Úterý 26. leden 2021 12:53
reklama
Admiral bez komise2
reklama
RoboMarkets CopyFX
reklama
Admiral bez komise2

Vývoj ceny zlata v roce 2021– dočkáme se rekordního růstu?

13.01.2021 08:06  Autor: LYNX  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Rok 2020 byl pro vývoj ceny zlata více než příznivý. Cenný kov dosáhl za poslední rok svého historického maxima a opět nám ukázal, jak jeho cena dokáže působivě růst. Kurz zlata jistě ovlivnila i pandemie koronaviru a celková nejistota na finančních trzích v minulém roce. Ke zlatu se investoři obrací zejména v dobách nejistoty.

Jelikož pandemie, která silně ovlivňuje hospodářskou situaci v mnoha zemích, ještě není zdaleka zažehnána, mohlo by to znamenat, že zlatu by se mohlo dařit i nadále.

Bude tedy tento drahý kov v roce 2021 zažívat zlaté časy? Dočkáme se nového historického maxima?

V dnešním článku si prozradíme, co v poslední době hýbe cenou zlatou zlata. Podíváme se na důležité fundamentální aspekty a představíme vám dlouhodobou i krátkodobou technickou analýzu.

Tento ucelený přehled vám napoví, jaký vývoj ceny zlata v roce 2021 očekávat.

Cena zlata 2020

 

V následujícím článku se dočtete:

 1. Co určuje cenu zlata v roce 2021?
 2. Vývoj ceny zlata v minulosti
 3. Bude rok 2021 zlatým rokem?
 4. Aktuální cena zlata – krátkodobá technická analýza
 5. Sezónnost zlata
 6. Vliv poklesu ceny dolaru na kurz zlata
 7. Vývoj ceny zlata v roce 2021- dlouhodobá technická analýza
 8. Další vývoj ceny zlata v roce 2021?
 9. Akcie težařů zlata
 10. Obchodování se zlatem u LYNX

Co určuje cenu zlata v roce 2021?

Zlato je investory vnímáno jako forma zajištění v dobách nejistoty. Nabízí ochranu před inflací, měnovými riziky a poklesy akciových trhů.

V zásadě je velmi těžké říct, jaká je skutečná hodnota zlata. Samozřejmě existují náklady spojené s jeho těžbou, ale kurz zlata je silně závislý na aktuální nabídce a poptávce.

Cena zlata je nejčastěji vyjádřena v dolarech, ačkoliv se poslední roky začíná více a více prosazovat euro. Směnný kurz eura k dolaru je také nestálý, což má často dopad i na samotnou cenu tohoto drahého kovu.

Čtete také >>Kurz EUR/USD: Velký přehled a prognóza pro rok 2021!

Hodnota zlata je vyjádřena v trojských jednotkách za unci a 1 trojská unce odpovídá 31,1034768 gramů. Například pokud je cena zlata na $ 1400, zaplatíte $ 1400 za něco málo přes 31 gramů zlata.

Cena zlata se odvíjí od mnoha různých faktorů. Jak už jsme si řekli, investoři vnímají drahé kovy jako bezpečnou investici v dobách nejistoty.

V nejistých dobách tak často kurz zlata zažívá dobré časy, ačkoliv v době hospodářských krizí se nezřídka poptávka po tomto cenném kovu snižuje.

Obchodníci se často upínají k drahým kovům (a dluhopisům) v době rostoucích úrokových sazeb a když se akciovému trhu nedaří.

Dlouhodobě se však ukazuje, že když úrokové sazby rostou, zlato a jeho cena roste pouze v 1 ze 3 případů. V případě poklesu úrokových sazeb je však poměr úspěšností vyšší.

Jelikož je složité dlouhodobě předvídat světovou ekonomiku či události, je i dost ošidné předvídat dlouhodobý vývoj ceny zlata. Také mějme na paměti, že přestože cena často silně trenduje, intradenní pohyby mohou být velmi divoké.

Vývoj ceny zlata v minulosti

 V letech 1973 až 1980 stoupla cena zlata z přibližně $ 100 na více než $ 800 za trojskou unci.

V následujících 20 letech zlato pokleslo a většinou se pohybovalo do strany kolem $ 400. Od roku 2000 začala cena zlata opět růst a v roce 2011 dosáhl tento vzácný kov historického maxima nad $ 1900.

Měsíční graf zlata (GC) od poloviny roku 2001 po současnost. Zdroj: Yahoo Finance.

Poté následoval prudký propad, který trval až do konce roku 2015. Od té doby se cena další tři roky pohybovala s určitými výkyvy víceméně do strany.

V druhé polovině roku 2019 ale kurz zlata opět nabral na síle a nastal úctyhodný býčí trend, který přetrvává až do dnešních dnů.

Bude rok 2021 zlatým rokem?

Jak už jsme si řekli, zlato se dostává do hledáčku investorů v dobách nejistoty a obav z dalšího hospodářského vývoje.  Posledních pár let se vedle cenných kovů také soustředí na kryptoměny, zejména bitcoin.

Rok 2020 byl právě ve znamení hned několika nejistot, avšak hlavním problémem byl koronavirus.

Celý svět byl nečekaně zasažen touto pandemií, která v mnoha zemích doslova ochromila běžný život. Ekonomika mnoha zemí se zastavila, některé sektory bojují o přežití a roste nezaměstnanost. V mnoha zemích se snižovaly úrokové sazby.

Například výkonnost hospodářství USA se ve druhém čtvrtletí roku 2020 snížila o 9,5 %. Jednalo se o největší pokles americké ekonomiky v historii.

Za třetí čtvrtletí růst americké ekonomiky sice zaznamenal rekordní růst o 33,1 %, ale odborníci se shodují, že může opět následovat pokles.

Čtete také >>Ekonomika USA zaznamenala v Q3 rekordní růst o 33,1 %. Trump se smiřuje s prezidentskou porážkou

Státní dluh rostl v mnoha zemích po celém světě. Vznikaly nejrůznější záchranné balíčky na podporu ekonomiky a vydávaly se nemalé částky určené právě pro boj s koronavirem.

O možném zpomalení světové ekonomiky se hovořilo ještě před pandemií koronaviru. Ani s počátkem roku 2021 se nedá s jistotou říct, že bychom měli nad koronavirem vyhráno a v mnoha zemích nadále platí striktní omezení.

Pomyslným světlem na konci tunelu by mohla být vakcína, ale samotné očkování v mnoha zemích nabírá na zpoždění a bude spíše otázkou jarních či letních měsíců.

Hospodářské prognózy a odhady jsou i nadále velmi opatrné a nepříliš optimistické. V tomto světle nepříznivých událostí, se drahé kovy mohou opět jevit jako zajímavá alternativa pro investory.

Za zmínku také stojí, že cena zlata roste, přestože klenotnický průmysl zažívá v době pandemie krušné chvilky. Jen v Číně došlo za necelý rok 2020 v tomto sektoru k poklesu až o 43 %. V Indii za stejné období dokonce o 57 %.

Do klenotnického průmyslu proudí až polovina světové produkce zlata. Můžeme tedy očekávat, že s postupným oživováním daného sektoru vzroste i poptávka po drahých kovech.

Současná nejistá situace by tedy růstu ceny zlata mohla nahrávat. Ale abychom si mohli udělat ucelenější obrázek, je nutné se také podívat na graf vývoje ceny tohoto drahého kovu.

[E-book ZDARMA]: 14 praktických tipů, jak se stát lepším investorem

Objevte jak zvýšit úspěšnost svých obchodů. V knize naleznete praktické tipy pro money management, jak si vést obchodní deník, principy řízení rizika či psychologii investování.

14 PRAKTICKÝCH TIPŮ, JAK SE STÁT LEPŠÍM INVESTOREM

Aktuální cena zlata – krátkodobá technická analýza

Při pohledu na aktuální graf zlata je vidět, že cena zažívala od počátku srpna 2020 pokles. Do začátku prosince se cena zlata snížila o více než 15 %.

Důležitý dlouhodobý support na úrovni $ 1800 ale zafungoval .

