Úterý 23. duben 2024 14:12
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei SwiftTrader

Nad ekonomikou se stahují mračna

19.05.2020 17:17  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Některé části světa už začínají uvolňovat protikoronavirová opatření a finanční trhy se snaží vyhlížet optimisticky. Nemalou měrou je v tom podporuje ochranný val peněz a úrokové sazby, které dosáhly samého dna. Podobně, jako když udeří hurikán nebo jiná živelná pohroma, jsou po odeznění katastrofy nejvíce zřejmé dlouhodobější dopady. Na povrch tak v posledních týdnech začínají vyplouvat škody, které na světové ekonomice napáchaly dlouhé týdny nečinnosti.

V nadcházejících měsících budeme patrně svědky celé vlny bankrotů i významného poklesu očekávaných podnikových zisků a zároveň bude přetrvávat vysoké riziko nezaměstnanosti. Dobrovolný social distancing, neboli zachovávání společenského odstupu, bude v nadcházejících měsících znamenat problémy pro celé odvětví spojené s poskytováním zážitků, ať už se jedná o výstavy a cestování, nebo restaurace a kina. Potřeba držet si odstup však může zároveň zvýšit poptávku po benzínu, protože lidé budou pravděpodobně před hromadnou dopravou upřednostňovat osobními automobily.


Kromě výše uvedených rizik je ovšem třeba zvážit také riziko tzv. druhé vlny a samozřejmě také pokračující spor plynoucí ze vzájemného obviňování mezi Trumpem a Čínou. S tím souvisí možné riziko dalšího oslabení akciového trhu, posílení dolaru a japonského jenu, které poslouží jako bezpečné útočiště.

Trh s ropou se díky omezení produkce a oživení poptávky znatelně zotavuje a již brzy najde novou rovnovážnou polohu. v případě drahých kovů se zdá, že budou dále posilovat kvůli poptávce po bezpečném útočišti a diverzifikaci, zatímco potravinové komodity zůstanou kvůli vyhlídkám na dostatečnou nabídku spíše oslabené.

Po více než měsíci obchodování v úzkém pásmu zlato nyní konečně zpřetrhalo okovy, které ho poutaly k hladině 1700 USD za unci. V poslední době je hnalo vzhůru hlavně opětovné oslabení akciového trhu, varování ohledně dalších vyhlídek ze strany amerického Fedu a rostoucí míra nezaměstnanosti.

Pandemii viru covid-19 není snadné zkrotit a navíc zde stále existuje již zmiňovaná obava z možného návratu v podobě druhé vlny, která se může vrátit i do míst, kde byla krize úspěšně zažehnána. Na mnoha místech však situace není ani dosud pod kontrolou a USA i další země riskují, že dopady krize dále prodlouží, když se budou některé státy či regiony pokoušet znovu vrátit k normálnímu fungování dřív, než virus plně zvládnou.

Zlato versus stříbro

Když zlato prolomilo pásmo nad 1720 dolarů za unci, získalo tím na atraktivitě i stříbro a poměr jejich cen klesl na 107 (uncí stříbra za unci zlata), což je nejnižší hodnota od poloviny března. Další klíčovou úrovní, na kterou se trhy zaměří, bude 16,5 dolarů za unci a poté 17,50 dolarů za unci. Zlato bude mezitím nejspíš muset prolomit dubnové maximum na 1747 dolarech za unci, než o něj znovu projeví zájem hedgové fondy, které – stejně jako v případě stříbra – celý minulý měsíc objem svých býčích sázek snižovaly.


Pokud jde o takzvanou papírovou poptávku po drahých kovech, došlo k zásadnímu rozkolu mezi taktizujícími obchodními firmami, které sledují momentum, mezi něž patří i většina hedgových fondů, a dlouhodobějšími investory, ať už drobnými nebo institučními, kteří využívají fondy ETF orientované na stříbro a zlato. COT (Commitments of Traders) report za týden končící 5. květnem ukázal, že hedgové fondy, vyděšené téměř 40% propadem od února do poloviny března, omezily od února býčí sázky na stříbro o 85 %, takže se ocitly na jedenáctiměsíčním minimu. Investoři do ETF naopak až na drobné březnové zakolísání stříbrné ETF od ledna stále nakupují. Celková držba už dosáhla rekordních 98 milionů uncí. Stejný vývoj je možné pozorovat i u zlata, kde držba ze strany ETF dosahuje nových rekordních maxim, zatímco hedgové fondy omezily své čisté dlouhé pozice ve futures na jedenáctiměsíční minimum.


Pro kovy obecně jsou ale příznivé i zprávy z čínských výzkumných institucí, které informují o tom, že obchodníci s komoditami hromadí hmotný majetek. Firmy produkující kovy získaly v rámci programů na podporu zotavení z pandemie covid-19 levné úvěry a zdá se, že tyto prostředky nahrnuly do komodit, protože sází na to, že bude opětovné zvýšení cen výnosnější než další produkce. Čímž lze také částečně vysvětlit nedávné posílení mědi a pokles zásob monitorovaných burzou Shanghai Futures Exchange.

Měď dosáhla osmitýdenního maxima na hladině 2,43 dolarů za libru, ale poté jí došla pára. Zprávy z Číny i přesnější údaje o hospodářském zotavení tohoto největšího spotřebitelského trhu světa jsou sice i nadále povzbuzující, podle nás však současné vyhlídky nabádají spíše k opatrnosti. Rostoucí nabídka ze strany znovuotevíraných důlních společností zasažených koronavirem nastoluje otázku, zda bude zvýšení poptávky, zejména ze strany čínských výrobců, stačit k tomu, aby už letos nedocházelo k akumulaci nadbytečných zásob.

A tak jsme i nadále skeptičtí, zda se dokáže měď dlouhodobě udržet nad klíčovou hladinou odporu 2,50 USD za libru, což je oblast zajišťující tomuto kovu podporu celé tři roky před tím, než došlo letos v březnu k jejímu prolomení a propadu na 2 dolary za libru.

Ropa dále stoupá a při zpětném pohledu lze říci, že krátkodobý propad ceny WTI do záporu minulý měsíc patrně zachránil celý trh a nastartoval zotavení, jehož jsme nyní svědky. Tváří v tvář zvýšenému riziku naplnění nádrží a rozsáhlého kolapsu cen vystupňovali významní producenti po celém světě své úsilí o omezení produkce. Právě to, spolu s oživením poptávky, označila International Energy Agency ve své dosud poslední zprávě Oil Market Report za klíčovou příčinu zotavení, k němuž už měsíc dochází. 

Toto posílení však mělo za následek také kolaps time spreadů, což může v nadcházejících měsících znamenat, že se bude vracet ropa z tohoto druhu spekulací. Kromě vývoje cen ropy Brent na počátku tohoto měsíce ukazují níže uvedené grafy také zúžení šestiměsíčního spreadu mezi futures s termínem 20. července a 21. ledna.

Vzhledem k tomu a také s ohledem na předpovědi, že se poptávka ještě nejméně další rok úplně nezmátoří, máme pocit, že současné zotavení může nakonec zajít na úbytě. Také je třeba počítat s rizikem, že někteří američtí producenti břidlicové ropy zoufale bojují o přežití, a tak mohou svou produkci ve chvíli, kdy cena dosáhne ekonomicky přijatelných 30 dolarů za barel, zase rychle obnovit.

V případě ropy jsme i nadále přesvědčeni, že má dlouhodobě býčí vyhlídky, ale tento svůj názor vyjadřujeme raději investicemi do velkých naftařských společností s dobrým kapitálovým zajištěním a ne do produktů, jako jsou ETF, které pracují s cenami futures.


O autorovi:

Ole Hansen začal pro Saxo Bank pracovat v roce 2008 a od roku 2010 pracuje jako hlavní komoditní stratég. Jeho prací je tvorba strategií a analýz globálních komoditních trhů definovaných fundamentálními ukazateli, náladou trhu a technickým vývojem.

Ole Hansen je autorem týdenních zpráv, které mapují vývoj na trzích s komoditami a současně klientům poskytují názory na obchodování v rámci značky SaxoStrats. Pravidelně přispívá do vysílání i tištěných médií jako jsou CNBC, Bloomberg, Reuters, Wall Street Journal, Financial Times a Telegraph. Před příchodem do Saxo Bank pracoval Ole Hansen 18 let v londýnské City jak v obchodě tak i v oblasti multi-asset hedgeových fondů.

Má zkušenosti s obchodováním i investicemi a je respektovaným stratégem, který se pravidelně setkává s klienty Saxo Bank po celém světě. Bankovní vzdělání získal Ole Hansen v Danske Bank.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Naděje pro dluhopisy?
    Růst úrokových sazeb, které stlačují ceny bezpečných dluhopisů, je téma, které hýbe kapitálovým trhem. Samotná kategorie státních dluhopisů může do budoucna nabídnout, v závislosti na regionu, výrazně odlišný vývoj. Když budeme brát v potaz dvě největší ekonomiky, tak lze očekávat, že čínské státní dluhopisy mohou výkonnostně předstihnout dluhopisy z USA. „Čínská ekonomika může postupně ztrácet na dynamice růstu oproti obecnému očekávání, zatímco USA svůj ekonomický výhled stále navyšují. Tomuto vývoji se tak přizpůsobují i měnové politiky. Případné zvedání úrokových sazeb by nadále snižovalo cenu dluhopisů. Stabilizace úrokové politiky by v případě Číny mohla dluhopisy udržet na uzdě,“ uvádí ve svém komentáři Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.
  • Naděje v dohodu Řecka s věřiteli se nenaplnily
    Společnou evropskou měnu podporovaly po většinu minulého týdne spekulace na to, že se jednání mezi řeckými představiteli a jejich věřiteli blíží...
  • Naděje vysoké pro XRP jako řešení klíčového případu SEC vs Ripple Case lze očekávat kdykoli    
    Cena XRP dnes vzrostla, protože investoři doufají, že soudní spor Ripple vs. SEC bude v příštích týdnech uzavřen. A co je nejdůležitější, šance, že případ skončí ve prospěch Ripple jsou každým dnem vyšší.
  • Naděje Wall Street na "vítězství nad inflací" po průzkumu Fedu roste
    Inflační očekávání jsou z pohledu Fedu důležitým měřítkem. Lze je přirovnat k "sebenaplňujícímu se proroctví"; když spotřebitelé očekávají stále vyšší ceny (vysoká inflační očekávání), má inflační spirála tendenci se roztáčet směrem vzhůru. Pokles očekávání se také dílčím způsobem promítá do poklesu mzdových tlaků, což může být další významný faktor brzdící inflaci.
  • Naděje, že zahraniční obchod překoná svůj historický rekord, slábnou
    Bilance zahraničního obchodu v říjnu zaostala za očekáváními. Její výše dosáhla 7,2 miliard korun, takže ve srovnání s naším odhadem byla zhruba poloviční. I tak se ale v porovnání s loňským rokem jednalo o zlepšení o 7,8 miliard korun. Na historický rekord z let 2016 a 2017 na úrovni 164 miliard korun však bilance zahraničního obchodu zřejmě letos nedosáhne. Za prvních deset měsíců skončila v přebytku 143,8 miliardy korun. Situaci by mohl zachránit už jen listopad neboť prosincová statistika, bývá tradičně zatížena vyššími importy v důsledku vánočních nákupů a zároveň i nižšími importy zapříčiněnými dovolenými.
  • Nadějí ohledně dosažení rychlého kompromisu způsobilo rally na trhu US.
    Ve čtvrtek, trh Spojených Amerických Státu uzavřel obchodní seanci na pozitivním teritoriu, na základě informací, že r...
  • Naději pro český průmysl střídá opětovný pesimismus
    Po dvou měsících růstu indexu nákupních manažerů (PMI) v české výrobě přinesl závěr roku 2023 opětovný propad. Index poklesl z listopadových 43,2 bodů na hodnotu 41,8. Proti našemu i tržnímu odhadu tak ukazatel nabral opačný směr a namísto mírného zlepšení signalizují data ostřejší pokles. Důvodem je zejména pokles výroby a nižší množství nových zakázek.
  • Nadějný nárůst spotřebitelské poptávky v listopadu
    Tuzemské maloobchodní tržby bez prodejů aut v listopadu pokračovaly v růstu. Po říjnovém revidovaném meziměsíčním nárůstu o 0,4 % (před revizí činil 0,6 %) v listopadu růst výrazně zrychlil na 1,0 %. Meziročně tak byly vyšší o 0,9 %, což byl daleko lepší výsledek, než který předpovídal tržní konsensus (-1,6 %). Meziroční růst tržeb v maloobchodně byl zaznamenán poprvé od dubna 2022. Jejich meziměsíční zvyšování v říjnu a listopadu je tak poměrně nadějným signálem ohledně posilující spotřebitelské poptávky.
  • Nádej valcuje
    Piatkové obchodovanie bolo pre mnohých prekvapením. Napriek...
  • Nad ekonomikou Itálie se stahují mračna
    Itálie před pár týdny představila svůj návrh rozpočtu na příští rok, který počítá se schodkem 2,4 procenta. Tento plán ekonomiky, jejíž dluh představuje 131 procent HDP vyvolal nevoli Evropské unie (EU), která návrh nepřijala a zároveň dala doporučení na jeho úpravu. Itálie však ani během dodatečné třítýdenní lhůty schodek nesnížilo a země tak bude muset čelit disciplinárnímu řízení.
  • Na den přesně před deseti lety se zrodil bitcoin. Zažil vzlety i krachy, jeho dny ale sečteny nejsou
    Přesně před deseti lety se fakticky zrodil bitcoin. Tedy průkopnická kryptoměna, jež se dočkala stovek napodobenin, ale do dnešních dní si mezi nimi uchovala zřetelně dominantní postavení. K dnešnímu dni existují více než dvě tisícovky kryptoměn. Jejich souhrnná tržní hodnota činí 133,3 miliardy dolarů, přičemž tržní hodnota samotného bitcoinu představuje 51 procent této sumy.
  • Nadešla hodina ruského bankrotu? Američané dneškem zakazují svým občanům a bankám přijímat ruské splátky
    Pravděpodobnost ruského bankrotu se dneškem citelně zvyšuje. Americké ministerstvo financí totiž dnes těsně po půlnoci newyorského času, tedy zhruba před půldruhou hodinou, zakázalo přijímat americkým bankám a jednotlivcům splátky od ruské vlády. Dosud platila výjimka, takže američtí věřitelé Ruska mohli i po uvalení sankcí nadále přechodně přijímat ruské splátky. Dneškem ale tato výjimka končí, v souladu s plánem nastíněným v době uvádění sankcí letos v zimě, po únorové invazi Ruska na Ukrajinu.
  • Nadcházející ekonomická data budou mít významný dopad na trhy (očekávejte pokračující pokles EUR / USD a růst USD / CAD)
    Tento týden je naplněn důležitými ekonomickými daty, která budou mít významný dopad na investory a celkovou dynamiku globálních finančních trhů.
  • Nadcházející rally na bitcoinu (BTC) a ethereu (ETH), jak velký potenciál růst má?
    Bitcoin (BTC) se jednoznačně chystal na odraz, což bylo možné z čerstvého price action poznat. Bitcoin ale na druhou stranu dlouho balancoval nad propastí. Proto se hojně diskutovalo nad tím, zda nejde pouze o redistribuci s následným poklesem. Osobně jsem se ale přikláněl spíše k akumulaci a tím pádem rally, které by mělo minimálně vydržet po 37 000 USD. V rámci dnešní analýzy si proto vysvětlíme, jaké technické podmínky musí trh splnit, abychom se dočkali svižného růstu.
  • Nadcházející týden by mohl zažehnout novou bitcoinovou rally
    Vypadá to, že se bitcoinu daří dobře a snaží se zahnat nejistotu, která vycházela z obnoveného regulačního dohledu nad krypto sektorem. Zdá se, že nejistota znehodnocuje zisky z roku 2023, přičemž kryptoměna čelí zvýšené hrozbě opětovného testování na 20 000 dolarech.
  • Nadcházející události by mohly určit směr trhu před zasedáním Fedu
    Na rozdíl od stagnujícího stavu trhu z minulého týdne, který byl způsoben omezenou aktivitou uprostřed kratší doby obchodování v USA, tento týden bude nutně charakterizován silnými pohyby kvůli klíčovým ekonomickým datům. Nejdůležitější z nich jsou údaje o spotřebitelské inflaci v Německu a eurozóně jako celku. Ale i když index vykáže mírnou korekci, nebude to mít velký dopad na výkonnost eura.
  • Nadcházející volební období a aktivita investorů
    RETAIL: Pozornost investorů se přesouvá na nadcházející období hlasování na valných hromadách. Ty budou pravděpodobně zaměřené na dividendovou politiku, odměňování vedoucích pracovníků a ES, kdy by rostoucí počet drobných investorů zde mohl hrát významnou roli. Tato skupina byla obvykle nedostatečně zastoupena a do hlasování se zapojovala mnohem méně než institucionální investoři (viz graf), ale to se mění. Tento trend přichází na pozadí zvýšeného aktivismu tradičních investorů, od Salesforce po Disney, a s autory 'krátkých reportů', kteří se zabývají většími akciemi, jako je indická Adani.
  • Nadcházející výsledková sezóna je klíčová pro potvrzení lepšícího se makroobrázku v USA
    Mezinárodní měnový fond zveřejnil v tomto týdnu aktualizovaný globální ekonomický výhled. Oproti podzimnímu...
  • Nadcházející zasedání FED
    V úterý začne další zasedání Fedu, překvapení nejsou vyloučena.   Očekává se, že Federální rezervní fond Spojenýc...
  • Na digitalizaci je třeba se dívat jako na investici do budoucnosti
    Česká republika se aktuálně řadí mezi země EU s nejnižším tempem růstu HDP. I proto je Vláda ČR nucena hledat prorůstová opatření, která pomohou českou ekonomiku opět nastartovat. Národní ekonomická rada vlády (NERV) i samotná Vláda ČR mezi tato opatření řadí i rychlejší digitalizaci státní správy, efektivnější práci s daty a využívání nových technologií. Nejen to se diskutovalo na konferenci Institutu pro veřejnou diskusi (IVD) na téma Může být digitalizace státní správy cestou ke snížení schodku rozpočtu?
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO férovost