Středa 04. říjen 2023 12:33
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
XTB Ondřej Hartman
reklama
Dukascopy new

EUR/USD ustupuje, dolar roste na základě pozitivních ekonomických dat

15.09.2023 11:39  Autor: InstaForex  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

analytics6503f7cf55468.jpg

Na konci týdne se americkému dolaru podařil návrat na scénu a popostrčil zpět svůj evropský protějšek. Euro v reakci na rozhodnutí Evropské centrální banky (ECB) o úrokových sazbách výrazně oslabilo. Analytici však očekávají postupné oživení eura, které se v současnosti snaží dostat ze svých minim.

Ve čtvrtek 14. září večer ECB zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 4,5 %. Od středy 20. září se rovněž zvýší sazba mezní zápůjční facility na 4,75 % a sazba depozitní facility na 4 %. ECB má dlouhodobé cíle, konkrétně se snaží vrátit inflaci na 2 % do roku 2025.

Podle zástupců ECB inflace v eurozóně nadále klesá, ale zůstane vysoká po delší dobu. Rada guvernérů se zavázala zajistit včasný návrat k cílové 2% míře inflace. K dosažení tohoto cíle se banka rozhodla zvýšit své tři klíčové úrokové sazby o 25 bazických bodů.

Prohlášení ECB ukázalo víru členů v to, že sazby dosáhly úrovně, která usnadní včasný návrat inflace na cílovou úroveň. Budoucí rozhodnutí budou zaměřena na udržení těchto klíčových sazeb tak dlouho, jak to bude nutné k omezení ekonomické aktivity.

Kromě rozhodnutí o sazbách vydala ECB novou makroekonomickou prognózu. Projekce růstu HDP eurozóny v letech 2023-2025 se zdály být mírně horší, než se původně očekávalo. Podle revidovaných odhadů poroste ekonomika eurozóny v roce 2023 o 0,7 %, v roce 2024 o 1 % a v roce 2025 o 1,5 %. Zhoršení prognózy HDP je přičítáno snížené poptávce po úvěrech způsobené přísnějšími podmínkami financování a zhoršenými podmínkami mezinárodního obchodu.

Banka také revidovala svou inflační prognózu. ECB nyní očekává zvýšení cen o 5,6 % do konce roku 2023, o 3,2 % v roce 2024 a o 2,1 % v roce 2025. Revidovaná prognóza inflace na roky 2023–2024 odráží prudce rostoucí ceny energií. Cenový tlak zůstává silný, i když většina ukazatelů začala klesat. Odborníci se shodují, že zvýšená prognóza pro letošní a příští rok souvisí s růstem cen energií.

analytics6503f7ea18cde.jpg

Převládající situace podpořila sebevědomý růst amerického dolaru a způsobila citelný propad eura. Snahy eura udržet se nad vodou se ukázaly jako marné. Jednotná evropská měna však nadále hájí svůj postoj a snaží se dále neklesat.

Po rozhodnutí ECB o klíčové sazbě pár EUR/USD klesl z 1,074 na klíčovou úroveň 1,0700 a poté ještě níže. Prohlášení, že úrokové sazby dosáhly úrovně, která "významně přispěje k pozitivní situaci", naznačuje potenciální konec cyklu zpřísňování, což slouží jako medvědí faktor pro euro. V pátek ráno 15. září se EUR/USD obchodoval za 1,0656 a přišel tak o významnou část svých zisků.

analytics6503f805a2540.jpg

Když ECB oproti prognózám analytiků zvýšila klíčovou sazbu o 25 bazických bodů na 4,5 %, trhy to vnímaly jako signál, že sazba dosáhla vrcholu. Podle představitelů ECB jsou současné sazby dostatečné k tomu, aby se inflace vrátila k cíli 2 %. Hlavní hnací silou pro trhy však byly komentáře k rozhodnutí ECB.

Reakce trhu byla téměř okamžitá. Euro se dostalo pod masivní prodejní tlak a přiblížilo se úrovni 1,0650. V důsledku toho bylo euro jen krůček od minim z března 2023. Revize prognóz hospodářského růstu ze strany ECB a komentáře k rychlému zavedení přísnějších měnových podmínek byly trhy vnímány jako negativní signál. Inflační tlaky v eurozóně zůstávají silné, vysoké ceny energií a potravin představují značná rizika.

Kontrast mezi EU a USA byl ještě zvýrazněn nejnovějšími makroekonomickými daty z USA, kde maloobchodní tržby, ceny výrobců a situace na trhu práce prokázaly relativně stabilní ekonomiku. Odborníci se domnívají, že údaje o inflaci v USA byly dostatečně měkké na to, aby zastavily nedávný nárůst dolaru, který se snaží rozvinout vzestupnou spirálu.

Na tomto pozadí bude pár EUR/USD driftovat dolů, věří analytici Societe Generale. Měnoví stratégové z Danske Bank souhlasí s tím, že holubičí postoj ECB a prodloužený růst amerického trhu vytváří tlak na pár EUR/USD.

Danske Bank zachovává svou předchozí prognózu pro pár EUR/USD a předpovídá pokles "na základě současných obchodních podmínek, reálných sazeb a relativních nákladů práce". Banka zároveň věří, že "relativní síla americké ekonomiky bude v nadcházejících měsících vyvíjet na pár EUR/USD tlak, neboť prim zde hraje růstový diferenciál". Během následujících 6–12 měsíců bude pár EUR/USD nadále klesat a bude se obchodovat v širokém rozmezí 1,0600–1,0300, tvrdí Danske Bank.

Pokud jde o možné zvýšení klíčové sazby Federálního rezervního systému na zasedání regulátora plánovaném na příští týden, trhy neočekávají růst. Mnoho odborníků je přesvědčeno, že Federální rezervní systém ponechá úrokovou sazbu na současné úrovni. Ekonomická stabilita USA, potvrzená nedávnými makro zprávami, může přimět Federální rezervní systém ke snížení klíčové sazby nejdříve v roce 2024. Realizace takového scénáře by přispěla k dalšímu posílení dolaru, domnívají se analytici.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • EUR/USD: tři důvody, proč koupit euro
  Korekce dolaru směrem nahoru vypadá slabě, ale stále má dost síly a argumentů, aby zpomalila růst britské libry. Zdá se, že vrchol pro pár GBP/USD se nachází na 1,2500. Kupující nejsou schopni stlačit cenu na tuto úroveň a konsolidovat se nad ní. Ani dnešní technický signál libru nepodpoří.
 • EUR/USD tvoří těsné obchodní pásmo
  EUR/USD tvoří těsné obchodní pásmo poté, co překonal maximum ze 14. dubna. Býci chtějí průlom nahoru a vyšší ceny. Medvědi chtějí dolů. Potřebují však dosáhnout silného proražení pod hranici kanálu. Je pravděpodobné, že trh bude stále pokračovat v kanálu, protože začal už 1. března. To znamená, že šance upřednostňují předchozí testování nižší a vyšší Low a High.
 • EUR/USD. Týdenní přehled. Zprávy o inflaci a zápisy FOMC
  Nadcházející obchodní týden slibuje, že bude "žhavý". Ekonomický kalendář je plný důležitých fundamentálních událostí, mezi nimiž je třeba vyzdvihnout zprávy o inflaci a zápisy FOMC. Tyto zprávy jsou důležité z různých důvodů, ale ve světle současných okolností mají zvláštní význam.
 • EUR/USD. Týdenní rekapitulace. Čína, ropa a rostoucí jestřábí sentiment.
  Pár EUR/USD uzavřel obchodní týden na úrovni 1,0700. Tento cíl symbolicky odráží současnou situaci. Na jedné straně se medvědi EUR/USD dokázali usadit v rozmezí čísla 7, což ukazuje na sestupný trend. Na druhou stranu se jim přes jejich pokusy nepodařilo prolomit hranici čísla 6. Úroveň 1,0700 představuje kritický okamžik: buď se pár zkonsoliduje pod touto úrovní, nebo projde korekční fází směrem k rozmezí čísla 8.
 • EURUSD udržel 200-denní průměr
  Od našeho posledního komentáře z minulého týdne se na měnovém páru EURUSD příliš mnoho nezměnilo. Cena...
 • EUR/USD u důležité rezistence
  Evropská centrální banka (ECB) se podle včerejších slov svého šéfa Maria Draghiho nechystá omezovat svá monetární...
 • EURUSD ukrojil již polovinu z úterní rallye
  Hlavní měnový pár eurusd dnes jakoby hledá směr poté, co vrátil polovinu z výrazného růstu zaznamenané...
 • EUR/USD, USD/CAD
  EUR/USD klesl pod spodní hranici po pozitivních amerických datech, prostor pro další pokles. Pár EUR/USD dnes oslabil, když dolar posílil po vyhlášení statistiky amerických maloobchodních tržeb, které zaznamenaly největší nárůst za sedm měsíců.
 • EUR/USD: USD vůči EUR ustupuje, stále se ale snaží udržet svou dominanci
  Americká měna musí vynaložit velké úsilí, aby si udržela své pozice. Vedení dolaru ohrožuje euro, které pocítilo svou sílu a snaží se dolar vytlačit. Euro se však často snaží marně a jeho zisky jsou krátkodobé.
 • EUR/USD, USD/ZAR - Komentář Martina Kadlece - 23/03
  Grecko je opat na scene a zostane tam aj v nasledujucich par dnoch. Riesenie zo strany EU je stale menej pravdepodobne (postoj Nemecka a jeho dlhodoby vyhlad na EUR). Do hry coraz viac vstupuje myslienka pomoci zo strany MMF (IMF).
 • EUR/USD u trendové linie
  Měnový pár EUR/USD se v posledních dvou týdnech obchoduje do strany poté, co zažil korekci směrem dolů ze svého 17měsíčního maxima na úrovni 1,1275. Technický obrázek se však pomalu přiklání na medvědí stranu, neboť cena se propadla jak pod 50denní jednoduchý klouzavý průměr (SMA), tak pod vzestupnou trendovou linii, která spojuje její vyšší minima od září 2022.
 • EUR/USD uvízl ve strmém klesajícím trendu
  Po dosažení 18měsíčního maxima na úrovni 1,1275 dne 18. července EUR/USD trvale klesá a vytváří řadu nižších maxim a nižších minim. Mezitím se pár ponořil na čerstvé pětiměsíční minimum 1,0614, než se částečně zotavil, zatímco krátkodobé oscilátory ukazují na další ztráty.
 • EUR/USD uzavřel minulý týden pod 1,3500
  Americkému dolaru se minulý týden opravdu dařilo. Dolarový index měřící sílu americké měny proti deseti nejvýznamnějším měnám se dostal...
 • EURUSD v blízkosti denních maxim po komentáři Holzmanna
  Měnový pár EUR/USD v uplynulé hodině rostl, přičemž v poslední půlhodině se zisky ještě zrychlily. Stalo se tak po komentáři, který přednesl člen ECB Holzmann. Holzmann udeřil na jestřábí notu a naznačil, že patří mezi tvůrce politiky, kteří se rozhodují pro zvýšení sazeb na zářijovém zasedání (14. září 2023). Upozornil však, že důvody pro zvýšení sazeb existují, pokud se neobjeví zásadní překvapení. Je třeba poznamenat, že koncem tohoto týdne budou zveřejněny bleskové údaje o CPI z evropských zemí za srpen, což je údaj, který má největší vliv na rozhodovací proces v ECB.
 • EURUSD – v bočním trendu nad 200-MA
  V závěru týdne vrací hlavní měnový pár EURUSD vývoj, který ho od úterý potkal, kdy hlavní hranicí podp...
 • EUR/USD. V centru pozornosti je opět geopolitika
  Makroekonomické základy konečně ustoupily do pozadí. Například dnes obchodníci páru EUR/USD ignorovali rozporuplné zprávy PMI. Indexy podnikatelské aktivity ve zpracovatelském sektoru (německém i celoevropském) se dostaly do "červené zóny", odrážející zpomalení v této oblasti ekonomiky. Ale v sektoru služeb byla naopak zaznamenána pozitivní dynamika, a to jak v Německu, tak v celé Evropě. Účastníci trhu však tomuto zveřejnění nevěnovali žádnou pozornost - pár dnes reaguje pouze na tok zpráv geopolitického charakteru.
 • EUR/USD. V centru pozornosti je zápis z jednání Fedu a data o nonfarm payrolls.
  Kupující páru EUR/USD se poslední den roku 2021 pokusili opustit cenové rozmezí 1,1260-1,1360, takže cena vyskočila na úroveň 1,1387. Poslední obchodní den týdne, měsíce a roku byl na býčí straně, protože mnoho obchodníků vybíralo zisky, a neriskovali pozice otevřené přes víkend. V důsledku toho pár aktualizoval své maximum za měsíc a půl.
 • EURUSD v dalším očekávání
  Optimismus způsobený včerejším resumé německý ústavního soudu z trhů pomalu vyprchal. Potvrdi...
 • EUR/USD v dalším poklesu
  Měnový pár EUR/USD znovu klesá, protože krátkodobý růstový trend, který začal na začátku června, se zřejmě zastavil. Vzestupná trendová čára z 28. září 2022 působí jako silná rezistence a tlačí EUR/USD k 50dennímu jednoduchému klouzavému průměru na úrovni 1,0874.
 • EURUSD v další růstové fázi a na dostřel k technické metě 1,2884
  I přes uzavřené americké trhy, které se kvůli Dni díkuvzdání budou otevírat znovu až v pondělí, zaznam...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank