Neděle 24. září 2023 19:12
reklama
Purple trading AI
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
XTB Ondřej Hartman

Obchodní plán pro pár EUR/USD na 2. června. Jednoduché tipy pro začátečníky.

02.06.2023 07:57  Autor: InstaForex  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Analýza čtvrtečních obchodů:

EUR/USD v grafu 30M

analytics6478da7d7f566.jpg

Pár EUR/USD ve čtvrtek zahájil novou fázi vzestupného pohybu a potvrdil tak úmysl ukončit sestupný trend, který trval zhruba měsíc. V blízké budoucnosti by tedy pár mohl stoupat na základě technických faktorů. Fundamentální a makroekonomické pozadí bylo ve čtvrtek silné. Za prvé, eurozóna zveřejnila zprávu o inflaci za květen, která byla nakonec nižší, než už tak optimistické prognózy. Za druhé, projev prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové potvrdil nezbytnost dalšího zvyšování úrokových sazeb, protože inflace stále zůstává na neuspokojivých úrovních. Euro tedy mělo logický důvod k růstu. Zpráva o inflaci mohla vyvolat nový pokles eura, ale tato měna klesá už zhruba měsíc a podle všeho přišel čas na korekci. Mezi inflací a úrokovými sazbami navíc už není téměř žádná korelace. Údaje z USA neměly na pohyb páru prakticky žádný vliv, i když mohly podpořit dolar.

EUR/USD v grafu 5M

analytics6478da8a040ef.jpg

V 5minutovém grafu se objevily dva obchodní signály. Zaprvé se pár odrazil od úrovně 1,0715 a dokázal se posunout zhruba o 20 pipsů dolů, což stačilo na nastavení stop lossu na breakeven. Pak se konsolidoval nad úrovní 1,0715 a následně se posunul o 35 pipsů nahoru, což mohlo začátečníkům přinést zisk, protože tento obchod měl být uzavřen poblíž cílové úrovně 1,0761 a té bylo dosaženo. Úroveň 1,0673 byla obnovena. Pořád si ale myslím, že momentální pohyb není příznivý a silně ho ovlivnilo fundamentální pozadí. Nebýt ho, nemusel se pár na začátku americké obchodní seance stahovat dolů.

Tipy na páteční obchodování:

Jak vidíme v grafu 30M, pár se snaží ukončit downtrend. Cena opustila klesající kanál, což se ve čtvrtek potvrdilo. Euro tedy může ještě chvíli růst, ale ve střednědobém výhledu stále čekáme jeho pokles. Klíčové úrovně v grafu 5M jsou 1,0517–1,0533, 1,0607–1,0613, 1,0673, 1,0715, 1,0761, 1,0792 a 1,0857–1,0867. Stop loss lze nastavit na breakeven, jakmile se cena pohne o 15 pipsů správným směrem. V pátek nemá Evropská unie v plánu žádné důležité události, ale USA zveřejní zprávy o mzdách mimo zemědělský sektor a o nezaměstnanosti, což jsou bezpochyby klíčové zprávy týdne. Věříme, že reakce trhu na tyto údaje může být velmi silná, a dolar může dokonce znovu zvýšit svou hodnotu, ale trend se už změnil na růstový, takže příští týden by pár mohl dál stoupat. A růst může i v pátek, pokud se ukáže, že údaje z USA jsou slabé.

Základní pravidla systému obchodování:

1) Sílu signálu určuje doba, za kterou se vytvořil (odraz nebo průraz). Čím kratší tato doba, tím silnější signál.

2) Pokud byly po falešných signálech, tj. signálech, které nevedly cenu k úrovni take profit nebo k nejbližším cílovým úrovním, otevřeny na určité úrovni minimálně dva obchody, pak by měly být všechny následné signály poblíž této úrovně ignorovány.

3) V plochém trendu může jakýkoli měnový pár vygenerovat mnoho falešných signálů nebo také nevygenerovat žádné. Plochý trend každopádně nenabízí nejlepší obchodní podmínky.

4) Obchody by měly být otevírány v době mezi začátkem evropské seance a polovinou americké seance, kdy by měly být všechny pozice manuálně zavřeny.

5) Signálům z indikátoru MACD v časovém rámci 30M můžeme věnovat pozornost jen při dobré volatilitě a zřetelném trendu, který je potvrzený trendovou linií nebo trendovým kanálem.

6) Pokud jsou dvě úrovně příliš blízko sebe (zhruba 5 až 15 pipsů), jedná se o zónu supportu a rezistence.

Jak číst grafy:

Úrovně supportu a rezistence slouží jako cíle nákupu nebo prodeje. Do jejich blízkosti lze umístit take profit.

