Úterý 19. březen 2024 09:35
reklama
Dukascopy new
reklama
XTB trading konference 2024
reklama
XTB trading konference 2024
reklama
XTB trading konference 2024

Před zasedáním FEDu dolar posiloval

21.03.2018 09:15  Autor: Globtrex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Během úterý začalo dvoudenní zasedání Federálního výboru pro otevřený trh, na jehož konci bude známo, zda se budou zvyšovat americké úrokové sazby. Dolar v očekávání prvního letošního zvýšení sazeb posiloval.

 

FOMC, Federal Reserve Open Market Comittee, v češtině Federální výbor pro otevřený trh, je jedním z nejdůležitějších výborů americké centrální banky. Zasedá několikrát ročně, přičemž po každém jeho zasedání investoři netrpělivě očekávají nejen rozhodnutí centrálních bankéřů ohledně úrokových sazeb, ale i jejich celkový náhled na současný stav a budoucí vývoj americké a světové ekonomiky.

 

Výbor zahájil svoje aktuální zasedání během úterý, během dneška pak budou jasné jeho závěry. Trh s prakticky stoprocentní jistotou očekává, že dojde ke zvýšení americké Federal Funds Rate, mezibankovní úrokové sazby, za kterou si komerční banky mohou vzájemně půjčovat své rezervy uložené u centrální banky.

 

Zajímavější než rozhodnutí ohledně zvyšování sazeb bude tzv. “dot plot”. Jde o dokument, který obnáší výhledy jednotlivých centrálních bankéřů zasedajících ve výboru na to, jak se budou v následujících měsících a letech vyvíjet úrokové sazby, inflace, zaměstnanost a ekonomický růst. Právě z tohoto dokumentu investoři mohou zjistit, jaký je pravděpodobný další postup centrální banky pokud jde o budoucí zvyšování sazeb a jak se bude vyvíjet ekonomika.

 

Doposud se očekávalo, že FED bude v roce 2018 zvyšovat sazby třikrát, s tím, že další zvýšení by přišly až v roce 2019. Z posledních vyjádření centrálních bankéřů ale vyplývá, že stále více se jich kloní k tomu, že by se sazby letos mohly zvyšovat hned čtyřikrát a příští rok pak nejméně třikrát. “Dot plot” tedy může investorům pomoci rozluštit, co dolar a americkou ekonomiku podle názoru hlavního amerického monetárního regulátora letos a napřesrok čeká.

 

V očekávání dnešního rozhodnutí včera o 0.47 procenta stoupl dolarový index, na 89.90. Dolar posiloval i vůči euru, které tratilo nejen kvůli posilujícímu dolaru, ale hlavně kvůli slabšímu než očekávanému ZEW reportu (obdoba PMI). Dolar si polepšil i proti bristké libře a japonskému jenu, naopak mírně ztratil vůči kanadskému dolaru.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Před Vánocmi zlato vzrostlo díky poklesu dolaru
    Ve čtvrtek se ceny zlata zvýšily kvůli slábému obchodování. Dolar oslabil i přes pozitivní zprávy o Omikronu, informuje o tom agentura Reuters.
  • Předvánoční nákupy a Itálie zdrojem optimismu. Nový týden začíná na trzích v pozitivní náladě
    Nový týden začíná velmi dobře pro italská aktiva - dluhopisy i akcie míří strmě vzhůru. Už minulý pátek přinesl opatrné náznaky, že by italská vláda mohla nakonec souhlasit s úpravou rozpočtových plánů. V neděli naděje dál stouply po komentáři vicepremiéra Salviniho a na trzích se tak začíná sázet na snížení projektovaného deficitu, které by umožnilo zemi vyhnout se proceduře, na jejímž konci mohou být sankce EU. O rozpočtu má v pondělí večer jednat italská vláda a údajně se bude probírat pokles deficitu na 2,0-2,1 procenta HDP.
  • Předvánoční nákupy už v říjnu
    V říjnu, kdy už z pohledu pandemické situace začalo v ČR pomalu přituhovat, se tržby v obchodech začaly opět zvyšovat. Svoji roli nejspíše sehrávaly obavy z rostoucích cen a nedostatku některého zboží na předvánočním trhu, a tak se zřejmě s přípravami na svátky letos začalo o něco dříve. Oproti září spotřebitelé reálně utratili o 1,4 % více, meziročně pak o 7,2 %.
  • Předvánoční propad amerického maloobchodu trhům na náladě nepřidá
    Maloobchodní tržby v USA za prosinec propadly o 1,9 procenta a listopadový růst byl revidován dolů na skromných 0,2 pct. Ještě horší obrázek dostaneme po očištění o auta a pohonné hmoty - pokles činil 2,5 pct po listopadových -0,1 procenta. V obou případech jde o výsledky citelně pod odhady, které byly nastavené na -0,1, resp. -0,2 pct. S finančními trhy data skoro nehýbou, dál se drží negativní nálada.
  • Před večerním hlasováním libra ztrácí. Hlavním trhům se však daří
    Během dopoledne jsme sice sledovali lehce negativní vývoj na hlavních finančních trzích, ale o nic velkého nešlo. Navíc situace se změnila k lepšímu a akciové indexy v západní Evropě i Americe si připisují aspoň skromné zisky. A špatně na tom nejsou ani dluhopisy, jejichž výnosy hlavně na delších splatnostech klesají. V USA či jádru eurozóny je to asi o 3 bazické body.
  • Před velikonočními svátky zaznamenaly rizikové měny v Asii mírné oživení
    Celkovou chuť k riziku určoval v Asii ve čtvrtek šanghajský kompozitní index, který na počátku seance vyšplhal do černých čísel. EUR a rizikové měny tak lehce posílily. Index Nikkei byl v defenzívě – po včerejším propadu zpět pod hladinu 10 000 nadále ztrácel. Tento vývoj poznamenal v průběhu seance i USDJPY a ostatní měnové páry s JPY.
  • Před víkendem sílí akciové nadšení, v čele kráčí Nasdaq
    Dnešek potvrdil slabý březnový výkon evropského průmyslu, rychlý růst amerických dovozních cen nebo ukázal značné zhoršení spotřebitelské důvěry v zámoří. To však nejsou údaje, které by dokázaly podstatným způsobem ovlivnit tržní sentiment. Ten je dnes výrazně nakloněn rizikovým aktivům a akcie z toho s gustem profitují. Jako příznivý faktor je zmiňován poslední komentář Jeroma Powella, ovšem podle nás jde hlavně o zavírání krátkých pozic a sázky investorů na odraz vzhůru.
  • Před vystoupením Powella a jeho kolegů se na trzích vyčerpal krátkodobý optimismus
    Koruně ráno nijak nepomáhá postoj guvernéra Rusnoka k dalšímu zvyšování sazeb. Domácí měna se nachází stále lehce nad 25,60 i poté, co šéf ČNB v rozhovoru sdělil, že hranice 2 procent pro sazby letos s vysokou pravděpodobností padne. Ačkoli čeká úpravy v prognózách, podle Rusnoka to letos vypadá na dvě zvýšení sazeb. Nová inflační čísla korunu naopak mohla trochu zklamat, když růst cen setrval na 2 procentech a mírně zaostal za odhady.
  • Před zásadními událostmi roste napětí, rozjezd trhů je opatrný
    Zítra vyjde v USA inflace, pozítří jedná Fed, následuje ECB a sada důležitých dat. Před těmito událostmi zřejmě zůstanou finanční trhy opatrné a pondělí bude hlavně ve znamení posledních příprav v hluchém období, kdy ještě důležité impulsy nemáme. 
