Středa 26. únor 2020 01:35
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
RoboMarkets copyfx
reklama
Admiral Markets Affil

Nádej valcuje

06.08.2012 17:01  Autor: TRIM Broker  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Piatkové obchodovanie bolo pre mnohých prekvapením. Napriek tomu, že sklamal Fed ako aj ECB, trh sa otriasol, v piatok začal rásť a nakoniec zaznamenal silné zisky, najmä na amerických akciách. Tým hlavným dôvodom boli „lepšie“ čísla NFP. Skutočne, hlavné číslo vyšlo 163k oproti očakávaniam 101k. Avšak, ako platí už mesiace, nie všetko, čo sa blyští, je zlato. Poďme sa pozrieť na NFP.

Pozitívom je, že zamestnanosť súkromného sektora dosiahla najvyššiu úroveň od decembra 2008, pričom vládna zamestnanosť najnižšiu od júla 2006. Negatívom však je silný rast dočasných pracovných miest na úkor tých trvalých. Podobne, dobré číslo je hlavne odrazom štatistických sezónnych úprav a modelu vzniku/zániku firiem. Prekonali sme tak síce očakávania, avšak jedna lastovička leto nerobí.

Celkový obraz kazia dáta hodinových súkromných príjmov, ktorých ročný rast na úrovni 1,7% je najnižší od roku 2010. Potvrdzujú tak neblahý trend, ktorý pred pár dňami ukázal ISM, ktorý sa opakovane drží pod úrovňou 50. Nižšie príjmy znamenajú aj nižšie tržby, a čo zase potvrdzuje výsledková sezóna,  keď výrazne klesá množstvo firiem, ktoré prekonali EPS ako aj predaje (25% v Q2 oproti 41% v Q1). NFP tak rozhodne nevyvrátili negatívnu trajektóriu vývoja americkej ako aj globálnej ekonomiky.

Ako to bude so záchranou Španielska a Talianska

Na druhej strane Atlantiku zažívame podobný optimizmus, ten je však ťažko postavený na fundamentoch. Dobrá nálada skôr pramení z príliš prestreleného negatívneho sentimentu a nádeji, že záchrana Španielska a Talianska je možná. A po nej by krajiny mali nasledovať írsky príklad, keďže Írsko dosahuje už nižšie výnosy na 10-ročných dlhopisoch ako Španielsko. Skutočne je možné zachrániť obe tieto krajiny už z existujúcich programov?

Ak majú byť krajiny zachránené, potom musia prísť európski politici s veľkým balíkom peňazí. Aby to malo zmysel, musí sa jednať o dlhodobejšiu záchranu. Najbližšie dva roky budú obe krajiny potrebovať približne €700 miliárd euro (keby boli odstrihnuté od trhu). Španielsko €306 a Taliansko €397. Túto záchranu by im podľa slov Draghiho malo poskytnúť ESM a ECB.

Ak predpokladáme, že by nakupovali dlhopisy problematických krajín v rovnakom pomere, ESM by bolo schopné ponúknuť obom krajinám možnosť záchrany na dané dva roky. Keďže kapacita EFSF a ESM je €700 miliárd a Grécku, Írsku a Portugalsku  bolo požičaných €192 miliárd, a španielskym bankám  sľúbených €65 miliárd, teoretická voľná kapacita eurovalu je €433 miliárd. Takže krátkodobá záchrana Španielska ako aj Talianska je možná. A to je hlavný dôvod, prečo trh rastie.

No na druhej strane tu máme stále nevyriešené otázky. Samozrejme tou najdôležitejšou je postoj Nemecka. Pravdepodobný víťaz budúcich volieb SPD má k ECB oveľa benevolentnejší postoj ako vládnuca CDU. No aj tak sa zdá, že je len otázkou času, kedy bude podaný návrh na Európsky súdny dvor za porušenie článku 123 európskych dohôd Európskou centrálnou bankou. Nemecko tak nie je vo svojom postoji jednoznačné. Momentálne je však jednoznačne naklonené proti fiškálnym stimulom bez pravidiel.

Trhy to však teraz nevidia a nechcú vidieť. Predstava konca problémov v eurozóne je veľmi lákavá. Vidíme tak ďalšie nákupy dlhopisov Talianska a Španielska, nie však na dlhom konci krivky, ale na konci krátkom. Po slovách Draghiho, že sa bude venovať najmä krátkemu koncu výnosovej krivky, začali investori nakupovať krátke dlhopisy, čo dobre dokumentuje priložený graf. Bledomodrá krivka vyjadruje tvar španielskej výnosovej krivky pred týždňom, tmavomodrá krivka v súčasnosti.  Vidíme, ako výrazne poklesli krátkodobé sadzby. Potvrdzuje to tak silný optimizmus trhu.

 Výnosy Španielska

Ako NFP, tak aj dobrý potenciál záchrany oboch krajín prispel k rastu rizikových aktív. K tomu mu výrazne dopomohlo pokračujúce uzatváranie dlhých dolárových špekulatívnych pozícií. Optimizmus tak má, síce chabé, ale reálne základy. Pri súčasnom negatívnom naladení by mohol ešte nejaký čas vydržať. Zdá sa, že cieľom pre tento pravdepodobne pokojný týždeň bude test nových maxím. Test 1,25 na EURUSD uvidíme pravdepodobne už čoskoro.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Naděje na další americké stimuly pohasínají, dolar ztrácí sílu
  Americký dolar dnes prohluboval ztráty, což bylo patrné v asijském i v evropském obchodování. Průběžné volby v USA skončily očekávaným výsledkem: rozděleným Kongresem, což podporuje názory, že jakákoli fiskální vzpruha největší světové ekonomice je pro tuto chvíli ve hvězdách.
 • Naděje na dohodu, ale také slabá čínská data. Tržní optimismus v Evropě vadne
  Začátkem dnešního obchodování dostaly světové trhy do vínku sadu špatných čísel z Číny. Jak průmyslová výroba, tak maloobchodní tržby zpomalily ještě výrazněji, než se čekalo. Ačkoli u průmyslu je propad tempa markantnější, za vážnější považujeme spíše ztrátu tempa maloobchodních tržeb. Průmysl se totiž vracel na předchozí rychlost po jednorázovém březnovém zrychlení.
 • Naděje na finanční stimuly žene libru výš
  S výjimkou nedávného výrazného propadu eura je síla britské libry jedním z několika málo témat, která devizový trh v současné době řeší. Koncem týdne mají být zveřejněny předběžné průzkumy PMI z Japonska a eurozóny a první údaje naznačují, že se v nich projeví dopady viru Covid-19 na ekonomickou aktivitu mimo Čínu.
 • Naděje na hladký brexit a uzavření obchodní dohody mezi US a Čínou vedly k „risk on“ sentimentu
  Americký prezident Donald Trump v pondělí pohrozil Turecku zničením tamní ekonomiky, pokud Ankara podnikne v Sýrii něco, co bude pokládat za nepřípustné. Americká armáda začala v pondělí s odsunem svých pozic v severní Sýrii kvůli plánované turecké ofenzívě.
 • Naděje na odložení cel svědčí akciím, optimismus však zůstává opatrný
  Sentiment na globálních trzích se dnes přesypal tím pozitivním směrem, ale o masivní přesun poptávky k rizikovým aktivům nejde. Akcie v Asii si sice připsaly pěkné zisky, ovšem Evropa na ně navazuje už skromnějším růstem. Ropa koriguje poslední výrazný nárůst ceny. Dluhopisy na hlavních trzích se dostávají pouze pod lehký tlak, zato zlato pokračuje v sestupu a už je zpět u 1400 USD.
 • Naděje na rychlé uzavření obchodní dohody opět podporuje akciové trhy
  Americké akcie v pátek otevřely růstem, a přestože v průběhu seance část zisků odepsaly, uzavřely v kladném. Technologický Nasdaq a index S&P 500 si polepšily o 0,1 %, zatímco průmyslový Dow Jones přidal 0,4 %. Za převahou nákupních příkazů stálo aktuální dění kolem obchodní války, když americký prezident Donald Trump prohlásil, že uzavření obchodní dohody může přijít velmi rychle a její součástí může být i řešení situace okolo technologické společnosti Huawei.
 • Naděje na vládu v Itálii padly, euro se odrazilo ze dna
  Přes víkend se v Itálii odehrálo další neúspěšné jednání, které vtáhlo zemi do nového politického chaosu. Důvodem bylo, že prezident Sergio Mattarella nejmenoval za ministra financí euroskeptického kandidáta Paola Savonu. Dvojice populistických stran, které se pokoušely sestavit vládu, své další snahy vzdala. Na pořadu dne je technokratická vláda.
 • Naděje v dohodu Řecka s věřiteli se nenaplnily
  Společnou evropskou měnu podporovaly po většinu minulého týdne spekulace na to, že se jednání mezi řeckými představiteli a jejich věřiteli blíží...
 • Naděje, že zahraniční obchod překoná svůj historický rekord, slábnou
  Bilance zahraničního obchodu v říjnu zaostala za očekáváními. Její výše dosáhla 7,2 miliard korun, takže ve srovnání s naším odhadem byla zhruba poloviční. I tak se ale v porovnání s loňským rokem jednalo o zlepšení o 7,8 miliard korun. Na historický rekord z let 2016 a 2017 na úrovni 164 miliard korun však bilance zahraničního obchodu zřejmě letos nedosáhne. Za prvních deset měsíců skončila v přebytku 143,8 miliardy korun. Situaci by mohl zachránit už jen listopad neboť prosincová statistika, bývá tradičně zatížena vyššími importy v důsledku vánočních nákupů a zároveň i nižšími importy zapříčiněnými dovolenými.
 • Nadějí ohledně dosažení rychlého kompromisu způsobilo rally na trhu US.
  Ve čtvrtek, trh Spojených Amerických Státu uzavřel obchodní seanci na pozitivním teritoriu, na základě informací, že r...
 • Nad ekonomikou Itálie se stahují mračna
  Itálie před pár týdny představila svůj návrh rozpočtu na příští rok, který počítá se schodkem 2,4 procenta. Tento plán ekonomiky, jejíž dluh představuje 131 procent HDP vyvolal nevoli Evropské unie (EU), která návrh nepřijala a zároveň dala doporučení na jeho úpravu. Itálie však ani během dodatečné třítýdenní lhůty schodek nesnížilo a země tak bude muset čelit disciplinárnímu řízení.
 • Na den přesně před deseti lety se zrodil bitcoin. Zažil vzlety i krachy, jeho dny ale sečteny nejsou
  Přesně před deseti lety se fakticky zrodil bitcoin. Tedy průkopnická kryptoměna, jež se dočkala stovek napodobenin, ale do dnešních dní si mezi nimi uchovala zřetelně dominantní postavení. K dnešnímu dni existují více než dvě tisícovky kryptoměn. Jejich souhrnná tržní hodnota činí 133,3 miliardy dolarů, přičemž tržní hodnota samotného bitcoinu představuje 51 procent této sumy.
 • Nadcházející výsledková sezóna je klíčová pro potvrzení lepšícího se makroobrázku v USA
  Mezinárodní měnový fond zveřejnil v tomto týdnu aktualizovaný globální ekonomický výhled. Oproti podzimnímu...
 • Nadcházející zasedání FED
  V úterý začne další zasedání Fedu, překvapení nejsou vyloučena.   Očekává se, že Federální rezervní fond Spojenýc...
 • Nad Itálií prý visí miliardové ztráty z manipulací dluhem, jih se znovu otřásá. Stopy jdou i za Draghim?
  Vlády Řecka, Itálie či Portugalska se znovu otřásají a nad třetí největší ekonomikou eurozóny údajně visí miliardové z...
 • Na Dollar indexu se vytvořil "kříž smrti". Znamená konec nadvlády USD?
  Na Dollar Indexu, který průměruje vývoj 6 hlavních světových měn na páru s americkým dolarem, se vytvořil poprvé od zá...
 • Nadpis Market Color, aneb co se děje na trhu s analýzou USD/CAD
  Americké burzy včera posílily o více než 1 procento a index Nasdaq zaznamenal nejsilnější den za poslední tři mě...
 • Nad pražským metrem se bojuje o miliardy korun. Boj CPI versus Penta pokračuje.
  Boj o miliardy korun nad metrem probíhá v plném proudu. Společnost CPI Property Group vytlačuje společnost Penta ze hry a hodlá se stát partnerem dopravního podniku při probíhajícím výkupu pozemků nad trasou D.
 • Nad ropnou dohodou opět visí mračna
  Vypadá to, že tahanice kolem ropné dohody jen tak neskončí. Zapojení Iráku a Íránu do ropného paktu je po úterních předběžných rozhovorech zřejmě pořád nejisté a na trh se po opatrných nadějích vrátily pochybnosti, zda Organizace zemí vyvážejících ropu dokáže omezení produkce doopravdy prosadit.
 • Nad S&P500 by pan Elliott zajásal
  Až jakoby učebnicově vypadá poslední vývoj na globálním americkém indexu S&P500, ze kterého je mimoch...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy