Ticker Tape by TradingView
Půda se zhodnocuje rychleji než pražské byty. Jak fungují investice do českých farem
Český trh s alternativními investicemi roste. Zatímco tradičním portfoliím domácích investorů dominují nemovitosti a dluhopisy, nová generace fondů přináší přístup k aktivům, která byla donedávna výsadou institucionálních investorů. Verdi fond farem spojuje hodnotu půdy a farem s hospodařením zahrnujícím rostlinnou i živočišnou výrobu a další příjmy z energetiky. Jeho výsledky pak překonávají klasické investice do nemovitostí.
Portfolio českých investorů vypadá jinak než na Západě. Nemovitosti tvoří významnou část soukromého majetku, i když jejich výnosnost se v posledních letech pohybuje kolem 8 až 10 procent ročně. Zemědělské fondy, které stejně jako private equity, venture capital nebo hedgeové fondy patří mezi alternativní investice, nabízejí atraktivnější alternativu s nižší citlivostí na úrokové sazby a širší diverzifikací příjmů. Důkazem je rostoucí zájem kvalifikovaných investorů o tuto třídu aktiv.
Hlavním lákadlem zemědělských fondů jsou nadprůměrné výnosy podložené reálnými aktivy. Podle analýzy společnosti Savills vzrostla hodnota globální zemědělské půdy v roce 2024 o 7,9 procent a dosáhla 47,9 bilionu dolarů. Český trh zaznamenal ještě výraznější dynamiku – cena hektaru zemědělské půdy loni byla 360 360 korun, což znamená nárůst o 4,8 procenta oproti roku 2023. Za poslední dekádu průměrná cena za hektar vzrostla o 220 000 korun, tedy více než o 150 procent.
„Ve Verdi fondu farem jsme za uplynulé tři roky doručili investorům průměrné čisté roční zhodnocení téměř 13 procent, významně jsme rozšířili naše portfolio a zároveň zůstali věrni našemu cíli – modernizovat lokální zemědělství a rozvíjet farmy s důrazem na šetrný přístup ke krajině a welfare zvířat," říká Václav Štekr, výkonný ředitel Verdi fondu farem, který aktuálně vlastní sedm zemědělských farem, čtyři bioplynové stanice, obhospodařuje více než 7 800 hektarů půdy a disponuje výkonem přes 4 MW elektrické energie.
Trojí příjem
Zásadní rozdíl mezi investicemi do farem a nemovitostí spočívá v povaze vytváření výnosů. Klasický realitní fond staví na dvou pilířích – příjmu z nájemného a růstu tržní ceny nemovitosti. Fond farem přidává ještě třetí rozměr, který mění celou ekonomiku investice.
První faktorem je dlouhodobý růst hodnoty půdy, která představuje konzervativní složku investice. Zemědělská půda je aktivum s omezenou nabídkou a rostoucí poptávkou, přičemž její cena v České republice neklesla posledních 20 let. Urbanizace a degradace produktivní půdy snižují dostupnost orné země, zatímco světová populace roste a s ní i spotřeba potravin. V roce 2000 na Zemi žilo 6 miliard lidí, letos je to zhruba 8,2 miliardy. Nárůst populace a nepoměr nabídky a poptávky tlačí ceny půdy dlouhodobě vzhůru a potvrzuje její stabilitu jako investice.
Druhá složka, provozní zisk z produkce, odlišuje zemědělství od jakékoliv jiné nemovitostní investice. Půda a farmy nejsou pasivním aktivem čekajícím na nájemce. Každý rok produkují úrodu, mléko nebo maso s okamžitou tržní hodnotou. Příjem není závislý na nájemním trhu ani na ochotě korporací platit za kancelářské plochy. Je vázán na základní lidskou potřebu – jíst.
Třetí pilíř představuje energetická diverzifikace. Moderní zemědělské podniky už nejsou pouze o obilovinách a dobytku. Bioplynové stanice zpracovávající organický odpad z farem generují elektřinu a teplo, fotovoltaické systémy snižují energetické náklady. Služby výkonové rovnováhy navíc pomáhají stabilizovat elektrickou distribuční síť tím, že v případě potřeby dokážou flexibilně snížit výkon až o 50 procent. Pro provozovatele to znamená příjmy jak za samotnou připravenost poskytovat dané služby, tak za jejich skutečné využití. Tyto dodatečné příjmy zvyšují celkovou rentabilitu a stabilitu cash flow.
Verdi fond farem model úspěšně aplikoval při své největší akvizici. Do portfolia získal čtyři zemědělské společnosti hospodařící na více než 3 100 hektarech společně se třemi bioplynovými stanicemi o výkonu téměř 4 MW. „Transakce zásadně posílila naši pozici v regionu a přispívá jak k energetické soběstačnosti, tak k diverzifikaci příjmů fondu. Součástí akvizice je i restrukturalizace podniků s cílem zvýšit jejich efektivitu a hodnotu," vysvětluje Štekr.
Odlišná DNA, společné přednosti
Realitní a zemědělské fondy sdílejí některé základní charakteristiky. Investují do hmotných aktiv s vnitřní hodnotou, generují pravidelný příjem a chrání hodnotu proti inflaci. Jejich chování během ekonomických cyklů je ale výrazně odlišné.
Realitní trh reaguje na měnovou politiku centrálních bank velmi citlivě. Když úrokové sazby rostou, ocenění nemovitostí typicky klesá – vyšší diskontní sazba snižuje současnou hodnotu budoucích příjmů z nájemného. Současně dražší hypotéky omezují poptávku po komerčních prostorách. Vyšší úrokové náklady pak snižují čistý výnos fondů, i když tento efekt může být částečně kompenzován růstem nájemného vázaným na inflaci.
Farmy a zemědělská půda mají odlišnou cenovou dynamiku. Její hodnota primárně odráží produktivní potenciál – schopnost půdy vyprodukovat určité množství pšenice, kukuřice nebo krmiv, který je dán půdními podmínkami, klimatem a schopnostmi zemědělců, nikoliv úrokovou sazbou České národní banky. Proto zemědělské fondy prokázaly během nedávného cyklu zvyšování sazeb vyšší odolnost.
Lokační závislost představuje další odlišnost. Kancelářská budova v Praze 4 má dramaticky jinou cenu než identická budova v Ústí nad Labem. U zemědělské půdy rozhoduje bonitovaná půdně ekologická jednotka (BPEJ), parametr vyjadřující úrodnost. Kvalitní půda s nízkým BPEJ kódem má vysokou hodnotu bez ohledu na vzdálenost od hlavního města.
Aktivní řízení zvyšuje hodnotu
Způsob, jakým zemědělské fondy přistupují k akvizicím a jejich následné správě, připomíná spíše private equity než tradiční nemovitostní investice. Podle dat McKinseydosahují private equity fondy průměrného ročního výnosu 13 až 15 procent, realitní fondy se pohybují kolem 8 až 10 procent. Top kvartil private equity fondů dokonce dosahuje 18 až 25 procent ročně.
Společným jmenovatelem úspěšných private equity i zemědělských fondů je aktivní přístup k řízení portfoliových společností. Nečekají pasivně na růst tržní ceny. Identifikují neefektivity, modernizují procesy, optimalizují nákladovou strukturu a strategicky investují do růstových příležitostí.
Uvedený model důsledně aplikuje i Verdi fond farem. „Naše farmy systematicky modernizujeme. V minulém roce jsme zavedli aplikační mapy pro přesné dávkování hnojiv, čímž snižujeme náklady a zvyšujeme efektivitu. Investovali jsme také do zlepšení životních podmínek zvířat – například rekonstrukcí lehacích boxů pro dojnice," popisuje Štekr konkrétní kroky vedoucí ke zvýšení rentability.
V příštích měsících fond plánuje investici ve výši 150 až 200 milionů korun do výstavby nového moderního kravína pro stovky dojných krav s navýšením stáda. „Investice zvýší tržby a zároveň efektivněji rozloží fixní náklady, což farmu učiní produktivnější a ziskovější. Výhodou je, že máme dvě farmy v těsné blízkosti s dostatečnou rozlohou obhospodařované půdy, takže dokážeme vyprodukovat veškeré krmivo vlastními silami. Nemusíme nic nakupovat, což šetří náklady a je dalším znakem efektivity. Synergie napříč farmami v portfoliu jsou klíčové pro dosahování nadprůměrných výnosů," dodává Štekr.
Plánované investice směřují i do další energetické autonomie. Instalace fotovoltaických systémů s bateriovým úložištěm sníží závislost na dodávkách elektřiny z distribuční sítě. Zavedení služeb výkonové rovnováhy pro bioplynové stanice přináší další příjmy. U realitních fondů jsou možnosti aktivní tvorby hodnoty omezené – rekonstrukce budovy má své limity, zatímco zemědělský podnik lze kontinuálně optimalizovat.
Růst, který pokračuje
Pozitivní výhled zemědělských fondů podporuje i makroekonomická realita, kterou realitní fondy postrádají. Zájem o kancelářské prostory může klesat s rozvojem práce z domova, zatímco poptávka po potravinách takovou elasticitu nemá.
Podle prognóz OSN dosáhne světová populace v roce 2050 více než 9 miliard lidí. Globální poptávka po potravinách vzroste o desítky procent. Současně rostoucí životní úroveň v rozvojových zemích zvyšuje spotřebu masa a mléčných výrobků na obyvatele, což dále akceleruje poptávku po zemědělských komoditách.
Na straně nabídky situace není optimistická. Celková plocha kvalitní zemědělské půdy se nerozšiřuje – naopak urbanizace každoročně odnímá ornou půdu zastavěné ploše. Klimatická změna snižuje produktivitu v některých tradičních zemědělských oblastech. Nepoměr mezi rostoucí poptávkou a stagnující či klesající nabídkou vytváří dlouhodobý tlak na růst cen jak komodit, tak samotné půdy. Hodnoty farem a zemědělské půdy proto budou nadále růst nejen z ekonomických, ale i z environmentálních důvodů.
Celková hodnota globálních nemovitostí dosáhla na konci roku 2024 částky 393,3 bilionu dolarů. Zemědělská půda s hodnotou 47,9 bilionu představuje rychle rostoucí segment s fundamentálně podloženým růstovým příběhem. Pro srovnání – veškeré vytěžené zlato na planetě má hodnotu pouhých 5 procent celkové hodnoty nemovitostního sektoru.
Projekce banky Citibank naznačují, že alternativní investiceby v příštím desetiletí měly dosahovat výnosů nad 19 procent ročně. Akciové trhy vyspělých ekonomik by měly růst kolem 8 procent, realitní fondy pak okolo 11 procent. Výnosový rozdíl Citibank vysvětluje rostoucím zájmem investorů o alternativní třídy aktiv, kam patří i investice do farem.
Nižší vstupní bariéra
Přímý nákup zemědělského podniku představuje kapitálově náročnou investici vyžadující nejen desítky až stovky milionů korun, ale i odborné know-how v agronomii, zootechnice a řízení zemědělské výroby. Fond tento problém eliminuje – minimální investice činí 1 milion korun a veškerou operativu zajišťuje profesionální management.
Verdi fond farem aktuálně spravuje aktiva v čisté hodnotě dosahující téměř 700 milionů korun. Za uplynulý hospodářský rok zhodnotil investice o 12,99 procenta a od založení v červnu 2022 dosáhl kumulativního zhodnocení 35,70 procenta. Významně tak překonává jak průměrné výnosy realitních fondů.
Tržní prostředí českého zemědělství zůstává příznivé. Hrozba slintavky a kulhavky, která v roce 2024 zasáhla některé evropské země, se díky preventivním opatřením České republice vyhnula. Ceny zemědělské půdy pokračují v růstu, tržní ceny klíčových komodit vykazují pozitivní trend – rostou ceny prasat, hovězího masa i mléka. Obchodní napětí mezi EU a USA nemá na český zemědělský sektor přímý dopad.
„Zemědělské fondy nejsou mezi českými investory ještě zdaleka tak známé a oblíbené jako nemovitosti. Důkazem je i relativně malý počet fondů, které se této oblasti v ČR věnují. Podle mého názoru ale investice do farem do diverzifikovaného investičního portfolia rozhodně patří. Jde o výnosově velmi atraktivní třídu aktiv, která může mít velmi pozitivní dopad na celkovou výkonnost portfolia," uzavírá Štekr.
Klíčová slova: Equity | USA | Private equity | Poptávka | Daně | Akciové trhy | Sazby | Aktiva | Akvizice | Zhodnocení | Transakce | Cash flow | Diverzifikace | Investice | Portfolio | Trend | Výkonnost | Výnos | Výnosnost | Zlato | Úrokové sazby | Banky | Citibank | Dluhopisy | OSN | Fond | EU | Zisk | Výsledky | Hedgeové fondy | Aktivum | Alternativní investice | Analýzy | Cena | Fondy | Investice do nemovitostí | Management | Nemovitosti | Portfolia | Pšenice | Trh | Diskontní sazba | ROCE | Tržby | Know-how | 1 milion | Zvyšování sazeb | Ceny nemovitostí | Energie | Realitní trh | Výhled | Výnosy | Příjmy | Venture Capital | Obchodní napětí | Podniky | Výkonný ředitel | Růst cen | Miliardy | Hypotéky | Zemědělství | Podnik | Trhy | Situace | Provozní zisk | Zlepšení | Průměrná cena | Kukuřice | Evropské země | Růst | Potenciál | Závislost | Práce | Roční zhodnocení | JDE | ČR | Globální poptávka | Restrukturalizace | Práce z domova | Ocenění | Ceny | Životní úroveň | Pravidelný příjem | Tržní ceny | Realitní fondy | Příležitosti | Tržní prostředí | Chování | Projekce | Byty | Společnosti | Dna | TIM | 3М | Výnosy realitních fondů | Zemědělská půda | Zemědělské půdy | Verdi fond farem | EU a USA | Úrokové náklady | Třetí pilíř | Vice | Realitní fond | ProCent | Capital | Portfólia | Výkon | Bariéra | Nakupovat | Maso | Pozitivní výhled | Nová generace | Energetická diverzifikace | Služby | Urbanizace | Český trh | Rovnováhy | Dlouhodobý růst | Nemovitostní investice | Pražské byty | Synergie | Realita | Náklady | Hrozba | Autonomie | Pozitivní trend | Rychle rostoucí |
Čtěte více
-
Pšenice – Odpor na úrovni 494,4 USD
Pšenice od dosažení vrcholu před několika dny neustále klesá. Prozatím došlo k poklesu o tři vlny. Aktuálně se pšenice obchoduje za 479.87 USD. Významný odpor se nachází v oblasti 494,4 USD. Ten je pro další vývoj ceny pšenice rozhodující. Zda bude tento odpor překonán či nikoliv, rozhodne, jak bude pokračovat vývoj této komodity. -
Pšenice – Podpora na úrovni 431 USD
Několik týdnů před silnými poklesy spadla cena pšenice na úroveň 430.4 USD. V současné době se kontrakty obchodují za mírně vyšší cenu. V grafu můžete vidět série nejplynulejších směnných kurzů (pro stooq.pl symbolem ZWU17). -
Pšenice – Podpora na úrovni 449 USD za bušl
Cena pšenice se už od začátku září pohybuje poměrně stabilně kolem hodnoty 440 – 445 USD za bušl. Důležitá psychologická podpora je na úrovni 449 USD a drží cenu pšenice právě takto stabilně. Konec minulého týdne zakončila pšenice obchodování na úrovni 449,50 USD. Tento týden započala cena 446,13 USD za bušl. V nejbližších dnech bychom měli být svědky mírného poklesu ceny pšenice, ovšem opět maximálně k hranici 440 USD za bušl. Pak dojde znovu k mírnému růstu. -
Pšenice – podpora na 421 USD
Kurz pšenice klesá. V blízkosti současné hladiny se nicméně nachází support 421 USD, který ma vysokou šanci na udržení. Pokud se tak stane, bude následovat odraz, který by mohl dosáhnout až na hodnotu 439 USD. -
Pšenice – Propad na 442 USD
Pšenice se za posledních pár týdnů propadla o celých 120 USD za bušl. To je nejvíce za posledních 5 let. Její cena se takto významně už dlouho nezměnila. Může za to hned několik faktorů. Klesá kvalita pšenice, urodilo se letos méně pšenice než například loni a navíc se právě v posledních dnech ukázalo, že sucho a mráz snížily produkční výhled pšenice v Austrálii na devítileté minimum. Tím pádem její cena významně klesá a do konce roku podle odborníků ještě hodně klesne. Nadále proto budeme její vývoj monitorovat. -
Pšenice – Tlak na pokles
Cena květnového kontraktu na evropskou pšenici za poslední dva týdny klesla přibližně o 1 %. Tlak na pokles cen evrops... -
Ptáček kiwi dolétal po snížení sazeb k pětiletým minimům na NZD/USD
Po dlouhých měsících očekávaného růstu sazeb a rychlém květnovém obratu v rétorice novozélandské centrální banky (RBNZ... -
„Pták je volný“, Musk dnes dokončí nákup Twitteru a stáhne jeho akcie z burzy. Ve firmě už provedl „čistku“ a zřejmě obnoví účet exprezidentu Trumpovi
Akcie sociální sítě Twitter budou dnes před začátkem obchodování z newyorské burzy staženy. Včera uzavřely na ceně 53,70 dolaru za kus. Elon Musk, nejbohatší člověk na světě, šéf automobilky Tesla, dnes totiž má dokončit svoji akvizici firmy. -
Publikovaná statistika podpořila trhy.
Včera, akciový trh USA uzavřel obchodní seanci mírným růstem hlavních indexů, poprvé za poslední 3 dni. Celkově, v růs... -
Publikovaná statistika podpořila trhy.
