Neděle 21. července 2024 17:49
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new

Co zítra očekávat od RBA❓

17.06.2024 18:10  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Reserve Bank of Australia má zítra v 5:30 hodin našeho času oznámit své další rozhodnutí o měnové politice. Očekává se, že sazby zůstanou na dvanáctiletých maximech, přičemž trhy očekávají, že si banka zachová svůj jestřábí sklon. Pokud by však banka naznačila, že dalším krokem bude spíše snížení než zvýšení sazeb, bylo by to považováno za holubičí překvapení. Pojďme se krátce podívat, co od zasedání očekávat.

Co trhy očekávají?

Ekonomové oslovení agenturou Bloomberg jsou jednotní - všech 32 prognóz sestavených agenturou Bloomberg ukazuje, že Reserve Bank of Australia zítra ponechá sazby beze změny a hotovostní sazba zůstane na 12letém maximu 4,35 %. Situace vypadá jinak, když se podíváme na ceny na peněžním trhu. Futures na hotovostní sazby oceňují více než 30% šanci, že RBA dnes přinese snížení sazeb. Snížení sazeb o plných 25 bazických bodů se však oceňuje až na začátku roku 2025.

Peněžní trhy vidí více než 30% šanci, že RBA na zítřejším zasedání sníží sazby o 25 bazických bodů. 

Existuje šance na snížení sazeb?

Existuje skutečně šance, že Reserve Bank of Australia zítra rozhodne o snížení sazeb? Samozřejmě, že ano. Vzhledem k současnému makroekonomickému výhledu to však vypadá spíše nepravděpodobně.

Především inflace zůstává nad 2-3% cílem RBA. Údaje o inflaci za duben se ukázaly být silnější, než se očekávalo, a celkově se CPI a jádrový CPI od začátku roku drží na úrovni kolem 3,5 %, což vyvolává dojem, že zpomalení růstu cen možná dosáhlo svého dna. Takový vývoj spíše podporuje zvýšení sazeb, o kterém bude RBA pravděpodobně jednat na zítřejším zasedání, ale které pravděpodobně nepřinese.

Za druhé, údaje o hospodářském růstu za první čtvrtletí roku 2024 zklamaly. To by sice mohlo naznačovat, že ekonomika může potřebovat měnovou podporu, ale zároveň to naznačuje, že vysoké sazby mají dopad na poptávku, což by v konečném důsledku mělo vést k dalšímu snížení inflace. To dobře nahrává nedávné rétorice RBA o udržování trajektorie sazeb na vyšší úrovni po delší dobu.

V neposlední řadě vlastní projekce RBA nenaznačují, že by se celková inflace i jádrová inflace vrátily k 2-3% cíli dříve než koncem roku 2025. Rovněž se očekává, že růst mezd bude zpomalovat pomaleji než inflace, což znamená, že růst reálných mezd by měl být kladný a bude vyvíjet tlak na růst inflace. Trh práce zůstává napjatý, což by také mělo RBA ztížit udržitelné snížení inflace na cíl.

Inflace CPI a jádrová inflace CPI v Austrálii výrazně zpomalila z maximálních hodnot v letech 2022/23, i když stále zůstává nad 2-3% inflačním cílem RBA. Navíc se zdá, že inflace dosáhla svého dna v roce 2024 a od začátku roku zůstává na úrovni kolem 3,5 %. Zdroj: xStation5

Pohled na graf AUDUSD

Je těžké odhadnout reakci trhu na zítřejší politické oznámení. Samozřejmě, že překvapivé snížení sazeb by pravděpodobně zatížilo australský dolar, zatímco překvapivé zvýšení sazeb by pravděpodobně AUD podpořilo. Ani jeden z těchto dvou výsledků se však neočekává. Vzhledem k tomu budou klíčové pokyny a formulace prohlášení. 

Pokud si RBA zachová jestřábí tendenci a bude nadále uznávat strnulost inflace, což je po dubnových údajích o CPI pravděpodobné, mohlo by to AUD poskytnout určitou podporu a posunout šance trhů na snížení sazeb ještě dále. Reakce trhu by však neměla být příliš velká, protože by to znamenalo zachování současného stavu. Na druhou stranu, pokud by RBA naznačila, že snížení sazeb je nyní pravděpodobnější než jejich zvýšení, namísto toho, aby ponechala na stole obě možnosti, mohlo by to být pro AUD protivětrem a vyvolat pokles na trhu AUDUSD.

Když se podíváme na graf AUDUSD v intervalu D1, vidíme, že se pár od začátku května 2024 obchodoval převážně do strany v pásmu 0,6600-0,6690. Býci se opět neúspěšně pokusili o proražení nad zónu rezistence 0,6700 a pár se stáhl zpět k nejnižší hranici rozpětí, kde se nyní nachází také klouzavý průměr 50 seancí (zelená linie). Pokud dnes RBA přednese holubičí zprávu a pár prorazí pod spodní hranici rozpětí, pokles se může prohloubit až do oblasti 0,6500, kde se nachází učebnicový cíl proražení rozpětí směrem dolů. Další volatilita na AUD se může objevit také v 18:30 SEČ, tedy zhruba hodinu po rozhodnutí, jelikož guvernér RBA Bullock bude mít tiskovou konferenci.

Zdroj: xStation5

 


Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • COVID-19 uvrhnul české průmyslníky do pesimismu
  PMI index tuzemské průmyslové aktivity spadl za březen na 41,3 bodu, což ve srovnání s námi očekávanými 42,0 body resp. tržním konsensem ve výši 41,8 bodu nepředstavuje žádné velké zklamání. Současná recese způsobená pandemií koronaviru, respektive vládními opatřeními na zamezení šíření infekce je tak trochu jiná. Zatímco typicky je vedena propadem průmyslové produkce, tentokráte jsou tím hlavním napadeným služby. Hůře situaci čeští průmyslníci nehodnotí ani v kontextu srovnání se sousedy. Český výsledek se zásadněji neliší od německého či polského. Zdaleka nejhůře je na tom Maďarsko, kde PMI spadl na historicky nejnižších 29,1 bodu.
 • Covid-19 už i v Bílém domě. Bude ohrožena Trumpova kandidatura?
  Zástupci Bílého domu v pátek potvrdili, že 74letý americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melania byli pozitivně testováni a aktuálně musí zůstat v karanténě. Bude tak muset na chvíli zastavit své aktivity související s kampaní k prezidentským volbám, které se mají konat již v listopadu. Situace může být o to vážnější, protože Trump patří do rizikové skupiny a všechno bude záviset na tom, jaký průběh u něj onemocnění nabere.
 • Co vlastně Bitcoin je? Podívejme se na to od úplného začátku
  Bitcoin, spuštěn v roce 2009, je první kryptoměnou typu peer-to-peer na světě. Běží na decentralizované, propojené účetní knize, která nepotřebuje žádnou banku.
 • Co vlastně Trump dohodl? Nejasnosti a mlčící Čína dnes trhům nesvědčí
  Příměří v obchodní válce USA - Čína zůstává předmětem dalších a dalších rozborů. Mezitím na finančních trzích znatelně opadlo prvotní nadšení a během dneška naopak převládá negativní sentiment. Akcie v Evropě i USA citelně klesají a korigují tím včerejší zisky. Zájem o americké dluhopisy už není takový jako včera či ráno, ale výnosová křivka zůstává velmi plochá, což náladě na trzích nepřidá. Německé výnosy začaly klesat během odpoledne, na periferii sledujeme zhruba včerejší hodnoty.
 • Co vše zvládne za 2 roky Bob Iger ve společnosti Disney ?
  Trh byl před dvěma týdny nadšený z návratu Boba Igera zpět do funkce generálního ředitele. On ale informoval o tom, že bude v čele společnosti jen 2 roky, protože nechce vést mediálního giganta 15 let, jako to bylo dřív. Chce společnost stabilizovat, dát jí ten správný směr a předat někomu, kdo ji bude dlouhodobě kontrolovat.
 • Co vynáší v roce 2016?
  Výnosy 6 až 35 % ročně. Prostřednictvím relativně nového projektu můžete půjčovat své peníze reálným lidem a získávat výnos až několik...
 • Cowen (írsky premiér)
  Írsky premiér varoval, že krajina by mohla mať nedostatok zdrojov už v júli 2011 v prípad...
 • Cowen (Írsky premiér)
  Okamžite ako bude schválený rozpočet pre budúci rok chcem rozpustiť vládu a pripraviť sa na voľ...
 • Co za dražší elektřinu vlastně získáme? Dost možná vlastně nic, ani lepší klima ne
  Česko je na tom ekonomicky hůře, než se čekalo. Letos od července do září jeho hospodářství klesalo jak v porovnání se stejným obdobím loňska, tak ve srovnání s obdobím letošního dubna až června. Klíčovým důvodem propadu ekonomiky je pokračující obava domácností z dalšího ekonomického vývoje; jak na co se týče obecné inflace, tak cen energií. Domácnosti proto už řadu čtvrtletí v řadě škrtí své výdaje, které se stále nedostaly na předpandemickou úroveň. A vzhledem k tomu, že jejich spotřeba je významnou složkou celkového výkonu ekonomiky, ten zůstává notně povadlý. Nejnovější návrh Energetického regulačního úřadu by přitom české ekonomice zasadil další ránu.
 • Co zítra očekávat od RBA?
  Obchodníkům budou tento týden nabídnuta rozhodnutí o sazbách od dvou antipodských centrálních bank – Reserve Bank of Australia a Reserve Bank of New Zealand. RBA bude první, kdo učiní oznámení, přičemž rozhodnutí o sazbě je naplánováno na úterý 4:30 BST. Pojďme se v rychlosti podívat na to, co trh tento týden očekává od australských centrálních bankéřů.
 • Co zítra očekávat od SNB❓
  Švýcarská národní banka má zítra v 9:30 oznámit své další měnověpolitické rozhodnutí. Poté, co SNB překvapila trhy nečekaným snížením sazeb na svém zasedání v 1. čtvrtletí 2024, se trhy připravují na další snížení sazeb. Existuje však šance, že zítra dojde k dalšímu snížení?
 • Co znamená dnešní zveřejnění evropského AI Actu v úředním věstníku?
  Dne 12. července 2024 byl AI Act zveřejněn v Úředním věstníku jako nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2024/1689. Z pohledu firem i celé České republiky se jedná o start víc než nabitého harmonogramu plnění povinností v následujících měsících. Od 2. února 2025 začnou platit obecná ustanovení a budou stanoveny zakázané postupy v oblasti umělé inteligence.
 • Co znamená ekonomika
  Někdo z nás je takový a někdo makový. Někoho zajímá víc to a druhého zase ono, často nemáme s těmi ostatními třeba do...
 • Co znamená „hard“ a „soft“ BrExit a jaké důsledky může mít jedna nebo druhá varianta na ekonomiku Británie a Evropské unie a to včetně jejich měn?
  Spojené království se nevyhnutelně blíží k datu, kdy musí opustit Evropskou unii. Označení všeobecně známé jako BrExit je naplánované na 29. března 2019. Symbolicky tak zažádala Británie Evropskou unii na základě článku 50 Lisabonské smlouvy 29. března 2019 a od té doby běží maximálně dvouletá
 • Co znamená integrace technologie lightning network do systému burzy Coinbase?
  Minulý týden krypto médii proběhla zpráva, ve které krypto burza Coinbase prostřednictvím jejího CEO Briana Armstronga oznámila budoucí integraci technologie lightning network do svého systému.
 • Co znamená konec “Ladovské zimy? pro ekonomiku?
  Bývaly časy, kdy našinec touto dobou řešil otázku, zdali Vánoce budou na sněhu či na blátě. Zdá se však, že globální oteplování toto zajímavé...
 • Co znamená návrat k rozkolísanějšímu akciovému trhu?
  Volatilita se vrátila na akciové trhy a s ní skončilo období bezstarostného a stabilního růstu. Historie nás ovšem učí, že se jedná o zcela normální situaci, a že naopak poslední rok a půl byl co do stability velmi neobvyklý.
 • Co znamená nízká inflace pro ČNB?
  Inflace v lednu opět zvolnila a přistála přesně na 2% cíli centrální banky. Celková inflace je tak 0,8procentního bodu nižší a jádrová o 0,7procentního bodu než poslední prognóza. A poslední prognóza indikuje relativně strmý pokles úrokových sazeb ke 3 % na konci roku.
 • Co znamená nový premiér Boris Johnson pro GBP/USD?
  Je to oficiální. Boris Johnson byl zvolen novým vůdcem Konzervativní strany při hlasování členů strany, aby se stal dalším britským premiérem. Bývalý londýnský starosta porazil soupeře Jeremyho Hunta s velkou rezervou, když získal 92 153 hlasů ve srovnání s 46 156 hlasy svých soupeřů. Reakce po celé zemi byly smíšené, ale Johnsonovo jmenování otevřelo některé zajímavé obchodní příležitosti na britských trzích.
 • Co znamená obchodní dohoda mezi USA a Čínou pro ceny kukuřice a sójových bobů?
  Jedním z hlavních výsledků fáze 1 obchodní dohody mezi USA a Čínou je výrazné zvýšení importů do Číny, z čehož by hlavní položkou měly být zemědělské komodity. Nákupy by měly vzrůst o 200 miliard dolarů v následujících dvou letech. Do konce roku 2021 by se tedy měly zdvojnásobit. Jedná se o velmi ambiciózní cíl, který se bude plnit pouze velmi obtížně. Před obchodními válkami byl americký podíl na čínských importech okolo 8 %. Ten však následně spadl někam k 6,5 %. Dostat se na původních 8 % je kredibilním cílem, ovšem obchodní dohoda by měla toto číslo posunout nad 12 %, což je v daném časovém horizontu minimálně diskutabilní závazek.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani