Pátek 26. duben 2024 23:25
reklama
Swissquote Bank
reklama
FTMO král
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
FTMO král

Fidelity International: Evropské komerční nemovitosti si stojí lépe než americké

20.04.2023 17:36  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Rostou obavy, že další vlna tlaků na americké banky bude pocházet z oblasti komerčních nemovitostí. V Evropě je ale kancelářský sektor odolnější a většina bank je tak méně vystavena prudkým tlakům.

Evropské nemovitosti jsou defenzivnější než jejich americké protějšky. Například v Evropě se nacházejí desítky tisíc středověkých hradů, zatímco v USA vůbec žádné. „Co se týče střízlivějšího pohledu, americký trh s komerčními nemovitostmi oslabuje, přičemž americké banky jsou vystaveny krizi prostřednictvím rekordních 5,31 bilionu dolarů celkového objemu úvěrů a leasingů na nemovitosti. Pozornost se tak rychle obrátila k evropskému trhu komerčních nemovitostí – zde však podle našeho názoru bude defenzivita zajímavější,” říká Kim Politzer z Fidelity International.

Jedním z faktorů je výrazný rozdíl mezi americkým a evropským kancelářským sektorem, který se ještě prohloubil v důsledku pandemie a globálního přechodu na hybridní práci. V USA byl návrat do kanceláří mnohem pomalejší. Například počet cest uskutečněných newyorským metrem v únoru 2023 činil 80,3 milionu, což je stále téměř o čtvrtinu méně než 105,5 milionu cest ve stejném měsíci v roce 2020, tedy těsně před lockdowny. Pro srovnání, v Londýně se počet cestujících v metru a autobusové dopravě v únoru snížil pouze o 15 % oproti období před Covidem.

Obsazenost kanceláří v USA je mnohem nižší než v Evropě a jedná se přibližně 40-60 %, zatímco na evropském trhu je to 70-90 %. Navzdory této nižší obsazenosti americké společnosti nesnížily počet poskytovaných pracovních míst a v Evropě zatím nedošlo k přechodu na hotdesking (sdílení kancelářských pro více pracovníků, kdy ne každý má svůj vlastní stůl): V USA firmy stále poskytují téměř jeden pracovní stůl na osobu (na každých 100 pracovníků připadá 96 pracovních stolů), zatímco v EU připadá na každých 100 pracovníků jen asi 63 kancelářských stolů.

To má za následek, že v USA jsou obrovské plochy kanceláří nedostatečně využité, míra neobsazenosti kanceláří dosahuje 19,6 % a roste, zatímco v Evropě je stabilní a dosahuje přibližně 7,4 %.

Graf 1: Celosvětová a regionální míra neobsazenosti kanceláří


Zdroj: JLL; Fidelity International, Březen 2023

Pronajímání prémiových kancelářských prostor se v USA udrželo, i když pronajímatelé museli výrazně zvýšit pobídky pro nájemce, aby se to podařilo. Celkové pobídkové balíčky mají nyní hodnotu téměř dvouletého nájemného, přičemž typické nájemní smlouvy jsou uzavírány pouze na pět let. Naproti tomu nájemné v Evropě mírně vzrostlo a na některých trzích se vzhledem k nedostatku kvalitních prostor přestávají pobídkové balíčky využívat.

Rizika, která jsou nyní na americkém trhu přítomna, jsou ještě umocněna velikostí budov, v nichž jsou kanceláře umístěny. Obvykle se jedná o mrakodrapy, které nelze snadno přestavět na obytné nebo jiné využití. Jejich rozsah znamená, že když se majitelé budov podvolí a ustoupí od svých závazků, dochází k velkým prodlením. V únoru 2023 kanadský realitní gigant Brookfield nesplácel úvěry ve výši 784 milionů dolarů zajištěné dvěma kancelářskými mrakodrapy v Los Angeles.  Na východním pobřeží jeden z největších vlastníků kancelářských budov v New Yorku, společnost RXR Realty, oznámila, že odevzdává klíče od nejméně dvou nemovitostí na Manhattanu. Domnívala se, že další splácení dluhu nedává finanční smysl v kontextu rostoucích sazeb a nákladů spojených s jejich přeměnou na ekonomicky atraktivní aktiva.

Expozice bank je omezená

Evropská odolnost se šíří i mimo samotné kanceláře. Evropské banky jsou tomuto sektoru vystaveny rizikům méně než jejich americké protějšky. Úvěry na komerční využití nemovitostí tvoří přibližně sedm procent expozice evropských bank; u větších amerických bank je to téměř dvojnásobek, 13 procent, a šestkrát více – tedy 43 procent úvěrového portfolia u menších a regionálních amerických bank. Ty se dostaly do centra pozornosti po pádu SVB.

