Pondělí 09. prosinec 2019 18:46
reklama
XTB vikend
reklama
BOSSA kviz
reklama

Akciový index S&P 500 dosáhl 2 000 bodů. Co teď bude dál?

Napsal:   Sekce: Zprávy z trhu

Nejširší americký akciový index S&P 500 zakončuje letní prázdniny ve velkém stylu. Poprvé v historii se mu podařilo prolomit psychologickou hranici 2 000 bodů a uzavřít nad ní. Zdá se tedy, že expanzivní monetární politika americké centrální banky (Fed) zafungovala více než výborně.

Fed od září 2008, kdy se datuje začátek finanční krize pádem americké investiční banky Lehman Brothers, rozšířil svoji bilanci z 950 miliard USD na 4 400 miliard USD, tedy více než zečtyřnásobil.  Levné peníze a téměř nulové úrokové sazby, při nichž dluhopisy moc nevynášejí, splnily záměr centrální banky přesvědčit investory, aby zapomněli na strach a opět investovali do rizikových aktiv v podobě akcií.

Kdyby se v březnu 2009 našel odvážný investor, který by zároveň vyznával obchodní strategii „buy and hold“ (kup a drž) a investoval by v tom čase (index S&P 500 dosáhl v březnu 2009 svého krizového dna na úrovni 665 bodů) do indexu S&P 500, pak by dnes vydělával neuvěřitelných 195 procent. Několik kol kvantitativního uvolňování a 3 450 miliard nových voňavých dolarů pomohly po krizi postavit se na nohy i ostatním americkým akciovým indexům. Dow Jones si od roku 2009 polepšil o 161 procent a letos v červenci uzavřel na nových historických maximech (17 138,20 bodu), technologický Nasdaq posílili až o 261 procent, přičemž se nyní obchoduje na 14letých maximech.

Dosavadní výkon amerického akciového trhu je spásou nejen pro samotnou Wall Street, ale i pro mnohé Američany, jejichž jmění investováno v důchodových, školních nebo jiných fondech díky akciové „rally“ solidně roste.

Co bude dál?

Mnozí se ptají, co teď bude dál. Mohou akciové indexy nadále posilovat a dosahovat ještě vyšších hodnot? V případě, že ano, jak vysoko mohou ještě stoupat, když se obchodují na dosud neprobádaných úrovních a nestojí tak před nimi žádná technická rezistence.

V prospěch dalšího růstu akcií mluví monetární politika „slabého dolaru“, kterou vyznává Janet Yellen, šéfka Fedu. Výborná makroekonomická data z druhého čtvrtletí a jasné náznaky skvělého výkonu hospodářství i ve třetím a čtvrtém kvartálu spolu s jistotou nízkých úrokových sazeb minimálně po dobu nejbližších 6 měsíců jsou rovněž faktory, které podporují nákupní apetit po amerických akciích. Graf níže je důkazem toho, že ne všichni považují aktuální hodnoty amerických akcií za vrchol v tomto roce. Graf zobrazuje predikce maximálních hodnot indexu S&P 500 pro letošní rok od některých investičních společností, kde nejodvážnější analýza počítá s dosažením úrovně kolem 2 300 bodů.

Jakých hodnot by mohl letos dosáhnout akciový index S&P 500 podle predikcí některých bank? Zdroj dat: www.ft.com:


Na druhé straně před dalším růstem akcií varuje fakt, že za posledních 35 měsíců nedošlo u indexu S&P 500 ke korekci alespoň ve výši 10 procent, přičemž medián takovéto periody je od konce 2. světové války 12 měsíců, což znamená, že trh roste bez korekce třikrát déle, než jsme zvyklí. Dalším varovným signálem jsou rozevírající se nůžky mezi dluhopisovým trhem a akciovým trhem. Výraznou divergenci ve vývoji indexu S&P 500 a výnosů z 10letých státních dluhopisů lze pozorovat od letošního května. Tyto hodnoty se obecně vyvíjejí stejným směrem. Poslední 4 měsíce však akciový index stále roste, přičemž výnosy ze státních bondů naopak klesají.

Srovnání vývoje výnosů z 10letých státních dluhopisů a indexu S&P 500:


Strach panuje i v tom směru, že hlavním pramenem růstu akciových trhů je uvolněná monetární politika Fedu. Konec programu kvantitativního uvolňování, jež je naplánován na říjen, pro akciový trh nepředstavuje žádnou závažnější hrozbu, protože je plně započten v očekáváních investorů. Mnozí se však bojí reakce akcií na zvýšení úrokových sazeb v příštím roce, a to zejména v případě, kdyby se ekonomice dařilo nad očekávání, čímž by banka byla nucena přistoupit k rychlejším a výraznějším krokům v oblasti úrokové politiky. Nicméně jako další „divoká karta“ se nyní rýsuje evropský akciový trh, který nemá za sebou tak výborné po krizové výsledky a kterému by mohl pomoci směrem na sever prezident Evropské centrální banky v případě oznámení evropského programu kvantitativního uvolňování.

Jak je již výše v článku zmíněno, technická analýza u akciových indexů v otevřeném prostoru a neprobádaném teritoriu selhává. Trh se momentálně nachází na dlouhodobou hnědou trendovou linii, která by mohla být vhodným místem k nákupu v případě jejího dalšího testu.  Dokud budeme nad ní a nad 100denním průměrem (růžově), pak bude na trhu vládnout býčí nálada. Jediným strašákem jsou nyní překoupené oscilátory.

Jako jediný predikční nástroj nás napadá využít harmonických formací pro projekci potenciálních hodnot, jež by index mohl dosáhnout. V případě naplnění formace Cypher by index mohl posílit na maxima 2 027,00, což by podpořilo tlak oscilátorů a návrat k hodnotě 1845,00.


Michala Moravcová
Analytik finančních trhů BOSSA

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Akciové indexy by mohly zopakovat únorový scénář
  Podle všeho se na akciích rýsuje zajímavá příležitost pro nákup. Akciové trhy minulý zachvátila panika a většina investorů vybrala své zisky, když se většina akciových indexů dostala blízko svých letošních maxim. Strach investorů z výnosnosti akcií při utahování měnové politiky a dluhopisových výnosech nad 3% nakonec trhy neustály a dostaly se pod výraznější vlnu výprodejů.
 • Akciové indexy si nachvíľu oddýchnu
  V tomto blogu zameranom na akciové indexy poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie.
 • Akciové indexy zakončily růstový duben poklesem. Bude vzepětí medvědů v květnu pokračovat?
  Týdenní ztráta 1,26 % indexu S&P 500 nic nezměnila na tom, že duben skončil zelenou svíčkou. Čtvrtek a pátek ale ukázaly, že bezstarostné období končí a volatilita je zpět. Růst bez korekce od poloviny února se již několik týdnů vyznačuje nízkými objemy obchodů a vyprchávajícím entuziasmem.
 • Akciové trhy padají, EUR/USD konečně pod 1.30
  Dow Jones, zlato, EURUSD, USD index, GBPUSD
 • Akciové trhy stagnují, zatímco volatilita zůstává
  Akciové trhy jsou zatím začátkem týdne bez jasného směru. Může za to masivní výprodej z minulého týdne a velký nárůst volatility. Co stojí či nestojí za korekcí, která ovlivnila všechny akciové trhy, již bylo řečeno mnohokrát. Vše však naznačuje tomu, že se zatím o žádnou krizi nekoná a pouze jde o technickou korekci. Otázek však zůstává stále mnoho a volatilita zůstává také, jestli je tedy korekce opravdu u konce může napovědět již tento týden.
 • Akciové trhy vstupujú do silného downtrendu
  Index S&P 500 zažil jedno z najdlhších rastov (10 rokov) bez výrazných korekcií, no teraz trh odpísal už 20 % len behom jedného kvartálu. Čo nás čaká prvý kvartál roku 2019? Lepšie to asi nebude.
 • Akcioví býci v USA si to před výsledkovou sezónou užívají
  Americké akcie mají za sebou druhý růstový týden v řadě, index S&P 500 posílil o 2,06 %.
 • Akcioví býci zakončili nejlepší kvartál od roku 2009 stylově
  Uplynulý týden byl pro americké akcie úspěšný, index S&P 500 si připsal 1,20 % a za celé první čtvrtletí posílil o impozantních 13,07 %.
 • Akciový býk pokračuje v jízdě
  Situace na americkém akciovém trhu se nijak dramaticky nemění. Americký akciový index S&P 500 posílil za týden o 0,69 % na 2 367 bodů a posunul opět své historické maximum.
 • Akciový index DJIA a dolarový index DX (H10), jejich možný vývoj .
 • Aké cieľovať ZHODNOTENIE?
  Ruku na srdce milí nadšenci finančných trhov. Téma: "Zhodnotenie finančných prostriedkov" je téma, ktorá vyvoláva zimomriavky na tele aj skúseným a ostrieľaným obchodníkom. Zlato, peniaze, majetok a financie priťahujú ľudí už od dávnych dôb. Množiť, honobiť a získavať tieto prostriedky k nezávislosti, blahobytu, rešpektu, statusu a moci láka väčšinu ľudí. My obchodníci obchodujeme na finančných trhoch za účelom nadobudnutia a zhodnotenia svojich úspor a svojho kapitálu. Všetci máme určite očakávania. Niektorí obchodníci majú skromné a veľmi reálne očakávania a očakávania niektorých obchodníkov nekorešpondujú s ich skúsenosťou, znalosťami, psychickými dispozíciami a v neposlednom rade s realitou. V tomto blogu si napíšeme niečo o tom - Aké cieľovať zhodnotenie?
 • Aké zmeny na kapitálových trhoch môžeme čakať v najbližšej dekáde?
  Švajčiarska investičná banka UBS očakáva na akciových trhoch v nasledujúcom desaťročí nižšie ročné výnosy na a vyššiu volatilitu. Čo by to znamenalo pre tradera alebo investora, keby sa tieto očakávania naplnili?
 • Ako efektívne využiť indikátory?
  Indikátory sú v tradingu veľmi známe a na googli sa nájde o nich veľa informácii, no všade iba píšu tie isté veci. Ja by som v tomto blogu rád napísal ako to naozaj je a vyhol sa bullshi%om.
 • Ako na anti-Martingale
  V dnešnom blogu by som Vám chcel ukázať výhody aj nevýhody obchodníckej metódy zvanej anti-Martingale a ako ju obchodujem ja na reálnom účte. Som veľký priaznivec tejto metódy a veľký odporca Martingale. Poďme si ukázať na reálnych príkladoch ako to funguje.
 • Ako obchodovať dáta inflácie v USA?
  Ako obchodovať dáta inflácie v USA?
 • Ako obchodovať dáta inflácie z Nového Zélandu?
  Ako obchodovať dáta inflácie z Nového Zélandu?
 • Ako obchodovať dáta inflácie z USA?
  Aktuálneho nastavenie trhu reflektuje 42 % pravdepodobnosť zvyšovania sadzieb (Fed Fund Futures) a preiskum Reuters stále poukazuje na zvyšovanie sadzieb Fedom vo štvrtom kvartály ako najpravdepodobnejší scenár monetárnej politiky v USA. Dnešné dáta inflácie môžu mať veľký vplyv na to, či sa tieto pravdepodobnosti zmenia.
 • Ako obchodovať dáta z trhu práce v USA?
  Obchodovanie dát z trhu práce v USA.
 • Ako obchodovať GBP/USD po zasadnutí Bank of England?
  Včerajšie rozhodnutie Bank of England (BoE), môže byť dôvodom na silnejšiu korekciu v rámci rastového trendu. Preto sa v nasledujúcich riadkoch pozrieme na to, aké dôvody podporujú túto alternatívu a akým spôsobom sa dá zobchodovať.
 • Ako obchodovať na Forexe pomocou menovej arbitráže
  Princípy arbitráže sa dajú aplikovať na rôznych trhoch, s rôznymi inštrumentami, v tomto článku sa pozrieme na to ako obchodovať na platformách MetaTrader forex s použitím menovej arbitráže...
 •  


  Diskuse ke článku

  Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
  Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
BOSSA kviz