Červené linie jsou kanály nebo trendové linie, které ukazují aktuální trend a směr, kterým je momentálně lepší obchodovat.

Indikátor MACD (14, 22 a 3) je histogram a signální linie, které když se protnou, ukážou, kdy je lépe vstupovat na trh. Tento indikátor se doporučuje používat společně s trendovými kanály a trendovými liniemi.

Důležité projevy a zprávy, které vždy naleznete v ekonomickém kalendáři, mohou významným způsobem ovlivnit pohyb měnového páru. Proto v době jejich zveřejnění doporučujeme obchodovat co nejopatrněji nebo trh opustit a vyhnout se tak prudkým obratům ceny proti předchozímu pohybu.

Začátečníci by si měli pamatovat, že každý obchod nemůže být ziskový. Vypracování spolehlivé strategie a správa financí jsou klíčem k úspěšnému dlouhodobému obchodování.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Obchodní plán pro EUR/USD a GBP/USD na 27. 9. 2022
  Jakmile libra dosáhla svého historického minima, Bank of England se pokusila uklidnit trhy, ale její prohlášení jen přililo olej do ohně, a ještě více vyděsilo investory. Všechna ta vágní slova o sledování situace a připravenosti jednat rozhodně vyvolala jen další otázky a obavy. Zřejmě právě z tohoto důvodu rozšířila Bank of England v příštích dnech fámy o možnosti neplánovaného zvýšení úrokových sazeb. Samotný fakt, že regulátor se k problému nevyjádřil, by mohl naznačovat, že za podněcování spekulací je zodpovědná samotná Bank of England. Tyto předpoklady vyvolaly oživení ceny. Přesto je důležité si pamatovat, že libra vykázala rekordní pád těsně před návratem nahoru. V procentech se ukázalo, že propad byl ještě hlubší než ten, který vyvolalo referendum o Brexitu. Obavy každopádně rostou a investoři jsou téměř ve stavu paniky. Trhy navíc nyní očekávají rozhodná opatření od Bank of England. V opačném případě může libra prodloužit medvědí trend, a dokonce dosáhnout parity s americkým dolarem.
 • Obchodní plán pro EUR/USD a GBP/USD 20. 4. 2023
  Bank of England bude pravděpodobně pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, protože inflace ve Spojeném království se údajně zpomalila z 10,4 % na 10,1 %. Přestože jsou tyto údaje mírně pod prognózou 10,2 %, samotná inflace zůstává extrémně vysoká. Centrální bance tak nezbylo než dále zpřísňovat parametry měnové politiky. Na tom všem však není nic neočekávaného nebo nového, takže libra, i když se pohybovala tam a zpět, zůstane na místě.
 • Obchodní plán pro EURUSD na 17. 08. 2022
  EUR/USD se v úterý na začátku newyorské seance propadl pod minima 1,0125 a chybělo jen pár pipů k plánovanému rozmezí 1,0100-1,0110. Jednotná evropská měna poté vzrostla nad maxima 1,0194 a nyní se obchoduje poblíž úrovně 1,0175. Očekává se, že se ceny v bezprostředním krátkodobém horizontu posunou k rozmezí 1,0200-20.
 • Obchodní plán pro index amerického dolaru na 1. března 2023
  Index amerického dolaru se během úterní newyorské seance propadl na úroveň 104,00 a pak narazil na support. Dokázal se stáhnout z nočních minim a v době psaní článku se obchoduje poblíž úrovně 104,50. V ideálním případě by ceny měly zůstat pod úrovní 105,00, protože medvědi se je chystají stáhnout přinejmenším k úrovni 102,50.
 • Obchodní plán pro index amerického dolaru na 24. února 2022
  Index amerického dolaru ve čtvrtek v brzkých ranních hodinách konečně prorazil námi předpokládanou zónu poblíž hladin 96,50–60. Nyní se podle všeho obchoduje pod značkou 96,50 a zdá se, že u hladiny 96,67 vyrýsoval významný vrchol. Pokud se tento scénář potvrdí, budou mít brzy znovu navrch medvědi, kteří potáhnou dolů k hladinám 93,00 a 91,00.
 • Obchodní plán pro pár AUD/USD na několik příštích seancí.
  Pár AUD/USD se obchoduje kolem úrovně 0,6760. Cena zůstává uvnitř střednědobého medvědího kanálu a pod jeho horní hranicí. Je v těsné blízkosti rezistence horní hranice kanálu na úrovni 0,6885. Dokud to tak bude, zůstane trend medvědí a tento vzestupný pohyb bude odrazem proti trendu. Při přiblížení grafu dnes vidíme nižší maximum ceny a odhodlání k poklesu. Klíčový support je na úrovni 0,6647. Průraz pod tuto úroveň bude medvědím signálem a po takovém průrazu půjdeme raději short. První cíl pullbacku by byl na úrovni 0,6520, možná i pod ní. Medvědí divergence RSI naznačuje, že růst je omezený a býci nejsou dost silní na to, aby ze současných úrovní zahájili novou vlnu růstu. Růst je omezený.
 • Obchodní plán pro pár EUR/USD na 1. března 2023
  Pár EUR/USD v úterý během newyorské seance překonal hladinu 1,0640 a pak narazil na rezistenci a prudce se obrátil. Jednotná měna se v tuto chvíli obchoduje poblíž úrovně 1,0590, zatímco býci se chystají prorazit v brzké době úroveň 1,0700–20. Ceny by před návratem k růstu mohly znovu otestovat pásmo 1,0560–70.
 • Obchodní plán pro pár EUR/USD na 1. září. Jednoduché tipy pro začátečníky
  Pár EUR/USD se ve čtvrtek nečekaně propadl. Nečekaně – na první pohled. Pokud se ale ponoříte hlouběji do makroekonomického pozadí, pochopíte, že posílení dolaru překvapivé nebylo. Všimněte si, že Německo ráno zveřejnilo dvě zprávy, které vyšly pod očekávání. Jde o žádosti o podporu v nezaměstnanosti a maloobchodní tržby.
 • Obchodní plán pro pár EUR/USD na 12. září. Jednoduché tipy pro začátečníky
  Pár EUR/USD vykázal v pondělí mírný býčí trend, který začal v pátek. Klesající trendová linie byla proražena, byť v rámci flatu, ale pár stále koriguje směrem nahoru. Korekční pohyb je nicméně slabý a může kdykoli skončit. V Evropské unii ani ve Spojených státech nedošlo k žádným významným událostem. Volatilita je vzhledem k současnému fundamentálnímu a makroekonomickému pozadí poměrně nízká, ale nebude taková celý týden. Ve středu nás čeká zpráva o inflaci v USA a ve čtvrtek zasedání Evropské centrální banky. Pár tedy bude aktivnější; otázkou je, která měna na tom vydělá. Očekáváme býčí korekci, protože cena klesá už měsíc a půl, ale věříme, že klesající trend ve střednědobém horizontu přetrvá.
 • Obchodní plán pro pár EUR/USD na 15. června. Jednoduché tipy pro začátečníky.
  Pár EUR/USD ve středu pokračoval v růstové trajektorii, i když k tomu měl ve srovnání s úterkem méně důvodů. Středeční rally byla ale ještě silnější, což nejspíš souvisí s výsledky zasedání Federálního rezervního systému. Zdá se, že trh zcela přestal Fedu důvěřovat a ztratil naději, že se dočká alespoň ještě jednoho zvýšení sazeb, ačkoli toto se ví už několik měsíců. Růst eura (a libry) proto stále považujeme za nelogický. Pár EUR/USD má alespoň technické důvody k růstu, protože po měsíčním poklesu je nutná korekce. Ale pokud jde o libru...
 • Obchodní plán pro pár EUR/USD na 20. září. Jednoduché tipy pro začátečníky
  Pár EUR/USD v úterý nevykázal žádné výrazné změny pohybu. Záměrně jsme zmenšili měřítko grafu, aby obchodníci viděli, že pár už se dva týdny snaží stoupat, ale pokaždé je slabý. V posledních třech dnech vykazoval pozitivní transakce a dokázal za tuto dobu urazit vzdálenost 70–80 pipů. To je vše, co potřebujete vědět o současné volatilitě tohoto páru. K žádným změnám nedošlo ani na fundamentálním, ani na makroekonomickém pozadí. Evropská unie zveřejnila konečný odhad inflační zprávy za srpen, a jak se ukázalo, je o 0,1 % pod očekávanými 5,3 %. Tato zpráva ale neměla na pohyb eura žádný vliv.
 • Obchodní plán pro pár EUR/USD na 21. června. Jednoduché tipy pro začátečníky
  Pár EUR/USD se v úterý obchodoval s nízkou volatilitou, ale v rámci vzestupného kanálu zůstal stabilní. Navzdory třídenní korekci se drží vzestupný trend. Pokud se cena usadí pod vzestupným kanálem, může tím naznačit změnu na sestupný trend, ale obchodovat byste měli opatrně. Pokud pár opustí kanál během flat fáze, nelze takový signál považovat za spolehlivý. Momentálně pozorujeme pohyb téměř ve flat trendu.
 • Obchodní plán pro pár EUR/USD na 21. února 2022
  Pár EUR/USD v pondělí před pullbackem intradenně stoupal skrz zónu 1,1390. Pár s jednotnou měnou se v tuto chvíli obchoduje okolo značky 1,1260 a poodle očekávání by měl najít podporu poblíž úrovně 1,1330–40. Cena musí zřetelně překonat úroveň 1,1500, aby potvrdila, že korekční pokles skončil a býci mají opět převahu.
 • Obchodní plán pro pár EUR/USD na 21. září. Jednoduché tipy pro začátečníky
  Pár EUR/USD se ve středu většinou pozvolna posouval nahoru. Během dne vystoupilo v různou dobu asi šest nebo sedm představitelů Evropské centrální banky, ale předchozích šest nebo sedm projevů umožnilo dosáhnout v této instituci poměrně jasného konsenzu. Projevy proto neměly vliv a pár se dál pohyboval velmi pomalu. Evropská unie ani ve Spojené státy také nezveřejnily žádné významné zprávy. Trh tak dál relaxoval až do večerního oznámení výsledků zasedání FOMC.
 • Obchodní plán pro pár EUR/USD na 22. února 2023
  Pár EUR/USD ve středu ke konci newyorské seance propadl na minimum 1,0599 a pak se stáhl zpět. Jednotná měna se v tuto chvíli obchoduje poblíž úrovně 1,0620, protože býci se chystají rozvinout v brzké době rally proti trendu. Krátkodobou rezistenci vidíme poblíž úrovně 1,0700 a pohyb nahoru potvrdí existenci dna na úrovni 1,0599.
 • Obchodní plán pro pár EUR/USD na 22. září. Jednoduché tipy pro začátečníky
  Pár EUR/USD se ve čtvrtek pokusil o korekci směrem nahoru. Historie se opakuje. Před týdnem, po čtvrtečním zasedání Evropské centrální banky, se pár po týdnu pomalého růstu propadl. Tento týden jsme viděli stejné schéma, ale k propadu došlo ve středu po zasedání Federálního rezervního systému (FOMC). Přestože americká centrální banka neoznámila žádné výrazně jestřábí rozhodnutí, dolar dál posiloval. A trh si vzpomněl, že ve středu neměl důvod ho nakupovat.
 • Obchodní plán pro pár EUR/USD na 23. června. Jednoduché tipy pro začátečníky
  Fáze oživení páru EUR/USD skončila, protože pár zaznamenal spíš pokles než růst. Mohlo se stát, že obchodníci přecenili výroky předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella v Kongresu (které by podle našeho názoru měly být považovány za jestřábí), nebo mohlo jít o prostou technickou korekci, ale euro oslabilo a zůstává v rostoucím kanálu. Ačkoli tedy uptrend přetrvává, euro nemá potřebné zázemí pro další růst. To ale neznamená, že růst nemůže nebo nebude. Pár se stále může pohybovat jakýmkoli směrem, a to bez ohledu na fundamentální pozadí. Pokud to ale vezmeme v úvahu, pak jednotná měna nemá důvody k růstu. Stále očekáváme, že se pár bude držet pod rostoucím kanálem.
 • Obchodní plán pro pár EUR/USD na 23. srpna. Jednoduché tipy pro začátečníky
  Pár EUR/USD se v úterý pokusil prodloužit nově se formující vzestupný pohyb, ale najednou se propadl. Všechna nedávná lokální minima aktualizoval, takže není důvod čekat v krátkodobém horizontu nový vzestupný trend. Euro přestalo klesat na úrovni 1,0835, ale tímto tempem by mohlo danou hranici i překonat.
 • Obchodní plán pro pár EUR/USD na 24. srpna. Analýza a jednoduché tipy pro začátečníky
  Měnový pár EUR/USD během ranního středečního obchodování prudce klesl, ale později během dne dokázal rychle oživit. Zrovna včera jsme upozorňovali na možnou volatilitu trhu v důsledku klíčových zpráv o obchodní aktivitě. Reakce ale nebyla tak intenzivní, jak by se dalo očekávat. Euro ráno ztratilo asi 50 pipů v rozmezí pouhých 5 minut. 50 pipů teď může vypadat jako hodně, ale v celkovém měřítku jde spíš o průměr.
 • Obchodní plán pro pár EUR/USD na 24. února 2022
  Pár EUR/USD ve čtvrtek na začátku asijské seance nakonec klesl na hladinu 1,1250. Medvědi před pullbackem dokázali dál táhnout k intradennímu minimu 1,1210. Pár se podle všeho v tuto chvíli obchoduje poblíž hladiny 1,1230 a podle očekávání by měl brzy vyrýsovat dno. Výše uvedený pokles odpovídá našim prognózám z několika posledních obchodních seancí.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Xtrade
IronFX
IC Markets
reklama
XTB Ondřej Hartman