Pojišťovny v USA jsou také vysoce exponované, přičemž přibližně 15 % fondů životního pojištění je drženo s ohledem k investicím do komerčních budov. Ztrátovost ve výši 8,6 procenta při expozici kanceláří (na základě potenciální míry selhání ve výši 21 procent a předpokladu závažnosti ztráty ve výši 41 procent) by znamenala ztráty ve výši 38 miliard dolarů v bankovním sektoru USA a 16 miliard dolarů na pojistném trhu.

Posledním pozitivem evropské situace je skutečnost, že mnoho dluhopisů komerčních nemovitostí bylo znovu vyjednáno v době, kdy byly sazby nízké, a nebude třeba je několik let „přerolovávat“.

Graf 2: Expozice bank vůči úvěrům na komerční nemovitosti


Zdroj: Federal Reserve; European Banking Association; Fidelity International, Březen 2023

Riziko nákazy přetrvává

Jak dokládá nespočet impozantních ruin, které se nacházejí na mnoha místech Evropy, bez ohledu na to, jak strmé jsou hradby nebo silné zdi, jen málokterý hrad je zcela odolný vnějším vlivům. A totéž platí i pro trh s nemovitostmi v Evropě. Mohly by podlehnout, pokud by se problémy na globálním trhu s nemovitostmi zhoršily a vyvolaly by tak další krizi likvidity. Bez ohledu na relativní sílu tržních fundamentů v Evropě by to mohlo vyvolat krizi důvěry v celém sektoru. Následovalo by zpřísnění úvěrových podmínek pro nemovitosti, což by se mohlo tvořit protiváhu při případném uvolnění úrokové politiky centrálních bank.

Evropská centrální banka označuje komerční nemovitosti za zranitelný sektor a plánuje posílit dohled nad expozicí bank vůči tomuto trhu. Prozkoumání 40 bankovních skupin v loňském roce zjistilo, že oblast komerčních nemovitostí může představovat až 30 % nesplácených úvěrů bank (především dědictví z globální finanční krize), přičemž mnoho bankovních věřitelů dostatečně nesleduje rizika portfolia. Několika z nich chybí běžně definované základní ukazatele rizik na úrovni portfolia a občas nerozumí ani umístění nemovitostí.

Tyto nedostatky pak přecházejí z hypotetických rizik do opravdových tržních událostí. Na začátku března společnost Blackstone nesplatila dluhopis ve výši 531 milionů eur krytý portfoliem kanceláří a maloobchodních prostor, které vlastní finská společnost Sponda, poté, co držitelé dluhopisů hlasovali proti žádosti o prodloužení splatnosti.

Severské země jsou totiž jediným regionem v Evropě, kde je expozice bank vůči úvěrům z nemovitostí srovnatelná s USA, přičemž úvěry z nemovitostí tvoří více než pětinu úvěrového portfolia Handelsbanken, Danske Bank a Swedbank.

„Navzdory těmto hrozbám si nemyslíme, že je čas na obsazení obranných pozic. Nemovitosti mohou být odolnější, než si myslíme. V globálním systému je stále dostatek „suchého střelného prachu“ (v současnosti asi 469 miliard dolarů, což odpovídá zhruba dvěma čtvrtletím globální investiční aktivity). A na trhu s nemovitostmi jsme překvapivě zaznamenali pozitivní úroveň likvidity, přičemž jedno německé aktivum přilákalo při nedávném prodeji více než 20 nabídek,“ uzavírá Kim Politzer z Fidelity International.

„Rizika na evropském trhu – a pro evropské úvěrující banky, jsou omezená. Globální trh s nemovitostmi je sice nyní „v obležení“, ale „obranný příkop“ kolem evropských nemovitostí nabízí značnou ochranu.“

Graf 3: Podíl úvěrů na nemovitosti na celkových úvěrech


Zdroj: Company data, Barclays Research; Fidelity International, Březen 2023

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Fidelity International: Čína je odhodlaná růst a vydává dluhopisy v hodnotě bilionu jüanů
    Čína překvapivě oznámila vydání speciálních státních dluhopisů v hodnotě 140 miliard dolarů (1 bilion jüanů) na pomoc místním samosprávám, které se potýkají s dluhy. To by mělo ujistit trhy, že Čína splní svůj krátkodobý růstový cíl. Pro obnovení důvěry v čínskou ekonomiku je však potřeba větších strukturálních změn.
  • Fidelity International: Čína + 1 = ASEAN - vítězný vzorec
    Pandemie, válka a rostoucí geopolitické napětí přiměly nadnárodní firmy přehodnotit své globální dodavatelské řetězce. S rostoucím počtem plánů na relokaci se region ASEAN ocitl mezi těmi oblastmi, které mají nejlepší předpoklady k tomu, aby absorbovaly přesunuté businessy.
  • Fidelity International: Čínské banky už tuto „show“ zažily
    Pády bank a nouzové záchranné akce v USA a Evropě přiměly investory do bankovního sektoru k tomu, aby se začali krýt. Čínské bankovní akcie a dluhopisy vypadají mnohem klidněji. Čelí sice jiným výzvám, ale z pohledu investorů je zde zajímavá možnost diverzifikace, když se zaměří na Čínu.
  • Fidelity International: Čínský trh s hotely jako výnosný byznys
    Expanze předních čínských značek hotelů může vzhledem k ekonomické situaci vypadat šíleně, ale tento sektor vstupuje do fáze konsolidace, což si žádný z velkých hráčů nemůže dovolit promeškat.
  • Fidelity International: Čínský vývoz nákladové deflace
    Nedostatečné oživení Číny po pandemii rozdmýchalo obavy z deflace. Zatímco centrální bankéři a politici se snaží podpořit růst, měsíční průzkum mezi analytiky Fidelity International ukazuje, že podniky nečekají na pomoc shora – připravují se na rok, kdy budou snižovat náklady.
  • Fidelity International: Dluhopisové trhy se opět zaměřují na fundamenty
    Interní model společnosti Fidelity International ukazuje, že dluhopisové fundamenty a ocenění od pandemie lépe předpovídají investiční výnosy než nálada, což odráží měnící se tržní a makroekonomické podmínky.
  • Fidelity International: Dluhopisy s investičním stupněm – odolné vůči oslabení akciových trhů
    Tržní volatilita v říjnu narostla a Andrea Iannelli, ředitel investic Fidelity International, vidí jako příležitost dluhopisy s investičním stupněm, které odolávají oslabení akciových trhů. Zejména oceňuje ty asijské a velmi pozitivně vnímá Evropu. Zajímavé příležitosti vidí i v Británii s ohledem na potíže při projednávání Brexitu. Dodává, že období výrazného akciového oslabení je sice zpravidla předpovídáno širšími spready, ale to, zda jejich rozšiřování zaznamenané v roce 2018 bude předzvěstí něčeho zlověstnějšího, není zatím jasné.
  • Fidelity International: Důsledkem konfliktu jsou stagflační tlaky a vyšší pravděpodobnost globální recese
    Oli Shakir-Khalil, investiční ředitel, Emerging Market Debt, Fidelity International: Události na Ukrajině otřásly světem a my myslíme na ty, kteří jsou postiženi probíhající humanitární krizí. Jaké jsou potenciální trvalé ekonomické, finanční a tržní dopady konfliktu a jejich důsledky pro trhy a portfolia dluhopisů rozvíjejících se trhů, případně co ale nedávný vývoj znamená pro globální ekonomiku a trhy s pevným výnosem? Dnes se budeme bavit o bezprostředních i potenciálně trvalých dopadech konfliktu ve sféře ekonomické, finanční i tržní nebo o důsledcích pro dluhopisové trhy a naše portfolia dluhopisů na rozvíjejících se trzích.
  • Fidelity International: Ekonomiku Evropy mohou ohrozit letošní volby
    Ekonomická situace eurozóny je zatím pro rok 2017 příznivá, očekávaný růst ale mohou podle analytiků Fidelity International zkomplikovat volby, které se letos konají v nejdůležitějších zemích Evropy, tedy v Nizozemsku, Francii, Německu, ale i v Česku a možná v Itálii či Řecku. Výrazný vliv bude mít také brexit a zasáhnout mohou i mimoevropské vlivy, zejména Ruska a USA.
  • Fidelity International: Evropské akcie mohou letos přinést vyšší zisky
    Po delším období poměrně podprůměrných výsledků vypadá v současnosti výhled evropských akcií velmi slibně. Klíčovou brzdou je ovšem politické riziko. Pokud ale proběhnou volby v eurozóně bez otřesů, lze už letos očekávat významné posílení evropských akcií.
  • Fidelity International: Evropské nemovitosti na cestě k oživení s tím, jak USA zaostávají
    USA jsou tradičně hlavním indikátorem pro sektor nemovitostí, nicméně nejnovější údaje naznačují, že je to evropský komerční realitní trh, který je nyní v cyklu dál. Po nebývale rychlém přecenění a při stále vysoké poptávce by se tento region mohl začít zotavovat ve druhé polovině roku.
  • Fidelity International: Globální ekonomika stabilně roste, ale neakceleruje, očekáváme přesun od měnových k fiskálním stimulům
    Podle odborníků Fidelity International, globálního lídra v oblasti investic, růst světové ekonomiky, jenž byl počátkem roku 2016 mírný, zrychlil v letních měsících na nejvyšší úroveň od r. 2013. Vývoj je stále pozitivní, nicméně nyní již odborníci neočekávají další zrychlování tempa růstu. Cestou k nastartování růstu ekonomik není podle Fidelity International ani tak monetární, jako spíše fiskální politika.
  • Fidelity International: Globální nálada rychle klesá
    Analytici společnosti Fidelity vnímají, že nálada mezi manažery společností, které pokrývají, se již několik měsíců zhoršuje. V červnu se objevily jisté známky oživení, když Čína začala znovu po lockdownech fungovat, ale toto oživení se zastavilo. Nálada se zhoršila i jinde, zejména v Severní Americe, Evropě a regionu EMEA/Latinské Ameriky. Jak ukazuje graf z tohoto týdne, indikátor nálady manažerů je nyní nejméně příznivý od doby, kdy jsme se na něj před dvěma lety začali našich analytiků každý měsíc dotazovat. Hlavní ukazatele se také nadále zhoršují a nyní jsou na úrovni srovnatelné s okamžikem vypuknutí pandemie Covid-19.
  • Fidelity International: Chart Room – Tři strukturální faktory, které mají vliv na přetrvávající inflaci
    V posledních měsících dominovala v titulcích inflace, přičemž celkový růst spotřebitelských cen v USA dosáhl 40letého maxima. „I když neočekáváme, že globální míra inflace zůstane na těchto rekordních úrovních, vidíme několik střednědobých až dlouhodobých inflačních faktorů,“ říká Timothy Foster, portfolio manažer Fidelity International.
  • Fidelity International: Investiční výhled po 3. čtvrtletí 2017 – opatrný optimismus
    Aktuální býčí trh – jeden z historicky nejdéle trvajících – má podle analytiků Fidelity International ještě potenciál pro pokračování. Pro Q3 2017 vidí odborníci Fidelity International jako stěžejní tato témata:
  • Fidelity International: Investiční výhled pro nejbližší období –Šachová rošáda, rizika stagflace se zvyšují
    Rusko-ukrajinská válka dramaticky změní světový řád (partii na světové šachovnici), a to jak z ekonomického, tak z geopolitického hlediska. V nejbližší době se prohloubí globální inflační tlaky, což je způsobené obchodními a finančními šoky v důsledku konfliktu a souvisejícími sankcemi.
  • Fidelity International: Investoři se poohlížejí po rizikových dluhopisech
    Holubičí postoje FEDu a ECB a oživení rizikového sentimentu pomohlo letos světovým trhům s rizikovými dluhopisy dosáhnout výnosů 6,7 procenta. Andrea Iannelli, investiční ředitel společnosti Fidelity International, vysvětluje i to, proč bude vysoký výnos pro investory stále důležitější.
  • Fidelity International: Jak by měli investoři do dluhopisů přehodnotit strategie, když se centrální banky rozhodly dát si pauzu?
    V současné době je možné získat atraktivní výnos z kombinace kvalitních státních a podnikových dluhopisů, které jsou relativně méně rizikové, což ukazuje i následující graf. Vyšší výnosy znamenají, že investoři mohou mít kvalitnější nástroje, aby si zajistili příjem.
  • Fidelity International: Jak být biodiverzifikovaný
    Lepší pozdě než vůbec, svět se probouzí s naléhavou hrozbou pro biodiverzitu a přírodní kapitál. Investoři hrají klíčovou roli v boji za zachování životně důležitých ekosystémů a mohou se tak chopit obrovské příležitosti.
  • Fidelity International: Jaké jsou předpoklady kapitálového trhu v klimatické krizi?
    Obavy, že investoři možná nemají dostatečné nástroje k tomu, aby zvážili dopady klimatických rizik na svá investiční portfolia rostou, a to zejména pokud to vnímáme z vrchní perspektivy. To je zásadní, protože předpoklady kapitálového trhu (CMA) se promítají do návrhů strategické alokace aktiv (SAA). Abychom pomohli překlenout tyto nedostatky, začleňujeme do naší analýzy makroekonomických a finančních rizik i klimatické scénáře.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO férovost