hotovost?
Jak zůstat v trendu? Pryč se strachem z korekce
33% zľava končí! A príbeh, ktorý Vás nadchne!
Trump, Írán a hrozba pro ropné trhy
JPY se uklidnil a je zpět v normálu
Vzdělávací články
Price Action: WRB analýza
Break of Structure (BOS) / Prolomení struktury trhu (6. díl)
Seznamte se s CFA frankem. Nejkontroverznější měnou světa, kterou tíží koloniální minulost
Technická analýza pro začátečníky: Jak analyzovat grafy krok za krokem
Bankrot Lehman Brothers před 15 lety šokoval svět a krize se začala šířit jako epidemie
Pokročilá struktura Price Action (5. díl)
Začněte si vydělávat tradingem pomocí této jednoduché metody
Výsledky intradenního obchodování podle VIP zóny (leden 2022)
Nejdůležitější události ve světové ekonomice v roce 2022
Měsíční report finančních trhů (duben 2023)
Price Action: WRB analýza
Break of Structure (BOS) / Prolomení struktury trhu (6. díl)
Seznamte se s CFA frankem. Nejkontroverznější měnou světa, kterou tíží koloniální minulost
Technická analýza pro začátečníky: Jak analyzovat grafy krok za krokem
Bankrot Lehman Brothers před 15 lety šokoval svět a krize se začala šířit jako epidemie
Pokročilá struktura Price Action (5. díl)
Začněte si vydělávat tradingem pomocí této jednoduché metody
Výsledky intradenního obchodování podle VIP zóny (leden 2022)
Nejdůležitější události ve světové ekonomice v roce 2022
Měsíční report finančních trhů (duben 2023)
Tradingové analýzy a zprávy
Zlato - Intradenní výhled 30.4.2026
Forex: Odrazí se GBP/AUD zpět k vyšším hodnotám?
Forex: Dolar zpevňuje, poptávka po něm roste kvůli obavám z vývoje na Blízkém východě
Forex: Koruna dnes znovu posilovala k euru i dolaru
Murdoch byl tvrdým hráčem na poli médií 70 let
FTSE 100 - Intradenní výhled 14.4.2026
Swingové obchodování USD/JPY 23.4.2026
S&P 500 - Intradenní výhled 12.4.2023
Komodity: Cena ropy dnes oslabuje
Forex: Shrnutí obchodování 17.3.2017
Zlato - Intradenní výhled 30.4.2026
Forex: Odrazí se GBP/AUD zpět k vyšším hodnotám?
Forex: Dolar zpevňuje, poptávka po něm roste kvůli obavám z vývoje na Blízkém východě
Forex: Koruna dnes znovu posilovala k euru i dolaru
Murdoch byl tvrdým hráčem na poli médií 70 let
FTSE 100 - Intradenní výhled 14.4.2026
Swingové obchodování USD/JPY 23.4.2026
S&P 500 - Intradenní výhled 12.4.2023
Komodity: Cena ropy dnes oslabuje
Forex: Shrnutí obchodování 17.3.2017
Témata v diskusním fóru
Fintokei jako kariéra? Elita našich ProTraderů si jedním payoutem přijde na částku daleko překračující roční mzdu
Pin Bar vstupy do obchodu
Price Action Trading Jakuba Hodana
Trhy korigují výprodej ze začátku týdne
Supply/Demand
EUR/USD
Purple Trading
MetaTrader 4 (MT4)
GBP/CHF
Akciové indexy
Fintokei jako kariéra? Elita našich ProTraderů si jedním payoutem přijde na částku daleko překračující roční mzdu
Pin Bar vstupy do obchodu
Price Action Trading Jakuba Hodana
Trhy korigují výprodej ze začátku týdne
Supply/Demand
EUR/USD
Purple Trading
MetaTrader 4 (MT4)
GBP/CHF
Akciové indexy