Včera, akciový trh USA uzavřel obchodní seanci mírným růstem hlavních indexů, poprvé za poslední 3 dni. Celkově, v růs... -
Půjčit si nemusíte jenom v bankách
Hypotéka je nástrojem pro nákup nemovitosti pro osoby, které si jinak nemohou na nemovitost našetřit. Každý však ví, j... -
Půjčka: kdy dává smysl, a kdy raději volit jiný způsob financování?
Jestliže si bereme půjčku, měli bychom si nejen propočítat, zda máme na splácení. Především by měla mít rozumný účel. Nejvhodnější je, pokud nám na delší dobu zkvalitní život – ledničky, pračky a další spotřebiče jsou základní výbava domácnosti a skvělým účelem půjčky je i rekonstrukce bytu. Naopak na jednorázové požitky je vhodnější si ušetřit a počkat. Na co se vyplatí úvěr vzít a na které záležitosti si raději našetřit, shrnula společnost Home Credit. -
Půjčky ihned na účet jsou opředeny mýty. Také se s nimi potkáváte?
Od počátku 90. let až do prosince 2016 byly české nebankovní půjčky divokým západem. Pak je zkrotil zákon o spotřebitelském úvěru, který postavil nebankovní půjčky na roveň bankovním, zejména co se role poskytovatelů týká. Avšak vzniklé mýty o půjčkách, mezi nimi i o půjčkách ihned na účet, se tradují dodnes. Podívejme se na tři nejčastější. -
Půjčování peněz přímo lidem: Lze dosáhnout na opravdu zajímavý výnos?
Aukční platformy, prostřednictvím kterých můžete půjčovat své peníze lidem a získávat výnos až několik desítek procent ročně jsou... -
Půjčovat vlastní peníze jiným lidem může vynášet i 35 % ročně. Jak na to?
Představte si „tržiště“, kde vidíte poptávky reálných lidí, kteří potřebují půjčit. A sami si můžete vybrat, komu své peníze půjčíte. Výnosy z tohoto byznysu mohou být i 35% ročně. O těchto lidech máte kompletní informace: uvedou výši svého příjmu, na co chtějí peníze použít, kolik si chtějí půjčit nebo jaký jsou ochotni akceptovat úrok. A vy se jen rozhodnete, jestli někomu z nich chcete půjčit nebo počkáte na lepší nabídku. -
Půjčovat vlastní peníze jiným lidem může vynášet i 35 % ročně. Je to hodně nebo málo?
Představte si „tržiště“, kde vidíte poptávky reálných lidí, kteří potřebují půjčit. A sami si můžete vybrat, komu své peníze půjčíte... -
Půjčte si naše zlato, ať máte na dolary, nabízejí tajně centrální banky
Žízeň vyprahlého finančního sektoru po dolarové likviditě spolu se snahou půjčky... -
Půjčte si přímo od lidí za lepší úrok než v bance!
Díky aukčnímu systému půjčování peněz si můžete sjednat půjčku s úrokem již od 6 % ročně. Nabídky si totiž vybíráte sami přímo... -
Půjde cena Bitcoinu na 30 000 dolarů nebo vystoupá na 50 000 dolarů?
Cenová trajektorie BTC šla od listopadových 69 000 USD spíše dolů. Momentálně se cena drží na 42 000 USD. V prosinci zaznamenal Bitcoin největší měsíční ztrátu od května 2021, propadl se o 49,2% z listopadového maxima. -
Půjde cena BTC nahoru nebo naopak nastane pokles? - Predikce ceny Bitcoinu
Odmítnutí odpovědnosti: Investice s sebou nesou rizika. Hodnota vašich investic se může zvýšit nebo snížit. Váš kapitál je ohrožen.
Forex - doporučené články:
Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.
Nejnovější články:
Vzdělávací články
Smart Money Trading: Delta ve footprint grafu (37. díl)
VIDEO: 💥 Trhy jedou bomby a rekordy padají! Zlato, Bitcoin, S&P 500 - obří příležitost nebo začátek konce?
Rubl v Kyrgyzstánu zavrhli mezi prvními. Mince si tam ale oblíbili až bizarně pozdě
Prop Trading: Je výhodný instant funding?
VIDEO: Osobní zkušenosti s prop trading firmou RebelsFunding - hodnocení a recenze
Září 2025 přineslo členům VIP zóny FXstreet.cz vysokou úspěšnost a stabilní zisk
Chamtivost a strach: Největší cenové pohyby na finančních trzích (září 2025)
Akciové indexy Nasdaq: Indexy, které hýbou světem technologií (7. díl)
Jak určovat bias - směr trhu? (36. díl)
Zdejší měna má 25 let, i prezident tady vládne déle. Podívejte se na cestu tádžického platidla
Smart Money Trading: Delta ve footprint grafu (37. díl)
VIDEO: 💥 Trhy jedou bomby a rekordy padají! Zlato, Bitcoin, S&P 500 - obří příležitost nebo začátek konce?
Rubl v Kyrgyzstánu zavrhli mezi prvními. Mince si tam ale oblíbili až bizarně pozdě
Prop Trading: Je výhodný instant funding?
VIDEO: Osobní zkušenosti s prop trading firmou RebelsFunding - hodnocení a recenze
Září 2025 přineslo členům VIP zóny FXstreet.cz vysokou úspěšnost a stabilní zisk
Chamtivost a strach: Největší cenové pohyby na finančních trzích (září 2025)
Akciové indexy Nasdaq: Indexy, které hýbou světem technologií (7. díl)
Jak určovat bias - směr trhu? (36. díl)
Zdejší měna má 25 let, i prezident tady vládne déle. Podívejte se na cestu tádžického platidla
Denní kalendář událostí
V Německu index WPI
Člen FOMC Christopher Waller
Na Novém Zélandu index CPI
Guvernér BoE Andrew Bailey
Prezidentka ECB Christine Lagarde
V USA bilance státního rozpočtu
V USA importní ceny
V USA stavební povolení
V eurozóně index CPI
Guvernér BoC Tiff Macklem
V Německu index WPI
Člen FOMC Christopher Waller
Na Novém Zélandu index CPI
Guvernér BoE Andrew Bailey
Prezidentka ECB Christine Lagarde
V USA bilance státního rozpočtu
V USA importní ceny
V USA stavební povolení
V eurozóně index CPI
Guvernér BoC Tiff Macklem
Tradingové analýzy a zprávy
Intradenní Price Action patterny na EUR/USD 14.10.2025
Intradenní Price Action patterny na GBP/USD 14.10.2025
Swingové obchodování AUD/USD 14.10.2025
FCA varuje před brokerem skyeinvestment.online
Intradenní Price Action patterny na zlatě 14.10.2025
CAC 40 - Intradenní výhled 14.10.2025
NZD/USD - Intradenní výhled 14.10.2025
EUR/JPY - Intradenní výhled 14.10.2025
ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku v říjnu mírně vzrostla
Trump potvrdil páteční schůzku se Zelenským v USA
Intradenní Price Action patterny na EUR/USD 14.10.2025
Intradenní Price Action patterny na GBP/USD 14.10.2025
Swingové obchodování AUD/USD 14.10.2025
FCA varuje před brokerem skyeinvestment.online
Intradenní Price Action patterny na zlatě 14.10.2025
CAC 40 - Intradenní výhled 14.10.2025
NZD/USD - Intradenní výhled 14.10.2025
EUR/JPY - Intradenní výhled 14.10.2025
ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku v říjnu mírně vzrostla
Trump potvrdil páteční schůzku se Zelenským v USA
Blogy uživatelů
Stres jako indikátor: Co nám tělo říká dřív, než si to uvědomíme
Zajímá vás scalping v tradingu? Tak bez těchto faktorů to nepůjde
Trump vyvolal paniku na trzích a otevřel prostor pro odvážné investory
INVESTIČNÍ GLOSA: Největší strach od dubna a Buffettův vykřičník. Proč trhům hrozí pád?
Donaldu Trumpovi se znovu povedlo srazit dolů index S&P 500
Výběr z nedělní přípravy: Měnové páry EUR/USD a GBP/USD
Vládní a měnové otřesy
Všechno je předražené: Existuje ještě bezpečná sázka?
Praktické okénko: Začíná se americký dolar konečně probouzet?
Krypto šeptanda: Co přinesl poslední týden v krypto světě (10.10.2025)
Stres jako indikátor: Co nám tělo říká dřív, než si to uvědomíme
Zajímá vás scalping v tradingu? Tak bez těchto faktorů to nepůjde
Trump vyvolal paniku na trzích a otevřel prostor pro odvážné investory
INVESTIČNÍ GLOSA: Největší strach od dubna a Buffettův vykřičník. Proč trhům hrozí pád?
Donaldu Trumpovi se znovu povedlo srazit dolů index S&P 500
Výběr z nedělní přípravy: Měnové páry EUR/USD a GBP/USD
Vládní a měnové otřesy
Všechno je předražené: Existuje ještě bezpečná sázka?
Praktické okénko: Začíná se americký dolar konečně probouzet?
Krypto šeptanda: Co přinesl poslední týden v krypto světě (10.10.2025)
Forexové online zpravodajství
Domino’s posiluje díky promoakcím a plněnému okraji – akcie vyskočily o téměř 6 %
Johnson & Johnson oddělí ortopedickou divizi, zvyšuje výhled tržeb pro rok 2025
Shell investuje 2 miliardy USD do offshore plynového projektu v Nigérii
AMD posiluje o 3 % po oznámení integrace procesorů do systémů Oracle
Futures na kávu rostou o 5 %, překonávají hranici 400 centů za libru
Wells Fargo cílí na vyšší ziskovost po zrušení regulačních omezení
US100 ztrácí 1 % 📉
BlackRock láme rekordy: Spravuje 13,5 bilionu USD a sází na alternativní aktiva
Technický pohled: Zlato klesá z historického maxima 🔔
Ropný trh míří k největšímu přebytku od pandemie – IEA varuje před přetlakem v roce 2026
Domino’s posiluje díky promoakcím a plněnému okraji – akcie vyskočily o téměř 6 %
Johnson & Johnson oddělí ortopedickou divizi, zvyšuje výhled tržeb pro rok 2025
Shell investuje 2 miliardy USD do offshore plynového projektu v Nigérii
AMD posiluje o 3 % po oznámení integrace procesorů do systémů Oracle
Futures na kávu rostou o 5 %, překonávají hranici 400 centů za libru
Wells Fargo cílí na vyšší ziskovost po zrušení regulačních omezení
US100 ztrácí 1 % 📉
BlackRock láme rekordy: Spravuje 13,5 bilionu USD a sází na alternativní aktiva
Technický pohled: Zlato klesá z historického maxima 🔔
Ropný trh míří k největšímu přebytku od pandemie – IEA varuje před přetlakem v roce 2026
Odborné kurzy a semináře
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Záznam semináře)
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Online - živý přenos)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Záznam semináře)
Nový seminář: Psychologie tradingu a profesionální Money-Management
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář
Praktický workshop technické analýzy + profi obchodní systémy (Záznam semináře)
Ziskové obchodování akcií - praktický seminář (Online přenos nebo osobní účast)
Naposledy čtené:
Forexové online zpravodajství
Makro: Maloobchodní tržby eurozóny v dubnu prudce klesly
USDCZK - Denní aktualizace: Koruna posiluje, denní pivot 17,45
GBP/USD: Obchodní plán na americkou seanci 15. ledna (analýza dopoledních obchodů)
Proč se bitcoin náhle propadl ke 101 000 USD?
EUR/USD. 10. prosince: Býci vyčerpali svůj potenciál
Rast miezd v USA prekonal pokrízové maximá. Dolár rastie.
Makro: Maloobchodní prodej Japonska v lednu meziročně poklesl o 1,1pct
US100 ztrácí 1 % 📉
Makro: Výrobní sektor Číny zůstal osmý měsíc v poklesu
Index ISM v průmyslu mírně vzrostl
Makro: Maloobchodní tržby eurozóny v dubnu prudce klesly
USDCZK - Denní aktualizace: Koruna posiluje, denní pivot 17,45
GBP/USD: Obchodní plán na americkou seanci 15. ledna (analýza dopoledních obchodů)
Proč se bitcoin náhle propadl ke 101 000 USD?
EUR/USD. 10. prosince: Býci vyčerpali svůj potenciál
Rast miezd v USA prekonal pokrízové maximá. Dolár rastie.
Makro: Maloobchodní prodej Japonska v lednu meziročně poklesl o 1,1pct
US100 ztrácí 1 % 📉
Makro: Výrobní sektor Číny zůstal osmý měsíc v poklesu
Index ISM v průmyslu mírně vzrostl
Blogy uživatelů
Stres jako indikátor: Co nám tělo říká dřív, než si to uvědomíme
Všechno je předražené: Existuje ještě bezpečná sázka?
Donaldu Trumpovi se znovu povedlo srazit dolů index S&P 500
Burzovní grafy: Investoři se dočkali Trumpa v Bílém domě. Vydají se akcie z úzkého pásma?
Měnový pár AUD/NZD: Analýzy více časových rámců (W1 až H4)
EDGE kalkulačka
Měnový pár NZD/CAD: Analýzy více časových rámců (W1 až H4 TF)
EUR/USD a index DAX, týždenný výhľad od 3cAnalysis
Analýza Dow Jones, Nasdaq, EUR/USD a bitcoin: Trhy čekají na jasnější signály
Jak zvládat strach při tradingu?
Stres jako indikátor: Co nám tělo říká dřív, než si to uvědomíme
Všechno je předražené: Existuje ještě bezpečná sázka?
Donaldu Trumpovi se znovu povedlo srazit dolů index S&P 500
Burzovní grafy: Investoři se dočkali Trumpa v Bílém domě. Vydají se akcie z úzkého pásma?
Měnový pár AUD/NZD: Analýzy více časových rámců (W1 až H4)
EDGE kalkulačka
Měnový pár NZD/CAD: Analýzy více časových rámců (W1 až H4 TF)
EUR/USD a index DAX, týždenný výhľad od 3cAnalysis
Analýza Dow Jones, Nasdaq, EUR/USD a bitcoin: Trhy čekají na jasnější signály
Jak zvládat strach při tradingu?
Vzdělávací články
Jak na Risk-Reward-Ratio (RRR)
XTB se chce znovu přiblížit traderům, říká regionální šéf Vladimír Holovka
Daně z tradingu a investic - jak danit zisky jako trader a investor
Bublina splaskla, zelené akcie letí dolů. Je konec nebo čas levně nakoupit?
8 nejlepších obchodních strategií – intradenní obchodování (6. díl)
Banky, brokeři a analytici: Exkluzivní predikce finančních trhů pro rok 2024
Obchodování formací konsolidace
Dividendy: Evropské dividendové akcie (6. díl)
Price Action: Pokročilé obchodování formace Inside Bar
Podrobnější pohled na obchodní platformu xStation (3. díl)
Jak na Risk-Reward-Ratio (RRR)
XTB se chce znovu přiblížit traderům, říká regionální šéf Vladimír Holovka
Daně z tradingu a investic - jak danit zisky jako trader a investor
Bublina splaskla, zelené akcie letí dolů. Je konec nebo čas levně nakoupit?
8 nejlepších obchodních strategií – intradenní obchodování (6. díl)
Banky, brokeři a analytici: Exkluzivní predikce finančních trhů pro rok 2024
Obchodování formací konsolidace
Dividendy: Evropské dividendové akcie (6. díl)
Price Action: Pokročilé obchodování formace Inside Bar
Podrobnější pohled na obchodní platformu xStation (3. díl)
Tradingové analýzy a zprávy
Forex: Koruna mírně zpevnila k euru a oslabila k dolaru
Zemní plyn (NYMEX) - Intradenní výhled 1.8.2024
Zadlužení EU v prvním čtvrtletí stouplo na 81,8 pct. HDP
Italský premiér chce prosazovat rozumný postoj k clům
Čínský zpracovatelský průmysl zpomalil růst
Trump: Pokud Rusko neukončí válku, Spojené státy mohou Ukrajině poskytnout střely Tomahawk
EUR/USD - Intradenní výhled 5.7.2019
Forex: Shrnutí obchodování 18.2.2021
EUR/USD - Intradenní výhled 19.11.2021
Swingové obchodování AUD/USD 14.10.2025
Forex: Koruna mírně zpevnila k euru a oslabila k dolaru
Zemní plyn (NYMEX) - Intradenní výhled 1.8.2024
Zadlužení EU v prvním čtvrtletí stouplo na 81,8 pct. HDP
Italský premiér chce prosazovat rozumný postoj k clům
Čínský zpracovatelský průmysl zpomalil růst
Trump: Pokud Rusko neukončí válku, Spojené státy mohou Ukrajině poskytnout střely Tomahawk
EUR/USD - Intradenní výhled 5.7.2019
Forex: Shrnutí obchodování 18.2.2021
EUR/USD - Intradenní výhled 19.11.2021
Swingové obchodování AUD/USD 14.10.2025
Témata v diskusním fóru
Akciové indexy
Price Action Trading Jakuba Hodana
Ludvík Turek (CzechWealth) – negativní zkušenost
EverTrader
Obrat - platca DPH
Investago
OIL - ropa
Shluk rezistencí na 4h EURGBP. Krátká pozice s vysokou pravděpodobností
News pro FX
EUR/USD
Akciové indexy
Price Action Trading Jakuba Hodana
Ludvík Turek (CzechWealth) – negativní zkušenost
EverTrader
Obrat - platca DPH
Investago
OIL - ropa
Shluk rezistencí na 4h EURGBP. Krátká pozice s vysokou pravděpodobností
News pro FX
EUR/USD
Odborná literatura
Nové přepracované a rozšířené vydání: Začínáme na burze - Jak uspět při obchodování na finančních trzích (3. vydání) - BESTSELLER
Nové přepracované a rozšířené vydání: Začínáme na burze - Jak uspět při obchodování na finančních trzích (3. vydání) - BESTSELLER
Odborné kurzy a semináře
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)
Ziskové obchodování na finančních trzích pomocí ROBOTŮ (Online přenos nebo osobní účast)