Sobota 03. červen 2023 06:28
reklama
The Trading Pit
reklama
Dukascopy new
reklama
ActivTrades banner
reklama
Dukascopy new

Sazby opět beze změny, jejich pokles zatím není na stole

29.03.2023 18:28  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Úrokové sazby ČNB ani po dnešním zasedání nedoznaly změn. Na následujícím květnovém zasedání podle guvernéra A. Michla sazby buď zůstanou beze změny nebo vzrostou. Poslední příznivec zvyšování sazeb však již tentokrát hlasoval pro nárůst „pouze“ o 25 bb, zatímco ještě minule jestřábí menšina navrhovala 50 bb. Naše prognóza předpokládá stabilitu repo sazby na současných 7 % alespoň do srpna a následný pokles na 5 % na konci letošního roku. Rizika však vidíme v delším setrvání sazeb na současné úrovni i jejich následném pozvolnějším poklesu. V tomto směru vyzněla rovněž dnešní tisková konference, kde se guvernér znovu vymezil vůči trhem zaceněnému snížení repo sazby do konce roku o cca 100 bb a zároveň uvedl, že by podle něj mohla být koruna silnější. Nadále také přetrvává závazek centrální banky bránit případným „nadměrným“ výkyvům kurzu koruny.

Česká národní banka v souladu s očekáváními ponechala úrokové sazby opět beze změny. Základní repo sazba tak zůstává na 7 %, kam se dostala v červnu loňského roku. Svého prvního měnověpolitického jednání se dnes zúčastnili noví členové bankovní rady J. Kubíček a J. Procházka, kteří od 13. února ve vedení centrální banky nahradili M. Moru (který před svým odchodem podporoval růst sazeb) a O. Dědka.  Pro ponechání úrokových sazeb na stávající úrovni hlasovalo šest členů bankovní rady, jeden radní preferoval zvýšení sazeb o 25 bb. Oproti únorovému zasedání tedy došlo v souvislosti s další obměnou v bankovní radě k posílení většiny (z 5:2 na 6:1), která další růst úrokových sazeb nepodporuje.

Guvernér Michl uvedl, že úrokové sazby budou v následujících měsících pravděpodobně výše než finanční trh před zasedáním zaceňoval. Do konce letošního roku investoři očekávali snížení sazeb o minimálně 100 bb s tím, že první z nich by mohlo přijít ve Q3 23. Guvernér stejně jako na několika předchozích tiskových konferencích také řekl, že sazby na příštím zasedání buď zůstanou beze změny nebo vzrostou a že snižování úrokových sazeb není na pořadu dne.

Rizika poslední prognózy bankovní rada vyhodnotila jako výrazná a jdoucí oběma směry. Podle centrálních bankéřů by inflace měla v druhé půli letošního roku výrazně klesnout na jednociferné hodnoty a v roce 2024 se pohybovat poblíž dvouprocentního cíle. Tento scénář prognózy ČNB je však podmíněn tím, že repo sazba v Q1 23 v průměru činila 7,8 %, což je oproti skutečnosti o téměř jeden procentní bod více. Centrální bance však na druhou stranu pomáhá silnější koruna. Její kurz vůči euru v dosavadním průběhu prvního čtvrtletí činil v průměru 23,80 CZK/EUR, zatímco centrální banka čekala 24,10 CZK/EUR (tedy o 1,3 % slabší úroveň). Výraznější byl v závěru loňského roku ve srovnání s poslední prognózou ČNB i pokles spotřeby domácností, který oproti bankou očekávaným -3,3 % y/y činil -5,5 % y/y. Mzdový růst a inflace, zejména pak její jádrová složka, zhruba odpovídaly krátkodobé predikci centrální banky.

Je pravděpodobné, že nová prognóza ČNB zveřejněná začátkem května bude vlivem zmíněných dat ukazovat přibližování zahájení procesu uvolňování měnové politiky. Již ta únorová obsahovala pro druhé čtvrtletí letošního roku návrat repo sazby zpět na současnou úroveň (z předpokládaných 7,8 %) a poté další pokles na průměrných 5,8 % v Q4 23. Bankovní radou takzvaně vysezené zvýšení úrokových sazeb indikované únorovou prognózou se pravděpodobně projeví v krátkém období ve vyšší inflaci, na další predikovaný vývoj úroků ale nejspíše již vliv mít nebude. Že na další zvyšování sazeb začíná být postupně již příliš pozdě i z pohledu centrální banky, podle nás ukazuje také to, že poslední zastánce růstu sazeb v bankovní radě (pravděpodobně T. Holub) již na rozdíl od minulého zasedání tentokrát podpořil pouze standardní „hike“ o 25 bb, zatímco ještě v únoru navrhoval 50 bb.

Očekáváme, že ČNB bude držet repo sazbu na současných 7 % alespoň do letošního srpna, kdy by mohla začít s jejím postupným snižováním. V základním scénáři naší lednové prognózy na konci letošního roku odhadujeme repo sazbu na úrovni 5 % a politicky neutrálních 3 % by měla dosáhnout v závěru roku 2024. Počátek snižování sazeb je však spojen s velkou mírou nejistoty, když bude podle nás záviset na vývoji tuzemské ekonomiky a inflace, a také politice zahraničních centrálních bank. Rizika naší prognózy vidíme jako vychýlená směrem nahoru. Více se ale obáváme, že by repo sazba mohla zůstat oproti našim předpokladům na 7% úrovni déle, než že by ještě vzrostla.

Hlavními argumenty pro setrvání sazeb na současné úrovni po delší dobu jsou podle nás neukotvená inflační očekávání a zrychlující růst mezd. Lednová data z průmyslu a stavebnictví ukázala meziroční vzestup mezd o více než 10 %. V souladu s tím se ve stejném měsíci mírně zvýšila spotřebitelská poptávka. Na druhé straně průmyslová výroba zaznamenala na začátku roku výrazné snížení, což zvyšuje riziko třetího mezičtvrtletního poklesu HDP v řadě. Pokud jde o inflační očekávání, nefinanční podniky podle prosincového šetření ČNB očekávají v horizontu jednoho roku inflaci ve výši 10,1 % y/y a v horizontu tří let na úrovni 7,0 % y/y. Oproti zářijovému průzkumu (10,3 % pro 1 rok a 7,5 % pro 3 roky) je to sice nepatrně méně, stále ale vysoko nad dvouprocentním inflačním cílem. Perzistentní zůstává i pozorovaná cenová dynamika. Navzdory dalšímu prudkému poklesu spotřeby domácností v Q4 22 jádrová inflace v meziměsíčním anualizovaném vyjádření po sezónním očištění dosáhla v únoru zhruba 9 %.

Autor: Jaromír Gec, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Sazby ČNB – 7,0 %
  „Česká národní banka nezvýšila sazby a ukazuje se, že nezvedat firmám dál náklady na financování je pro ni důležitější, než razantně bojovat s inflací pomocí vyšších úrokových měr. Jestli je to správná volba, nám ukáže teprve čas. Nyní přichází pro naši ekonomiku ta nejnáročnější etapa od nového tisíciletí. Vývoj je přitom velmi těžko predikovatelný, ale troufnu si tvrdit, že inflace jen tak neodejde, a sazby se ještě budou muset v dohledné době zvýšit – i na úkor toho, že budou mít firmy a domácnosti dražší úvěry.“
 • Sazby ECB zůstaly beze změny, konference však přinesla euru posílení na 1,3000, polepšila si také koruna
  Eurodolar si už dopoledne polepšil a na informace z ECB vyčkával na hladině 1,2950. Sazby podle očekáván...
 • Sazby ECB – 1,25 %
  „Evropská centrální banka (ECB) opět zvýšila úrokovou sazbu. V kontextu celkového přístupu ECB se toto zvýšení dá považovat za poměrně razantní. To, co nyní cítíme v Česku, tedy nárůst úrokových sazeb úvěrů, nyní čeká i eurozónu. Začínají se nám tak relativně srovnávat podmínky pro podnikatele v jednotlivých zemích, i když k úplné rovnosti máme v tomto směru stále daleko. Každopádně se dá říct, že i přes nevoli ECB sazby zvyšovat se dostáváme v Evropě do éry konce levných peněz. Už i v eurech si budeme muset půjčovat s vyšším úrokem.“
 • Sazby ECB – 2,0 %
  „Evropská centrální banka (ECB) opět zvýšila úrokovou sazbu. Nedalo se však čekat nic jiného, jelikož ECB se zvedáním sazeb prospala celé jaro i léto a nyní se snaží všechno dohnat. Samotné zvyšování úrokové míry je bohužel slabý nástroj ke snížení inflace, když zároveň nakupujete státní dluhopisy a „legalizujete“ obrovské schodky státních rozpočtů. ECB by měla také v tomto ohledu šlápnout na brzdu, i když se toho bankéři bojí jako čert kříže.“
 • Sazby Fedu zůstanou nad 4,4 %
  Rizikový apetit nadále klesá, protože možnost měkčí politiky se stále snižuje. Clevelandská prezidentka Fedu Loretta Mesterová nedávno prohlásila, že banka má hodně práce s omezováním inflace, takže v současné době nevidí důvod zpomalovat tempo zvyšování úrokových sazeb.
 • Sazby hypotečních úvěrů stále stoupají, Broker Consulting Index hypotečních úvěrů dosáhl v červenci k hodnotě 5,61 %
  Opět i červenec přinesl nárůst průměrné úrokové sazby u hypoték, ta vzrostla oproti předchozímu měsíci o 0,41 procentního bodu. Podle Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů bylo možné si dlouhodobé úvěry na bydlení pořídit v průměru za 5,61 %. Nejvíce preferovaná je dlouhodobě pětiletá doba fixace sazeb. Experti očekávají také další růst úroků. V blízké době podle nich pravděpodobně dojde k překročení šesti procentní hranice.
 • Sazby hypoték půjdou dolů, vyplatí se počkat. Koronavirus českým bankám mocně zlevňuje peníze
  Letos se opakuje loňská situace. Tak jako loni i začátkem tohoto roku mnozí předpokládali postupné zdražování hypoték. A stejně jako v roce 2019 se takový předpoklad nenaplní. Hypotéky budou v dalších měsících zlevňovat, možná i docela výrazně. Záleží to zejména na dvou faktorech – na koronaviru a na ropě.
 • Sazby na vrcholu (!?)
  ČNB zvýšila svoji hlavní úrokovou sazbu podle očekávání o 75 základních bodů na 4,50 %; nepřekvapivě v poměru 5:2. K pětiprocentním sazbám se zatím ČNB zdá se nechce. Bankovní rada se dnes rozhodovala na základě nové prognózy, která mimo jiné předpokládá návrat inflace ke dvouprocentnímu cíli už na horizontu měnové politiky 18 měsíců. I když prognóza předpokládá výrazný skok inflace v prvním čtvrtletí (na téměř 10 %) a její udržení na takové vysoké úrovni i ve druhém čtvrtletí, úrokové sazby jsou již podle prognózy už nyní v podstatě na vrcholu.
 • Sazby nechtěl zvyšovat O. Dědek, ale zazněla i diskuze o růstu úroků o 50 bb
  ČNB dnes zveřejnila zápis ze zasedání z minulého týdne, kdy zvedla svou klíčovou úrokovou sazbu na 1,50 %. Pro zvyšování sazeb v minulý týden hlasovali všichni členové bankovní rady kromě O. Dědka. Převážná většina bankovní rady vyhodnotila rizika prognózy jako vyrovnaná a nevýrazná a jeden člen dokonce jako proinflační. Rizika z vnějšího prostředí se zatím nerealizovala, nicméně stále hrozí. Jedná se zejména o omezování světového obchodu, ke kterému se přidává nevyjasněná podoba brexitu. Ze zápisu vyplývá, že i O. Dědek se domnívá, že by sazby měly směřovat ke své neutrální úrovni, nicméně by preferoval pomalejší tempo. Na druhé straně zazněl názor, že ani zvýšení sazeb o 50 bb by nebylo chybou. Diskuze se také věnovala přehřívání ekonomiky.
 • Sazby neporostou? Guvernér BoE poslal libru strmě dolů
  Poté co libra dokázala překonat další slabá data z britské ekonomiky, a dokonce vůči dolaru posílila, přišel ještě včera večer pád. Dnes ztráty britské měny narůstají a vůči dolaru se obchoduje na 1,4045, o více než dva centy pod včerejším maximem.
 • Sazby podle očekávání zůstávají beze změny
  Bankovní rada České národní banky na svém dnešním zasedání rozhodla o ponechání základní sazby na stávající úrovni, tedy 0,25 %. Tento výsledek je přesně v souladu s předpoklady a očekávali jej všichni analytici, včetně nás. Na konkrétní zdůvodnění dnešního rozhodnutí si budeme muset počkat do tiskové konference, ohlášené na 15:45. Za dané situace ovšem lze usuzovat, že se vyjádření bankéřů ponese v podobném duchu jako naposledy. Zřejmě se tak dozvíme, že ačkoliv je česká inflace, kterou má ČNB ze zákona krotit, již nějaký čas nad horní hranicí tolerančního pásma, centrální banka od ní očekává samovolné zpomalení směrem k dvouprocentnímu cíli. Toho ovšem pravděpodobně nebude dosaženo dříve než v první polovině příštího roku. Dezinflaci potáhne hlavně všeobecné ochlazování ekonomické aktivity, zatímco v opačném směru bude působit zdražující ropa. Zásah bankéřů v podobě zvýšení sazeb tak nebude na pořadu dne i vzhledem k tomu, že v aktuální ekonomické situaci je žádoucí snazší přístup k úvěrům.
 • Sazby podle Rusnoka stoupnou aspoň dvakrát. Koruna nereaguje
  Inflace podle očekávání a HDP bez revize. Česká data, která byla dnes ráno zveřejněna, trhy nepřekvapila a s korunou nehýbala. Jiří Rusnok prohlásil, že letos čeká nejméně dvě další zvýšení úrokových sazeb po 25 bodech. Samozřejmě bude záležet na situaci, ale méně než dvě zvýšení by podle guvernéra ČNB nastala pouze v krajním případě. Toto prohlášení by pro korunu mohlo být teoreticky příznivé, ale žádnou reakci na trhu nesledujeme. Česká měna má vůči euru naopak tendenci nepatrně ztrácet a nachází se na 25,56. Nejbližší zvýšení sazeb můžeme s vysokou pravděpodobností čekat v únoru.
 • Sazby porostou, recese je nevyhnutelná
  Účastníky trhu s drahými kovy dál silně znepokojují zbývající dvě zasedání FOMC – listopadové a prosincové. Je vysoce pravděpodobné, že na každém zasedání Federálního rezervního systému bude úroková sazba zvýšena o 75 bazických bodů.
 • Sazby porostou více, než se čekalo
  Nedávná prohlášení jestřábí frakce Federálního rezervního systému vyvolala skutečné obavy, že současná měnová politika na snížení inflace podstoupí nežádoucí změnu. Několik představitelů Federálního rezervního systému naznačilo obnovení silnějšího zvyšování sazeb na svých nadcházejících zasedáních FOMC. Po sedmi po sobě jdoucích zvýšení sazeb v roce 2022 Fed na prvním letošním zasedání FOMC zvýšil sazby pouze o čtvrt procentního bodu. Až donedávna existovala 90% šance, že Federální rezervní systém na svém příštím březnovém zasedání zvýší sazbu o čtvrt procentního bodu.
 • Sazby RBA beze změny; prostor ke snižování v případě zhoršení situace zůstává
  Dopolední část asijské seance se soustředila převážně na RBA a ve...
 • Sazby spotřebitelských úvěrů jen mírně klesly, budoucí výkyvy mohou způsobit půjčky na dovolenou
  Hodnota Broker Consulting Indexu spotřebitelských úvěrů v březnu zaznamenala pokles o 0,44 procentního bodu na úroveň 8,89 procenta. Úrokové sazby tak zůstávají nadále stabilní a neměly by se podle expertů příliš měnit ani v následujícím období. Výkyvy by mohl přinést pouze konkurenční boj bank, jejich časově omezené promoční akce a příprava veřejnosti na letní dovolené.
 • Sazby spotřebitelských úvěrů stagnují, měnit by se neměly ani v následujícím období
  Broker Consulting Index spotřebitelských úvěrů nedoznal v lednu oproti konci minulého roku téměř žádných změn. Jeho hodnota poklesla pouze o tři bazické body na 9,46 procenta. Tento vývoj koresponduje se čtvrtečním rozhodnutím Bankovní rady České národní banky, která ponechala základní úrokovou sazbu na 7 procentech.
 • Sazby v Británii podle šéfa BoE letos pravděpodobně jednou porostou. GBP ale v klidu čeká hlavně na zítřejší inflaci
  Úterní seance na akciových trzích zatím probíhá v klidu a na o něco větších objemech než včera. Trhy na důležité fundamenty stále spíše čekají, takže si většina indexů své ceny pouze udržuje a přešlapuje v úzkém bočním trendu na místě. Výraznějšího růstu se tak z Evropských indexů dočkal jen německý DAX který ale „dohání“ včerejší seanci, kdy byl jako jediný z hlavních evropských indexů kvůli svátku uzavřen.
 • Sazby zpomalí a vše bude lepší? Investoři znovu hledají naději u Fedu
  Podobně jako letos už několikrát se pozornost trhů stáčí k centrálním bankám v naději, že by mohly přece jen postupovat mírněji. V Evropě se dá čekat přibývání evidence o recesi, v zámoří se investoři upínají k drobným náznakům ochlazování trhu práce. ECB jedná ve čtvrtek, Fed naváže příští týden. Ani v jednom případě se podle nás nedá čekat, že by bankéři slevili ze zvýšení sazeb o 75 bazických bodů, ale klíčový je výhled, a právě v něm se mohou objevit náznaky pomalejšího utahování politiky.
 • Sází trh na analogii mezi meetingem G20 v Cannes a Jakson Hole?
  Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo BankPondělní rally na trhu se zdá být zbožným...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Instaforex krypto