Středa 27. říjen 2021 04:51
reklama
Purple konference
reklama
Dukascopy
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaMarkets

Vyšší inflace donutí ČNB uspíšit utahování měnové politiky

17.09.2021 17:42  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Meziroční růst spotřebitelských cen v posledních měsících výrazně zrychlil a v srpnu dosáhl 4,1 %. Jádrová inflace dokonce vystoupala až na historicky nejvyšších 4,8 %, když k plošnému zdražování dochází zejména v oblasti služeb. Ke konci roku očekáváme celkovou inflaci poblíž 5,4 % y/y, rizikem je však i vyšší hodnota. To podle našeho názoru centrální banku přiměje k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb. Na následujícím zasedání 30. září tak očekáváme jejich zvednutí o 50 bb. Zpřísňování měnové politiky by mělo pokračovat i ve zbytku roku, když na jeho konci podle nás dosáhne repo sazba hodnoty 2 %, ze současných 0,75 %. Vysoká inflace však bude dopad nominálních sazeb tlumit, reálné úrokové sazby totiž zůstanou hluboce záporné.

Růst tuzemských spotřebitelských cen v posledních měsících výrazně akceleroval, což pravděpodobně povede k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb ze strany ČNB. Zatímco ve druhém čtvrtletí činila meziroční inflace v průměru 2,9 %, v červenci zrychlila na 3,4 % a srpnu již dokonce vyšplhala na 4,1 %. To je nejvyšší úroveň od listopadu 2008. Současný růst spotřebitelských cen se tak pohybuje nad prognózou ČNB, která pro červenec očekávala inflaci ve výši 3,0 % a pro srpen její jen nepatrné zvýšení na 3,1 %. Obdobně byl výrazným nárůstem cenové dynamiky překvapen také finanční trh. Důležitější než celková inflace je pro centrální banku vývoj jádrové inflace, která je očištěná o vliv volatilních a ze strany ČNB mnohdy těžko ovlivnitelných cen pohonných hmot a potravin, a zachycuje tak věrněji vývoj inflačních tlaků v domácí ekonomice. Ta však v srpnu dosáhla 4,8 % y/y a oproti červenci byla o celý jeden procentní bod vyšší. Jde navíc o nejvyšší hodnotu v historii časové řady, kterou centrální banka zveřejňuje od roku 2007.

Na vyšší jádrovou inflaci působí významně rychlý vzestup cen služeb, který je navíc poměrně plošný. Meziroční růst cen neobchodovatelných statků bez zahrnutí vývoje regulovaných cen totiž zrychlil z průměrných 3,0 % ve druhém čtvrtletí na 4,0 % v červenci, a dále pak na 5,1 % v srpnu. Ke zvýšení ceny došlo v srpnu u 65 % neobchodovatelných položek spotřebního koše a zdražení alespoň o jedno procento zaznamenalo 26 % z nich. Podobně plošný byl cenový růst v oblasti služeb také v předchozích měsících. V srpnu navíc dále zrychlil růst imputovaného nájemného, a to z červencových 1,5 % na 1,9 % meziměsíčně. Se svou nemalou váhou ve spotřebním koši čítající zhruba 10 % se tak imputované nájemné podílelo na celkové srpnové meziměsíční inflaci ve výši 0,7 % celými dvěma desetinami procentního bodu. V nákladech vlastnického bydlení se tak zřejmě začíná významněji projevovat předchozí a nadále pokračující výrazný nárůst cen surovin a stavebních materiálů, potažmo i zvyšující se ceny stavebních prací, případně také s tím související růst cen nemovitostí. Je však nutné podotknout, že aktuální výše imputováno nájemného rozhodně ještě v plné výši neodráží předchozí nárůst cen materiálů. Zatímco ceny výrobců ve zpracovatelském průmyslu vzrostly během prvních osmi měsíců letošního roku v průměru o přibližně 10 %, nárůst imputovaného nájemného byl zhruba poloviční. Růst cenových tlaků prostřednictvím této položky spotřebního koše tak může v následujících měsících ještě pokračovat. V případě cen obchodovatelných položek spotřebního koše bez potravin a pohonných hmot došlo ke zrychlení cenového růstu také, avšak v menším rozsahu (srpnový údaj činil 4,4 % y/y).

Centrální banka v důsledku vyšší inflace podle nás značně urychlí plánované zpřísňování měnové politiky. Aktuálně tedy počítáme s tím, že základní repo sazba dosáhne na konci roku 2,0 %, zatímco v minulé prognóze jsme očekávali 1,25 %. Prognóza ČNB ze začátku srpna předpokládala 1,50 %. Na následujícím zasedání bankovní rady, které se koná 30. září, očekáváme zvýšení úrokových sazeb o 50 bb. Ve stejném rozsahu pak sazby podle nás vzrostou také v listopadu a v prosinci již čekáme zvýšení o standardních 25 bb. To je plně v souladu s aktuálním pohledem investorů na finančním trhu. Inflace se totiž podle naší aktualizované prognózy bude koncem roku pohybovat poblíž 5,4 % y/y, a to ještě za předpokladu, že v následujících měsících dojde k významnému zvolnění meziměsíčního růstu spotřebitelských cen. V opačném případě by inflace mohla být koncem roku ještě vyšší. Zvýšení sazeb centrální banky se současnou inflací sice již nic neudělá, může však pomoci stlačit inflační očekávání, která se podle řady ukazatelů v posledních měsících vzedmula, zpět k cílovaným dvěma procentům. Je nutné si uvědomit, že vyšší inflační očekávání se mohou velmi rychle promítnout do skutečného růstu cen. Navíc, samotná vysoká inflace bude významně vliv vyšších nominálních úrokových sazeb tlumit (což se již děje i nyní) a reálné sazby tak po zbytek roku zůstanou záporné.

Rizika vyšší inflace se přitom netýkají pouze letošního roku, ale i toho příštího. Stále totiž není jasné, jak dlouho ještě budou přetrvávat současná omezení v dodávkách různých typů materiálů, a to i s ohledem na přicházející další vlnu koronaviru. Na přelomu letošního a příštího roku nás navíc zřejmě čeká značné zdražení cen energií a na růst cen bude působit i napjatý trh práce. Nakonec zmiňme i fiskální politiku, která i nadále pokračuje v uvolněném módu a přilévá olej do ohně inflačních tlaků. Vlivem rychlého růstu úrokových sazeb v letošním roce počítáme pro příští rok s jen dalšími dvěma zvýšeními v jeho první polovině a repo sazba by tak na jeho konci měla dosáhnout 2,50 % (předchozí prognóza počítala s 2,25 %). To je poblíž úrovně, kterou centrální banka považuje z měnově politického hlediska za neutrální.

Autor: Martin Gürtler, Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Výstup z měnové rady FED
  Výbor očekává, že bude vhodné zachovat toto cílové rozpětí, dokud podmínky na trhu práce nedosáhnou úrovní odpovídajících cíli výboru, tedy maximální možné zaměstnanosti a inflace, která je cílena na úroveňa 2%, bude po určitou dobu mírně překročovat 2%.
 • Vysvětlí Google problémy s vyhledáváním v Evropě zprávou o příjmech?
  Vlastník Google, Alphabet, už odhalil, jak sankce od EU sníží příjmy druhého čtvrtletí v pondělní zprávě. Analytici a investoři však stále tápou ve tmě pokud jde o další část spojenou s touto sankcí, kterou může vyjasnit generalní ředitel Sundar Pichai v telefonátu o příjmech.
 • Vyšetřování proti Calveymu v Rusku dokončeno s jiným obviněním
  Ruští vyšetřovatelé dokončili vyšetřování případu, který se týká šéfa investičního fondu Baring Vostok Američana Michaela Calveyho. Výsledkem je překvalifikované obvinění ze závažného podvodu na zpronevěru. Informovala o tom dnes agentura TASS s odvoláním na tiskovou službu fondu Baring Vostok.
 • Vyššia cena ropy BoE zväzuje ruky
  Nad librou sa včera zleteli dvaja jastrabi, konkrétne Weale, ktor&y...
 • Vyššia cena ropy BoE zväzuje ruky
  Nad librou sa včera zleteli dvaja jastrabi, konkrétne Weale, ktor&y...
 • Vyšší americké výnosy pomáhají dolaru držet zisky. Akcie mírně rostou
  Začátek týdne zatím charakterizuje drobný růst akcií, ústup amerických dluhopisů a silnější dolar. Na trzích o něco víc rezonují protesty v Hong Kongu, ale zatím nejde o zásadní faktor. Klíčová je příprava na středu a výsledky zasedání Fedu, které mohou určit trhům směr docela zásadním způsobem. Více k Fedu viz náš Týdenní výhled (pozn.: Na Patria.cz vydáme dnes brzy odpoledne).
 • Vyšší cla jsou tu, ale trhy se zvedají. Na konci týdne převládá naděje
  Půlnoc smazala pochybnosti, vyšší americká cla byla podle očekávání zavedena a v první chvíli vyvolala nepříznivou reakci. Netrvalo ale dlouho a hlavní trhy se přetočily do pozitivního vývoje, a někdy až překvapivě výrazného. Silně rostly čínské akcie a solidní zisky si připisují dopoledne také hlavní evropské indexy. Dluhopisy naproti tomu zůstávají skoro beze změny a na výnosech sledujeme pouze drobný pohyb. Ani klíčové měnové páry se nijak dramaticky nehýbou - dolaru zůstává většina ztrát na páru s eurem i jenem. Eurodolar se nachází na 1,1230.
 • Vyšší daně na tabákové výrobky se stanou každoročním koloritem
  „Výrazný růst daní na tabákové výrobky může navýšit dovoz nelegálních cigaret z ciziny. Rovněž může vést k omezení prodejů tabákových výrobků v pohraničí, kam jezdí nakupovat Němci a Rakušané,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Vyšší důchody a nižší daně podpoří spotřebu
  Na přelomu loňského a letošního roku nabyly účinnosti dvě vládní opatření, která mají pomoci bojovat se současnou koronavirovou krizí a podpořit spotřebu domácností. Jedná se o jednorázový příspěvek všem starobním, invalidním a pozůstalostním důchodcům a také o zrušení superhrubé mzdy a s tím spojených daňových úprav. Tato studie ukazuje, že obě tato opatření mohou mít z důvodu plošného působení silný vliv na spotřebu domácností. Podle našich výpočtů by vyšší důchody měly vést k dočasnému nárůstu spotřeby domácností o necelá 2 %, v případě nižších daní pak k déletrvajícímu zvýšení až o 3,4 %. Současná situace spojená s vysokou mírou nejistoty a s uzavírkami ekonomiky však může přenos vyšších příjmů do spotřeby významně ovlivnit, ať už se jedná o samotnou výši výdajů nebo o jejich rozložení v čase.
 • Vyššie výnosy a nižšie akcie
  Slová o znižovaní mesačného objemu nákupov aktív z trhu zo strany Fedu poslali včera trhy výrazne nadol. Akciový index...
 • Vyšší inflace drží kurz koruny silnější
  V uplynulém týdnu se vývoj měnového páru EUR/CZK stabilizoval nedaleko nejsilnějších korunových úrovní od zahájení režimu...
 • Vyšší inflace je pouze přechodný jev, tvrdí Powell. Světová banka zamítla bitcoin jako měnu Salvadoru
  Japonská centrální banka (BoJ) se rozhodla na svém posledním zasedání ponechat základní úrokovou sazbu na -0,1 %, což nebylo žádným překvapením, jelikož Japonsko po delší dobu bojuje s deflací, i když se jádrové inflaci v květnu podařilo se dostat do kladných hodnot.
 • Vyšší inflace na korunu nezabrala, eurodolar je po dalších clech v klidu
  Kurz koruny k euru za poslední zhruba den střídá směry a nyní se nachází na 25,90. Domácí inflační čísla se setkala pouze s drobnou odezvou, která nevydržela dlouho. Ačkoli se vzhledem k vývoji cen a protiinflačnímu riziku slabé měny dá předpokládat další zvyšování úrokových sazeb ještě letos, na korunu to nezabírá. Vnější rizika evidentně zůstávají dostatečným argumentem pro spekulanty, proč v koruně momentálně velký kurzový zisk nečekat. Nebezpečím tak zůstává další redukce stále velkých korunových pozic.
 • Vyšší inflace = silnější koruna
  České koruně prospělo na počátku tohoto týdne zveřejnění prosincové inflace. Naplnily se naše obavy a meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil na 3,2 % y/y, inflace se tak vzdaluje od svého cíle i prognózy ČNB. Detailně jsme prosincová inflační data i listopadové maloobchodní tržby, které potvrdily robustnost spotřebitelské poptávky, komentovali ráno. Tržní sazby reagují na zvyšující se inflaci růstem a atraktivnější úrokový diferenciál zase podporuje korunu. Z ranních kotací 25,27 CZK/EUR si tak tuzemská měna vůči euru během dne polepšila o téměř pět haléřů.
 • Vyšší prodeje aut pomohly celkovým tržbám
  Maloobchodní tržby bez započtení prodejů automobilů v prosinci meziročně vzrostly o 4,8 %. Celkové tržby včetně motoristického segmentu se ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku zvýšily o 4,6 %. Prosincové útraty tak dopadly pod očekáváním trhů. Oproti loňsku měl letošní prosinec o jeden pracovní den více, což pomohlo k vyšší dynamice tržeb oproti listopadu i říjnu. Po očištění o tento vliv se tržby v maloobchodě reálně meziročně zvýšily o 3,9 %. Spotřebitelé v předvánočním čase zvyšovali útraty zejména za počítačové a komunikační vybavení, výrobky pro domácnost a oděvy i obuv.
 • Vyšší rizika v eurozóně tlačí euro dolů, koruna úvodní zisky neuhájila
  Koruna sice v úvodu posilovala, ale dlouho to nevydržela. Nálada na hlavních trzích ve světě se během dne zhoršovala ...
 • Vyšší sazby už v červnu a zpomalující Čína
  Čínský průmysl i maloobchod postupně ztrácí tempo. S tím se sice počítalo, tempo zůstává velmi slušné, ale zpomalení bylo v květnu výraznější, než se čekalo. Sama o sobě tato data náladu na západních finančních trzích příliš neovlivní, ovšem jde o další drobný příspěvek do diskuse o síle budoucího oživení. Čína je vzhledem k načasování epidemie do značné míry předstihovým ukazatelem pro západní ekonomiky a poskytuje tak další argument, proč očekávání o síle oživení zřejmě dosáhla vrcholu, na kterém se mohou stabilizovat, případně lehce poklesnout.
 • Vyšší sazby v eurozóně přinese až Ježíšek
  Zítra zasedá ECB a máme se tentokrát na co těšit. ECB totiž podle našeho názoru buď rovnou oznámí a nebo alespoň naznačí, že program TLTRO bude prodloužen. Napumpuje tak další likviditu do bankovního sektoru a zároveň zabrání snížení své bilanční sumy. Tu se bude podle nás snažit držet beze změny nejméně do poloviny roku 2020. Změnu očekáváme i ve výhledu na úrokové sazby. Doposud měly sazby podle ECB zůstat na stávající úrovni i v průběhu léta. Tento horizont se zřejmě ještě o tři měsíce posune. Očekávání prvního růstu úroků jsme změnili i my. Zvýšení depozitní sazby o 15 bb už nečekáme v září, ale až v prosinci. Výrazné změny tentokrát dozná i prognóza ECB.
 • Vyšší sazby znovu straší globální trhy, libra však oslavuje
  Na globálních finančních trzích dnes jednoznačně převládl negativní vývoj. Akcie v Evropě po neúspěšném úvodu postupně navyšují ztráty, které už dosahují slušných rozměrů. Ani Wall Street se po otevření nedaří. V průběhu dne se také slušně nahoru rozjely dluhopisové výnosy. Zpočátku šlo zejména o americké, ale nyní je vývoj prakticky plošný. Společným jmenovatelem negativního vývoje akcií a dluhopisů jsou zvýšená očekávání, že centrální banky budou rychleji utahovat svou politiku.
 • Vyšší úroky na hypotékách sníží tempo růstu cen nemovitostí
  „Rostoucí úroky na hypotékách mohou paradoxně pomoci lidem, kteří si chtějí pořídit nemovitost. Když jsou totiž hypoteční sazby vysoké, na realitním trhu se zpravidla sníží počet kupujících. Je tak možné si mezi nemovitostmi lépe vybírat, a dokonce lze vést úspěšná jednání o výši kupní ceny. Ta je při pořizování nemovitosti naprosto klíčová. Již nikdy ji totiž nelze změnit. Oproti tomu nevýhodnou sazbu na hypotéce lze pořešit pozdějším refinancováním,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy