Pátek 19. duben 2024 02:32
reklama
Swissquote Bank
reklama
FTMO král
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei ProTrader

Britská libra na paritě s eurem?

Napsal:   Sekce: Fundamentální analýza

Euro se po komentářích centrálních bankéřů v Jackson Hole posunulo znovu na vyšší úrovně vůči americkému dolaru. Naopak britská libra v posledních týdnech k dolaru ztrácí a za srpen na měnovém páru GBP/USD odepsala přes 3 procenta. Z toho vyplývá, že křížový měnový pár EUR/GBP prudce roste a dostal se už nad 0,92 libry za euro.

Otázka z nadpisu článku je tedy nasnadě. Zapříčiní strach z brexitu a pomalá ekonomická expanze na britských ostrovech spolu s rychlou konjukturou v eurozóně situaci, při které by se euro prodávalo dráž než libra?

Historicky jsme už paritě na EUR/GBP byli velice blízko na začátku roku 2009, kdy vrcholila panika globální finanční krize, na kterou britská Bank of England reagovala mnohem razantněji rychlým zavedením kvantitativního uvolňování (QE) a snížením úrokových sazeb, čímž poslala libru do kolen.

Dnes situace není zdaleka tak dramatická. QE praktikuje stále v mnohem větší míře eurozóna, kde také úrokové sazby zůstávají výrazně níže (-0,40 %) než v Británii (0,25 %), takže měnová politika Bank of England zůstává utaženější, což by mělo sloužit jako polštář pro libru.

Pravdou je, že brexit a z toho vyplývající stěhování bankovních aktivit mimo Londýn zasáhnou britskou ekonomiku permanentně. Také inflace byla v posledních deseti letech zhruba o 1 % výše v Británii ve srovnání s eurozónou, takže dlouhodobý mírně rostoucí trend na měnovém páru EUR/GBP je ospravedlnitelný (viz graf).

Vývoj měnového páru EUR/GBP (týdenní graf – W1) a jeho odhadovaná střední hodnota podle parity kupní síly:


I tak je ale na srovnání měnových kurzů dvou nejdůležitějších evropských měn brzo, a pokud se kurz EUR/GBP přece jen v možném návalu paniky k jedničce přiblíží, bude to znamenat velice dobrou příležitost k shortování tohoto měnového páru a nákupu libry se slevou.

Z Británie už navíc chodí dobré zprávy, které ukazují, že schodek zahraničního obchodu se díky slabé libře a nižší domácí spotřebě začíná vyrovnávat. Jakékoliv náznaky ekonomické recese by ale naopak měla tlumit politika britského ministerstva financí, která vyhlásila konec rozpočtových škrtů a po 7 letech by měl vládní deficit mírně vzrůst (viz graf).

Díky polštáři ve formě vyšších vládních výdajů by proto dalšího snižování úrokových sazeb v Londýně nemělo být potřeba a libra by si svou hodnotu (vyšší než euro) měla udržet i nadále.

Vývoj deficitu britského vládního rozpočtu (v mld. GBP – levá osa, v % HDP – pravá osa):


Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz

Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Office for National Statistics UK

