Pátek 09. května 2025 04:02
reklama
RebelsFunding PIXAR styl
reklama
RebelsFunding
reklama
InstaForex
reklama
RebelsFunding

Smart Money Trading: Pokročilá analýza volume (28. díl)

07.05.2025  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Smart Money koncept a ICT trading   Tisk


V minulé kapitole jsme si rozebrali to, proč je dobré se specializovat na 1 až 2 obchodní instrumenty a jaké jsou toho výhody. To vše v konceptech likvidity, ale své si najdou i obchodníci, kteří obchodují jiné strategie. V dnešní kapitole se podíváme na trochu složitější téma, a to na analýzu volume neboli to, jak pochopit objemovou analýzu v obchodování, jelikož s objemy též ICT a SMC koncepty pracují. Každopádně si to zkusíme popsat co nejvíce jednoduše na příkladech.

Úvodní informace

Pokud je objem správně využit, může být jedním z nejlepších indikátorů pro obchodování. Na rozdíl od většiny ostatních indikátorů, které se opírají o zpožděná data, nám objem v reálném čase ukazuje, co dělají ostatní účastníci trhu, kde mají zájem obchodovat a kde naopak ne, a mnoho dalšího. Díky tomu lze objem využít k zakreslení důležitých úrovní na grafu a jako silnou konfluenci při exekuci obchodů nebo pouze při určení potenciálního trendu (bias).

Co je to objem v tradingu?

Objem v tradingu představuje celkový počet zobchodovaných kontraktů nebo lotů za určité časové období. Ukazuje, kolik účastníků trhu bylo ochotných nakupovat a prodávat na dané cenové úrovni, a tím poskytuje důležitý pohled na sílu trhu. Na rozdíl od většiny indikátorů, které jsou založeny na ceně a často zpožděné, objem reflektuje aktivitu trhu v reálném čase.

V konceptech ICT (Inner Circle Trader) a SMC (Smart Money Concepts) se objem neinterpretuje pouze jako ukazatel zájmu trhu, ale jako nástroj k identifikaci toho, kde na trhu působí institucionální hráči a kde se vytváří klíčové likvidní zóny. Objem pomáhá obchodníkům pochopit, kde se hromadí likvidita a kde lze očekávat stop hunt, manipulaci smart money nebo reakce na klíčové úrovně. Celkově tedy objem představuje celkový počet kontraktů zobchodovaných během určitého časového období. Graf níže zobrazuje 5minutové svíčky na futures kontraktu E-mini S&P 500 a v tabulce dole (červená šipka) můžeme vidět objem pro každou jednotlivou svíčku.

Pokud se podíváme na poslední svíčku vpravo, zjistíme, že během těchto 5 minut (protože jsme na 5minutovém time-framu) bylo zobchodováno 3700 kontraktů (na obrázku níže je to znázorněno žlutou šipkou). Objem nám však neříká, která strana byla agresivnější, pouze ukazuje počet kontraktů, které změnily „majitele“.


Obrázek č. 1

Důležité je si též dávat pozor na to, že při obchodování lineárních futures kontraktů (což jsou jednoduše ty kontrakty, které jsou vyjádřeny v USDT nebo s marží USDT) v kryptoměnách se objem často zobrazuje jako dolarová hodnota místo počtu zobchodovaných kusů dané kryptoměny. Zobrazení pak vypadá následovně:


Obrázek č. 2

Mnoho z vás zná objem vyjádřen ale především tak, jako je vyobrazen na obrázku níže, tedy v podobě tohoto indikátoru. Každopádně pro pokročilejší analýzu lze objem využít k výpočtu různých jiných indikátorů a také ho lze zakreslit na osu y místo obvyklé osy x. Všechny tyto aspekty si podrobněji rozebereme později.


Obrázek č. 3

Objem a delta

Objem představuje součet všech obchodovaných kontraktů za dané období, ale nedává informaci o agresivitě účastníků trhu, což znamená to, na jaké straně stojí. Jsou zde dva způsoby, jak provést obchody, a to obchody provedené tržními objednávkami a limitní/čekající objednávky. Obchody provedené tržními objednávkami, které jsou „rychlejší a agresivnější“, se liší od těch s limitními objednávkami, které jsou považovány za „neagresivní“. K měření těchto agresivních obchodů se používá delta, což je rozdíl mezi dokončenými objednávkami na nabídce (bid) a poptávce (ask).

Obrázek č. 4

Na obrázku výše vidíte dole tabulku s čísly. Horní řádek tabulky značí deltu a dolní řádek tabulky značí objem neboli volume. Delta může být zbarvena červeně nebo modře včetně světlejších či tmavších odstínů v závislosti na tom, zda je pozitivní nebo negativní, objem je zbarven do odstínů šedé až černé, též v závislosti na tom, zda je vyšší či nižší. Také můžete vidět uvnitř jednotlivých svíček spoustu čísel, tyto hodnoty v jedné svíčce jsou hodnoty delty pro každou cenovou úroveň (nejvyšší delta je znázorněna ve žlutém obdélníku – je to vždy ta, která má nejvýraznější modrou barvu v případě bullish svíčky, v případě bearish svíčky je tato barva červená). Abychom to správně interpretovali, tak pokud se podíváte například na svíčku v zeleném obdélníku, tak ta má objem 26 K (26 000) a deltu 11 K (11 000), což znamená, že z celkového objemu 26 000 kusů daného obchodního instrumentu byly agresivní nákupy 11 000. Tento rozdíl mezi objemem a deltou ukazuje, že poměrně velká část obchodů byla provedena "agresivně", tedy kupující se rozhodli přijmout tržní cenu, kterou nabízeli prodejci, místo aby čekali na plnění jejich objednávky za nižší cenu (což by bylo případ limitních objednávek).

Pokud tento kontext umístíme do cenového grafu níže, tak vidíme, že agresivní kupující se pokusili vynutit breakout nad trendovou čáru, ale setkali se s pasivními prodejci, což vedlo k rychlému poklesu trhu.


Obrázek č. 5

Použití delty je užitečné, protože umožňuje podrobnější analýzu situace na trhu a jasně ukazuje, která strana je agresivnější, zda nakupující nebo prodávající. Na druhou stranu, ve většině případů, zejména při obchodování na vyšších time-framech, je používání objemu zcela dostačující, každopádně v rámci ICT a SMC konceptů se nám právě hodí používat i informace o deltě, protože konfluence jsou orientovány na nižší časové rámce.

Celkově tedy na grafu vidíme pokus o breakout nad trendovou čáru, kde agresivní kupující tlačili cenu vzhůru. To potvrzuje delta, která ukazuje, že většina obchodů byla provedena tržními nákupními objednávkami, zasahujícími limitní nabídky prodejců. Nicméně, pasivní prodejci byli schopni absorbovat tento tlak, což vedlo k následnému poklesu ceny. Jinak řečeno nastal fake breakout (inducement buildupu).

Relativní objem

Jedním z nejdůležitějších využití objemu je identifikace momentů, kdy kupující nebo prodávající vstupují na trh. Analyzovat objem pro každou jednotlivou svíčku by však bylo nepraktické a nepřehledné. Mnohem efektivnější je zaměřit se na oblasti, kde je objem relativně vysoký nebo nízký, což umožňuje lépe pochopit aktivitu trhu a identifikovat klíčové zóny zájmu obchodníků. Na obrázku níže je vyobrazen diagram, pokud vám nic neříká, tak nevadí, ve zkratce se jedná o koncept teorie aukčního trhu, který vytvořil J. Peter Steidlmayer (zakladatel Market Profile). Hlavní myšlenka spočívá v tom, že finanční trhy se nijak neliší od jiných aukcí, kde se denně setkávají kupující a prodávající. Nebudeme zde zabíhat do detailů, každopádně na grafu níže vidíte to, co je FAIR VALUE.


Obrázek č. 6

Pokud byste tento obrázek otočili doprava, tak by to na grafu vypadalo tak jako na obrázku níže. Toto spojení má co dočinění i s pojmem imbalance a též samotné konfluence imbalance, o které jsme se bavili v jedné z kapitol.

Tento proces je pak reprezentován nástroji, jako je tržní nebo objemový profil. Každopádně proč to zde zmiňuji, je to z důvodu toho, že podobně jako při výpočtu férové hodnoty pro trh a objemové profily můžeme stejnou metodu použít i na průběžný objem jakéhokoli aktiva. Tím lze identifikovat objemy, které se nacházejí mimo férovou hodnotu (FAIR VALUE), což pomáhá odhalit potenciální oblasti zvýšeného zájmu kupujících nebo prodávajících. Pokud jste to nepochopili, tak nevadí, pojďme se na to podívat na konkrétním příkladu na obrázku č. 8.


Obrázek č. 7 (vybalancovaný a nevybalancovaný trh)

Na grafu níže nevidíme klasické barevné označení rostoucích a klesajících svíček, ale místo toho pouze žluté a modré pruhy. Modré pruhy označují vysoký relativní objem, tedy svíčky s objemem nad dvěma směrodatnými odchylkami od férové hodnoty. Žluté pruhy představují nízký relativní objem, tedy svíčky s objemem pod dvěma směrodatnými odchylkami.

Svíčky s vysokým relativním objemem jsou klíčové, protože signalizují buď průrazy (breakouty), nebo konec cenového pohybu. Jak můžete vidět na obrázku č. 8, kde jsem velmi volně schválně zakreslil supporty a rezistence, tak k vysokým objemům dochází na začátku nových pohybů, kde velcí obchodníci iniciují průrazy, ale také na konci pohybů, kde menší obchodníci naskakují do trhu ze strachu, že jim unikne další růst (FOMO efekt).


Obrázek č. 8

Pruhy s nízkým objemem nejsou zas tak důležité a obvykle se vyskytují jen tehdy, když trhy zpomalí během nočních sessions nebo o víkendech (platí například i pro kryptoměny). Říkají nám, že došlo k nedostatku účasti na trhu, a proto bude velký zájem obchodovat v oblastech, kde se nacházejí. Pokud je zasadíme do širšího kontextu, mohou fungovat jako dobré targety pro naše obchody. Záměrně zmiňuji slovo do širšího kontextu, jelikož to musí být v kombinaci s dalšími konfluencemi.


Obrázek č. 9

Relativní objem, zkráceně rVOL, lze použít jako velmi solidní konfluenci pro ověření vašich obchodních nápadů. Do grafu na TradingView ho můžete získat, pokud do vyhledávání indikátorů napíšete rVOL.

Kompozitní objemová struktura

Kompozitní objemový profil je podle mého názoru jedním z nejlepších nástrojů nejen pro hledání úrovní podpory a rezistence, ale také pro pochopení celkového tržního prostředí. Nyní si vysvětlíme základní principy, proč vůbec funguje. Představme si kupujícího a prodávajícího, kteří vstupují na trh s Legem. Kupující chce koupit konkrétní Lego a prodávající ho chce prodat. Cena Lega je aktuálně 50 000$ a denně se za tuto cenu prodá prodávající mnoho krabic Lega. Cena však mírně kolísá, některé dny jsou nabídky na 48 000$ a jiné dny na 52 000$. Náš kupující a prodávající mají čas a nechtějí obchodovat za férovou cenu, raději počkají, až se cena dostane mimo tuto férovou hodnotu. To znamená, že pokud by cena Lega klesla na 40 000$, kupující by ho s radostí koupil, a pokud by cena vzrostla na 60 000$, prodávající by ho rád prodal. Trhy ve své podstatě fungují podobně neboli kupující a prodávající se každý den setkávají, aby obchodovali na základě své představy o férové hodnotě různých aktiv.

Jak můžete vidět níže, máme denní graf s kompozitním objemovým profilem, který ukazuje všechny viditelné denní svíčky. Kompozitní objemový profil můžete v podstatě vytvořit pro libovolné časové období.


Obrázek č. 10

Na obrázku níže ale vidíte, že jsou vyobrazeny měsíční volume profily (volume profile a volume profiles). Logicky červená čára značí největší množství volume, vykazuje nám to tedy cenovou hladinu, kde bylo největší volume společně s poměrem prodávajících (žlutá) a kupujících (modrá). Každopádně to nejdůležitější je vědět, kde se obchodovalo s objemem a kde ne.


Obrázek č. 11

Každopádně uděláme si to trochu jednodušší a budeme brát v úvahu převážně hlavní ukazatel vpravo. V kontextu této analýzy se používají pojmy:

  • HVN (High Volume Node)
  • LVN (Low Volume Node)
  • POC (Point Of Control)

HVN jsou oblasti s vysokým objemem zobchodovaných kontraktů. V těchto oblastech dochází k velké účasti obchodníků, zejména velkých hráčů, kteří musí své obchody realizovat v zónách s vysokou koncentrací objemu. Z tohoto důvodu mají ceny uvnitř HVN tendenci pohybovat se spíše do strany, protože dochází k neustálé aktivitě mezi kupujícími a prodávajícími. Trvá nějaký čas, než jedna strana získá převahu a posune cenu výrazně nahoru nebo dolů. Pokud se vrátíme k příkladu s Legem, HVN odpovídá férové hodnotě 50 000$, kde můžeme očekávat jen malé cenové výkyvy. HVN jsou často skvělými targety, ale vstup do obchodu v těchto oblastech může být složitý, protože je zde větší pravděpodobnost nečekaných pohybů, zejména pokud obchodujete na Point of Control, proto je potřeba být opatrný, každopádně v kombinaci s dalšími konfluencemi můžete dosáhnout od této úrovně velmi dobrého RRR.

LVN označuje oblast s nízkým objemem zobchodovaných kontraktů. Je charakterizován propady v objemovém profilu, kde bylo realizováno jen velmi malé množství obchodů. Z tohoto důvodu ceny v těchto zónách rychle procházejí skrz, což z nich pro některé může činit skvělé oblasti pro vstup do pozice. Všichni se totiž shodneme, že není nic lepšího než vstoupit do obchodu, který se rychle pohybuje naším směrem, namísto dlouhého čekání a doufání v nejlepší výsledek. Dají se ale též použít jako informace o tom, že obchod můžeme držet ještě nějakou chvíli, protože nám pravděpodobně může brzy splnit target.

POC je úroveň uvnitř HVN s nejvyšším objemem realizovaných obchodů. Jedná se o oblast s nejvíce „férovou cenou“. POC funguje podobně jako HVN, tedy je skvělým targetem, ale méně vhodným místem pro zahajování nových pozic. V kombinaci s dalšími konfluencemi může POC poskytnout skvělé příležitosti pro obchody proti aktuálnímu trendu.

Konkrétně máte všechny tři pojmy nakresleny na obrázku č. 12. Vše se řídí šedým ukazatelem vpravo a od něj jsou pak odvozeny naše tři pojmy.


Obrázek č. 12

Na obrázku č. 13 máte ukázku využití pojmů i odděleně. Tedy POC a LVN. Ceny v LVN se pohybují velmi rychle, protože proti nim není mnoho odporu a likvidity v dané oblasti.


Obrázek č. 13

Závěr

ICT a SMC koncepty obecně nevyužívají mnoho indikátorů, každopádně objem je v souvislosti s teorií likvidity hodně v souladu, což znamená, že objem může být cenným nástrojem pro potvrzení klíčových úrovní likvidity a pochopení chování velkých hráčů na trhu. Ačkoli ICT a SMC přístupy kladou důraz především na čistou price action, správná interpretace objemu může pomoci identifikovat oblasti vysoké nebo nízké aktivity, falešné průrazy a možné korekce. V kombinaci s dalšími konfluencemi, které jsme si zde rozebírali, lze dosáhnout hlubšího porozumění trhu a efektivnějšího rozhodování při obchodování. Samozřejmě si data vždy odbacktestujte a v tomto případě si i sami můžete zvolit, zda vám úrovně HVN, LVN nebo POC budou sedět spíše na otevírání obchodů, uzavírání obchodů nebo targety v kombinaci s vaší strategií. Případně zda vám bude vyhovovat spíše jiná analýza volume, jakou jsme si popsali na začátku kapitoly.

V příští kapitole se podíváme na psychickou přípravu (backtest vs. demo vs. live).

Radek Zalubil
Tým FXstreet.cz

Klíčová slova: FXstreet | Price Action | Market Profile | Daně | Aktiva | Analýza | Ask | Bias | Bid | Breakout | Fair Value | Finanční trhy | Futures | High | Korekce | Likvidita | Low | Nástroj | Pozice | RRR | Rezistence | S&P 500 | Smart money | Trader | Trading | Ukazatel | Volume | Obchodování | Pravděpodobnost | Obchodní instrumenty | Obchodovat | Obchodníci | Delta | Likvidní | Analýzy | Cena | FXstreet.cz | Graf | Instrumenty | Konfluence | Market | Trh | E-mini | Volume profile | Velcí obchodníci | Supporty a rezistence | Kryptoměny | TradingView | S&P | Denní graf | Backtest | Tým FXstreet.cz | Objem | Obchod | Myšlenka | USDT | Kontrakty | Point of Control | Breakouty | Trhy | Situace | Obchody | Rozhodování | Prodávající | Výkyvy | Další růst | Růst | Vstoupit do obchodu | FOMO | Vstup do obchodu | Ceny | FoMO efekt | Lego | CARA | Situace na trhu | Cenové výkyvy | Objednávky | Vstup do pozice | Příležitosti | ICT | Chování velkých hráčů | Chování | Interpretace | Falešné průrazy | Uzavírání obchodů | Target | TIM | | Časové období | High volume node | SMC | CZ | Circle | Spojení | Zakladatel | Časové rámce | PoC | Kupující | Úrovní podpory | Struktura | Porozumění trhu | Inducement | Supporty | To nejdůležitější | Inner Circle Trader | Nákupy | Imbalance | Smart Money Concepts | Nakupovat | ICT (Inner Circle Trader) | Radek Zalubil | Kontext | SMC (Smart Money Concepts) | Koncept teorie | Bullish | Bearish | Institucionální hráči | Výhody | Smart Money trading | ICT a SMC | ICT a SMC koncepty | Bearish svíčky | Účastníci trhu | Čekající objednávky | Objemový profil | POC (Point Of Control) | Nižší časové rámce | FAIR | Porozumění | SMC koncepty | NIM | Pokročilá analýza volume | Pokročilá analýza | Analýza volume | Jak pochopit objemovou analýzu | Co je to objem v tradingu? | Objem v tradingu | Počet zobchodovaných kontraktů | Pohled na sílu trhu | Ukazatel zájmu | Likvidní zóny | Kde se hromadí likvidita | Stop hunt | Klíčové úrovně | Dolarová hodnota | Objem a delta | Agresivní kupující | Použití delty | Používání objemu | Pokus o breakout | Breakout nad trendovou čáru | Fake breakout | Relativní objem | Využití objemu | Prodávající vstupují na trh | Analyzovat objem | Pochopit aktivitu trhu | Zóny zájmu obchodníků | Zóny zájmu | Teorie aukčního trhu | Diagram | Peter Steidlmayer | Steidlmayer | J. Peter Steidlmayer | Konfluence imbalance | Férové hodnoty | Férové hodnoty pro trh | Objemové profily | Oblasti zvýšeného zájmu | Nevybalancovaný trh | Konec cenového pohybu | Zájem obchodovat | rVOL | Kompozitní objemová struktura | Objemová struktura | Kompozitní objemový profil | Hledání úrovní podpory a rezistence | Podpory a rezistence | Hledání úrovní podpory | Volume profily | Největší volume | Měsíční volume profily | Měsíční volume | High Volume Node | Low Volume Node | Point Of Control | HVN | LVN | POC | HVN (High Volume Node) | LVN (Low Volume Node) | Oblasti s vysokým objemem | Ceny v LVN | POC a LVN | E-mini S&P 500 | Chování velkých hráčů na trhu | Pochopení chování velkých hráčů | Interpretace objemu | Rozhodování při obchodování | Úrovně HVN | Otevírání obchodů | Volume profiles |
Sdílení článku: 
   

 

Související články

    C:\fakepath\trader-21042025-uvod.jpg
    Smart Money Trading: Výhoda specializace na 1 až 2 obchodní instrumenty (27. díl)
    V předchozí kapitole jsme si rozebrali to, jak si vybrat vhodný obchodní instrument podle konceptů likvidity. Pokud jste si nepřečetli minulou kapitolu, tak si ji doporučuji přečíst ještě před touto. V dnešní kapitole se podíváme na to, proč je vhodné se specializovat na 1 až 2 obchodní instrumenty v kontextu ICT a SMC. Jaké jsou výhody tohoto rozhodnutí, a to jak technické, tak psychologické. Pojďme se na to společně podívat.
    C:\fakepath\fomo-04122024-3.png
    FOMO: Jak strach z promeškání ovlivňuje investory a tradery?
    Znáte FOMO? Víte co to je? Jak souvisí s tradingem a investováním? Myslíte, že jste se s FOMO někdy setkali? A jak FOMO překonat? Na to se podíváme v dnešním videu.
    C:\fakepath\trading-10102024-uvod.jpg
    Smart Money Trading: Co je to inducement? (16. díl)
    V minulé kapitole jsme probírali EPA a IPA neboli efficiency a inefficiency price action, díky čemuž jsme si mohli dát objektivní podmínku, zda vůbec vstoupíme do obchodu nebo ne. V dnešním článku se ale podíváme na jednu z nejdůležitějších konfluencí, jelikož inducement tvoří hlavní část technické analýzy v konceptech likvidity. Určitě spousta z vás už tento pojem slyšela, každopádně pokud nevíte, co přesně znamená, co se po inducementu očekává, kde ho přesně zaznačit a jak ho využít, tak tento článek je pro vás. Pojďme si ale prví říct, co je to inducement.
    C:\fakepath\imbalance-20052024-uvod.png
    Strategie Smart Money: Imbalance - Fair Value Gap (7. díl)
    V minulém dílu jsme si probrali breaky struktury, konkrétně co je to BOS, iBOS a jak je využít v praxi. Dnešní díl bude oproti dosavadním dílům trochu jiný, jelikož zde nebudeme primárně využívat jakékoli highs a lows ve struktuře jako jsme to dělali v minulých kapitolách, ale podíváme se spíše na to, co je to imbalance v tradingu, jak ji správně chápat jako doplněk naší trading strategie v kontextu ICT a SMC konceptů a následně jak ji správně identifikovat na grafu v praxi.
    C:\fakepath\smc-2101025.png
    Smart Money koncept a ICT trading
    Jak obchodovat podle Smart Money Concepts (SMC)? Nový seriál od FXstreet.cz, kde se velmi podrobně naučíte používat tuto obchodní metodu.

Čtěte více

  • Smart money koncept a výběry likvidity
    Pokud vaše obchody často skončí na stoplossu, patrně jste se stali likviditou pro někoho většího. Co to znamená a jak tomu zabránit se dozvíte v tomto článku či v ebooku, který si zdarma můžete stáhnout v závěru.
  • Smart Money: POI, Order Block a Mitigace – kde nakupovat a prodávat (13. díl)
    V minulé kapitole jsme si rozebrali základní likviditu EQH a EQL, což budou základní stavební kameny naší strategie hned po inducementech, ale ještě než přejdeme k složitějším věcem, je nutné si představit poslední z těch „jednodušších“ pojmů, se kterými budeme pracovat, což je POI, OB a mitigace. Všechny tyto tři pojmy budeme dost využívat při obchodování, a proto si je v dnešní kapitole taky detailně představíme jak teoreticky, tak i na praktických příkladech. Věřím, že spousta z vás se s nimi už setkala, každopádně aby všichni porozuměly následujícím kapitolám, tak si je představíme.
  • Smart Money Trading: Co je to inducement? (16. díl)
    V minulé kapitole jsme probírali EPA a IPA neboli efficiency a inefficiency price action, díky čemuž jsme si mohli dát objektivní podmínku, zda vůbec vstoupíme do obchodu nebo ne. V dnešním článku se ale podíváme na jednu z nejdůležitějších konfluencí, jelikož inducement tvoří hlavní část technické analýzy v konceptech likvidity. Určitě spousta z vás už tento pojem slyšela, každopádně pokud nevíte, co přesně znamená, co se po inducementu očekává, kde ho přesně zaznačit a jak ho využít, tak tento článek je pro vás. Pojďme si ale prví říct, co je to inducement.
  • Smart Money Trading: Denní cyklus – klasický (19. díl)
    V minulé kapitole jsme si rozebrali to, jak si zvolit obchodní time-frame (TF) v souvislosti s inducementy, což je jedna z důležitých vlastností k ziskovosti těchto konceptů na bázi likvidity. V dnešní kapitole začneme probírat denní cykly, které jsou celkově 4 a dnes začneme prvním, a to je klasický. V této kapitole budeme dost využívat timing, protože si budeme vysvětlovat jednotlivé pohyby v daných sessions, takže pokud jste nečetli kapitolu o timingu (kapitola 8) a případně i kapitoly k Asia session (kapitola 10 a kapitola 11), doporučuji si je před touto kapitolou pročíst.
  • Smart Money Trading: Denní cyklus - London blow-up (22. díl)
    V minulé kapitole jsme si rozebrali třetí denní cyklus a to one-way, který je trendující a dá se velmi dobře odvodit i den předem. Naopak v dnešní kapitole se podíváme na další z denních cyklů, a to na London blow-up, který bude mít lehce i znaky one-way cyklu, každopádně bude jinak stavěný. První se klasicky podíváme na teoretický úvod a následně přejdeme na praktické ukázky. Co je to tedy London blow-up?
  • Smart Money Trading: Denní cyklus - One Way (21. díl)
    V minulé kapitole jsme rozebírali druhý z denních cyklů a to rip-off neboli pomalou smrt, který je pro obchodníky obchodující koncepty likvidity ten nejvýnosnější, jelikož se pohybuje do strany a vybírá jednotlivé highs a lows. Naopak v dnešní kapitole se podíváme na úplný opak tohoto cyklu, a to na one way. Jak už můžete z názvu pochopit, bude se jednat především o trendující cyklus, který ale můžeme dost dobře odvodit už den předem. První se podíváme na teoretický úvod a poté přejdeme k praktickým příkladům na grafu. Co je to tedy one way cyklus?
  • Smart Money Trading: Denní cyklus - Rip-off (20. díl)
    V minulé kapitole jsme si rozebrali první z denních cyklů, a to klasický denní cyklus, ve kterém hledáme primárně dva obchody a který nastává přibližně 3krát do měsíce. V dnešní kapitole budeme pokračovat v denních cyklech a rozebereme si cyklus rip-off, který je pro nás, jako obchodníky, kteří využívají strategii na bázi likvidity, ten nejvýnosnější. První se znova podíváme na teoretické základy a následně si rozebereme příklady na grafu. První otázka tedy je, co je to denní cyklus rip-off?
  • Smart Money trading: Načasování v konceptech likvidity (8. díl)
    V minulé kapitole jsme si řekli, co je to imbalance a jak ji správně chápat v kontextu ICT a SMC. Dnes se podíváme na další složku našeho konceptu, a to je timing neboli načasování. Pokud jste dlouhodobý investor či poziční trader, tak vás timing v daném dnu nemusí vůbec zajímat, každopádně pokud jste intradenní obchodník, tedy obchodník, který obchoduje na denní bázi, tak by vás timing měl dost zajímat, protože v průběhu dne se otevírají burzy po celém světě, a to v daný okamžik může vyvolat zajímavý pohyb, který se v dost případech dá predikovat v kombinaci s dalšími konfluencemi, proto je dobré timing znát a rozumět mu.
  • Smart Money Trading: Obchodní pozice velkých hráčů – jak na COT report? (23. díl)
    V minulé kapitole jsme si rozebrali denní cyklus, a to konkrétně London blow-up neboli londýnskou explozi. V dnešní kapitole se ale podíváme na trochu jiné téma, než jsou denní cykly, a to na COT report, jelikož tento report se využívá i při obchodování v konceptech likvidity a celkově smart money konceptu. Dá se říct, že je to jednoduchá konfluence, která vám pomůžete odhadnout bias trhu (výhled), každopádně musíte se v něm vyznat a nastavit si pro něj svá pravidla. První si ale řekneme, co je to vůbec COT report?
  • Smart Money Trading: Obchodní time-frame a inducementy (18. díl)
    V minulé kapitole jsme si rozebrali speciální typy inducementů, se kterými budeme v budoucnu dost počítat a díky kterým můžeme výborně vyfiltrovat inducementy, které nebudeme brát v potaz. Pokud jste nečetli předchozí kapitolu, tak si ji doporučuji nastudovat, protože dnes z ní budeme využívat informace. Celkově obchodníci podle likvidity mají někdy problém v tom, z jakého time-framu (TF) si mají zvolit inducementy, jak si je podle time-framu vyfiltrovat a s tím i to, jaký inducement má pro ně větší váhu. Na to vše se podíváme v dnešní kapitole a řekneme si, co je ideální pro jednotlivé typy obchodníků.
  • Smart Money trading - Rozdíl mezi ICT a SMC koncepty (3. díl)
    V předchozích kapitolách jsme si popsali, co to je ICT (Inner Circle Trader) a SMC (Smart Money Concept). Tyto koncepty jsou oba postaveny na likviditě trhu, nicméně dokázali byste říct, jaké jsou mezi nimi rozdíly? I když jsou oba koncepty postaveny na stejné věci a logice, tak jsou tam malé rozdíly, proto se na to tedy pojďme podívat a více si rozebrat jednotlivé rozdíly mezi oběma koncepty. Rozdílů mezi oběma koncepty upřímně není mnoho, nicméně jsou dost důležité v kontextu celkové strategie a pohledu na trhy a trading.
  • Smart Money Trading: Speciální typy inducementů (17. díl)
    V minulé kapitole jsme si řekli, co je to inducement, jelikož je to ta nejdůležitější část strategie v obchodování podle likvidity konceptů. Začali jsme teorií a řekli jsme si, co je to inducement, jak funguje otáčení likvidity, také jsme se pobavili o vedlejším a primárním inducementu a i o tom, jak je obchodovat. V dnešním článku se budeme věnovat též inducementům, ale trochu jinak. Ukážeme si totiž další tři typy inducementů, které jsou důležité pro celkové pochopení pohybů na trhu a budou taky navazovat na mitigační cyklus, o kterém si povíme později v dalších kapitolách. První si znovu napíšeme teoretický úvod a následně přejdeme k příkladům z praxe. Nyní tedy, jaké máme 3 typy inducementů?
  • Smart Money Trading: Výhoda specializace na 1 až 2 obchodní instrumenty (27. díl)
    V předchozí kapitole jsme si rozebrali to, jak si vybrat vhodný obchodní instrument podle konceptů likvidity. Pokud jste si nepřečetli minulou kapitolu, tak si ji doporučuji přečíst ještě před touto. V dnešní kapitole se podíváme na to, proč je vhodné se specializovat na 1 až 2 obchodní instrumenty v kontextu ICT a SMC. Jaké jsou výhody tohoto rozhodnutí, a to jak technické, tak psychologické. Pojďme se na to společně podívat.
  • Strategie Smart Money: Imbalance - Fair Value Gap (7. díl)
    V minulém dílu jsme si probrali breaky struktury, konkrétně co je to BOS, iBOS a jak je využít v praxi. Dnešní díl bude oproti dosavadním dílům trochu jiný, jelikož zde nebudeme primárně využívat jakékoli highs a lows ve struktuře jako jsme to dělali v minulých kapitolách, ale podíváme se spíše na to, co je to imbalance v tradingu, jak ji správně chápat jako doplněk naší trading strategie v kontextu ICT a SMC konceptů a následně jak ji správně identifikovat na grafu v praxi.
  • Strategie Smart Money: Price Swingy (9. díl)
    V minulé kapitole jsme si rozebrali timing v kontextu strategií podle likvidity včetně časů jako LBM 1 nebo LBM 2 a dnes se podíváme na to, co jsou to price swingy a jak je využívá ICT a SMC, tedy celkově využití price swingů ve strategiích, které se zaměřují při svém obchodování na likviditu trhu. Pro správné pochopení dnešní kapitoly je potřeba znát základní strukturu trhu či pokročilou strukturu trhu, tyto informace byly popsány v kapitolách 4 a 5. První se ale podíváme na trochu teorie a to, co jsou to vůbec price swingy.
  • Vybírání likvidity: Základní likvidita EQH a EQL (12. díl)
    V minulé kapitole jsme si rozebrali technické prvky Asia session, tedy Asia high a low a následně Asia mid-line. V dnešní kapitole se podíváme na dlouho očekávané téma, a to EQH a EQL neboli equal high a equal low, jelikož dnešním tématem už budeme postupně vstupovat do témat, kde likvidita bude hrát důležitou roli a bude ve většině případů součástí dané konfluence. V této kapitole začneme tu nejjednodušší na pochopení a to „vodorovnou“ likviditou v podobě EQH a EQL. První si ale řekneme, co teoreticky tento pojem znamená a co vůbec znamená pojem likvidita v technické analýze.
  • Základní struktura Price Action (4. díl)
    V minulých kapitolách jsme si popsali, co je to ICT, SMC a rozdíly mezi nimi. Doposud všechny kapitoly byly teoretické, abychom pochopili souvislostí mezi teorií a praxí, na kterou se budeme zaměřovat dnes, jelikož dneškem začínají především praktické ukázky a popisy jednotlivých konfluencí, které se v ICT a SMC dost využívají. Zároveň je nutné poznamenat, že dost z těchto konfluencí je na internetu zdarma, každopádně ne všichni je chápou správně a proto se ve velké míře spousta lektorů dopouští chyb i v tak základní věci jako je struktura price action, kterou budeme dnes probírat. Kapitoly o struktuře si rozdělíme na dvě části, přičemž dnes si ukážeme základní strukturu a v další kapitole si tuto základní strukturu doplníme pokročilou interní strukturou, kterou většina lidí ani nepoužívá. První se ale jen trochu podíváme na pojem price action a koncept struktura trhu.
  • 3 obchodní strategie pro rok 2024
    Letošní rok očekáváme mnoho obchodních příležitostí. Pokud je chcete zobchodovat co nejefektivněji, budete potřebovat zvolit vhodnou strategii. V tomto článku najdete hned tři takové, které lze navíc použít na jakýkoliv trh.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei 10 000 000 Kč