Neděle 01. říjen 2023 13:43
reklama
Purple trading AI
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
XTB Ondřej Hartman

Před zprávou o inflaci v USA se na trzích obchodovalo klidně. Přehled USD, NZD, AUD

14.09.2023 09:34  Autor: InstaForex  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Před vydáním indexu spotřebitelských cen za srpen zůstala volatilita nízká, výnosy dluhopisů se téměř nezměnily a CAD byl jedinou měnou, která se snažila posílit vůči americkému dolaru. Důvodem jsou rostoucí ceny ropy, které v úterý dosáhly ročního maxima. Rozhodnutí OPEC+ dále snížit úroveň produkce podporuje ceny ropy a poskytuje podporu komoditním měnám, a to navzdory skutečnosti, že globální poptávka roste pomaleji, než se očekávalo.

Odhaduje se, že inflace v USA v srpnu vzroste o 0,5 % (meziročně o 3,6 %), a to především kvůli rostoucím cenám energií. Očekává se však, že jádrová inflace se meziměsíčně zvýší o mírných 0,2 %. Ceny obecně klesají se zpomalením růstu nominálních mezd a nájmů, což naznačuje, že sektor služeb začíná vykazovat dlouho očekávanou nižší dynamiku inflace.

Německý investorský sentiment se nečekaně zlepšil z -12,3 bodu na -11,4 bodu v září, podle indexu ekonomického sentimentu ekonomického výzkumného institutu ZEW. Hodnocení současné ekonomické situace však kleslo z -71,3 bodu na -79,4. Zatímco očekávání se mírně zlepšila, ZEW signalizuje další pokles PMI a zvýšené riziko recese, přičemž průměrná hodnota ZEW je na nejnižší úrovni od pandemie. Euro čelí dalšímu tlaku před zasedáním Evropské centrální banky.

Je nepravděpodobné, že by americký CPI měl významný dopad na devizový trh, protože existuje malá šance na podstatnou odchylku od prognóz.

NZD/USD

NZD/USD

Zpráva Business Financial Data ukázala, že po několika obtížných čtvrtletích došlo k výraznému oživení výrobní aktivity a nyní jsou obavy z recese slabší. Odhady HDP pro druhé čtvrtletí se pohybují od 0,3 % (prognóza ministerstva financí) do 0,6 % (prognóza banky BNZ), přičemž pozitivní očekávání rovněž naznačují zlepšení rozpočtové situace. Odhad růstu HDP RBNZ je 0,5 %, což znamená významný růst exportu.

analytics65019992d5c1d.jpg

Pokud jde o index inflace, ve třetím čtvrtletí se očekává nárůst o 2,2 %, což zvedne meziroční míru inflace z 6,0 % na 6,1 %. Takové prognózy by mohly podpořit kurz NZD zvýšením pravděpodobnosti vrcholu úrokové sazby, ale zatím je předčasné o tom mluvit.

Aukce Global Dairy Trade (GDT) konečně přinesla pozitivní zprávy. Ceny sušeného plnotučného mléka (WMP) vzrostly o 5,3 % a obchodovaly se za průměrnou cenu 2 702 USD za tunu. I když je to stále velmi nízké číslo, objevuje se pozitivní trend, který je příznivý i pro NZD.

Předpovědi úrokových sazeb centrální banky Nového Zélandu se nezměnily a v blízké budoucnosti se neočekává zvýšení sazeb, takže celkově neexistují důvody, aby NZD vůči americkému dolaru posiloval. NZD se nadále prodává na futures trhu.

Čistá krátká pozice NZD se během reportovacího týdne zvýšila o 0,2 miliardy na -0,82 miliardy, spekulativní pozice zůstává medvědí a cena se pevně pohybuje směrem dolů.

analytics6501999ed280d.jpg

Novozélandský dolar nenašel sílu prolomit spodní pásmo kanálu. Vše však nasvědčuje tomu, že po konsolidaci dojde k dalšímu pokusu, který může být úspěšnější. Cíle jsou 0,5852, pak spodní pásmo na 0,5820/30. Prolomení pod touto zónou otevře cestu k 0,5506. Považujeme za nepravděpodobné, aby pár korigoval výše do středu kanálu na 0,6030/50. To se může stát pouze v případě prudkého zhoršení fundamentální situace amerického dolaru, které v současnosti není dodržováno.

AUD/USD

Obchodní průzkum australské centrální banky ukázal, že ekonomika zůstane odolná i ve třetím čtvrtletí po pozitivním, i když podprůměrném růstu o 0,4 % ve druhém čtvrtletí. Podnikatelská důvěra vzrostla na +2 body, jen mírně pod dlouhodobý průměr a ostře kontrastuje se sníženou spotřebitelskou důvěrou. Obchodní podmínky, ziskovost a zaměstnanost se zvýšily, přičemž ve většině odvětví bylo pozorováno všeobecné zlepšení. Využití kapacity také opět přesáhlo 85 %. Míry důvěry a termínové objednávky se zvýšily, ale zůstávají pod průměrem, a to uprostřed hluboké negativity v maloobchodním sektoru. Míry růstu nákladů a cen zůstaly v průzkumu zvýšené.

Naproti tomu spotřebitelská důvěra zůstává extrémně slabá (-1,5 % tento měsíc), pohybuje se poblíž minima, ke kterému došlo naposledy v době globální finanční krize a hysterie okolo covidu.

analytics650199a82e431.jpg

Nízká spotřebitelská důvěra nepřímo přispívá k poklesu spotřebitelské aktivity ve prospěch růstu úspor, takže pro RBA je tento ukazatel spíše kladný než záporný.

Klíčovou událostí týdne pro AUD bude zpráva o zaměstnanosti za srpen, která má vyjít ve čtvrtek dopoledne. NAB banka očekává výrazné zlepšení ve srovnání s relativně slabými čísly v červenci a předpovídá růst zaměstnanosti o 50 000, snížení míry nezaměstnanosti na 3,6 % a návrat míry participace pracovní síly na 66,8 %.

Trhy očekávají, že zhruba s 50% pravděpodobností RBA do konce roku sazby opět zvýší. Tato očekávání zabraňují tomu, aby australský dolar oproti současným úrovním ještě více klesal.

Čistá krátká pozice AUD se během reportovaného týdne zvýšila o 0,8 miliardy na -5,3 miliardy. Cena je pod dlouhodobým průměrem a čelí medvědímu trendu.

analytics650199b355171.jpg

Australský dolar konsoliduje poblíž spodního pásma kanálu a nejpravděpodobnějším scénářem je průlom směrem dolů. Nejbližším cílem je nedávné minimum na 0,6358, následované spodním pásmem na 0,6290/6310. V tomto případě se dlouhodobý cíl posune na 0,6172 a korektivní růst do zóny rezistence na 0,6510/40 je nepravděpodobný.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Před večerním hlasováním libra ztrácí. Hlavním trhům se však daří
  Během dopoledne jsme sice sledovali lehce negativní vývoj na hlavních finančních trzích, ale o nic velkého nešlo. Navíc situace se změnila k lepšímu a akciové indexy v západní Evropě i Americe si připisují aspoň skromné zisky. A špatně na tom nejsou ani dluhopisy, jejichž výnosy hlavně na delších splatnostech klesají. V USA či jádru eurozóny je to asi o 3 bazické body.
 • Před velikonočními svátky zaznamenaly rizikové měny v Asii mírné oživení
  Celkovou chuť k riziku určoval v Asii ve čtvrtek šanghajský kompozitní index, který na počátku seance vyšplhal do černých čísel. EUR a rizikové měny tak lehce posílily. Index Nikkei byl v defenzívě – po včerejším propadu zpět pod hladinu 10 000 nadále ztrácel. Tento vývoj poznamenal v průběhu seance i USDJPY a ostatní měnové páry s JPY.
 • Před víkendem sílí akciové nadšení, v čele kráčí Nasdaq
  Dnešek potvrdil slabý březnový výkon evropského průmyslu, rychlý růst amerických dovozních cen nebo ukázal značné zhoršení spotřebitelské důvěry v zámoří. To však nejsou údaje, které by dokázaly podstatným způsobem ovlivnit tržní sentiment. Ten je dnes výrazně nakloněn rizikovým aktivům a akcie z toho s gustem profitují. Jako příznivý faktor je zmiňován poslední komentář Jeroma Powella, ovšem podle nás jde hlavně o zavírání krátkých pozic a sázky investorů na odraz vzhůru.
 • Před vystoupením Powella a jeho kolegů se na trzích vyčerpal krátkodobý optimismus
  Koruně ráno nijak nepomáhá postoj guvernéra Rusnoka k dalšímu zvyšování sazeb. Domácí měna se nachází stále lehce nad 25,60 i poté, co šéf ČNB v rozhovoru sdělil, že hranice 2 procent pro sazby letos s vysokou pravděpodobností padne. Ačkoli čeká úpravy v prognózách, podle Rusnoka to letos vypadá na dvě zvýšení sazeb. Nová inflační čísla korunu naopak mohla trochu zklamat, když růst cen setrval na 2 procentech a mírně zaostal za odhady.
 • Před zásadními událostmi roste napětí, rozjezd trhů je opatrný
  Zítra vyjde v USA inflace, pozítří jedná Fed, následuje ECB a sada důležitých dat. Před těmito událostmi zřejmě zůstanou finanční trhy opatrné a pondělí bude hlavně ve znamení posledních příprav v hluchém období, kdy ještě důležité impulsy nemáme. 
 • Před zasedáním ČNB aneb Desinflační podzim na obzoru
  Blíží se druhé zasedání ČNB po ukončení intervenčního režimu a s ním tak znovu vyvstává otázka, co můžeme čekat. Ačkoliv budoucnost nejistá je, zcela ve tmě nejsme.
 • Před zasedáním FEDu dolar posiloval
  Během úterý začalo dvoudenní zasedání Federálního výboru pro otevřený trh, na jehož konci bude známo, zda se budou zvy...
 • Před zasedáním FOMC rostou kryptoměny pomalým tempem. Je Ethereum „americký“ blockchain?
  Kryptoměny se pohybují v bočním trendu před nadcházejícím rozhodnutím Federálního rezervního systému, které bude oznámeno ve 20:00. Otevření Wall Street směrem nahoru mírně zlepšilo sentiment na trhu digitálních aktiv:
 • Před zasedáním OPEC+ se ceny ropy zvyšují
  V úterý vzrostly ceny ropy, jelikož investoři očekávají, že producenti ropy zvýší cenu na úterním zasedání. Známka toho, že poptávka po pohonných hmotách je stál silná i navzdory stále se šířící pandemii a nynější variantě omikron.
 • Před zasedáním se začalo sázet na agresivnější Fed. Dolaru to svědčí
  Začátek týdne přinesl dílčí data o příjmech a výdajích amerických spotřebitelů, která ale nepřekvapila a obecně mívají na trhy malý dopad. Podstatné změny se nyní dějí kolem budoucí politiky Fedu. Výsledek jeho lednového zasedání se dozvíme ve středu večer a pravděpodobně k žádné změně politiky nedojde. Mění se však očekávání pro další měsíce.
 • Před zveřejněním výsledku jednání FOMC středoevropské měny lehce ztrácely
  Na okolních středoevropských měnách byla včera patrná tendence mírně oslabovat před večerním zveřejněním výsledku zasedání amerických centrálních bankéřů.
 • Před 20procentní inflací Česko v listopadu zachránil jen zásah vlády a statistického úřadu. Plyn zdražuje o skoro 140 procent, cukr o skoro 110 procent
  Inflace v Česku opět roste. V listopadu vykázala v meziročním vyjádření úroveň 16,2 procenta, zatímco meziměsíčně rostla o 1,2 procenta. V meziměsíčním vyjádření jde o nejvýraznější růst inflace od letošního července. V meziročním vyjádření narostla listopadová inflace z říjnové úrovně 15,1 procenta.
 • Před 30 lety vstoupila ČSFR do Mezinárodního měnového fondu
  Před 30 lety, 20. září 1990, vstoupilo Československo znovu do Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB). V roce 1944 sice bylo jedním ze zakládajících členů těchto institucí, po devíti letech ho ale v souvislosti s "měnovou reformou" vyzvaly k vystoupení kvůli neochotě poskytovat potřebné ekonomické údaje, což je jedna ze základních členských povinností. Na konci roku 1954 bylo z řad MMF i Světové banky vyloučeno. Na opětovné členství tak země čekala 36 let. V lednu 1993 se staly členem MMF samostatné Česko a Slovensko.
 • Před 35 lety Margaret Thatcherová rozhodla o návratu Hongkongu Číně
  „Protesty v Hongkongu mají silně negativní vliv na ekonomiku. Tamní hospodářství se propadlo do recese poprvé od globální ekonomické krize před více než deseti lety. Pro letošní rok je odhadováno, že hongkongská ekonomika poklesne o 1,3 procenta,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Před 40 lety skončil Bretton Woods. Přinesly plovoucí kurzy více stability?
  Richard Nixon má své místo v hospodářských dějinách jisté. Když 15. srpna roku 1971 zkoprnělým Američanům oznámil, že dolar, hlavní světová rezervní měna, přestává být vázán na zlato, skončila éra brettonwoodského měnového systému.
 • Přehled amerického trhu ke 4. lednu
  Americký trh dál oživuje, což je poněkud znepokojivé. Na konci roku 2021 směřoval vzhůru a i letošní rok zahájil růstem. Zjevně ignoroval epidemii omikronu ve světě, který jen v tomto týdnu každý den zaznamenává téměř 2 miliony případů. Na USA připadlo dokonce přes 500 000 nakažených. Úmrtnost a hospitalizace jsou oproti předchozím variantám naštěstí nízké.
 • Přehled a predikce FX a komoditního trhu
  Vývoj na komoditních a měnových trzích minulého týdne. Kovy obecně v minulém týdnu obchodovány výš, se solidní performance napříč spektrem bez rozdílu drahé/technické.
 • Přehled BTC na 3. 1. 2023 – prolomení zóny rezistence a potenciál dalšího růstu
  Vzhledem k prolomení definovaného obchodního rozpětí směrem vzhůru vidím potenciál pro další růst. Sledujte potenciální nákupní příležitosti při intradenních propadech s rostoucím cílem za cenu 16 900 USD.
 • Přehled čtvrtečního dění na trzích, analýza USD/CHF
  Dnes zasedla švýcarská centrální banka (SNB), která ponechala jak úrokovou sazby, tak i maximální (z pohledu CHF)...
 • Přehled dění na finančních trzích, analýza EUR/JPY
  Hlavními událostmi dnešního dne budou data spotřebitelské důvěry z USA v 16:00 a projev šéfky Fedu Janet Yellenové v 18:20 na téma ekonomický výhled a měnová politika v newyorském ekonomickém klubu. Připomínáme, že předchozí týden se někteří členové bankovní rady nechali slyšet, že banka by mohla o zvýšení sazeb uvažovat již na dubnovém zasedání, což vedlo k posílení amerického dolaru.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new