Týdenní graf  únorového kontraktu GC od července 2019 až do ledna 2021. Zdroj: LYNX Trading.com.

Cena se od tohoto supportu odrazila směrem vzhůru a zhruba od poloviny prosince 2020 kurz zlata začal opět nabírat na síle.

Prosinec 2020 byl ve znamení rústu až o 7,5 %. Za poslední týden se ale cena zlata propadla a v současné chvíli se pohybuje kolem $ 1850.

Pokud se cena udrží nad dlouhodobým supportem $ 1800 a dojde k proražení krátkodobé rezistence na hodnotě $ 1950, mohl by býčí trend pokračovat.

Krátkodobá technická analýza nám v tuto chvíli ukazuje, že cena váhá, kterým směrem se vydat.

V takové situaci je dobré nespoléhat se jen na graf ceny zlata, ale podívat se i na další faktory, které by mohly mít na tento cenný kov vliv.

Sezónnost zlata

Pokud analyzujeme vývoj ceny zlata, vždy je dobré podívat se i na sezónnost. Graf nám ukazuje, že za posledních 20 let má v období od ledna do konce února kurz zlata tendenci růst v průměru až o 4,2 %.

Graf znázorňující průměrnou sezónnost zlata za posledních 20 let v období od ledna ke konci března. Zdroj: LYNX Trading.com.

Vývoj v minulosti samozřejmě neznamená, že se daný růst musí opakovat i letos, ale jedná se o další zajímavý údaj, který napovídá, že nastolený býčí trend by v nadcházejícím období mohl pokračovat.

Vliv poklesu ceny dolaru na kurz zlata

Zatímco americký dolar na začátku pandemie posiloval vůči ostatním měnám, poslední měsíce je situace opačná.

Americký dolarový index (symbol DX) ztratil téměř 14 % z březnových $ 103,96 na prosincových $ 89,64. DX je klíčový údaj, který měří hodnotu amerického dolaru vůči vybranému koši šesti měn (EUR, JPY, GBP, CAD, SEK, CHF).

Týdenní graf  DX od listopadu 2019 až do ledna 2021. Zdroj: LYNX Trading.com.

Jelikož se zlato obchoduje převážně v dolarech, tak jeho oslabování zlevňuje drahý kov pro investory mimo oblast dolaru. To by mělo mít pozitivní vliv na poptávku po zlatě, a tedy i na cenu zlata.

Analytici společnosti Citigroup uvádějí, že v extrémním případě by mohlo dojít k dalšímu poklesu až téměř o 20 %.

Vývoj ceny zlata v roce 2021- dlouhodobá technická analýza

Jak jsme nastínili, predikce vývoje ceny tohoto drahého kovu jsou ošidné, jelikož je ovlivněn mnoha faktory.

Doposud jsme však zjistili, že aktuální situace, sezónnost a pokles dolaru by mohly být pro růst ceny zlata prospěšné.

Pojďme se teď spolu podívat na dlouhodobější graf ceny zlata, který nám napoví, co se za poslední dobu událo, a zda i dlouhodobější časový rámec naznačuje, že by cena zlata mohla růst.

Týdenní graf spotové ceny zlata (XAUUSD)od července 2012 až do současnosti. Zdroj: LYNX Trading.com.

V létě 2019 byla proražena důležitá rezistence kolem hodnoty $1350 a zlato se tak vymanilo z cenového kanálu, ve kterém se pohybovalo od roku 2013. Započal tím silný býčí trend.

Proražení a následné otestování dlouhodobé rezistence na hodnotě $1800 bylo dalším potvrzením tohoto silného trendu a zmíněnou oblast lze nyní považovat za důležitý support.

Pokud se kurz zlata vyšplhá nad hodnotu $1950 a vytvoří další vyšší dno, bude to potvrzení pokračujícího býčího trendu.

I z hlediska dlouhodobé technické analýzy je oblast kolem $1800 klíčová. Pokud by byla tato hodnota významně prolomena směrem dolů, byl by tím narušen klíčový support a zároveň i dlouhodobá rostoucí trendová linie. V takovém případě je třeba mít se na pozoru.

