Čtvrtek 28. březen 2024 12:07
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple MT4 platforma nova
reklama
CapXmaster srovnani

Celosvětový boom čínských investic zmírňuje

17.11.2019 08:52  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Čínské zahraniční investice v uplynulých letech vykázaly impresivní vzmach, korunovaný vznikem Iniciativy jednoho pásma a jedné cesty. V nadcházejících letech však nelze očekávat podobně dravý růst. Zejména kvůli nárůstu ochranářství a stárnutí čínské populace.

Přímé zahraniční investice čínských firem a podniků loni poklesly o bezmála desetinu na zhruba 143 miliard dolarů, vyplývá z dat čínského ministerstva obchodu. Sestupná dynamika tedy v roce 2018 zmírnila, jelikož předloni se přímé zahraniční investice Číny propadly –historicky vůbec poprvé – dokonce o více než devatenáct procent. Rekordním tak zůstává rok 2016, kdy objem čínských zahraničních investic přesáhl 196 miliard dolarů. Za klesající tendencí uplynulého páru let stojí dva klíčové důvody.

Zaprvé, Peking sám usiluje o to, aby čínské firmy investovaly v zahraničí strategičtěji, tedy aby méně vyhledávaly investice například do nemovitostí, hotelů, kin či sportovních klubů. Zadruhé, ekonomický vztah Číny a Západu je zejména od loňska poměrně napjatý. Hlavně s ohledem na celní válku Washingtonu s Pekingem, ale nověji také kvůli hongkongským protestním bouřím, které mají být podle některých čínských hlasů minimálně přiživovány Západem, zejména Spojenými státy.

V první polovině letošního roku čínské zahraniční investice dále klesaly, stejně jako stavební přeshraniční aktivita čínských firem. Pokles je tažen ochabováním velkoobjemové zahraniční akviziční aktivity čínských státních podniků, jimž pekingské ústředí v souladu se snahou o upřednostnění strategických investic poskytuje celkově méně devizových prostředků. Peking se také obává odlivu kapitálu ze země a prudkého oslabení vlastní měny, renminbi, která se pod tlakem ocitá už z důvodu probíhající celní války. Souvisejícím pozitivem je nárůst podílu soukromých firem na celkovém objemu čínských zahraničních investic a také citelný nárůst podílu čínských zahraničních investic „na zelené louce“.

Objem čínských investic v zemích Iniciativy Jednoho pásma a jedné cesty stále znatelně zaostává za objemem investic v nejvyspělejších západních ekonomikách, avšak propast se zmenšuje. Období historické dominance bohatých západních zemí jakožto hlavních destinací čínského kapitálu pomalu, ale jistě vrcholí. V prvním letošním pololetí směřovaly do zemí Iniciativy hned tři pětiny celkového objemu čínských investic, zatímco loni to byly jen dvě pětiny. V období od roku 2005 až do poloviny letoška mířil největší objem čínských investic dle údajů American Enterprise Institute a Heritage Foundation do USA (182,1 miliardy dolarů), následuje Austrálie (95,9), Spojené království (82,8), Švýcarsko (61,6), Brazílie (57,3), Kanada (54,5), Německo (41,7) a Singapur (34,2). Právě Singapur je největším příjemcem čínských investic ze zemí Iniciativy Jednoho pásma a jedné cesty, další pak je Rusko (33,4).  

V řadě zemí je však čínský kapitál přítomen spíše v podobě investic do výstavby, přičemž vzniklé projekty – železniční tratě, přehrady, letiště, přístavy nebo dálnice – pak zůstávají ve vlastnictví příslušného státu. Například pro Pákistán Peking vyčleňuje daleko větší objem prostředků zajišťujících financování výstavby než objem prostředků v podobě přímých investic. Právě Pákistán celosvětově dominuje jakožto příjemce čínských peněz určených na výstavbu. Od roku 2005 do poloviny letošního roku takto získal 43,1 miliardy dolarů. Následují Nigérie (31,7), Saúdská Arábie (30,9) a Indonésie (30,5). Všech deset největších příjemců čínských peněz na výstavbu se řadí k zemím Iniciativy Jednoho pásma a jedné cesty. Od vzniku Iniciativy v roce 2013 přijaly její země více než čtyři pětiny všech čínských prostředků určených pro financování stavebních projektů v zahraničí.

Zahraniční stavební projekty typu přehrad či železničních tratí uskutečňují z drtivé většiny čínské státní podniky, které jsou schopny mobilizovat dostatečné finanční prostředky díky provázanosti s čínskými státními bankami. Spojené státy, evropské země, ani třeba Japonsko nejsou zpravidla s to mobilizovat svůj soukromý sektor do té míry, aby byl tandemu čínských státních podniků a čínských státních bank rovnocenným konkurentem. Peking navíc své zahraniční investice a investice do zahraničních stavebních projektů promyšleně geograficky diverzifikuje doslova napříč celým světem.

Nicméně doba největšího rozmachu čínských investic dokonce i v zemích Iniciativy je zřejmě pryč. Důvodem je stárnutí čínské populace a citelný úbytek práceschopného čínského obyvatelstva, ke kterému dochází zhruba od roku 2014. Peking už proto tolik nedychtí po projektech v zahraničí, díky nimž kromě jiného dává uplatnění vlastní pracovní síle. 

Čínské zahraniční investice v uplynulých letech vykázaly bezesporu impresivní vzmach, korunovaný vznikem Iniciativy jednoho pásma a jedné cesty. V nadcházejících letech však nelze očekávat podobně dravý růst, a to ani v rozvíjejících se zemích. Důvodem určité ztráty dynamiky čínských zahraničních investic, k níž již dochází, bude i v příštích letech ve své podstatě zhoršování mezinárodních ekonomických vztahů a růst protekcionismu na jedné straně a na straně druhé důsledek pokračujícího stárnutí čínské populace. 

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Celková nálada na akciových trzích byla tento týden spíše pozitivní
    Čínská data (PMI) ukazují, že je země na cestě k silnému oživení. Vyšší inflace v eurozóně, kde zrychlila zejména její jádrová složka, potvrdila to, co již naznačovala data z Francie, Španělska a Německa. Inflační tlaky jsou ale nadále patrné i v USA. O tom vypovídají vyšší jednotkové mzdové náklady. Napjatý trh práce znamená pro Fed inflační tlak. Americký ISM index ze služeb vzrostl nad očekávání, zejména nové objednávky jsou velmi silné.
  • Celková výše dluhu USA zhruba 573krát převyšuje roční výkon české ekonomiky, varuje dlouholetý investiční stratég George Sorose. Bankovní krize v USA přitom prý teprve začíná
    Celková výše dluhu USA je zhruba 200 bilionů dolarů, v přepočtu přibližně 4300 bilionů korun, varuje Stanley Druckenmiller, dlouholetý investiční stratég miliardáře George Sorose. Cituje jej agentura Bloomberg. Pro srovnání, letošní celoroční HDP Česka bude zhruba 7,5 bilionu korun. Dluh USA tedy tuto hodnotu převyšuje přibližně 573krát.
  • Celkový index ISM v průmyslu stagnoval
    Index nákupních manažerů v průmyslu ISM v listopadu zůstal na úrovni 46,7 b. jako v říjnu. Trhy očekávaly růst na 47,8 b. Naopak subindex placených cen ISM vzrostl na 49,9 b. oproti 45,1 b., přičemž trhy očekávaly růst 45,9 b.
  • Celkový majetek státu loni stoupl na 5,85 bilionu Kč
    Celkový majetek České republiky ke konci loňského roku činil 5,85 bilionu korun, meziročně tak stoupl o 4,2 procenta. Jde zejména o stavby, pozemky, movité věci nebo peníze na účtech. Vyplývá to z nejnovější konsolidované účetní závěrky České republiky, o které informovalo ČTK ministerstvo financí. Česko jako účetní celek zároveň předloni vykázalo především kvůli dopadům pandemie ztrátu 199 miliard korun, o rok dříve bylo v zisku zhruba 151 miliard korun.
  • Celkový objem dohody
    Podľa Berlusconiho je celkový objem dnešnej dohody &eu...
  • Celkový obrázek: Jaká bude alokace aktiv ve 3. čtvrtletí 2022 podle Invesca?
    Hlavní centrální banky agresivně zpřísňují měnovou politiku, výnosy dluhopisů prudce rostou a ceny většiny aktiv klesají. Vzhledem k tomu, že výnosy amerických státních dluhopisů jsou na úrovních, které nebyly zaznamenány už víc než 10 let, a v Invescu jsou analytici přesvědčeni, že riziko globální recese roste, rozhodli se v rámci alokace modelových aktiv převážit státní dluhopisy (poprvé od roku 2016). Vyvažují to tím, že převážili také nemovitosti. Těchto změn dosáhli snížením váhy akcií (na Underweight), úvěrů investičního stupně (stále Overweight), úvěrů s vysokým výnosem (na nulu) a hotovosti (Overweight). V rámci regionů Invesco upřednostňuje aktiva ve Spojeném království a na rozvíjejících se trzích (EM).
  • Celkový počet kryptoměn se blíží 20 000
    Navzdory masivní korekci krypto trhu se zdá, že vývojáře neodradilo v představení nových digitálních aktiv na trhu.
  • Celkový počet transakcí SOL se blíží 100 milionům dolarů
    Celkový počet transakcí provedených v síti Solana se blíží hranici 100 milionů, v době, kdy institucionální investoři stále sázejí na produkty, které jim nabízejí expozici vůči kryptoměně, a to i přes pokračující medvědí trh.
  • Celkový stav americké ekonomiky je „solidně pozitivní“
    „Béžová kniha byla zveřejněna jen pár hodin poté, co institut ADP přinesl čísla z amerického trhu práce za květen. Americká ekonomika podle nich vytvořila pouze 27 tisíc nových pracovních míst v soukromém sektoru. To je oproti očekávání ve výši 185 tisíc výrazně méně,“ říká Senior Equity Trader BHS Kamil Bednář.
  • Celosvětová hra s ropou: další partie v kontextu událostí v USA a Číně
    Tento trend se odrazil v růstu ceny březnového kontraktu na Brent o 0,3 % na 80,24 USD za barel. Podobnou dynamiku jsme pozorovali u ropy West Texas Intermediate, která posílila o 0,3 % na 75,31 USD za barel.
  • Celý svět očekává Optimismus od rozhodnutí FRS.
    Americká obchodní seance uzavřela se dosažením nového historického maxima. S & P 500 aktualizuoval rekord třetí relaci...
  • 🎙️CELÝ ZÁZNAM: Co zaznělo na Analytickém fóru 2023?
    Tuto středu a čtvrtek proběhl další ročník Analitického fóra XTB. Vzhledem k současné situaci na finančních trzích bylo mnoho důležitých témat k diskuzi. Přinášíme krátký souhrn toho nejdůležitějšího, co na události zaznělo. Akce nicméně celkově trvala pět hodin, a bohužel není možné v rámci toho textu popsat vše. Pro zájemce je k dispozici kompletní záznam, který je volně dostupný na Youtube kanálu XTB.
  • Cementárny jsou trnem v oku ekologů
    „Ekologové se dívají na cementárny podobně jako na fosilní elektrárny, ropné rafinerie, koksovny či ocelárny,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Cena akcie AMC od ledna vzrostla o více než 2554 %. Jak si vedou další meme akcie?
    V posledních týdnech o sobě meme akcie dávají opět vědět. Velký nárůst zažívá zejména AMC akcie. Někteří analytici se shodují, že zvýšen zájem o meme akcie byl zapříčiněn poklesem kryptoměn.
  • Cena akcie Apple klesá navzdory silným hospodářským výsledkům
    Apple ve čtvrtek oznámil dobré finanční výsledky za Q1 2022. Společnost prokázala, že si za léta své existence vybudovala silnou značku, po které zůstává poptávka vysoká i průběhu horšího ekonomického vývoje. Přesto se akcie společnosti po pátečním otevření Wall Street začala obchodovat v negativním teritoriu. Svůj vliv může mít negativní sentiment okolo technologického sektoru. Náladu obchodníků nezlepšila ani včerejší klesající data amerického HDP.
  • Cena akcie Newegg (NEGG) za týden vzrostla o více než 512 %. Jedná se o další meme akcii?
    Cena akcie Newegg zažívá v posledních dnech nebývalý růst. Od 30.6 2021 cena NEGG vzrostla o více než 512 %. Cenový graf tak připomíná cenové pohyby, které jsme letos mohli sledovat zejména na meme akciích jako například GameStop a AMC. Za těmito akciemi často stála skupina retail investorů ze skupiny WallStreetBets, kteří komunikují na sociální síťi Reddit.
  • Cena akcie Pfizer raketově roste. Je správný čas na nákup?
    V dnešní analýze se zaměříme na akcie Pfizer. Aktuálně se schyluje k úplnému schválení jejich vakcíny. Pfizer již dříve získal povolení očkovat děti (od 12 let). Nyní navíc usiluje i o možnost vakcinace dětí ve věku 5 až 11 let. Cena akcie PFE navíc poslední dobou raketově roste.
  • Cena akcií Amazonu poprvé překonala hranici 2000 USD
    Cena akcií amerického internetového prodejce Amazon dnes po zahájení obchodování poprvé překonala hranici 2000 USD (44.200 Kč). To je důležitý mezník v růstu akcií firmy, která by tak brzy mohla dosáhnout tržní kapitalizace jeden bilion dolarů, což se na počátku tohoto měsíce jako první americké firmě podařilo Applu, upozornil zpravodajský server CNBC.
  • Cena akcií AMD poskytuje medvědí signál
    Cena akcií AMD zavřela na konci minulého týdne kolem 101,50 USD a prorazila pod support zelené vzestupné trendové linie. Minulý týden byla odmítnuta na rezistenci červené klesající trendové linie. Teď znovu atakuje Fibonacciho retracement 61,8 %, který poskytuje support na 100,20 USD. Průraz pod tuto úroveň posílí medvědí signál z minulého týdne. Dalším cílem poklesu bude cena 91,50 USD, pokud support 100 USD nevydrží. Aby býci znovu ovládli krátkodobý trend, potřebují cenu vytlačit nad 107–108 USD. Cena akcií AMD bude náchylná na pokles, dokud zůstane pod 108 USD.
  • Cena akcií Applu je silně přestřelená
    Fundamentální vnitřní hodnotu akcie, resp. celé společnosti, stanovujeme pomoci modelu diskontovaného cash flow (discounted cash flow – DCF). Jednoduchý DCF model na společnost Apple je znázorněn v tabulce níže. V tomto případě se nicméně jedná o tzv. reverzní DCF model (reverse-engineered DCF model), který zpopularizoval známý investiční stratég a proponent behaviorálních financí James Montier. U tohoto typu modelu se nesnažíme odhadnout fundamentální vnitřní hodnotu společnosti, ale naopak se snažíme zjistit, jaká růstová očekávání jsou zaceněna v ceně akcie, resp. v tržní kapitalizaci společnosti.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Finexo
FxNet
IFC Markets
reklama
CapXmaster