Pátek 24. březen 2023 13:27
reklama
ProTradery Purple - appka
reklama
Purple Ebook ropa
reklama
XTB konference brezen 2023
reklama
XTB konference brezen 2023

Zakotvená inflace Evropy a její vliv na ceny evropských aktiv

09.02.2023 13:47  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

„I přes normalizaci cen energií v Evropě se inflace zdá být ukotvená v reálné ekonomice, a to je špatná zpráva pro evropská aktiva, “ říká analytik BHS Timur Barotov.

Inflace v Evropě

Inflace v Evropě je nejvyšší za poslední dekády, nyní nad 9 % a jádrová inflace ještě ani nezačala zpomalovat a stagnuje kolem hranice 5 %. Ačkoli ceny energií spadly na úroveň před invazí Rusů na Ukrajinu inflace je pořád žhavá a zdá se být alokovaná víc v reálné ekonomice. Svižný růst cenové hladiny je podporován širokým spektrem kategorií, nejvýrazněji službami. Nedostatek pracovní síly, kterému mnohé evropské země čelí kvůli stárnoucí populaci v kombinaci s růstem nominálních mezd, vede k vyšší spotřebě a komplikuje práci Evropské Centrální Banky (ECB). ECB a americký Fed (Federální rezervní systém) se nyní snaží snížit růst cenové hladiny, aniž by tím způsobili hlubší ekonomické zpomalení. To se zdá být nerealistické. Aby inflace udržitelně klesla k 2% cíli, je potřeba výrazně zchladit pracovní trh a zvýšit nezaměstnanost. Tím se sníží inflace v oblasti služeb, která mnohdy tvoří dominantní část ekonomiky, a to výrazně zatlačí na celkovou inflaci. Společnosti ale nezačnou propouštět své zaměstnance, pokud k tomu skutečně nebudou nuceny, a to typicky kvůli upadajícím ziskům. Z tohoto je patrné, že dosažení nižšího růstu inflace je v konfliktu se silným ekonomickým růstem. To je ale špatnou zprávou pro evropská aktiva, neboť ceny těchto aktiv jsou funkcí především ekonomické výkonností podkladového aktiva. Aby toho nebylo málo, budoucí boj s inflací mohou zkomplikovat optimistické trhy, které tak podporují reálnou ekonomickou aktivitu a možný růst cen komodit v důsledku znovuotevření čínské ekonomiky. Případné fiskální stimuly také mohou zkomplikovat boj s inflací.

ECB a monetární politika

ECB dosud zvýšila klíčovou úrokovou sazbu na úroveň 3 %. Trhy očekávají další růst v sazbách, a navíc ECB naplánovala na březen počátek kvantitativního utahování (snižování objemu aktiv v rozvaze ECB), což například americký Fed již několik měsíců praktikuje. Vzhledem k tomu, že inflace výrazně neklesá a pracovní trh je robustní, obrat v monetární politice ECB se zdá být v dohledné době nepravděpodobný. Trhy v současnosti nedoceňují problémy spojené s ukotvenou inflací a předpokládají mírnější monetární politiku, než která bude skutečně zapotřebí na zkrocení vysoké inflace.

Od počátku října 2022 evropské akcie vzrostly o 20 % když se ukázalo, že v blízké době nehrozí hluboká recese, které se mnoho analytiků v minulém roce obávalo v souvislosti s cenami energií. Zároveň je ale stále víc zřejmé, že ECB bude muset být přísnější a výrazně zpomalit ekonomiku, aby zkrotila inflaci.

Inflace, její složky a pracovní trh

Evropská inflace je výrazná ve všech hlavních kategoriích, a navíc ještě podporována mzdovým růstem. Zatímco určité zlevňovaní cen zboží je pravděpodobně před námi, přetrvávající vysoké ceny služeb neberou zatím konce. Inflace cen potravin a energií výrazně zpomaluje, ačkoli je stále zhruba 3x výše, než tomu bylo před Covidovou pandemií, kdy činila zhruba 11 %. Inflace cen zboží stále roste, ale je pravděpodobné, že se to obrátí směrem dolů s tím, jak zpomaluje výroba. Inflace cen zboží je na 7 %, což je zhruba 8x výše, než tomu bylo před Covidem. Inflace cen služeb je zhruba 3x výše, než byla před pandemií na 5 %, ale na rozdíl od inflace cen zboží se zatím nezdá, že by měla dosáhnout svého vrcholu a stabilně zpomalovat. Inflace v oblasti energií se díky mírnější zimě a kombinaci vládních opatření mírní. Nicméně ceny energií se pravděpodobně jen tak nevrátí na hodnoty před pandemií, kvůli strukturálním změnám ve způsobu její výroby. Ceny bydlení jsou zhruba 2x výše, než před pandemií a pořád rostou, nyní se nachází zhruba na 2,5 %.

Nezaměstnanost v Evropě je rekordně nízká na přibližně 6,5 % (naposledy takto nízká kolem roku 1982). Skutečná mzdová inflace (která se liší od oficiálních statistik) je nejvyšší v tomto století na 5 %. Oficiální údaj je na více než 3 % a pravděpodobně bude konvergovat ke zmíněným 5 %.

Ekonomická aktivita v Evropě tak bude pravděpodobně zpomalovat s tím, jak se postupně do ekonomiky začnou propisovat účinky přísné monetární politiky. Část tohoto účinku se již projevuje v ekonomice tím, jak rostou náklady na půjčky. Ceny nemovitostí v důsledku padají, a to snižuje pocitové bohatství spotřebitele. Krátkodobě ale mohou spotřebitelé pocítit úlevu v důsledku snížení cen komodit. Indikátory PMI pro služby i výrobu jsou v oblasti kontrakce a začaly se pomalu zlepšovat, aby odrazily popsanou úlevu v cenách energií.

BH Securities a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Základy opcí: Americký a evropský typ opce, vypořádání opcí, opce na, v a mimo peníze
  Po přečtení úvodního článku Co to jsou opce a jak fungují jste určitě nedočkaví dozvědět se víc a začít opce brzy obchodovat. Ještě předtím se ale potřebujeme naučit pár dalších důležitých věcí. Jdou z nich je, jak funguje vypořádání opcí, na což se zaměříme v tomto článku. Dále se podíváme na to, jaký je rozdíl mezi evropským typem opce a typem americkým a probereme si i z opce z hlediska na penězích, v penězích a mimo peníze.
 • Základy opcí, díl 1: Co jsou opce a jak fungují
  Chcete se naučit obchodovat opce, ale pořád máte nějak problém prokousat se začátkem? Nejste sami. Opce se zdají být na první pohled komplikované a řadu lidí odrazují svou zdánlivou složitostí. Jsem si ale jist, že po přečtení tohoto článku budete mít jasnou představu o tom, jak tento instrument funguje a proč je tolik populární.
 • Základy opcí, díl 2: Vypořádání opcí
  Po přečtení úvodního článku Co to jsou opce a jak fungují jste určitě nedočkaví dozvědět se víc a začít opce brzy obch...
 • Základy opcí, díl 3: Řecká písmena delta, gamma, vega, a théta
  Řecká písmena delta, gamma, vega a théta dávají investorům možnost nahlédnout do tvorby cen opcí a pro opčního tradera je tedy jejich znalost nutností. Opční prémium je částečně určeno cenou podkladového aktiva, časem do expirace opce a volatitou.
 • Zaklínanie hadov
  Pri tak zložitej a spletitej komunikácii centrálnych bánk je občas dobré sa pozrieť na vec z nadhľadu, aby sme pocho...
 • Zákon o kryptoměnách republikánky Lummisové, může mít podporu demokratů
  Připravovaný regulační zákon republikánky Cynthie Lummisové o kryptoměnách v USA by mohl mít podporu obou politických stran v Kongresu. DeCrypt tvrdí, že je vysoce pravděpodobné, že by jeden či dva zástupci Demokratické strany mohli získat souhlasné stanovisko.
 • Zákopová obchodní válka a ekonomická atomová bomba
  Ekonomiky, které se orientují na export, mohou navyšovat svou konkurenceschopnost tím, že oslabí kurz vlastní měny. Česká republika má s oslabováním měny zkušenost z období devizových intervencí. Tehdy byl kurz koruny vůči euru udržován poblíž úrovně 27 CZK/EUR. Slabší koruna umožnila českým exportérům snížit ceny zboží na zahraničních trzích vyjádřených v eurech. Při převodu eurových tržeb zpět do korun exportéři vydělali na slabšímu kurzu koruny a mohli si udržet předchozí úroveň zisků. Nižší eurové ceny přitom navýšily poptávku po českém zboží v zahraničí, což pomohlo vyvést naši ekonomiku z krize.
 • Zákopová vojna
  Ticho pred búrkouSituácia sa oproti včerajšku na ...
 • Zákopová vojna
  Kľúčová udalosť týždňa v podobe vystúpenia prezidenta FEDu B.Bernankeho pred rozpočtovou komisiu US Senátu mierne sklamala očakávania finančných trhov. Prezident FEDu výrazne nezmenil svoj komentár z posledného vystúpenia (3.februára) a stále je veľmi opatrný vo výhľade miery nezamestnanosti napriek jej poklesu v americkej ekonomike. Práve tieto komentáre stáli za včerajším posunom EURUSD k maximám na 1,3730/50, ako reakcia na prípadné udržanie nastavených nástrojov menovej politiky FEDu počas dlhšieho obdobia. Kvantitatívne uvoľňovanie tak ostáva nosnou kostrou Bernankeho menovej politiky. Bernenke tak stále pokračuje vo vedení svojej zákopovej vojny nestavenej na nákup aktív z trhu. Mierne zmeny nastali v komentári pre pozitívnu obnovu ekonomiky „aktuálna obnova ekonomika má zdravý základ... spotrebiteľské výdaje sa stabilizujú... súčasný pokles miery nezamestnanosti je pozitívom“. Ale ani tieto komentáre nepodporili akciové trhy, ktoré po piatich dňoch skončili v červených číslach a pozitívny sentiment sa tak mierne začína strácať, výsledkom je korekcia na trhu komodít a ranný prepad kľúčového menového páru k úrovni 1,3640/20 EURUSD, bez narušenia kľúčových rastových línii aktuálneho trendu.
 • Zákopová vojna
  Ticho pred búrkouSituácia sa oproti včerajšku na ...
 • Zákulisí salvadorských bitcoinových dluhopisů
  Přijetí bitcoinu v Salvadoru na národní úrovni bylo nejrevolučnějším milníkem letošního roku v oblasti kryptoměn. Zdá se, že používání bitcoinu jako zákonného platidla je připraveno přilákat vlnu experimentů i investic, zatímco program těžby bitcoinu s využitím vulkanické energie by mohl být pro ekonomiku s nízkými příjmy významnou vzpruhou.
 • Zákulisné správy z prostredia nemeckej kancelárky Merkelovej
  Jeden z finančných expertov a poradcov kancelárky povedal, že Grécko by malo významne zvýšiť svo...
 • Zalando padá do ztráty, lidé kvůli inflaci přestávají nakupovat zejména oděvy a obuv střední cenové kategorie. Mohou se „ulouct“ po slevách
  Lidé mají kvůli inflaci méně peněz, takže přestávají nakupovat oblečení a obuv střední cenové kategorie, plyne z dnes zveřejněných údajů společnosti Zalando. Ta je největším provozovatelem e-shopů s oblečením a obuví v Evropě, od roku 2018 působí také v Česku.
 • Za levnými nákupy do Polska. Čtvrteční prudké zvýšení úroků ČNB Čechům rekordně zlevnilo nákupy v Polsku
  Česká koruna v pátek zakončila obchodování na nejsilnější úrovni vůči polskému zlotému v celé novodobé historii. Je nyní, o tomto víkend, vůči polské měně nejsilnější od v 90. let, kdy jak Česko, tak Polsko procházely transformačním období. V rámci transformace Česko přijalo režim volného plovoucího kursu v květnu 1997, Polsko pak v dubnu 2000.
 • Záleží na Američanech, zda k rally dojde, anebo ne
  Většina světových trhů uzavřela uplynulý týden v záporném teritoriu v souvislosti s rostoucími obavami z šíření kmene omikron ve světě, zatímco investoři nadále posuzovali důsledky výsledků zasedání světových centrálních bank v čele s Fedem pro hodnotu aktiv.
 • Zamávejte jenu, dolar se připravuje ke startu
  Tento týden jsou nervy obchodníků napjaté na maximum. Všichni čekají na verdikt Fedu o úrokových sazbách a na další prudký růst dolaru. Podle prognóz poroste nejvíce proti jenu.
 • Zambie směřuje ke státnímu bankrotu, za pandemie prvnímu v Africe
  Zambie minulý měsíc nezaplatila splátku zahraničního dluhu za více než 40 milionů dolarů (897 milionů Kč), a patrně se tak stane první zemí v Africe, která kvůli dopadům pandemie vyhlásí platební neschopnost. Napsal to dnes server BBC. Ochranná lhůta, kdy země ještě může dluh vyrovnat, končí dnes.
 • Z amerického akciového trhu zmizela volatilita
  Kdo by to byl ještě začátkem tohoto roku řekl. Americký index S&P500, který si ještě v únoru procházel 12% korekcí je dnes na novém historickém maximu a od začátku letošního roku si připsal již 7%. Znovu se tak potvrzuje železné pravidlo, že by obchodníci dlouhodobě nikdy neměli jít proti zájmu centrálních bank, které nakonec (zatím) vždy dosáhly svého a měli by raději v klidu nakupovat na korekcích. V situaci kdy jsou americké akcie na historickém maximu tak znovu mizí volatilita, která je momentálně nejnižší od roku 2014, kdy trhy spokojeně a beze strachu rostly díky kvantitativnímu uvolňování americké centrální banky a kdy se stejně jako dnes index volatility (VIX) držel stabilně pod hranicí 12 %.
 • Z amerického ropného trhu dorazili zlé čísla. Ropa to však nerieši, hlavným market-moverom ostáva Irán
  Ústrednou témou na rope je aktuálne Irán a s veľkou pravdepodobnosťou ňou ostane do 12. mája, dokedy majú USA čas na to, aby predĺžili platnosť nukleárnej dohody s Iránom (prípadne keď ju predĺžia skôr, tak sa situácia môže upokojiť ešte predtým). Ostatné fundamenty dovtedy zrejme veľa vody nenamútia a ropa sa bude držať vyššie. A to ani dnešné dáta z amerického ropného trhu.
 • Záměr sektorové daně zamával domácími akciovými tituly
  Evropský akciový index Stoxx 600 vstoupil do úvodní seance tohoto týdne růstem, když v úvodní devadesátiminutovce si připsal čtvrt procenta. O zisky ale záhy přišel a ještě před polednem se nacházel 0,3 % pod pátečním zavíracím kurzem. Během odpoledne pak ztráty pozvolna vymazal. Nedařilo se energetickým společnostem, kde svoji roli sehrály klesající ceny ropy, a tak akcie tohoto sektoru padají o více jak jedno procento. Slabé ukazatele důvěry v eurozóně pak do červeného poslaly akcie prodejců spotřebního zboží. Naopak v ziscích se pohybují finanční domy, které přidávají 0,6 %. Americký akciový trh na začátku seance zatím hledá směr. Index S&P 500 kolísá okolo včerejšího zavíracího kurzu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy krypto