Další vývoj ceny zlata v roce 2021?

Technická analýza nám ukázala, že zlatu se za poslední rok dařilo. Z krátkodobého hlediska došlo k určitému poklesu, ale pokud cena zlata překoná krátkodobou rezistenci, rostoucí trend by mohl pokračovat.

Tomuto vývoji napovídá i sezónnost zlata, kdy lednové a únorové měsíce jsou zpravidla rostoucí. Možnému pokračujícímu růstu nahrává i klesající dolar a bohužel neutichající pandemie koronaviru. Zlatu by se tedy i v nastávajících měsících roku 2021 mohlo dařit.

Na druhou stranu je ale vždy důležité zhodnotit veškerá rizika a aktivně řídit risk u otevřených pozic, protože faktorů, které ovlivňují vývoj ceny zlata je opravdu mnoho a zejména v této turbulentní době je dobré, abychom byli připraveni na nejrůznější možné scénáře.

Akcie těžařů zlata

Pokud uvažujete o investici do zlata, akcie těžařských společností by pro vás mohly být zajímavou alternativou či doplněním vašeho investičního portfolia. Těmto společnostem se zpravidla daří, když kurz zlata roste a naopak.

Mezi nejznámější těžaře zlata patří: AngloGold Ashanti Ltd. (AGG), Goldcorp Inc. (GG), Barrick Gold Corp. (ABX), Newmont Mining Corp. (NEM) či Franco-Nevada Corp. (FNV).

Tyto společnosti však mají svá specifika a je dobré se s nimi předem seznámit. Jistě vám k tomu poslouží náš podrobný článek, který  přináší informace o tom, jak správně vybírat akcie těžařských společností a také extra tipy na zlaté akcie v roce 2021.

Čtete také >>Investice do zlata: 4 nejlepší akcie těžařů zlata v roce 2021!

Obchodování se zlatem u LYNX

Zlato je nejznámější kov a je jedním z nejlikvidnějších produktů na světě. Způsoby, jak investovat do zlata, jsou nesčetné.

Snad nejznámějším způsobem nabytí zlata je nákup fyzického zlata. Prostřednictvím různých obchodů a společností je možné koupit fyzické zlato ve formě zlatých prutů nebo zlatých mincí.

Nevýhodou je, že toto zlato musíte bezpečně uložit a za to jsou obecně účtovány vysoké náklady. Protože tato forma investování do zlata vyžaduje spoustu potíží a nákladů, byly vytvořeny jiné způsoby, jak reagovat na cenu zlata.

Zlato můžete obchodovat skrze futures, prostřednictvím opcí, ETF či akcií.

Ať už jste intradenní obchodník nebo dlouhodobý investor, u společnosti LYNX máte široké možnosti, jak investovat do zlata. S LYNX můžete obchodovat za příznivé poplatky s přístupem na více než 100 světových burz ve více než 30 státech.

Obchodovat můžete z pohodlí svého domova prostřednictvím naší profesionální platformy.

Sledujte naše makroekonomické zpravodajství, abyste včas zaregistrovali důležité události na kapitálových trzích.

Můžete také využít nejrůznější konverze z více než 130 světových měn.

Investujte do zlata s LYNX

LYNX umožňuje obchodovat se zlatem s využitím všech výše zmíněných možností. Jakožto broker, který má přístup na více než 100 burz po celém světě ve 30 zemích, vám dám dává širokou možnost výběru toho správného instrumentu právě pro vaši potřebu.

Obchodujte zlato u LYNX přes akcie, opce, futures či přes ETF. LYNX zajišťuje obchodování v rychlé, uživatelsky přívětivé a stabilní obchodní platformě LYNX Trading (TWS) za extrémně nízké poplatky.

Objevte více o obchodování s LYNX
Republikani vs demokrate

Prezidentské volby USA 2020 – jaký lze očakávat dopad na vývoj trhů?

21. října 2020 | Akcie

Jak budou reagovat trhy na výsledky voleb? Které firmy budou profitovat z Trumpovo vítězství? Zjistěte, na co vše působí prezidenstké volby v USA.

Číst dále
Nejlepší surové materiály k investování

Do jakých nerostných surovin investovat v roce 2020?

30. července 2020 | Komodity

Jak profitovat z rostoucích cen komodit v roce 2020? Které nerostné suroviny jsou nejvýkonnější investicí? Zjistěte, jak investovat do komodit v 2020.

Číst dále
marihuanové akcie

Investice do marihuany – Nejlepší konopné akcie a ETF v roce 2020

12. června 2020 | Akcie

Marihuana je legalizována ve stále více státech světa. ✅ Zjistěte jak profitovat na této nové vlně a objevte 10 nejlepších marihuanové akcií roku 2020.

Číst dále
Klíčová slova: Vývoj ceny zlata v roce 2021 | Růst ceny | Očkování | Proražení | Praktické tipy | Klesající dolar | Výsledky voleb | Newmont | Volby USA 2020 | Volby USA | Odborníci | Prezidentské volby USA | Anglogold Ashanti | Akcie těžařů | Důležitá rezistence | Ceny | Rostoucí trend | Nevada | Dlouhodobé rezistence | Býčí trend | Vakcína | Ekonomiky | Boj s koronavirem | Růst | Aktuální situace | Důležitý support | Záchranné balíčky | Další vývoj | Profitovat | WP | Výkyvy | Vývoj | Prudký propad | Americké ekonomiky | Pandemie | Pandemie koronaviru | Situace | Pokles | Trhy | Koronavirus | Trump | Komunikace | Sezónnost | Nejlepší akcie | Investujte | Goldcorp | Newmont Mining | Yahoo | Prohlášení | Nejistoty | Prognózy | Klíčový support | Drahý kov | Investovat v roce 2020 | Průmysl | Predikce vývoje | Rostoucí trendová linie | Trendová linie | Největší pokles | Vývoj trhu | Technické analýzy | Obchodujte | Jak se stát lepším investorem | Růst ceny zlata | Pokles dolaru | Akcie a ETF | Růst americké ekonomiky | Investice do marihuany | Konopné akcie | Rekordní růst | Zpomalení světové ekonomiky | Analytici společnosti | Americký dolarový index | Graf vývoje | LYNX Trading | Investoři | Cena zlata | Citigroup | Obchodování | GBP | CAD | CHF | JPY | USD | EUR | Analytici | Úrokové sazby | Časový rámec | Zlato | Výkonnost | VaR | Trigger | Trend | Trading | Support | Směnný kurz | Rezistence | Opce | Obchodník | Risk | Margin | Kurz | Komodity | Investování | Investor | Investice | Intradenní obchodník | Futures | Euro | Ekonomika | Dolarový index | Broker | Analýza | Americký dolar | Akcie | Sazby | Hospodářství | Rizika | Poptávka | ETF | Obchodní deník | Nezaměstnanost | USA | EUR/USD | Finance | Bitcoin | Money management | Technická analýza | Aktuální cena | Predikce | Poplatky | Zajištění | Nejistota | Kryptoměny | Propad | Akcie těžařských společností | Firmy | Nejistota na finančních trzích | Volby v USA | Přehled | Yahoo Finance | Jak investovat do komodit | Kurz EUR/USD | Barrick Gold | Volby | Světové ekonomiky | ROCE | Zpravodajství | Vývoj ceny zlata | Státní dluh | Směnný kurz eura | Řízení rizika | Prognóza | Pro investory | Prezidentské volby | Portfolia | Obchodování se zlatem | Management | Kurz zlata | Kurz eura k dolaru | Kurz EUR | Jak investovat do zlata | Jak investovat | Investovat do zlata | Investování do zlata | Investice do zlata | Hodnota zlata | Graf zlata | Graf ceny zlata | Graf | Fyzické zlato | Eura | Ekonomika USA | Dolar | Dlouhodobý vývoj ceny zlata | Ceny zlata | Ceny dolaru | Cena | Analýzy | Aktuální graf zlata | Aktuální cena zlata | Index | Obchodníci | LYNX | Investovat | Obchodovat | Gold | Výsledky | Kurz eura | Drahé kovy | Vývoj ceny |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Využije ČNB jednu z posledních možností na zvýšení sazeb?
  Ve čtvrtek se koná měnověpolitické zasedání ČNB. Bankovní rada bude rozhodovat, zda ponechá základní úrokovou sazbu na současné výši 1,75 % nebo zda přistoupí k jejímu zvýšení o 25 bp. Ještě před započetím mediální karantény čtyři členové rady vyjádřili své názory na ekonomickou situaci i nastavení úrokových sazeb. Opatrnější rétoriku volil pouze guvernér J. Rusnok, podle kterého ČNB balancuje na hraně mezi žádným a jedním zvýšením sazeb. Podle dalších tří členů rady pak existuje prostor pro zvýšení úrokových sazeb vlivem přetrvávajících silných inflačních tlaků z domácí ekonomiky. Překvapivé bylo zejména prohlášení viceguvernéra M. Mory, který přehodnotil své předchozí holubičí stanovisko a vyslovil se pro zvýšení sazeb, pokud to naznačí nová prognóza. Toto prohlášení znamenalo i posun v tržních výhledech sazeb ve směru jejich zvýšení. Rovněž naše prognóza předpokládá, že po půlroční stabilitě vzroste základní úroková sazba na 2 %.
 • Využijte jedinečné příležitosti tohoto roku. Obchodní tip s více jak 80% úspěšností.
  Analýza na mezikomoditní spread Zlato vůči Platině se vyplácí již nyní. Jen za včerejší seanci zkušeným obchodníkům přinesla více jak 1000 USD/spread, a to ještě nezačalo statisticky nejzajímavější časové pásmo.
 • Využijte magických schopností kouzelníka
  Hledáte novou, moderní formu kouzel na firemní večírky, společenské akce, nejrůznější oslavy a setkání? Přejete si usp...
 • Využijte našich služeb
  Jsme firma zabývající se stavbou a montáži betonových plotů . Jsme tu pro Vás již od roku 1999. Mimo jiné také vyrábí...
 • Využijte příležitost získat reálný obchodní kapitál
  Na českém forexovém trhu se objevil nový unikátní projekt s názvem Získejúčet.cz, který hledá talentované tradery a těm poskytuje obchodní...
 • Využili jste naší analýzy na Japonský jen? Jestli ano, tak zhodnocujete i 1000 USD/kontrakt
  Včerejší analýza ukazující možný pokles kurzu USD/JPY se nám všem vyplácí. Od včerejšího dne přinesla mnohým z nás profit přes 1000 USD/kontrakt. Do nejbližšího supportu je stále ještě daleko, a to nám dává možnost výraznějšího zhodnocení.
 • Využitie rafinérií v USA je najnižšie od roku 2016. Ceny čierneho zlata klesajú
  Ropa WTI (OIL.WTI) zaznamenala počas včerajšieho obchodného dňa výrazný pokles k hranici 56 USD/bbl. Za týmto poklesom stoja dva hlavné faktory. Prvým bola správa agentúry EIA o zásobach ropy v USA. Druhým dôvodom je nárast neistoty na trhoch, kvôli vyjadreniu prezidenta Donalda Trumpa o zavedení ciel na dovoz tovarov z Mexika.
 • Vývoj a výhled na finančních trzích
  USA odstoupí od smlouvy o íránském jaderném programu. 8. května to oznámil americký prezident Donald Trump. Na Írán USA uvalí nové tvrdé sankce. Přitom podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii Írán dohodu dosud plnil.
 • Vývoj bankovních vkladů v Německu a krizových zemích
  Graf, který vystihuje přesun bankovních vkladů z krizových evropských zemí do „bezpečného“ Německa.Vidíme...
 • Vývoj ceny ropy po smrti Cháveze
  Venezuela přišla v úterý o svého dlouholetého vůdce, když zemřel prezident Hugo Chávez. Zemi nyní dočasně ...
 • Vývoj domácí ekonomiky značí projev důvěry
  Celková důvěra v domácí ekonomiku v měsíci září vzrostla a dokonce je i spotřebitelská důvěra v kladných číslech. Ta si za poslední 3 měsíce pohoršila, ale nyní začala opět stoupat vzhůru.
 • Vývoj EUR/USD po vyhlášení ZEW indexu
  ZEW index ekonomického sentimentu v Německu klesl v dubnu o 12,2 bodu na 36,3 bodu. Navzdory propadu se tento ind...
 • Vývoj FX (EUR/USD; USD/CAD)
  Vývoj FX (EUR/USD; USD/CAD) EUR / USD neutrální v krátkodobém horizontu, prostor pro zhodnocení EUR. Pár EUR / USD zpo...
 • Vývoj indexu DAX závisí na americkém technologickém sektoru
  DAX30 se po zasedání ECB minulý týden ve čtvrtek zpočátku prezentoval jako poměrně silně, což bylo vzhledem k tomu, že ECB nepřinesla nic nového, trochu překvapivé. Evropská centrální banka ponechala sazby beze změny a rétorika v prohlášení nenaznačovala žádnou jasnou tendenci k většímu podnětu, o kterém by se mělo rozhodnout na prosincovém zasedání ECB.
 • Vývoj inflácie a miezd je v protiklade sú súčasnými výpredajmi na dlhopisoch
  Kým dlhopisové trhy sú v extáze z toho ako centrálne banky budú dvíhať úrokové sadzby, tak tvrdé čísla z popredných ekonomík tomu nenasvedčujú. Viacerí investori si totiž v eurfórii nevšimli, že centrálni bankári položili vo svojich „jastrabích“ komentároch určité podmienky pre znižovanie stimulov – predovšetkým zrýchlenie inflácie a zrýchlenie rastu miezd.
 • Vývoj long vs. short kontraktů na futures maret
  Zpráva CFTC o obchodních pozicích byla vydána v pátek (29. září) a pokrývá pozice do úterý (26. září). Zpráva COT není úplným výčtem celkových tržních pozic, jelikož trh futures je relativně menší než spotový trhFX. Představuje však klíčový obraz o tom, jak hlavní a největší účastníci hledí na budoucí pohyby.
 • Vývoj na akciovém trhu
  Akciová rekapitulace   Evropské akcie zakončily v pátek svůj nejhorší týden v uplynulých třech měsícíh, neboť zpo...
 • Vývoj na americkom trhu s bývaním sa prudko zhoršil. Pre dolár je to určitým rizikom.
  Americký trh s bývaním celkom solídne spomaľuje. A to predovšetkým v dôsledku vyšších sadzieb FEDu. Vzhľadom na relatívne nízke zadlženie amerických domácností (ktoré má navyše stále klesajúci trend), sú problémy typu hypotekárna kríza málo pravdepodobné. Môže to však byť rizikom pre dolár, keďže ceny bývania sú kľúčovou položkou inflácie, ktorá cieľovou veličinou FEDu. A tá je aktuálne len veľmi tesne nad dvojpercentným cieľom.
 • Vývoj na finančních trzích – duben 2019
  Evropská centrální banka zasedala 10. dubna. Centrální bankéři ve Frankfurtu v čele s prezidentem Mariem Draghim ponechali v souladu s očekáváním investorů úrokové sazby beze změny a stejně tak i úrokový výhled, v jehož rámci by měly zůstat úrokové sazby na stávající úrovni minimálně do konce letošního roku. Zásadnějších změn nedoznalo ani hodnocení výhledu ekonomického růstu a inflace. Detaily nových dlouhodobých úvěrů pro banky (TLTRO3) se přitom pravděpodobně dozvíme na červnovém zasedání.
 • Vývoj na finančních trzích – leden 2019
  Data o růstu čínského HDP potvrdila, že druhá největší ekonomika v roce 2018 rostla nejpomaleji za posledních 28 let, konkrétně 6,6 %. Čínské vládní autority proto připravují nové fiskální stimuly na podporu ekonomického růstu. Centrální banka již měnové kohouty uvolnila.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets CopyFX