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Britská ekonomika se začíná vzpamatovávat
    Britská ekonomika se i navzdory předpovědím různých agentur začíná rozjíždět a výhled se najednou začíná zlepšovat. Britská obchodní komora ještě koncem června odhadovala nejpomalejší růst od roku 2009. Na zlepšující se fundament poukazují čísla zveřejněná od začátku aktuálního týdne a především pak dnešní PMI za sektor služeb. Právě sektor služeb je dominantním v britské ekonomice a rostl nejrychlejším tempem za posledních 8 měsíců. Především to s dalšími pozitivními výsledky za sektor stavebnictví a výroby zvyšuje pravděpodobnost, že by mohla Bank of England na zasedání již příští měsíc zvýšit úrokové sazby.
  • Britská libra a britské akcie v ohrožení
    Obchodujete dlhodobo libru alebo ste stavili na britské akcie? Rôzne fundamenty ukazujú, že sa treba mať pri takýchto obchodoch na pozore. Hlavnými rizikami sú ťažko postupujúce rokovania o brexite, odchod firiem z krajiny, zlý vplyv na ekonomiku a oslabovanie libry.
  • Britská libra během druhého čtvrtletí
    Nejzásadnější událostí pro Británii i nadále zůstává Brexit. Ten se podařilo na poslední chvíli oddálit na 31. října a z dosavadního vyjednávání lze vyčíst, že nebude překvapením, pokud bude Brexit znovu odložen. Libru od začátku roku ovládli prodejci, což způsobila právě politická nejistota spojená s brexitem. Ekonomická čísla od začátku roku na rozdíl od ostatních ekonomik vypadají celkem dobře, libru však nechávají poměrně klidnou. Právě lepší čísla z domácí ekonomiky by se však mohla projevit s odstupem času, jelikož centrální banka uvažuje nad zvýšením úrokových sazeb.
  • Britská libra je nejvíce podhodnocená za tři desetiletí
    Britská libra neudržela krátkodobý rostoucí trend, který ji během listopadu dovolil smazat část po-brexitových ztrát. Ani ona se nevyhnula všeobecně sílícímu americkému dolaru, který po zvolení Donalda Trumpa prezidentem získává oproti všem světovým měnám.
  • Britská libra je překvapivým vítězem
    V době, kdy evropská i americká centrální banka snižují úrokové sazby a stimulují zpomalující ekonomiku, si dává Bank of England načas. Hlavní úrok ve velké Británii zůstává na 0,75 %, což je dokonce o čtvrt procentního bodu více než v době referendu o brexitu. Zdá se tedy, že neustálá nejistota a odklady samotného vystoupení Velké Británie z Evropské Unie nemají na ostrovní ekonomiku tak negativní vliv, jak by se na první pohled mohlo zdát.
  • Britská libra je zralá na nákup
    Do nejbližších dní se mi ke swingovým obchodům hodně líbí britské libry. Jejich výrazné přibližně dvouměsíční oslabení na většině párů koncem týdne akcelerovalo a začínají se vytvářet korekční či obratové patterny.
  • Britská libra, koronavirus a inflace
    Britská vláda v čele s Borisem Johnsonem již před měsícem zrušila všechna omezení pro potlačení pandemie. Místní ekonomice by tak nemělo stát nic v cestě k plnému oživení, protože ani velké koncerty ani noční kluby nemusejí být na Ostrovech zavřené. Ani Spojené státy již ekonomickou aktivitu svých občanů příliš neomezují. Mezi oběma velmocemi ale najdeme několik rozdílů, které by se měly časem odrazit i v kurzu libry vůči americkému dolaru.
  • Britská libra krvácí
    Z pohledu na makroekonomické statistiky je na britských ostrovech všechno v pořádku. Ekonomice se daří – nezaměstnanost se drží na 40letém minimu v blízkosti 4 % a růst HDP už nijak nezaostává za eurozónou. Analytik bez povědomí o politické situaci v Londýně by tak nevěřil svým očím, proč libra letos ztrácí oproti americkému dolaru až 13 %.
  • Britská libra míří k evropské paritě
    Před deseti lety byly karty na měnovém trhu rozdány diametrálně jinak. Deflační prostředí tlačilo americkou centrální banku (Fed) do nulových úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování (QE). Americký dolar byl nejslabší za několik desetiletí a na forexu dominovala „dolarová“ parita. Australský, kanadský i americký dolar si držely podobnou hodnotu a dotahoval se na ně i dolar novozélandský
  • Britská libra může na křížových párech posílit
    Britská centrální banka (BoE) v úterý prozradila, že i když se inflace nyní vzdaluje 2procentnímu inflačnímu cíli, růst úrokových sazeb může přijít brzy. Mark Carney zopakoval, že hlavním úkolem centrální banky je zabezpečit cenou stabilitu a nebojí se, že by se inflace nevrátila k požadované úrovni poté, co pomine efekt nízké ceny ropy a jídla.
  • Britská libra na rozcestí
    Kde jsou ty předkrizové časy, kdy se za libru daly pořídit dva americké dolary?! Britskou ekonomiku však zasáhla krize zvlášť tvrdě a její měna ztratila během roku 2008 přes 30 % své hodnoty. Od té doby se pár GBP/USD drží v úzkém rozpětí blízko hladiny 1,60 a další vývoj tohoto páru není úplně jednoznačný - byť se oproti roku 2008 zdá relativně nízko, v reálné ekonomice britského království najdeme spíše argumenty pro jeho další pokles.
  • Britská libra se nečekaně propadla
    Ve čtvrtek se britská centrální banka Bank of England odhodlala k prvnímu zvýšení úrokových sazeb od roku 2007. Hlavní sazba vzrostla z 0,25 % na 0,50 %. Ani tento krok však trhu nestačil a libra ztratila na páru s dolarem přes 200 pipů. Ve stejnou dobu učinila totožný krok i Česká národní banka (ČNB).
  • Britská libra testuje důležité úrovně na vícero měnových párech
    Britská libra (GBP) po zveřejnění úterních dat indexu nákupních manažerů (PMI) ze sektoru výroby vystřelila nahoru vůči americkému dolaru (USD), čímž se ještě více vzdálila od důležité úrovně podpory 1,70.
  • Britská libra znovu pod palbou
    Velká Británie už letos zažila spoustu ekonomických šoků. Nejprve na jaře kvůli přísnému a dlouhému lockdownu klesla ve druhém čtvrtletí o hrozivých 19,8 %, což bylo nejvíce mezi vyspělými zeměmi. Následná nekonečná sága ohledně brexitové dohody s Evropskou Unií, která dosud nebyla podepsána, na lepší náladě také nepřidá. Nyní přichází další rána v podobě nové mutace koronaviru, kvůli které se Londýn dostává do izolace vůči zbytku země i vůči kontinentální Evropě. Britská libra tak dnes padá vůči ostatním měnám o cca 2 %.
  • Britská libra ztrácí své kouzlo
    První polovina roku byla pro libru velice dobrá – rychle rostoucí ekonomika a boom v cenách nemovitostí napovídal, že se ze strany centrální banky Bank of England dočkáme růstu úrokových sazeb.
  • Britské akcie mohou začít dohánět zbytek světa
    Akciové indexy po světě mají jedno společné, a to že jsou buď poblíž, nebo na rekordních maximech. Bezprecedentní odezva monetární a fiskální politiky ve světě pomohla akciovým trhům se velmi rychle vzpamatovat z výprodeje na začátku minulého roku a vrátit se na původní úrovně. Za akciovými trhy po celém světě však stále zastávají britské akcie, což může být zajímavá příležitost, jelikož je zde stále velký prostor na rekordní maxima.
  • Britské firmy přesouvají své investice mimo Británii
    Britské společnosti se stejně jako další zahraniční společnosti začaly připravovat na možnost tvrdého brexitu a odklonily do Evropské unie investice ve výši 10 mld. dolarů. Se zjištěním přišla nová studie Londýnské školy ekonomie a to ve stejný den, kdy zveřejněná makrodata poukázala za čtvrtý kvartál na pokles investic v Británii o 3,7%. V nadcházejících dnech by se opět měli sejít vyjednavači EU a Británie, aby diskutovali o dalších krocích týkajících se vystoupení Británie z unijního bloku.
  • Britské libře pomáhá Donald Trump
    Americký dolar, který byl v předvolebním klání značně nervózní z rétoriky Donalda Trumpa a často s vyššími šancemi republikánského kandidáta oslaboval, už několik hodin po vyhlášení výsledků prudce obrátil a nakonec zakončil týden se slušnými zisky, které stáhly měnový pár EUR/USD na nejnižší hodnoty od ledna tohoto roku.
  • Britské maloobchodní prodeje by mohly poslat GBPUSD níž
    Analýza GBPUSD
  • Britskou ekonomiku čeká silný kvartál, pomůže to libře?
    Ekonomika Velké Británie má navzdory přetrvávající nejistotě kolem brexitu nakročeno na velmi silný první kvartál. Britští výrobci minulý měsíc zintenzívněli svou aktivitu, jakožto přípravy na brexit. Ve středu lídři zemí Evropské unie odsouhlasili odklad odchodu Británie z bloku na 31. října. Británie může případně opustit unii dřív, pokud parlament odsouhlasí dohodu s EU. Mezitím se však musí začít připravovat na volby do Evropského parlamentu.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
eTrader
FinFX broker
LYNX
reklama
InstaForex ETF