  • Před zasedáním ČNB aneb Desinflační podzim na obzoru
    Blíží se druhé zasedání ČNB po ukončení intervenčního režimu a s ním tak znovu vyvstává otázka, co můžeme čekat. Ačkoliv budoucnost nejistá je, zcela ve tmě nejsme.
  • Před zasedáním FOMC rostou kryptoměny pomalým tempem. Je Ethereum „americký“ blockchain?
    Kryptoměny se pohybují v bočním trendu před nadcházejícím rozhodnutím Federálního rezervního systému, které bude oznámeno ve 20:00. Otevření Wall Street směrem nahoru mírně zlepšilo sentiment na trhu digitálních aktiv:
  • Před zasedáním OPEC+ se ceny ropy zvyšují
    V úterý vzrostly ceny ropy, jelikož investoři očekávají, že producenti ropy zvýší cenu na úterním zasedání. Známka toho, že poptávka po pohonných hmotách je stál silná i navzdory stále se šířící pandemii a nynější variantě omikron.
  • Před zasedáním se začalo sázet na agresivnější Fed. Dolaru to svědčí
    Začátek týdne přinesl dílčí data o příjmech a výdajích amerických spotřebitelů, která ale nepřekvapila a obecně mívají na trhy malý dopad. Podstatné změny se nyní dějí kolem budoucí politiky Fedu. Výsledek jeho lednového zasedání se dozvíme ve středu večer a pravděpodobně k žádné změně politiky nedojde. Mění se však očekávání pro další měsíce.
  • Před zprávou o inflaci v USA se na trzích obchodovalo klidně. Přehled USD, NZD, AUD
    Před vydáním indexu spotřebitelských cen za srpen zůstala volatilita nízká, výnosy dluhopisů se téměř nezměnily a CAD byl jedinou měnou, která se snažila posílit vůči americkému dolaru. Důvodem jsou rostoucí ceny ropy, které v úterý dosáhly ročního maxima. Rozhodnutí OPEC+ dále snížit úroveň produkce podporuje ceny ropy a poskytuje podporu komoditním měnám, a to navzdory skutečnosti, že globální poptávka roste pomaleji, než se očekávalo.
  • Před zveřejněním výsledku jednání FOMC středoevropské měny lehce ztrácely
    Na okolních středoevropských měnách byla včera patrná tendence mírně oslabovat před večerním zveřejněním výsledku zasedání amerických centrálních bankéřů.
  • Před 20procentní inflací Česko v listopadu zachránil jen zásah vlády a statistického úřadu. Plyn zdražuje o skoro 140 procent, cukr o skoro 110 procent
    Inflace v Česku opět roste. V listopadu vykázala v meziročním vyjádření úroveň 16,2 procenta, zatímco meziměsíčně rostla o 1,2 procenta. V meziměsíčním vyjádření jde o nejvýraznější růst inflace od letošního července. V meziročním vyjádření narostla listopadová inflace z říjnové úrovně 15,1 procenta.
  • Před 30 lety vstoupila ČSFR do Mezinárodního měnového fondu
    Před 30 lety, 20. září 1990, vstoupilo Československo znovu do Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB). V roce 1944 sice bylo jedním ze zakládajících členů těchto institucí, po devíti letech ho ale v souvislosti s "měnovou reformou" vyzvaly k vystoupení kvůli neochotě poskytovat potřebné ekonomické údaje, což je jedna ze základních členských povinností. Na konci roku 1954 bylo z řad MMF i Světové banky vyloučeno. Na opětovné členství tak země čekala 36 let. V lednu 1993 se staly členem MMF samostatné Česko a Slovensko.
  • Před 35 lety Margaret Thatcherová rozhodla o návratu Hongkongu Číně
    „Protesty v Hongkongu mají silně negativní vliv na ekonomiku. Tamní hospodářství se propadlo do recese poprvé od globální ekonomické krize před více než deseti lety. Pro letošní rok je odhadováno, že hongkongská ekonomika poklesne o 1,3 procenta,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Před 40 lety skončil Bretton Woods. Přinesly plovoucí kurzy více stability?
    Richard Nixon má své místo v hospodářských dějinách jisté. Když 15. srpna roku 1971 zkoprnělým Američanům oznámil, že dolar, hlavní světová rezervní měna, přestává být vázán na zlato, skončila éra brettonwoodského měnového systému.
  • Přehled a analýza měnového páru EUR/USD
    Měnový pár EUR/USD se po třídenním poklesu stále usilovně snaží zotavit. Ve Spojených státech byla únorová spotřebitelská inflace mírně vyšší, než se očekávalo, což podpořilo zvěsti, že Federální rezervní systém možná odloží snížení úrokových sazeb. To je zase považováno za podpůrný faktor pro dolar na tomto páru.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Instaforex ebook